#1: Rjesavanje problema sa nedostatkom vode Autor: MirkoJa, Poslato: Čet Apr 16, 2009 2:21 pm ---- Imam jedan problem pa se nadam da ce se naci neko "pametniji" od mene i posavjetovati me kako da ga najefikasnije rijesim...
Evo o cemu se radi...
Imam plac velicine 2000 kvadratnih metara i imam u planu srediti ga bas po mom meraku... Naravno taj proces nece biti preko noci nego polako i strpljivo ce dobijati oblik kakav zelim... Prvo imam u planu srediti travnjak pa uraditi zivu ogradu od thuja i tako redom...
Uglavnom, postoji jedan veliki problem i prijeti odrzavanju biljaka a to su ljetnje zege i restrikcije vode. Znam da je npr. dovoljno propustiti 2 dana prilikom redovnog navodnjavanja thuja i one ce izgorjeti a o drugim biljkama da i ne pricamo...
Moje pitanje za sve vas je: KAKO MOGU RIJESITI OVAJ PROBLEM I POSTOJI LI NEKO RJESENJE KOJIM IPAK, MOGU USPJESNO "PREZIVJETI" LJETO ZAJEDNO SA MOJIM BILJKAMA?
...pada na pamet izgradnja nekog bunara, neke bistijerne ili... ma sta znam... Nadam se da neko od vas ima rjesenje na moj problem.
Pozdrav!
#2: Re: Rjesavanje problema sa nedostatkom vode u toku ljeta i... Autor: Nikola988, Lokacija: NisPoslato: Ned Apr 19, 2009 8:25 pm ---- Mogu da ti opisem kako smo mi resili taj problem. Ja sam povezan na vodovod, ali tu vodu nikako ne koristim za zalivanje. Za to koristim vodu iz cevi koja je pobijena u zemlju do dubine osam metara. Cev je siroka i u nju je spustena usisna cev hidrofora. Sa hidrofora koji je ukopan u sahtu ide cev do cesme koja se nalazi pored cesme sa vodovodnom vodom. Hidrofor radi na struju, ali se razlikuje od pumpe po tome sto on odrzava konstantan pritisak i moze da bude uvek ukjucen u struju i kada ti pustis vodu, on se ukljuci, a kada zatvoris vodu on se sam iskljuci i to je to. Voda nije za pice, ali je super za zalivanje. E sad pitanje je da li ti u svom placu imas podzemnu vodu koju bi mogao da iskoristis. Ja je imam posto zivim blizu reke. Takodje ovo je jeftiniji nacin od kopanja bunara, a i na izlaz hidrofora se mogu prikljuciti i cevi razlicitog precnika(zavisno od njegove jacine). Ja tako imam jedno siroko crevo koje koristimo za nalivanje povrtnjaka, i obicno tanko crevo za zalivanje cveca i prikljucivanje prskalica za travnjak.
#3: Re: Rjesavanje problema sa nedostatkom vode u toku ljeta i... Autor: zojaianja, Lokacija: BeogradPoslato: Pet Maj 08, 2009 5:34 pm ---- Mirko, evo i mog iskustva, da ga NE BI i ti ponovio! Na mom placu nema bunar (bivši vlasnici su ga pretvorili u SEPTIČKU JAMU!!!) tako da smo morali da se odlučimo za vodovod. Razmišljali smo da iskopamo- valjda se zove arteški bunar (uh možda sam baš lupila) svejedno isto kao Nikola -da zabodemo cev ali za sada nismo. Elem, plac nam je 1100 m2 za zalivanje čisto da bi imao predstavu pošto je tvoj još veći. Sve izračunali, trebaju nam 3 velike prskalice 2 male... creva - x metara.... sve prikačili na česmu i - kap....kap.... voda ne može da stigne ni u ludilu! Nema pritiska, tako da moramo da puštamo jednu po jednu prskalicu.
Inače, postoje tajmeri (ima u IDEI - 2.500 din) koje nakačiš na crevo na česmi i oni puštaju vodu u odredjeno vreme, onoliko dugo na koliko ga postaviš. Npr, na svakih 12, ili 24 sata po 1 sat, ili koliko već hoćeš! To je dobra stvar jer će ti prskalice raditi i kada nisi tu - kada ti hoćeš - noću, rano ujutro... i isključivati se posle onoliko vremena na koliko si ga namestio. Eto!!! Moje iskustvo kaže - proveri dobro pritisak vode. Na prskalicama piše da treba da bude 4 bara ali mislim da kod nas nije ni 2!
Možda sam ti pomogla!
#4: Re: Rjesavanje problema sa nedostatkom vode u toku ljeta i... Autor: zojaianja, Lokacija: BeogradPoslato: Pon Maj 11, 2009 11:54 am ---- Nikola, pošto mi razmišljamo da takodje stavimo cev sa hidroforom možeš li mi reći koliki pritisak vode može da se postigne na taj način i koliko široku cev si stavio u zemlju. Ukratko meni treba zalivanje površine od 1100 m2 - računali smo - 3 prskalice koje pokrivaju u prečniku po 25m i 2 male po 10m u prečniku. Te prskalice treba da budu na jednom crevu - jedna za drugom na 13 m udaljenosti jedna od druge. Za to nam treba jak pritisak vode. Kako to ide sa hidroforom? Da li bi moglo da posluži?