:: Forums ›
detaljno
Faucaria
Idi na stranu: 1, 2, 3  Sledeća  :| |:
-> Sukulenti i kaktusi

#1: Faucaria Autor: wannaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Feb 03, 2009 2:30 pm
    ----
A zasto nema tema o ovom prelepom sukulentu...

F.Tigrina koliko sam nasla na netu voli optimalni temperaturu od 10ºC do 24 ºC, leti vole puno sunca i zalivanje tek kada je supstrat potpuno suv na oko 1 - 1,2 nedelju, dok zimi na hladnijem na 2-3 nedelje.
Cveta zutim cvetovima u kasno leto ili sredinom jeseni

Kakva su vasa iskustva sa njom...

Ja moju imam vec godinu dana i cini mi se da nije teska za odrzavanje...ovog leta se bas utrostrucila...ali nije cvetala!
Sada je na hladnijem i par listica se osusilo... Sad


Poslednji izmenio wanna dana Uto Feb 03, 2009 4:24 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#2: Re: Faucaria Tigrina (Tiger's Jaw) Autor: GandalfLokacija: Vladicin Han/Beograd PošaljiPoslato: Uto Feb 03, 2009 3:42 pm
    ----
Ovu biljcicu sam kupila u septembru prosle godine.Negde decembra je pocela da tera zuti pupoljak i tu je stala tj.pupoljak se nije otvorio samo se osusio.Mislim da je uzrok tome nekakva prasina koja je napadala na sukulente jer nisu bili zasticeni prilikom nekih radova u kuci.Evo kako je izgledala mada nije dobra slika

#3: Re: Faucaria Tigrina (Tiger's Jaw) Autor: calypsoLokacija: Nis PošaljiPoslato: Sre Feb 04, 2009 12:21 am
    ----
Meni vise lici na faucariu felinu, nego na tigrinu. Da li si je kupila pod tim nazivom? Wink

#4: Re: Faucaria Tigrina (Tiger's Jaw) Autor: GandalfLokacija: Vladicin Han/Beograd PošaljiPoslato: Sre Feb 04, 2009 9:33 am
    ----
Stvarno ne znam kako se zove izvetrelo mi iz glave.Mozda nije ista biljka... Uhh

#5: Re: Faucaria Autor: jocacirkovicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Feb 04, 2009 4:00 pm
    ----
Neka mi oprosti Wanna, ali malo sam izmenio naslov teme, tako da obuhvata i druge faukarije.

Verujem da je samo Faucaria dovoljno jer faukarija ima poprilicno i zaista ih nije sve bas lako razlikovati, tako da za vecinu postova i slika nece biti bas mnogo sigurno da su biljke pravilno identifikovane.

Faukarije se lako medjusobno hibridizuju i poprimaju zajednicke osobine, pa, posto su i inace dosta slicne, vrlo je tesko pouzdano reci koja je koja.

U svakom slucaju, sve su lepe i zaista je lepo od Wanne da je pokrenula ovu temu i dala nam nekoliko osnovnih podataka.

O ovoj temi cu rado razmenjivati poruke jer imam i dosta razlicitih faukarija a i dosta iskustava sa njima.

Evo, da i ja dam jedan skroman doprinos: Moja omiljena fotka moje omiljene faukarije.

#6: Re: Faucaria Autor: wannaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Feb 04, 2009 8:24 pm
    ----
Ma Joco odlicno i upravu si ..jer su sve prelepe! I kao sto sam rekla moja se utrostrucila tokom samo jedne godine, tako da jedva cekam da mi ispune saksiju,samo nisam sigurna da li su lake za razdvajanje?

#7: Re: Faucaria Autor: calypsoLokacija: Nis PošaljiPoslato: Sre Feb 04, 2009 9:16 pm
    ----
Sve su lepe, ali se mani najvise svidjaju one sa hrapavom, pegavom poledjinom listova. I po slikama mi se cini da tu spadaju tigrina i tuberculosa, ali te mi crkavaju brzinom svetlosti. E ova je jos u zivotu (recimo da je faucaria felina).
Mada nesto ne mogu da primetim razliku u cvetovima, da se pomocu njih blize identifikuju, sto i nije cudno, jer ipak je slika -slika i dok se "uzivo" ne uporede biljcice, nista od posla.
I moj doprinos, mada slika nije nesto reprezentativna. Bye Bye

#8: Re: Faucaria Autor: jelenacLokacija: Ruma PošaljiPoslato: Čet Feb 05, 2009 8:06 am
    ----
A ja bih volela da mi neko od vas objasni zasto se moja osusila, ja sam procitala negde da zimuju na hladnom i da nema zalivanja i tako i postupila i ona se jadna lagano list po list osusila.

