:: Forums ›
detaljno
Osmantus (Osmanthus)
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4  Sledeća  :| |:
-> Žbunje

#31: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: drveniLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Nov 01, 2012 10:32 pm
    ----
E drago mi je da je taj. Pomislio sam da je onaj patuljasti kultivar 'Goshiki'.

#32: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: Aron021Lokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Nov 01, 2012 10:37 pm
    ----
Drveni, ako nije tajna gde si ga nabavio? Da li je taj kultivar zimootporan?

#33: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: drveniLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Nov 01, 2012 10:43 pm
    ----
Nabavila mi Sneža. Very Happy Zaboravio sam naziv rasadnika. Za zimootpornost ne znam. Verovatno se ne razlikuje od ostalih Osmanthus heterophyllusa...?

#34: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: sneki-nsLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Nov 01, 2012 11:48 pm
    ----
Rasadnik"Gold".

#35: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: narniaLokacija: Nis PošaljiPoslato: Sre Jan 23, 2013 10:18 am
    ----
Prava je steta sto ova biljka nije uopste poznata i popularna po nasim bastama Sad .Svuda po netu se pominje kao kraljica mirisa Very Happy Mali, neugledni beli ili narandzasti cvetici su u stanju da citavu bastu pretvore u rajsku!Oni koji ih imaju pisu da se miris prostire i do 100m unaokolo.Najlepsi miris ima osmanthus fragrans,biljka koja nije zimootporna kod nas,ali kao saksijska bi verovatno bila vredna paznje.Ostali varijeteti heterophylus i burkwodi bi trebali da prezime.Za burkwodi se navodi da ima takodje jako mirisne cvetove,mada ne toliko kao njegov rodjak fragransKultivari heterophylusa su uglavnom sa lepim liscem i takodje cvetaju s jeseni,ali koliko sam ja uspela da se informisem cvetanje je sporadicno i ne toliko u prvom planu-njihov glavni adut je lisce.Jako mi je zao sto nasi rasadnicari nemaju sluha da malo prosire svoj asortiman novim biljkama,pa se kod nas jos uvek jako tesko nabavljaju.Vredelo bi probati svakako Wink Za sada sam uspela da nabavim dva varijeteta-jedan variegatus i jedan tricolor.Naravno velika zelja su mi fragrans,auranticus i burkwodi...Svaka informacija dobrodosla!

#36: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: Jovan1.Lokacija: Neoplanta PošaljiPoslato: Sre Jan 23, 2013 1:52 pm
    ----
Ja sam imao burkwoodi. Veoma dobro raste. Otporan na jak mraz i alakalno zemljište. Cveta pouzdano, prilično sitno i neugledno u proleće, ali kratkotrajno. Miris je jasminolik, ali ni blizu tako intenzivan kao kod jasmina ili jorgovana. Lišće je tamnozeleno, veoma kožasto i tvrdo (tvrđe od ligustruma). Godinama mi je bio u bašti jako se razrastao.
Nije baš nešto posebno dekorativan da bi bio u centru bašte (liči rastom na ligustrum ili šimšir) pa sam ga jako skratio, skoro "do panja". E to nije voleo, pa je oskudno poterao i te grane su propadale i obnavljale se, dok nije uginuo. Znači nije baš otporan na jako orezivanje do osnove, kao ligustrum.

Imam i oba heterophylus-a. Jako loše rastu u alkalnom zemljištu, ali se održavaju. Ne vredi đubrenje, zalivanje, ne mogu kod mene da porastu više od 40ak cm i imaju kuglastu formu. Ako je jak mraz (ispod -15), sve iznad snega strada, ali, pošto su mali, uvek su skoro potpuno zatrpani snegom. Jako mali prirast imaju u toku godine i boja zelenih delova je bleda, što bi nekako govorilo da pate od hloroze, samo se zbog šara to tako jasno ne manifestuje. Mislim da bi bili otporniji i snažniji (veći) da je zemlja u koju su posađeni malo kiselija.
Bye Bye

