#1711: Re: Razmnozavanje Adeniuma Autor: Nabuko, Poslato: Uto Feb 23, 2021 6:10 am ---- , (moja iskustva sa "Zvezdom Sabije" )
Umerena prihrana je važna za zdravlje Adeniuma, naročito kada u supstratu nema glinastih materija koje 'amortizuju višak hrane'. Naime u glinastim materijama ima "pufera", koji vežu soli i zato je bolja glinena saksija, kad već ne treba da bude gline u saksiji.
Pre skoro 50 godina su Vardjan i Čermak napisali da je saksijsku biljku najbolje hraniti u svakom zalivanju - smanjenom dozom đubriva (višestruko smanjenom), da bi to svet komercijalizovao pre 20 -ak godina uzgojem na inertnoj podlozi ( na Grodanu - kamenoj vuni.. perlitu... i zalivanjem KPK). Bitan faktor je aktivnost biljke ( sunce i toplota za asimilaciju). Meka voda (kišnica) se podrazumeva.
Po pitanju podizanja kaudeksa,.. hmmm? .. pa ja sam sa tim počeo u 'ranim radovima' ( nemam to 'iskustveno iskustvo' sa
kasnijim podizanjem). Kada se ubaci prepreka ispod centralnog dela korena, biljka se podiže sama:
Pozdrav,..
u sledećem postu još jedno moje "otkriće" , čije sam premise ukrao od prijatelja (velikih Majstora cvećarstva), a sve vreme mi je bilo na 'dohvat oka',.. ali tako to bivaa..
(kad se previše sniva,.. a stvarnost se malo zna )
#1712: Re: Razmnozavanje Adeniuma Autor: Nabuko, Poslato: Sre Feb 24, 2021 7:56 am ---- Naime, radi se o posudama za setvu Adeniuma (bitna stvar,.. vratiću se na to).
Setva:
Od posejanih pedesetak komada,., svega dva 'počivša' .. jedan je bio albino).
"Uzeo sam ih na posmatranje," - na molbu prijatelja, koji su sa uzgojem prolazili slično kao .većina... na prethodnim stranama ove teme,..
(U sredini su dve grane Adeniuma, "pozajmljene od prijatelja da ih ožilim ...)
Sejao sam u Štekmedium (supstrat koji je namenjen za ožiljavanje reznica (njega sam imao a i zadovoljava jer je seme dovoljno krupno,.. ne mora Seedling (namenjen setvi) koji je puno sitniji pa brže gubi strukturu.. Brzo su nikli (seme je bilo sa SB-a,. iz prodavnice).
Obzirom da je pesak njegovo prirodno stanište, pa sa tim u vezi ja razmišljam ovako:
Polupustinje su na-oko suve, ali se noću kada zahladni, vlaga popne gore do korena biljke, jer je pesak odličan provodnik vlage . Adenium tada popuni svoje dnevne potrebe za vodom, dopuni akumulaciju u kaudeks, jer će u toku (toplog) dana ta vlaga iz peska ispariti. Znači pije malo, uglavnom u jutarnjim časovima i kasnije je suv ( poput nas muških članova foruma koji preferiramo jutarnju "medecinu" ). Ta voda koja noću stiže iz dubine ima malo hranljivih materija ( i još manje nerastvorljivih soli - karbonata), jer tamo ima veoma malo glinastih materija, kroz koje kišnica ponire u dubine. Zato u tim uslovima (skoro) nema truleži kaudeksa i korena,...