:: Forums ›
detaljno
Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72  Sledeća  :| |:
-> Sukulenti i kaktusi

#691: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: LidijaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sre Apr 06, 2011 3:15 pm
    ----
Nije baš da ne smeta. Od previše opekotina mogu i da uginu.

#692: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: Kasijana PošaljiPoslato: Sre Apr 06, 2011 3:35 pm
    ----
Lidija citat:
Auuuu bre Kasijana, pa svaki put započinje jednim malim korakom, a ti ode na drugu stranu u jednom skoku Very Happy Sad mi je žao što sam ti sugerisala to, ali ja bih ga u panici odmah skratila za glavu da je moj Ahahaha

Ufff.... Ahahaha Sad je gotovo, neka ga ovako pa sta mu bude.. Smile Cmok

#693: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: amzjLokacija: Vitkovac-Kraljevo PošaljiPoslato: Sre Apr 06, 2011 8:16 pm
    ----
Ma ne brini Borcanin oporavice se ovaj,ja sam ovakav secnuo ispod opekotina kad mi jednom izgoreo i on isterao nove pelcere i opekotina nije bilo nigde na vidiku,to predlazem i tebi Wink

Lidija to moraju da budu bas mali kaktusi i da budu na toplom preko zime da bi se bas skroz sprzili,ovom nece nista faliti Wink

#694: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: ktreehugger PošaljiPoslato: Sub Apr 16, 2011 5:41 pm
    ----
Pozdrav svim dobrim forumašima i njihovim biljkama Bye Bye

"Voajerišem" već neko vreme, ali kao što to biva tek me je muka naterala da guknem nešto Embarassed

Cela priča je počela tako što sam, krajnje mesijanski, odlučila da 31.12.2010. kupim poslednja dva kaktusa sa police jednog beogradskog hipermarketa, da ne budu sami u "najduđoj noći" Rolling Eyes Iz Holandije su, naravno. S obzirom da su mali, a zima beše hladna, optimistički sam odlučila da ih ne presađujem do proleća, što sad uviđam da je možda bila greška s obzirom u kakvom je stanju supstrat i u kakvo je stanje tokom nekoliko meseci dospeo jedan od kaktusa... Danas sam ih povadila iz sakskija i oslobodila korenčiće. Deo bliže korenu manjeg kaktusa je počeo da žuti, nekako se smežurao (ali nije ozbiljno gnjecav) i ima mestimične "krastice"

Najizraženija oštećenja na "kaletu 1" izgledaju ovako:



Drugi kaktus je u boljem stanju, ali oba imaju istu vrstu belog "oreola" oko korenčića, nadam se da se vidi na slikama:



Da li su u pitanju normalne korenove dlačice ili gljivice? Znoji se

Što se tiče drugih faktora, jako detaljno (pod lupom) sam proverila i sigurno nema ničega što se mrdulja ni na biljkama ni u starom supstratu. Čitave zime su bili u dnevnoj sobi, uz južni prozor, zalivala sam ih minimalno (ali možda je to opet bilo previše)? Evo ga prvi kaktus, skroz van:



E sad, imam par konkretnih pitanja:

1) Oslobodila sam korenje od supstrata koliko je god to bilo moguće. Koliko dugo sada treba da ostavim biljke da se "odmore" ovako pre nego što ih presadim?

2) S obzirom da je u BGDu ovih dana prohladno (temperatura noću je 6-7 stepeni), da li je mudrije da ih u ovom stanju ostavim na terasi ili da budu u sobi?

3) Da li bi trebalo da upotrebim fungicid i koji bi ste mi preporučili?

4) Šta mislite da je razlog propadanja? I s obzirom na stanje koje vidite kolike su "nam" šanse da preživimo ovo?