#37: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: narniaLokacija: Nis PošaljiPoslato: Sre Jan 23, 2013 8:16 pm
    ----
Ovo su dragocene informacije za mene Very Happy Jovane hvala na njima.Moram da priznam da sam blago razocarana za burkwodi Sad Ocekivala sam pozitivnije komentare.S obzirom da po tvojoj oceni nije nista posebno-odustajem od njega.Ali od fragransa-ne!Na svim forumima citam samo hvalospeve o njegovom fenomenalnom mirisu.
Kakvu poziciju traze variegatus i tricolor?Moji su jos u saksijama.Planirala sam neku polusenku i bas mi odgovara sto sporo rastu.Brine me ta hloroza.Nigde se ne spominju kao izraziti acidofili,a ocigledno jesu.No sta je -tu je Wink

#38: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: Jovan1.Lokacija: Neoplanta PošaljiPoslato: Čet Jan 24, 2013 12:54 am
    ----
Narnia, burkwoodii je lep, bujan, tamnozelen i pouzdano zimzelen, sa usiljenim listovima (ne ovalnim, za razliku od ligustrum ovalifoliuma) ali ipak znatno naraste u visinu (do 2 m) ali jos vise u sirinu i zato ga nikako ne treba saditi na neko bitno mesto u vrtu jer zauzima mesto koje treba rezervisati za biljke koje privlace paznju. Lepo bi se uklopio u nekom drugom ili trecem planu. Lisce mu se ne uvrce na mrazu (kao kod lovorvisnje ili ligustruma) i bas deluje "zdravo".

Heterophylusi izgleda da nisu striktni acidofilii, kod mene se odrzavaju ali ne deluju da bas pucaju od zdravlja. Lisce je gusto ali je prirast jako mali, svega 5 do 6 listova na novim grancicama od po 5-10 cm godisnje. Kod mene ne uspevaju magnolije grandiflore, hortenzije su hloroticne, photinie su lose, tako da pretpostavljam da ova vrsta ima slicne zahteve pa kod mene tavori, ali bi mozda kod tebe bolje uspevala. Cim su zive (jos uvek) kod mene, znaci da ipak imaju neku tolerantnost na neutralno do blaze alkalno zemljiste ali pretpostavljam da bi bile prelepe i bujne u blago kiselim ili kiselim zemljistima. Ne odgovara im da ih przi jako letnje sunce (bar ovim mojim koje nisu u kondiciji) tako da im polusenka ili istocna strana kuce ili bilo kakva istocna ekspozicija mozda najvise odgovara.
Bye Bye

#39: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: kuchlarLokacija: tetovo makedonija PošaljiPoslato: Čet Jan 24, 2013 4:53 pm
    ----
narnija ja do sada sam zivio u zabludi da gajim neki hibridni ilex Very Happy


imam isto kao tvoji tricolor u basti...pouzdano prezimljava!

#40: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: narniaLokacija: Nis PošaljiPoslato: Čet Jan 24, 2013 7:33 pm
    ----
Videcemo!Kod mene u basti ph varira od neutralnog do blago alkalnog.Licno nemam magnoliju,ali ih ima u mom komsiluku i rastu bas lepo(ali nisu grandiflore)Hortenzije su i kod mene hloroticne,rododendroni vec odavno premesteni iz zemlje u saksije...tako da nisam bas sigurna da ce osmanthusima biti dobro.Za burkwodi definitivno nemam mesta-mislila sam da je i on onizi spororastuci zbunic.Takodje me jako razocaralo saznanje da kratko cveta i da miris nije upecatljiv.Iskreno to je bio i razlog da ga pozelim-volim mirisne biljke Very Happy Za ove heterophyluse bas imam dobre pozicije i odgovara mi nesto tako zimzeleno i onize(pod uslovom da budu zdravi i estetski prihvatljivi-muka mi je od zakrzljalih i ostecenih biljaka)
Kuch kakva su tvoja iskustva sa,,hibridnim ilexom" Laugh ?Jel mu se svidja u tvojoj basti?

