#856: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Josepe, Lokacija: SarajevoPoslato: Čet Maj 21, 2015 1:14 pm ---- nerazumijem bas najbolje
#857: Re: Kalemljenje voćaka Autor: kreketalo, Lokacija: SomborPoslato: Čet Maj 21, 2015 7:17 pm ---- Biras pupoljak sa ovogodisnje grane ali sa poludrvenastog dela [donjeg dela grane] jer ti je grana od polovine pa do vrha jos zelena.
#858: Re: Kalemljenje voćaka Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Pet Maj 22, 2015 7:49 pm ---- [quote="Josepe"]Hvala drug a nisam znao da je moguce kajsiju na breskvu kalemiti kad breskva ne zivi dugo a i vidio sam nekoliko put da su u mom kraju probali i nikad se nije kalem primio .[/quote]
Ja sam još prošle godine kalemio, engleskim spajanjem, i primilo se...
E sad, koliko će trajati biljka, videćemo , ovde kažu da će trajati desetak godina...mada ima primeraka i starijih...
A sada sam probao na pup nakalemiti , na podlogu, koja nije se primila ove sezone, na engleski spoj... tek da iskoristim breskvicu da ne stoji džabe...probao...Pa videćemo...
#859: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Čet Maj 28, 2015 2:03 am ---- Nije vreme kalemljenju ali ovo moze svako da proba . Ja pokusvam vec nekoliko godina i osim jabuke ajdareda i kruske kaludjerke nisam uspeo nista . Nece .
sam ancin je veoma jednostavan ali mora se voditi racuna da cev staklena ili plasticna bude providna i da u njoj uvek bude destilovane ili prokuvane i ohladjene vode .
Ovaj nacin razmnozavanja je detaljno opisao Ivan Vladimirovic Micurin u svojim eksperimentima .
Radi se o gajenju plemke na sopstvenom korenu.
Znaci. nakalemiti plemku na podlogu pa najkasnije do dve godine uraditi ovaj eksperiment. Plemka nakon dve godine gubi osobine podloge a ako se ovo odradi kako treba onda ce novonastala biljka imati osobine i podloge i plemke do kraja zivota .
Ovo se izvodi pocetkom leta i traje sve dok se ne primete korencici na grani. Zato se i uzima providna cev ili plasticna cev. Ps..najbolje je vagresno crevo jer je providno i savitljivo.
Ko ume da skida sa neta elektronske knjige moze skinuti i ovu knjigu. Ne umem da postavim link ali neka ukuca na pretarzivacu ime knjige i neka cita . Naravno poznavanje ruskog jezika je od znacaja za dalje eksperimentisanje .
Ovo pisem i slike postavljam jer u vama vidim ljude koje zanimaju novotarije i sve sto je vezano za razmnozavanje biljaka .
Pozdrav Nenad
#860: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Čet Maj 28, 2015 2:03 am ---- Evo jos dve slike
#861: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Čet Maj 28, 2015 2:05 am ---- Sva Micurinova istrazivanja i njegovi eksperimenti sa biljkama jasno su u slikama objasnjeni u ovoj knjizi.
Koga zanima neka otvori i neka procita .
Ima dosta zanimljivih pojmova za koje nismo znali a veoma su uspesni i jednostavni.
Pozdrav Nenad
#862: Re: Kalemljenje voćaka Autor: slavonacwbr, Poslato: Čet Maj 28, 2015 2:40 pm ---- Pozdrav,forumasi.U kalemljenju nemam iskustva.Imam ,dobro primljene,podloge divlje jabuke.S obzirom da sam zakasnio s kalemljenjem na plemku,zanima me koji je naredni sktuelni nacin.Na sajtovima nalazim informacije o okuliranju na budni i spavajuci pup.Spominje se i kalemljenje na list ali nije opisan ni ilustrovan ovaj metod koji me jako zanima.Hvala unapred.
