#121: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: fuksija, Lokacija: NorveskaPoslato: Sre Apr 22, 2009 10:24 pm ---- Mnogo hvala Mary Jo!
#122: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: BaNnE, Lokacija: Srbija; Kanjiža/Martonoš/SuboticaPoslato: Čet Apr 23, 2009 12:47 pm ---- da li crni zmaj iz flore pripada bungabanga-dzinovskom cvetu?? ja sam kupio jednu lukovicu i bas je lepa...sada cekam rezultate=]
#123: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: tdiki, Lokacija: PancevoPoslato: Uto Maj 05, 2009 11:54 am ---- Meni procvetao moj Sauromantum venosum,divan je i mistican!Juce nije davao znake da ce procvetati,kad jutros imam sta da vidim!
BaNne,koliko sam ja istrazivala,Dracunculus vulgaris(tvoj Crni zmaj),i ovaj moj Saurotomatum venosum,pripadaju familiji Araceae,kao i Amorphopallus,i jos ih zovu i Voodoo liliy!
E,sad,ja bih molila ako iko ima iskustva sa Sauromatumom,sta s njim kad precveta,da mi kaze!Moje znanje se svodi na to da voli suncan polozaj,i da ne trpi suvise vlage,tj.bolje susa nego poplava!
#124: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: tdiki, Lokacija: PancevoPoslato: Pet Maj 29, 2009 6:40 pm ---- Moj Vooduu lily,je vrlo brzo precvetao,i nakon toga sam obe lukovice smestila u jednu saksiju,misleci da je tu kraj!Ali ubrzo je krenuo da pusta list,koji je veoma neobicah,sav je izuvijan,ima tigraste sare po lisnoj drsci.Nije se skroz razvio,ali sad izgleda ovako!
#125: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: pistacija, Lokacija: Zagreb, CroatiaPoslato: Sre Jul 01, 2009 5:56 pm ---- TAKOZVANI Cvijet leš, ili stručno Amorphophallus Titanum najveći je cvijet na svijetu. Potječe sa Sumatre i obično doseže visinu od šest metara, a nadimak je dobio zato što je nastao iz sjemena drugog cvijeta leša, koji je cvjetao u Hantingtonu 1999. godine - bio je to prvi takav cvijet u Kaliforniji. Cvijet leš je gomoljasta zeljasta trajnica s pjegavošarenom peteljkom neobičnih listova.
Cvat ljubičasto-smeđe boje naraste obično više od dva metra i ima vrlo neugodan miris koji podsjeća na mješavinu pokvarenog mesa i trule ribe.
Fotografije cvijeta nastale su u botaničkom konzervatoriju Brest National u Brestu u zapadnoj Francuskoj. Biljka je posebno zanimljiva zbog toga što nakon cvata može preživjeti 72 sata, a raste svega dva ili tri puta u 40 godina, zbog čega su ushićeni zaljubljenici u Cvijet leš i fotografirali ovaj rijedak događaj.
i jos na nasem portalu pisalo u tekstu Jedinstvena pojava - poput penisa
Amorphophallus titanum otkrivena je 1878. godine u zapadnoj Sumatri, a treba joj deset godina da počne cvjetati nakon što se razvije iz sjemena.
U Europi se prvi put biljka počela uzgajati u londonskom Kraljevskom botaničkom vrtu 1889. godine. Zbog jedinstvene pojave, koja podsjeća na muški penis, viktorijanske žene držale su se podalje kako čudni cvijet ne bi mogle vidjeti.
#126: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: cvetkomak, Lokacija: SkopjePoslato: Čet Jul 02, 2009 11:00 am ---- Evo da spodelim sa vama. Jedan se pre neki dan otvorio sada cekamo na drugog. Ovo je sajt, pa kad se otvori kliknite na webcam. To je direktan prenos, uzivo: hortus.leidenuniv.nl/i...t_bloeien/
#127: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: Fatka, Lokacija: Gracanica/BosnaPoslato: Čet Jul 09, 2009 7:19 am ---- Bas steta sto tako malo cvijeta.
Ja sma dobila dva manja gomolja i zasadila. Evo jedan je olistao dok drugi jos nije ali vidim da je pustio zile.Kod prvog sam primjetila da pored gomolja raste jos jedan.Bas interesantno tako mlada biljka a da dobije ''bebu''.
Slikacu da vidite do malecko bebce samo jos da poraste.
Mary Joo, da li kod tebe ima cvijet ove godine i koja je vrsta kod tebe.Ja ne znam koja je moja.
#128: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: hoppla, Lokacija: DalmacijaPoslato: Pon Jul 13, 2009 6:06 pm ---- Evo sto se desilo s mojim u par dana sto me nije bilo; nenormalno je istjerao (valjda mu je falilo i svjetla ) a jos kako sam nalila vode nek mu se nadje dok me nema tako se prevalio iz posude i zaljepio za zid, bitno da je grana zdrava tj. da nije istrunila pa cu ga ubaciti nazad i to u vecu posudu sa vise zemlje.
#129: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: Fatka, Lokacija: Gracanica/BosnaPoslato: Pon Jul 13, 2009 8:00 pm ---- Joj sta si uradila, pa on ne voli vodu a jos nema svjetlost, a mala saksija
#130: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: hoppla, Lokacija: DalmacijaPoslato: Pon Jul 13, 2009 8:51 pm ---- Kako ne voli vodu kad pije normalno a glavno da nije istrulio jer se ovo da rjesit.
#131: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: Fatka, Lokacija: Gracanica/BosnaPoslato: Pon Jul 13, 2009 9:09 pm ---- Ja svoju ne zaljevam puno iz straha da mi ne istruli posto sam jednu izgubila prosle godine.
#132: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: BaNnE, Lokacija: Srbija; Kanjiža/Martonoš/SuboticaPoslato: Pon Jul 13, 2009 10:17 pm ---- moj smrda-bungabanga tek sada resio da tera list....videcemo mozda istera i cvet ali jos nemam pojma da li bi prezimeo napolju ili da ga iskopam iz baste i unesem preko zime....ako neko zna odg na moje pitanje neka mi pomogne...
#133: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: fuksija, Lokacija: NorveskaPoslato: Pon Jul 13, 2009 11:02 pm ---- I moj je nikao, samo ne znam da li ce stici cvjetati, posadjen je u vrt.
Kad malo poraste, slikat cu ga.
#134: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: Mary Jo, Lokacija: BeogradPoslato: Pon Jul 13, 2009 11:21 pm ---- Ova biljka prvo cveta, a kada uvene cvet, tek onda istera stablo-list. prema tome, onima kojima je vec olistao mogu da se nadaju cveta tek sledece godine. Ya sve vrste Amorphophalusa i ostalih "smrdljivaca" vazi pravilo da lukovica mora da dostigne odredjenu velicinu i tezinu da bi procvetao. U zavisnosti od hrane, broja toplih dana i uopste uslova koje dobija raste i lukovica pa nekom procveta trece godine, nekome sedme.
Fatka, nije kod mene cvetao ove godine. Velika lukovica je istrulela u zimovniku, a sada su zasadjene male. Neka rastu, a kad ce da cvetaju - videcemo.
#135: Re: dzinovski cvet (bungabanga) Autor: Fatka, Lokacija: Gracanica/BosnaPoslato: Uto Jul 14, 2009 7:28 am ---- Mary Joo, nedavno procita u dnevnim novinama da cvjetaju svakih 6 godina.Bas mi to ne odgovara.