I beskrajno hvala svima što se toliko trudite da pomognete svima sa problemima, a pogotovo nama početnicima. Forum je stvarno sjajan izvor znanja i saveta (za koje se plaća satima i satima potrošenim na listanje tema, no dobro, ništa nije besplatno Very Happy )

Pozdrav! Smile
Katarina

#695: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: ghostriderLokacija: uzice PošaljiPoslato: Sub Apr 16, 2011 7:25 pm
    ----
Meni se cini da ovo i nije neko 'propadanje za uplasiti se' Very Happy Vise mi lici na neko mehanicko ostecenje koje je nastalo, verovatno, dodirivanjem ivice saksije. Ako si ih skoro zalivala, vec su 'budni', pa ih ne mozes previse dugo drzati golog korena. Da sam na tvom mestu, ja bih oprala celu biljku u rastvoru nekog fungicida, ostavila najvise par dana da se sushnu i posadila. Imas Ridomil u malim kesicama, u prahu je,pa ga mozes rastvoriti prema uputstvu. Posle presadjivanja opet pricekaj nekoliko dana do prvog zalivanja.

#696: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: ktreehugger PošaljiPoslato: Sub Apr 16, 2011 8:53 pm
    ----
Hvala ghostrider!

A da ih ostavim napolju ovako "gole" ili da ih pustim unutra?
Već su bili napolju poslednjih nedelju dana...

#697: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: ghostriderLokacija: uzice PošaljiPoslato: Sub Apr 16, 2011 9:27 pm
    ----
Najavljuju min 13C, tako da mislim da nema problema da budu napolju. Samo da nisu na suncu tako golisavi Very Happy

#698: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: ZokiNSLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sub Apr 16, 2011 10:15 pm
    ----
Slažem se sa Ghost, da biljke ne izgledaju bolesno ili oštećeno, čak šta više izgledaju normalno. Verovatno su u pitanju vrste (vrsta) iz roda Mammilaria koje vole sunce, ali vrlo oprezno ih iznosi na isto... recimo samo par sati jutarnjeg sunca, sledeće sezone će moći duže na sunce.

Mislim da ih možeš odmah presaditi u adekvatan supstrat.

#699: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: ktreehugger PošaljiPoslato: Sub Apr 16, 2011 10:33 pm
    ----
hehehe, naravno da nisu, čak i da hoće da budu preplanuli u ovom trenutku ih ništa ne pitam Wink

ništa, pošto ne verujem da sutra radi bilo šta gde bih mogla da kupim fungicid, ostaje mi da ih brčnem tek u ponedeljak, nadam se da im neće biti ništa do tad.

hvala još jednom Very Happy a više sam nego otvorena i za sve dalje sugestije i ideje ako ih neko ima...

#700: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: kiviLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Apr 17, 2011 10:50 am
    ----
Pozdrav! Presadio sam nedavno kaktuse, lepo su prezimeli zimu, i nakon 2-3 nedelje desilo mi se neki problem sa ova tri. Posto im neznam latinske nazive opisacu ih po izgledu. Ovaj mali se smezurao i izgubio je vodu iz sebe. Ovaj najveci je pomodreo, smeksao i takodje je izgubio vodu, dok treci je dobio ove fleke po kori, mada ih je imao i prosle godine ali ne ovoliko. Zna li neko sta se desava sa njima?

#701: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: kiviLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Apr 17, 2011 10:53 am
    ----
...

#702: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: jocacirkovicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Apr 17, 2011 11:06 pm
    ----
E sad, imam par konkretnih pitanja:

Ja cu ti odgovoriti sa malim zakasnjenjem. Mozda se necu sasvim sloziti sa drugim odgovorima, ali i nasa iskustva pa i saznanja ne moraju biti uvek i sasvim ista.

1) Oslobodila sam korenje od supstrata koliko je god to bilo moguće. Koliko dugo sada treba da ostavim biljke da se "odmore" ovako pre nego što ih presadim?
To si solidno uradila. Medjutim, da bi tako dobro ocistila korenje morala si ga dobro i ostetiti. Sad mora malo duze stajati. Nema posevbnog znacaja sto si ga zalivala i sto se je mozda 'probudio' Ili ce preziveti ili nece. Ostavi ga van supstrata bar desetak dana a nece skoditi i dve tri sedmice. Najbolje je da ga stavis na praznu saksiju ali da ima cirkulaciju vazduha kroz nju i da sto manje svetla ulazi odozgo. Ali cirkulaciju mora imati. Kako - pa, snadji se, da skratim. Najbolji momenat za vracanje u supstrat jeste kad krenu novi korencici i budu veliki par milimetara, svakako ne preko 1 cm. Supstrat mora biti sasvim suv, i za ovu priliku veoma porozan i peskovit. Kad ga vratis u supstrat, nemoj ga zalivati bar jos nedelju dana. Onda ga zalij dobro pa sledeci put tek posto budes sasvim sigurna da je supstrat sasvim suv. Ovo je nekako najmanje rizicna strategija prebacivanja iz 'holandskog' u kaktusarski supstrat. Naravno, sasvim sigurna nije niti jedna.