#9: Re: Faucaria Autor: wannaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Feb 05, 2009 10:08 am
    ----
ja ne bih znala da ti kazem, ali ja moju zalijem bar jednom mesecno, i osusilo se par donjih listova dosada!

#10: Re: Faucaria Autor: jocacirkovicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Feb 05, 2009 3:24 pm
    ----
wanna citat:
Ma Joco odlicno i upravu si ..jer su sve prelepe! I kao sto sam rekla moja se utrostrucila tokom samo jedne godine, tako da jedva cekam da mi ispune saksiju,samo nisam sigurna da li su lake za razdvajanje?

Wanna, nema se kod faukarija sta razdvajati, ona se samo grana i moze se orezivati. Sta vise, to je neophodno jer vremenom se donji listovi suse i biljka postaje sve ruznija. Na kraju je orezivenje jedino resenje. Reznice se lako uzile, narocito u prolece.

Orezivati treba u prolece i ne valja orezati odjednom sve grane jer faukarija nema velike rezerve i bez fotosinteze brzo odumire. Najbolje po 1/4 - 1/3 grana orezati, pa kad one malo poteraju, po 1-2 para listova, orezati drugu turu.

Tacno je da su faukarije letnjaci, zapravo, najvise rastu u prolece ali cvetaju krajem leta/pocetkom jeseni. Cvetovi su zuti, osim u slucaju F. candida, koja ima bele cvetove.

Zimi (novembar/april) je vreme mirovanja. Optimalna temperatura je 5-10 oC. Ja svoje ipak zalijem 2-3 puta tokom tih 5-6 meseci. Odaberem period kad meteorolozi najavljuju nekolko toplijih dana, kao na pr. sada. Ako je pred njima duzi period hladnoce, nastojim da ih zasusim.

Ako se i desi da koren zatruli, nije mi veliki problem, lako se zdravi delovi uzile. Za mene je to mozda malo razocarenje, ali posto posle toga obicno imam visak biljaka, neko se i obraduje. Wink

Inace, na gornjoj slici je verovatno F. tuberculosa, ili bar ima nesto 'njene krvi' u zilama. Vide se tuberkule. Vise se cene biljke sa vise tuberkula pa je dobro o tome voditi racuna kod orezivanja. Neke grane imaju vise a neke manje tubrkula, pa one 'bogatije valja obavezno uziliti.

Povremeno se javljaju biljke sa veoma mnogo i vrlo krupnim tuberkulama. Tu se, po nekim misljenjeima, zapravo radi o minstruoznoj formi. Vremenom se te biljke najcesce transformisu u 'obinu' F. tuberculosu.

Na jakom suncu neke od vrsta dobijaju crvenkastu boju. Ali, ne sve vrste a nisu ni sve biljke iste vrste jednako sklone tome.

Odlicno klijaju iz semena a sejanci dosta lako prezivljavaju. Lako ih je medjusobno oprasiti. Caure su krupne i imaju puno semenki. Otvaraju se, kao i u mnogih drugih mesemba, kvasenjem.

Moja zbirka faukarija je relativno mlada ali imam dosta vrsta, poreklom iz semena iz Mesa Gardena ali i iz drugih izvora.

Nadam se da sam bio od pomoci ljubiteljima faukarija.

Pozdrav,
Joca

#11: Re: Faucaria Autor: IainLokacija: Dublin, Irska PošaljiPoslato: Uto Mar 10, 2009 11:11 pm
    ----
Faucaria se dijeli na 6 vrsta i podvrste:


F. BOSCHEANA
F. albidens
F. haagei
F. paucidens
F. kendrewensis
F. peersii

F. FELINA se dijeli na 3 podvrste:

ssp. Felina
F. acutipetala
F. candida
F. cradockensis
F. crassisepala
F. duncanii
F. felina
F. felina v. jamesii
F. jamesii
F. kingiae
F. latipetala
F. laxipetala
F. lupina
F. longidens
F. longifolia
F. militaris
F. montana
F. multidens
F. plana
F. ryneveldiae
F. uniondalensis

ssp. Britteniae
F. britteniae
F. coronata
F. grandis
F. speciosa
F. smithii

ssp. Tuberculosa
F. tuberculosa

F. GRATIAE
F. hooleae

F. NEMOROSA
F. nemorosa

F. SUBINTEGRA
F. subindurata

F. TIGRINA
F. tigrina

#12: Re: Faucaria Autor: calypsoLokacija: Nis PošaljiPoslato: Sre Mar 11, 2009 11:07 pm
    ----
Lepo si uradio specifikaciju! I biljcica ti je (ziva bila) predivna! Very Happy

