Rod Nemophila obuhvata 11 različitih vrsta poreklom iz Severne Amerike (Kalifornija, Oregon). Najčešće se gaje dve vrste i to Nemophila maculata i Nemophila menziesii. To su jednogodišnje, zeljaste biljke niskog rasta, pokrivači zemljišta, sa relativno krupnih cvetova. Visina biljaka je 5-30 cm, (najčešće 10-15 cm), stabla su uspravna ili puzeća, sa retkim dlačicama. Listovi su perasti, sa širokim režnjevima, dlakavi. Cvetovi se javljaju pojedinačno, u pazuhu listova, petodelni su, bele, svetlije ili tamnije plave ili ljubičasto crne boje sa karakterističnim pegama na vrhu latica i finom roza ili lila nervaturom ka centru cveta. Promer cvetova je do 4 cm. Vreme cvetanja je u letnjem periodu. Seme zadržava klijavost oko dve godine. Gaji se od 1833. godine, a postoje mnogobrojne sorte krupnijih cvetova sa različitom bojom latica ili različitom bojom pega. Plod je okruglasta čaura koja sadrži nekoliko semenki. Semenke se nakon sakupljanja suše i čuvaju na suvom i prohladnom mestu.
Vrste roda Nemophila:
Nemophila aphylla,
Nemophila breviflora,
Nemophila heterophylla,
Nemophila kirtleyi,
Nemophila maculata,
Nemophila menziesii,
Nemophila parviflora,
Nemophila pedunculata,
Nemophila phacelioides,
Nemophila pulchella,
Nemophila spatulata.
Nemofila menziesii ima plave cvetove koji su u osnovi beli. Sorta Peny Black ima tamno ljubičaste cvetove sa belim središnjim delom i belim rubom. Visina biljaka je oko 15 cm.
Nemofila maculata ima bele cvetove sa tamnoplavim ili ljubičastim pegama na vrhovima laticama. Visina biljaka je oko 20 cm.
NAČIN GAJENJA
Biljke odlično uspevaju na polusenovitim mestima, ali za obilno i dugo cvetanje neophodna je dobra osvetljenost. Zemljište treba da je sa dobrom drenažom, rastresito i bogato hranivima. Nemofila uspeva i na siromašnijim zemljištima, ali je na njima cvetanje mnogo oskudnije. Zemljište treba da je stalno vlažno, jer pri visokim temperaturama i nedostatku vlage biljke prestaju cvetati. Visoke temperature u letnjim mesecima, nedostatak vlage u zemljištu i direktni sunčevi zraci mogu dovesti do uginuća biljaka. Malčiranje zemljišta oko biljaka sprečava pregrevanje i isušivanje zemljišta. Najviše im odgovara zemljište neutralne reakcije i položaj zaštićen od vetra. U fazi butonizacije preporučuje se prihrana kompleksnim mineralnim đubrivom, kao i redovno okopavanje tokom vegetacije. Nemofila je pogodna za bordure u lejama, mešovite leje sa niskim biljkama, kamenite bašte, za setvu ispod drveća i među lukovičastim biljkama, a može se gajiti i u žardinjerama, kao i visećim saksijama na balkonima i terasama.
RAZMNOŽAVANJE
Setvom semena na stalno mesto u baštu. Preporučuje se setva u kućice po 3-4 semenke, na dubinu oko 0,5 cm i kasnije proređivanje. Ponici se javljaju za oko dve nedelje, a nakon nicanja vrši se proređivanje na razmak od 10 do 20 cm. Bitno je stalno održavanje vlage u zemljištu. Biljke dobro podnose slabe, kasne prolećne mrazeve, pa je moguća i direktna setva u baštu u drugoj polovini marta, čime se postiže ranije cvetanje. Od nicanja do cvetanja biljaka potreban je period od 50-60 dana.
SAVETI
Za produženo cvetanje preporučuje se sukcesivna setva od aprila do juna, a moguće je i pred kraj leta izvršiti orezivanje biljaka, koje obnavljaju nadzemnu masu i ponovo cvetaju u jesenjem periodu. Biljke dobijene junskom setvom cvetaju u jesenjem periodu.
BOLESTI I ŠTETOČINE
Biljke su otporne na bolesti, ali najviše propadaju usled nedostatka vlage u zemljištu.
_________________ Život je bajka koju sami pišemo...
|