#451: Re: Kalemljenje voćaka Autor: kreketalo, Lokacija: SomborPoslato: Ned Jan 18, 2015 9:38 pm ---- Kazu da se raspadne posle 30 dana da li je to dovoljno vreme za kalusiranje?
#452: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Knez01, Lokacija: OsijekPoslato: Ned Jan 18, 2015 9:48 pm ---- Raspadne se onda kad kalus krene i pocne debljat pa dokrajci popucalu gumicu,znaci sasvim dovoljno i u pravo vrijeme!
#453: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Ned Jan 18, 2015 10:08 pm ---- Kneze ,u pravu si da koriste hladnjace ali ovde na forumu niko nece kalemiti ogromne kolicine sadnica . ja iskalemim po 300 komada i do marta svaka druga je vec krenula . sadim ih na malom rastojanju pa sta ostane . One koje se prihvate dobro de a one koje se osuse ja prekalemim u leto i jesen. Onda ih u jesen vadim i sadim na stalno mesto.
Marjane , krketalo, ukucaj gumice za kalemljenje pa ces videti ko prodaje . Ima vise njih.
da vas ne lazem ja sam koristio gumice ali uzmite najobicniju izolir traku i posle skinete .
Kazem trakom jer uvek zaboravim da na vreme nabavim gumice pa trakom resavam sve .
Jeste malo komlikovano skidanje ali i to je deo zanata kada volis vocarstvom da se bavis .
Pozdrav.
#454: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Knez01, Lokacija: OsijekPoslato: Ned Jan 18, 2015 10:14 pm ---- Ja sam jednom isto radio izolir trakom.
Ma nema te cijene gumica zbog koje bi uzeo u ruke ponovno izolir traku.
Vise vremena sam potrosio na skidanje izolir trake nego na kalemljenje.
A kostalo me zivaca...ma ne smijem se ni sjetiti.
Zarezes sa suprotne strane nozicem i samo je svuces...kako da ne!
Pri vecoj temperaturi sva se uljepi i uopce ne ide lagano.
#455: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pon Jan 19, 2015 11:49 am ---- Za traku ti verujem da je muka skidati a taj sto zareze nozicem i samo svuce nezna bas najbolje kako to ide.
Pola sata mi treba ponekad da skinem traku mada je dovoljno da je samo malo odlabavis i ona za mesec/dva propadne jer nije zategnuta .
Pozdrav
#456: Re: Kalemljenje voćaka Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Pon Jan 19, 2015 6:49 pm ---- [quote="Knez01"]Ja sam jednom isto radio izolir trakom.
Ma nema te cijene gumica zbog koje bi uzeo u ruke ponovno izolir traku.
Vise vremena sam potrosio na skidanje izolir trake nego na kalemljenje.
A kostalo me zivaca...ma ne smijem se ni sjetiti.
Zarezes sa suprotne strane nozicem i samo je svuces...kako da ne!
Pri vecoj temperaturi sva se uljepi i uopce ne ide lagano.[/quote]
E dobio sam prilikunašaliti se
E moj Kneže trema biti majstor za te stvari, najlakše je bataliti traku i preći na tamo neku gumicu
#457: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Knez01, Lokacija: OsijekPoslato: Pon Jan 19, 2015 9:38 pm ---- Istina Gandrad...
Inace sam jako uporan (strastven dunavski pecaros) i izbrusio sam zivce tako da stvarno jako,jako rijetko odustajem i tek kad iscrpim sve mogucnosti.
No izolir traku sam odmah batalio i zauvijek...
Bolja je gumica i po uspjesnosti i u utrosenom vremenu.
Kad se sve komponente uzmu u obzir meni ispada jeftinija!
#458: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Meda88, Lokacija: BeogradPoslato: Pon Jan 19, 2015 10:36 pm ---- Pozdrav posle vise vremena, pre 2 god. sam prvi put pokusao da kalemim pa mozda nekom bude znacilo moje "iskustvo":
Prve godine sam radio po knjizi ( teorija je jedno praksa je drugo ) i cuvao sam grancice u frizideru umotane u najlon kesu sa vlaznom krpom, prvo se javila budj a zatim su se grancice susile, jer sam zbog budjanja izvadio krpu ne bi li spasio grancice od budjanja. Rezultat ni jedan primljen kalem od 30ak, primilo se 8 kalemova od drugih 10ak koje su grancice skinute sa drveta i kalemljene istog dana (nacini kalemljena po nekoliko, englesko, prosto spajanje, na procep i na pupoljak, ako se dobro secam)
sledece god, kad je podloga krenula (dzenerika) uzete kalem grancice i u naredna 3 dana kalemljeno na procep i nesto na pupoljak, rezultat vise od 90% prijema na procep, na pupoljak oko 10% orijema (ove godine cu ponovo pokusati kalemljenje na pupoljak da vidim gde gresim )
Za vezivanje sam koristio izolir traku, nisam imao nekih problema sa skidanjem (nije bio jak lepak na njoj) ali ovaj put za kalemljenje na pupoljak cu probati sa strec folijom iz razloga sto mislim da izolir traka nije dobro nalezala oko reza i da su se pupoljci susili.