A sto se moje tice, drzim je u zimovniku i uopste ne zalivam. Zasad se jos dobro drzi! Bye Bye

#13: Re: Faucaria Autor: jocacirkovicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Mar 12, 2009 10:40 am
    ----
Iain citat:
Faucaria se dijeli na 6 vrsta i podvrste:
...........
........

Iain, lepo je od tebe sto si se potrudio da nam preneses 'popis stanovnika' roda Faucaria.

Samo jos nekoliko napomena za nove ljubitelje faukarija (oni sa duzim stazom to, zacelo, znaju):

Tih 6 vrsta sa nekoliko podvrsta (cini mi se, ukupno 11) je sve sto je ostalo od nekadasnjih 33 taksona. Naime, u svetu botanicara, pogotovo taksonomista, postoji tendencija da se smanjuje broj vrsta i podvrsta. vrse se i mnoge pretumbacije ne samo vrsta vec i citavih rodova pa cak i familija u smislu preseljenja, spajanja, razdvajanja i dr.

Ovo se sada temelji na mogucnostima koje pruza genetika i genetska analiza, da ne ulazim u detalje. Nekada se pripadnost vrsti odredjivala na osnovu oblika cvetova, narocito semena kao i na osnovu terenskih posmatranja rasprostranjenosti i medjusobnog preplitanja vrsta.

No, postoje i dalje botanicari koji misle drugacije, tj. dozvoljavaju da se radi o razlicitim vrstama/podvrstama a ne samo o varijabilnosti. Njih zovu 'spliteri' a one koji smanjuju 'brojno stanje' zovu 'lumperi'. Naravno, medjusobno se mnogo ne vole i rado 'ogovaraju' jedni druge. Mi kolekcionari uglavnom podrzavamo splitere. Jer, sta bih na pr. ja radio sa zbirkom od svega 4 vrste i nekoliko podvrsta i varijetata astrofituma Sad
Ja, naravno, znam da 'varam' (pre svega sebe) sa mojim astrofitumima u zbirci, ali meni se to tako svidja. Cool A svidja se i drugim kolekcionarima, samo neki ne priznaju da varaju .

Postoji i jedan treci, trenutno 'najmoderniji' koncept po kome i ne postoje vrste u tradicionalnom smislu vec se svaka grupacija biljaka ili zivotinja prikazuje kao produkt genetskog ukrstanja ovoga i onoga i tako unazad do Adama i Eve. To je verovatno najposteniji koncept ali bi bila potrebna citava armija geneticara analiticara i gomila racunara da se napravi pregledna mapa zivog sveta. Za sada je to SF, ali radi se i na tome. Mnoge stvari su nekad izgledale nemoguce.

Stoga bi pravi spisak po 'lumperima' sadrzao svega onih nekoliko podvucenih stavki (vrste) na tvom spisku i onih oznacenih sa ssp. Sve ostalo su samo sinonimi. Najveci broj stavki je 'preuzela' F. felina kao najvarijabilnija od svih faukarija a i sa veoma rasirenim arealom.

'Spliteri' i kolekcionari ce se radije drzati starih spiskova u kojima postoje sve one stavke koje si nabrojao.

Posto je u ovom postu tema vise taksonomija nego faukarije, mozda je bilo bolje da je u 'Of topic' temi.

Pozdrav,
Joca

#14: Re: Faucaria Autor: IainLokacija: Dublin, Irska PošaljiPoslato: Čet Mar 12, 2009 8:00 pm
    ----
Pa to se sve odnosi na faukarije, sto znaci da ne treba puno mudrovati. Ako pogledamo faukarije pa svim ovim imenima vidi se da je razlika medu njima.
Pozdrav

#15: Re: Faucaria Autor: zaruljica PošaljiPoslato: Pon Nov 09, 2009 5:18 pm
    ----
je li ovo pup ili mladi listovi?



-> Sukulenti i kaktusi

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: 1, 2, 3  Sledeća  :| |:
Strana 1 od 3