#41: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: kuchlarLokacija: tetovo makedonija PošaljiPoslato: Čet Jan 24, 2013 8:37 pm
    ----
ma show, kada sam ga kupio nije bilo oznake ni imena...uzeo saksiju pitao koliko kosta platio sav srecan da imam ilex Very Happy fiksirao sam u glavi da osmanthus ima lisce kao ligustum.


uvideo posle da moji ilex jako sporo raste :))))))))))))))))))


ovo mu je druga zima kod mene....nisma mu obratio previse paznje, guzva se medju sitnolisnim evonimusima, hebama i patuljasim cetinarima...

nista posebno ali sluzi svrsi, patuljast je zimzelen je i sareni se Smile cvetao nije :))

inace imam i onaj drugi ligustromoliki, ali on jadnicak je toliko maltretiran da je cudo sto je ziv, par puta je pregazen slomljen ostavljen medju korova ali eto prezivio je....zilava biljka!

#42: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: drveniLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Ned Mar 31, 2013 1:12 am
    ----
Snežin poklon nakon zime. Hvala Sneki... Wink


#43: Re: Osmanthus burkwoodii Autor: Yucca2Lokacija: Sarajevo, Ba PošaljiPoslato: Sre Jan 13, 2016 3:57 pm
    ----
Krajem ljeta kupljen Osmanthus rotundifolius.
Loše podnio boravak u zatvorenom negrijanom prostoru iz nekog razloga. Prilcno je lisne mase opalo, te sam je stoga juce presadio direktno u zemlju iako je januar- šta god bude s njom svejedno mi je, jer ionako vjerovtno ne bi preživjela da je ostala u kući.





Quote::
Common name:
Rotundifolius Holly Osmanthus
Rotundifolius Osmanthus



Evergreen shrub, neat compact habit, slow growing, possibly to 8 ft (2.5 m) high and wide. Leaves spineless, small, to 4 cm, rounded, and dark green.
Sun to part shade, prefers fertile, moist, well drained, acid soil, but tolerates higher pH soils.
Hardy to USDA Zone 7. Apparently less cold hardy than the species.



#44: Re: Ilex aquifolia (božikovina, zelenika) Autor: BatagoodLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Mar 09, 2019 9:21 am
    ----
Pozdrav svima .moj komsija ima osmantus tricolor koji je prelep a po nekim rasadnicima sam ga video nakalemljenog na visini od metra odprilike ...Voleo bih ga takvog u svijoj basti.molio bih za pomoc oko toga :koja se podloga koristi ? Koje je najbolje vreme i vasa iskustva ..

#45: Re: Osmanthus Autor: daninocLokacija: Kikinda PošaljiPoslato: Ned Mar 10, 2019 8:10 pm
    ----
Mislim da je podloga od ligustruma. Čuo sam da je otporniji kalemljeni od onog koji nije. Ja sam više puta kapovao, sigurno desetak, sve sam probao, i senku, polisenku, sunce, saksiju, slobodnu zemlju, kiselu zemlju, bez dodataka, sve bukvalno. Ne voli da se voda zadržava, a ne voli baš ni suvo. Zimi će da propadne ako nije dobra drenaža. Kalemljeni može gde god i kako god. Znam neke ljude da im osmahnthus uapeva, ali nemamo objašnjenje, jer bukvalno nikalav specijalan tretman ne dobija. Zemljište e je ili alkalno ili neutralno jer je Vojvodina u pitanju, a on nqvodno voli kiselo, ali nije striktni acidofil. E sad moje pitanje je gde ima da se nabavi kalemljeni i kolika je cena?
Razlog propadanja Osmanhtusa su sigurno i loše sadnice od starta. Ja sam kupovao uglavnom u Flora ekspres i uglavnom su sadnice bile prezalivene sa već početnim truljenjem korena. Bilo bi pametno lično otići, proveriti koren i ne kupovati po svaku cenu.
Meni je ostalo još da pokušam kalemljeni da gajim. Ako mi taj ne uspe, ja definitivno odustajem od ovog žbuna.



-> Žbunje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4  Sledeća  :| |:
Strana 3 od 4