Malo sam se raspisao all mozda ce nekom malo znaciti, a i meni
#459: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pon Jan 19, 2015 11:13 pm ---- Kada kalemis na pupoljak ili list , izolir traka ri ne treba .
Uzmi od onih belih dzakova izvuci onu tanku plasticnu nit koja ima oko 2 mm sirine . Jedan kraj drzis a drugi namotavas. Kasnije samo skalpelom ili ziletom preseces.
Mozes da uzmes i one gumice za tegle ili pak obicne gumene rukavice koje su istrosene u kuhinji.
Ovo pisem iz razloga da ne nadjes prave gumice za vezivanje .
Pozdrav i srecno ubuduce . Ps.. ne cuvajte reznice , neznam ko vam to sve pise i savetuje.
Onog dana tj. momenta kada resite da kalemite tada nasecite reznice i zabodite ih u krompir da ne gube vlagu. Mogu ceo dan i vise dana da stoje u krompiru.
Mozda je smesno ali ja taj princip koristim preko 30 godina i nema greski.
Ono sto sam kao decak naucio to mi je dovoljno i ne primam nove savete barem za kalemljenje , oziljavanje i sve nacine razmnozavanja vocnih kultura kao i drveca i ukrasnog zbunja.
za povrtarske kulture sam totalna neznalica i ne pokusavam da ucim.
Pozdrav jos jednom.
#460: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Knez01, Lokacija: OsijekPoslato: Uto Jan 20, 2015 8:43 am ---- Pri cuvanju reznica u hladnjaku postupak je slijedeci.
Vrecica za zamrzivac se napuni vodom a potom se voda isipa.
Onoliko vode koliko ostane na unutarnjim stijenkama vrecice je dovoljno vlage da plemke ostaju svjeze.
Krpu nikakvu ne stavljati!!!
Plemke se moraju uzeti u potpunom mirovanju a najkasnije do kraja 1. mj.
Ako pupovi pocnu bubriti tesko je zaustaviti i propadaju, to su kasno uzete plemke.
Temperaturu u frizideru prije stavljanja plemki izmjeriti tocno na mjestu na kojem ce se drzati plemke a sto dalje od vrata.
Najbolje je na najnizoj tocki i do straznje stranice hladnjaka.
Iznenadili bi se koliko visoka temp. moze biti u hladnjaku i koliko varira na razlicitim mjestima u hladnjaku.
Temperatura mora biti od 0 - 5 stupnjeva s tim da je tih 5 stupnjeva "plafon" i preko toga se ne smije dizati.
Bit cuvanja plemki u hladnjaku je zadrzati ih u stanju mirovanja dok podloge vani na koje cemo ih cijepiti moraju krenuti tj. biti u soku.
Rezultati ovakvog nacina kalamljenja su jako uspjesni i najuspjesniji ako su plemke kvalitetno sacuvane.
Ako nisu ne treba ni pokusavati!
Cuvanje plemki u hladnjaku se moze izbjeci tako da se ide sa ranijim kalemljenjem.
No i pri tome postoje rizici ako bi doslo neko iznenadno niske temperature kako je bilo ako se sjecate prije 3 godine, krajem 2. mj. je bilo do - 28!
Ja sam prosle godine kalemio sve odmah na pocetku 2. mj. direktno sa drveta i primitak je bio preko 90 % i to na relativno veliku kolicinu sadnica.
Ove godine mi se nikako ne svida vrijeme, pretoplo je i svakako cu kao rezervnu varijantu u narednih 7 dana pohraniti plemke u hladnjak.
Ako bude zahladilo i sve bilo ok necu ih upotrebljavati, a ako bude trebala ta rezervna varijanta jer vrijeme je uistinu netipicno i pretoplo dobro je imati je!