2) S obzirom da je u BGDu ovih dana prohladno (temperatura noću je 6-7 stepeni), da li je mudrije da ih u ovom stanju ostavim na terasi ili da budu u sobi?
Dok su van zemlje mogu boraviti na terasi. Naravno, malo zaklonjeni od hladnoce i sunca. Kad malo otopli to ce ubrzati zarastanje i razvoj korena.

3) Da li bi trebalo da upotrebim fungicid i koji bi ste mi preporučili?

Mozda je vec kasno, ali upotrebi ga. Ako su spore uspele da prodru u celije korena, tesko da ce pomoci ali ako nisu - sigurno hoce. Trebalo je odmah da ga okupas u jakom rastvoru fungicida. Ja koristim PREVIKUR.

4) Šta mislite da je razlog propadanja? I s obzirom na stanje koje vidite kolike su "nam" šanse da preživimo ovo?

Nista posebno, cini mi se da se jednostavno ofucao kao papudzijski macak. To se desava po samouslugama. Zato, kad sledeci put odlucis da kupis kaktus ili neki drugi sukulent, kupi kod kaktusara. Bogu hvala, sada bar toga ima dosta cesto u Beogradu. I precesto za moj ukus! Tako neces imati izandjale pacijente i izbeci ces sve peripetije i rizike pri prebacivanju u normalan supstrat za kaktuse. Po pravilu, po samouslugama i garden centrima retko ima zaista vrednih biljaka a i cene su lose.

I beskrajno hvala svima što se toliko trudite da pomognete svima sa problemima, a pogotovo nama početnicima. Forum je stvarno sjajan izvor znanja i saveta (za koje se plaća satima i satima potrošenim na listanje tema, no dobro, ništa nije besplatno Very Happy )

Pozdrav! Smile
Katarina


Pozdrav i tebi,
Joca

#703: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: ktreehugger PošaljiPoslato: Pon Apr 18, 2011 6:30 pm
    ----
@Zoki, u svakom slučaju si u pravu vezano za Sunce, ja sam ih u blaženom neznanju odmah tutnula na sunčani deo stola na terasi, misleći da će im prijati. Sreća pa nije bilo mnogo sunca ovih dana, ali u svakom slučaju neoprezan i neuk potez Sad Međutim, ova oštećenja su nastala pre iznošenja. U stvari najviše me je zabrinulo što je ta blago smežurana žutina počela da se širi na gornji, nadzemni deo biljke. Davno davno mi je već tako propao jedan kaktus, s tim što tad nisam znala za kakve zle efekte može da ima nepresađivanje iz kupovne saksije :/

@ Joca
Quote::
Najbolje je da ga stavis na praznu saksiju ali da ima cirkulaciju vazduha kroz nju i da sto manje svetla ulazi odozgo. Ali cirkulaciju mora imati. Kako - pa, snadji se, da skratim. Najbolji momenat za vracanje u supstrat jeste kad krenu novi korencici i budu veliki par milimetara, svakako ne preko 1 cm.
Probaću nešto da nabudžim na temu saksije. S obzirom da je terasa prilično duboka, ima delova koji su baš senoviti, a opet dobro provetreni. Samo još da namestim saksije u povoljan položaj koji ne pokušava previše da prkosi gravitaciji Very Happy
A hoće u tom slučaju novi korenčići krenuti potpuno sami, "na suvo"?? Nisam znala da to može Embarassed I da li to znači da mogu (i da bi trebalo) da im dosta skratim ove stare korenčiće?