#863: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Čet Maj 28, 2015 4:54 pm ---- Od sredine jula pa do avgusta se kalemi na list. U septembru ide na spavajuci pupoljak. Ima sve detaljno opisano u opciji o kalemljenju. Princip je isti kod svih biljaka koje se kaleme u leto.
Pozdrav
#864: Re: Kalemljenje voćaka Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Čet Maj 28, 2015 7:42 pm ---- Ma još ćemo postati i naučnici i ulice nazivati po nama...
Ne možemo se mi brajko nositi sa velikim umovima...To što je slavni Mičurin opisao, nacrtao i odradio , nemožemo mi sa običnim mozgovima ukapirati... I Tesla je ostavio nacrte, kojekakve, pa još ne mogu ih odgonetnuti...
Samo praksa prijatelji, biti uporan...ulazi se praksom u štos...vidiš gde si pogrešio , pa sledeći put popraviš...
Sada ide kalemljenje na budni pup, kraj maja i početak juna...( to što neko dosad nije radio , ne znači da ne može...) . U avgustu i delom septembru ide spavajući pup...
Oba načina su identična...Te rez se napravi itd....ima slike na mreži mogu se pronaći i videti...Razlika ova dva kalemljenja je u tome kako se uzima plemka...Na budni pup uzima se pupoljak sa korom...a na spavajući pup uzima se i malo drvenastog dela... Budni pup do jeseni pusti (ako se primio) malu grančicu, a spavajući , grančica izađe tek na proleće...
To je ono što sam ja dosad ukratko naučio...ako nekome znači ....
#865: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Čet Maj 28, 2015 7:54 pm ---- Bas tako ali da li biljka ima mazgu sada u maju. Mislim da mnoge biljke nemaju a aako nemaju od primanja nema nista .
Pozdrav i svako dobro
#866: Re: Kalemljenje voćaka Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Čet Maj 28, 2015 8:04 pm ---- Ne znam šta ti je to "mazga"?
#867: Re: Kalemljenje voćaka Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Čet Maj 28, 2015 8:12 pm ---- Kada se kora lako odvaja od stabla to znaci da je koncentracija prolaska hrane u najvecoj meri. Neko kaze mazga a neko mezgra . Znaci cim se kora lako odvaja tada se kalemi u suprotnom je uzaludan posao. Ne bavim se kalemarstvom od pre nekoliko godina nego ima dobrih minimum 20 godina aktivnog rada .
Pozdrav
#868: Re: Kalemljenje voćaka Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Pon Jun 01, 2015 1:41 pm ---- U ovom postu , opet nisi objasnio pojam "mazga" samo si rekao, da neko kaže i "mezgra"....ali to ne objašnjava dati pojam...
Da li je to neki deo (sloj) biljke, tjt. kore ili neka tečnost, ili pak nešto nevidljivo....što se vidi tek posle" 20 god. " iskustva?
I da li treba da prođe 19 god.( pošto sam ja prošle god. počeo da kalemim) , da bi ja ili neko drugi ukapirao o čemu se radi?
#869: Re: Kalemljenje voćaka Autor: dr.jare, Lokacija: Istocna Srbija (zona 7a)Poslato: Pon Jun 01, 2015 4:20 pm ---- Ako dan pre kalemljenja zalijes vocku lako se odvaja kora... lakse nego u avgustu... i prijem kalema u maju i junu je odlican ako je covek uvezban u suprotnom nece biti ni u avgustu... a sredinom jula ne preporucujem kalemljenje jer su tada vrucine najvece i ne pomaze nikakvo sencenje i zastita od sunca jer je vazduh vreo...
#870: Re: Kalemljenje voćaka Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Uto Jun 02, 2015 1:28 pm ---- Eto vidiš da ima ljudio i sa ovakvim iskustvima...A o kojoj voćki pričaš...jel ima neke voćke koje su se pokazale bolje od drugih ( u prijemu mislim) za kalemljenje u ovo doba?