:: Forums ›
detaljno
POSTUPAK UZIMANJA REZNICA
-> Razmnožavanje

#1: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: alokin1975Lokacija: Koprivnica, Hrvatska PošaljiPoslato: Uto Maj 04, 2010 11:31 am
    ----
Dragi kolege,
otvaram ovaj post s nadom da će svatko doprinjeti svojim iskustvima i načinom uzimanja reznica.
Cilj ove teme je objasniti detaljan i točan način uzimanja reznica drveća i grmlja te poslikati pripremljenu reznicu. Znam da je već otvoreno dosta tema o tome ali ovdje bi se sve nalazilo na jednome mjestu te bi svima olakšalo postupak uzimanja reznica.
Prvenstveno bi trebalo objasniti mjesto reza i način pripreme reznice, vrijeme uzimanja i tretiranje hormonima. Za početak cilj je objasniti način uzimanja reznica roda Thuja, Picea, Taxus, Acer, Erica, Lavandula...



Pozdrav!

#2: Re: POSTUPAK UZIMNJA REZNICA Autor: Mary JoLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Maj 04, 2010 12:37 pm
    ----
Sjajan tekst! Hvala! Cmok Cvetanje

#3: Re: POSTUPAK UZIMNJA REZNICA Autor: alokin1975Lokacija: Koprivnica, Hrvatska PošaljiPoslato: Sre Maj 05, 2010 1:00 pm
    ----
u prilogu šaljem sliku Thuje pa Vas molim da probamo definirati mjesto uzimanja reznice. Većina nas zna da reznica thuje mora biti lignificirana tj odrvenjela. Isto tako znamo da duljina reznica bi trebala biti cca 10-20 cm i sa petom.

Molim kolege i kolegice s malo više iskustva da se uključe u ovu temu kako bi olakšali postupak nama laicima.

Unaprijed sam Vam zahvalan na pomoći.

#4: Re: POSTUPAK UZIMNJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Pet Maj 21, 2010 7:49 pm
    ----
Skini knjigu abeceda vegetativnog razmnozavanja pa prelistaj i bice ti od pomoci. Pozdrav.

#5: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: matorhi PošaljiPoslato: Uto Sep 14, 2010 6:43 pm
    ----
dali je uvek potreban hormon za oziljavanje reznica tuja?

#6: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Sre Sep 15, 2010 9:21 pm
    ----
Hormon ti je potrebanm samo za kedrove , zatim za pacemprese gold i lavsonov i po nekkad za lavsonov libokedar. Sve ostalo ne treba . Moras uzeti zrelu reznicu i samoi u pesak =nikako u zemlju ili treset]. Sve to moras oziljavati u hlad . pozdrav.

#7: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: dragy80Lokacija: Senta PošaljiPoslato: Uto Okt 26, 2010 4:58 pm
    ----
A recimo sada u oktobru,kako uzeti reznicu i gde je drzati.Da li je moguce vani?Ili samo u zatvorenu prostoriju?

Pozrav

#8: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: treborz1Lokacija: Popovača usred Moslavine PošaljiPoslato: Uto Okt 26, 2010 6:41 pm
    ----
Reznice sam uvijek odmah stavljao u supstrat i u plastenik.
Sva ova čuvanja u frižideru i "stratifikacija" po meni su samo glumatanje prirode. Pa čemu stavljati u frižider kada imamo zimu?
Od kada pokušavam dati biljkama pto je više moguće prirodne uvjete kunem se da mi je klijavost sjemenki barem 50% bolja kao i ožiljavanje reznica.
Bitno je da su reznice svježe i po mogućnost ubrane u jutro te posađene tijekom istog dana , naravno, nakon temeljite "obrade" fungicidom.
Eto...

#9: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: drveniLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Okt 27, 2010 8:56 am
    ----
dragy80 citat:
A recimo sada u oktobru,kako uzeti reznicu i gde je drzati.Da li je moguce vani?Ili samo u zatvorenu prostoriju?
Pozrav

Nipošto vani. Smrznuće ti se reznica. Reznice koje se uzimaju u jesen drže se u zatvorenoj-negrejanoj prostoriji.

#10: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: treborz1Lokacija: Popovača usred Moslavine PošaljiPoslato: Sre Okt 27, 2010 3:57 pm
    ----
Kako rekoh - ja svoje držim u plasteniku i nikada se ne smrznu...

#11: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: dragy80Lokacija: Senta PošaljiPoslato: Sre Okt 27, 2010 6:47 pm
    ----
Znaci reznice ipak unutra u neku negrejanu prostoriju,koja ne ide ispod +5/+10 stepeni,ako sam sve do sada procitano,dobro zapamtio...! Ljutisha

A da li je potreban najlon preko reznica,i da li mozda odgovara mesavina 60% sagoreno djubrivo govedje i 40 % peska, i u ovu mesavinu staviti reznice?
Pozdrav

#12: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: convictedLokacija: Smed.Palanka PošaljiPoslato: Uto Dec 07, 2010 11:54 pm
    ----
Najbolje je oziljavati ih u plasteniku ili niskom tunelu. U perlitu ili pesku.
U zaseni, temperatura do 1C-24C.Reznice cetinara, tuja, zakinuti. Uhvatis za grancicu pa je povuces da otcepis deo kore, takozvana peta. Zatim je pobodes, ali skines donje cetine da ne idu u pesak. Sve to radis sept-okt, a cekas do juna da se ozile. Hormon je pozeljan. Pesak mora uvek da ima vlagu.