#461: Re: Kalemljenje voćaka Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Uto Jan 20, 2015 12:44 pm ---- Upravo sam i ja ovako uradio sa plemkama, kao što je opisao Knez, a i na više mesta na mreži i na jio nekim forumima se savetuje ovakav način čuvanja plemki. E sad, neko će zapitati zašto? Koliko sam ja naučio,suština ( a to mene najpre interesuje, jer iz suštine se mogu izvlačiti zdravi zaključci, a ne iz raznih iskustava. mada se i iz iskustva mogu postizati dobri rezultati), je u tome da se treba obezbediti da u činu kalemljenja , podloga treba da je krenula , a plemke moraju biti u mirovanju. Jer pri protoku vremena od kalemljenja uz otopljavanje , sokovi koji kreću iz korena podloge polako obuhvataju plemku i sjedinjuju se u jednu biljku. I ovde je tačka. Sve ostalo su varijante , kako se ko snađe i kako je ko naučio u detinjstvu ( kao Vojvoda). Normalno mora da se postigne određeni režim u frižideru. Ono sa peskom , nemaju svi pesak, niti imaju svi podrum ili kotlarnicu, pa nemaju svi ni krompir.
A lako se može desiti da prilikom uzimanja plemki u proleće ,neposredno pre kalemljenja, plemke budu krenule, neke čak i pre podloga , zato što su višlje pa ih sunce izvuče. I onda se u prvi mah čini da se primio kalem, pa za neko vreme se osuši, zato što plemka iskoristi svoje sokove a sokovi iz podloge ne stignu na vreme i procenat vam pada i posle mesec i više dana. Zato se plemke skidaju ranije i čuvaju na neki gore opisan način. Kad uzimate plemke iz frižidera, onda vidite koje su dobre , koji prutići i pupoljci su se bolje koji gore očuvali ( naravno i da u najidealnijim uslovima neće svi biti dobri) . Ali zato ste stavili više plemki ,nego što vam realno treba , pa ćete prilikom kalemljenja dodatno pregledati svaki pupuljak , pa tek onda kalemiti.
Na kraju, ako to čuvanje u frižideru nije bilo dobro ,još uvek možete skidati plemke i kalemiti istog dana ili za par dana
.Naravno da "profesionalci" imaju svoje postupke za čuvanje i skidanje plemki ( ovde mislim na one profesionalce ,koji kaleme više hiljada komada raznog voća i koj žive od toga, odnosno ubiraju prihod svake godine, a ne "profesionalce" do 1000 kom. ,ili one koji su se izveštili pa imaju veliki primitak (svaka čast) i sami sebe proglašavaju za sveznalice i "čuvene" kalemare a ustvari su samo malo bolji ipak amateri ,sviđalo se to pojedinima ili ne).
Naravno da mnogo zavisi i od spoljašnje tempertature, vlažnosti i još mnogo koječega...
#462: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Knez01, Lokacija: OsijekPoslato: Uto Jan 20, 2015 1:34 pm ---- Tako je gandrad sve si najbitnije i tocno napisao, bravo!
#463: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Uto Jan 20, 2015 6:22 pm ---- Jagodinac, javi mi se na mejl .Pozdrav
#464: Re: Kalemljenje voćaka Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Ned Jan 25, 2015 11:09 am ---- Ma ,javio sam se ja , nemoj nekom će pomisliti da nisam. Nego ja ne dobijam odgovore... Ngo to nije bitno...
Imam pitanje-dilemu oko kalemljenja. Prošle godine prilikom kalemljenja ,pisao sam već, koristio sam izolir traku ( crnu, srvenu i žuto-zelenu, a moj drugar belu, da li ovde ima nekih razloga u većem ili manjem primitku(?)) i ništa drugo nisam koristio. A kalemio sam na dva načina: rascep i engleski spoj. Kod engleskog spoja je možda nepotrebno, a li za rascep je svakako potrebno, premazivanje nečim?. Ja sam one otvorene površine isto lepio izolirkom, ali mislim da te površine ipak treba premazati. Znam, odmah ćete reći kalem -vosak, praviti ili kupiti, te razno fito-balzami i sl.
Neko je napomenuo na nekom forumu ( mislim čak profesionalac) da se koristi tutkalo ( stari naziv za proizvod u granulama koji se pre upotrebe zagrevao) , odnosno beli lepak ili lepak za drvo ,koji se inače koristi u industriji nameštaja i kućnoj radinosti za spajanje drvenih delova. Pa me interesuje da li on može uzameniti one voskove i balzame? Da li on može, zatvoriti one površine i zaštititi od isušivanja, odnosno zatvaranja da ne uđe voda u deo spoja kalem-grančice i podloge ? Na bilo koji način kalemljenja da se odnosi?
#465: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Knez01, Lokacija: OsijekPoslato: Ned Jan 25, 2015 1:24 pm ---- Moze Gandrad,slobodno mozes koristiti drvofix tj. ljepilo za drvo.
Maze se tj.stavlja samo na vrh plemke zbog isusivanja i preko rafije tako da kasnije nema problema sa skidanjem.
Mozes ga po potrebi i zgusniti tj.razrijediti mijesanjem fine sitne piljevine.