Fungicid stiže večeras, pa ću ipak preventivno da ih okupam, a onda nek' se suše. Kaktusarski supstrat je već spreman. Nadam se da će biti ok, za sad se dobro drže. A u međuvremenu sam se zaista prešaltovala na kupovinu od "autorizovanih" kaktusara i za sada nemam žalbi Smile

Quote::
Ja cu ti odgovoriti sa malim zakasnjenjem.
Kašnjenje je zanemarljivo, hvala puno na iscrpnom odgovoru!

#704: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: VladaRLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Apr 18, 2011 8:42 pm
    ----
ktreehugger, često sam i ja u misiji spašavanja malih holandskih kaktusa iz okova supermaketa. To ne mora da bude priča sa tužnim krajem.

U suštini, biljke koje stižu iz tih velikih rasadnika su zdrave i bezbedne, verovatno tretirane svim i svačim, malo toga lošeg može da se zapati. Problem nastane kada predugo čekaju na novog vlasnika. Dugo borave u neuslovima, a često zadobiju i fizička oštećenja, i to je ono što im skrati životni vek.

Treba ih presaditi jer su u tresetu, koji je dosta nezgodan za nastavak normalnog života van rasadnika i strogo kontrolisah uslova. Samo sam par puta naišao na veće primerke koji nisu bili u tresetu. Dakle, ako ih na vreme presadiš, sledi srećan kraj, zapravo nema kraja Wink

#705: Re: Problem sa kaktusima, bolesti, nametnici Autor: jocacirkovicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Apr 18, 2011 9:50 pm
    ----
"ktreehugger" Međutim, ova oštećenja su nastala pre iznošenja. U stvari najviše me je zabrinulo što je ta blago smežurana žutina počela da se širi na gornji, nadzemni deo biljke. Davno davno mi je već tako propao jedan kaktus, s tim što tad nisam znala za kakve zle efekte može da ima nepresađivanje iz kupovne saksije :/
Pa i ne lici da je od sunca. Pokusaj da razlikujes proce prirodnog zadrvenjavanja stabla koji i pocinje odozdo, s korena. On je kod nekih biljaka brzi kod nekih sporiji. Na zalost, cesto i gljivicne infekcije lice na to pa ako ne preduzmemo mere brzo onda ili biljka propadne ili imamo trajno naruzenu biljku. Zato, kad nismo sigurni, najbolje je reagovati odmah kao da je gljivicna infekcija. Dok ne bude kasno.

A hoće u tom slučaju novi korenčići krenuti potpuno sami, "na suvo"??

Hoce, posle nekog vremena . Kad - zavisi od mnogo faktora, nemoguce je da ti to blize odredim. U svakom slucaju, valja imati na umu da kaktus bez aktivnog korena ne moze da usvaja niti vodu niti hranu. Aktivni koren je mladi deo korena koji ima korenske dlacice. Stoga nema ama bas nikakve koristi zalivati ga, prihranjivati ili bilo koja druga mantra. To ce samo obradovati gljivice u supstratu.

I da li to znači da mogu (i da bi trebalo) da im dosta skratim ove stare korenčiće?

Mozes a verovatno bi i trebalo. Naime, odumrle delove korena bi trebalo obavezno ukloniti. No, mnogi iskusni odgajivaci preporucuju skracivanje korena cak i na trecinu. Razlog je sto se onda koren razgrana, slicno kao i stablo kad se obrezuje. Za sposobnost biljke da usvaja vodu i hranljive materije su odlucujuci mladi delovi korena sa korenskim dlacicama. Stariji delovi ostaju vremenom bez njih i prakticno sluze biljci kao neka vrsta nogu jer pomeraju mesto sa koga ce biljka uzimati to sto joj treba. Stoga vazi pravilo da skracivanje korena ima smisla kod presadivanja jer se sada menja i supstrat pa biljka moze da zapocne novu 'setnju' do ivice saksije hraneci se usput.

Naravno, nije uvek dobro kratiti koren. Biljke sa tankim, koncastim korenom - da, biljke sa zadebljalim, vretenastim korenom - ne. Samo malo, vrhove.

Kao sto vidis, sve je u stvari logicno. Biljke nisu glupe, one imaju svoju 'genetsku inteligenciju' nastalu kroz evolutivne procese.

Pozdrav,
Joca



-> Sukulenti i kaktusi

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72  Sledeća  :| |:
Strana 47 od 72