#13: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: dragy80Lokacija: Senta PošaljiPoslato: Sub Jan 15, 2011 4:50 pm
    ----
E ovo je text koji sam dugo trazio...ma svaka cast na opsirnosti..:)
Pozdrav

#14: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: GajaLokacija: Kikinda PošaljiPoslato: Ned Okt 28, 2012 9:41 pm
    ----
da, na zalost i ja sam hteo to da pogledam.

#15: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: amaterka011Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Dec 01, 2012 10:51 pm
    ----
zna li neko da li se aronia razmnozava reznicama kao i npr. agrumi hvala unapred

#16: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Ned Dec 02, 2012 2:44 pm
    ----
Zdravo amaterka
Batali da razmnozavas aroniju kao agrume nego dobro prelistaj ,,barem ono sto sam ja pisao,, o aroniji i sve ce ti se razjasniti.
Mogu mnogo toga da vam kazem ali ima vec kazano u zadnjih nekoliko godina .
E sad ko ne voli da cita to je druga pesma . Pozdrav.

#17: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: nepoznati_netkoLokacija: Osijek PošaljiPoslato: Pet Jun 28, 2013 6:37 pm
    ----
Pozdrav svima!
Ima li netko iskustva sa uzgojem džinovske sekvoje (Sequoiadendron giganteum) iz reznice?

#18: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: Mica12345Lokacija: Gnjilane PošaljiPoslato: Sub Jul 06, 2013 4:20 pm
    ----
Convicted ili neko drugi. Sta je to niski tunel kako se pravi?

#19: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: Mary JoLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Jul 06, 2013 5:14 pm
    ----
Mica12345 citat:
Convicted ili neko drugi. Sta je to niski tunel kako se pravi?
Ovo je tema o uzimanju reznica, a ne o niskim ili visokim tunelima.
Molim te, ako postavis isto pitanje na novoj temi i na drugim temama neces sigrno brze dobiti odgovor. Vec si jednom upozoren. O plastenicima imas temu www.svetbiljaka.com/Fo...enici.html

Nove teme se postavljaju tek posto pretrazis ceo forum i ne nadjes odgovor.

#20: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Ned Okt 06, 2013 11:50 pm
    ----
Evo mog doprinosa na ovu temu, a izvor sa dugih sajtova Bye Bye

#21: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Ned Jan 05, 2014 5:50 pm
    ----
Zdravo drugari
Pocetak januara tj. vreme uzimanja reznica . Paznja svim mojim drugarima . Svi znamo da za dobar uspeh u oziljavanju treba da ispunimo odredjene uslove ali one najvaznije retko ko da ispostuje . Svi znamo da se reznice sa visokim sadrzajem ugljenih hidrata bolje oziljavaju od onih koje imaju veci procenat azota .
Reznice koje imaju viska azota u sebi su savitljive , lako se lome dok su ove druge mnogo cvrsce .
Da bi ustanovili [ vazi za sve reznice ] koja je reznica sa vecim procentom ugljenih hidrata uradite sledeci eksperiment.
Uzmite 2 % jod . i u tu tecnost umocite donji deo [ bazalni deo ] reznice u trajanju od 1 minuta . Reznicama kojima potamno presek tj. tamo gde je rez je siguran znak da je reznica sa visokim sadrzajem ug.hidrata .
one ciji presek tj. donji deo nije potamneo su sa viskom azota i njih treba izbegavati.
Ps... sada je vreme oziljavanja ruza , magnolija , kupina , malina josta , ribizla , aronija, fikusa, limuna , kivija , kaki jabuka i jos nekih kultura .
Pozdrav i slobodno pitajte sta vas zanima , moram da pomazem.

#22: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: donatLokacija: banjaluka PošaljiPoslato: Pon Mar 03, 2014 4:16 pm
    ----
zna li neko kako razmnoziti bananu....u dvoristi kod kosije sam vidjela ...svidja mi se pa bi voljela imati u dvoristu...

#23: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: znakpitanjaLokacija: Beška PošaljiPoslato: Pon Mar 03, 2014 5:34 pm
    ----
Donat , evo teme o Banani .
Tu ces naci potrebne podatke.
Inace se razmnozava izdancima , nikako reznicama....

www.svetbiljaka.com/Fo...=1920.html

#24: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: bekro100Lokacija: Tešanj PošaljiPoslato: Čet Mar 27, 2014 7:43 am
    ----
Pozdrav svima

Molim da me ispravite ako sam negdje pogrijesio:

1. Uzimanje reznice (sa ovogodisnjeg lastara) , isjeci na duzine 10-ak cm
2. Poloziti polovinu reznicu u pijesak (zidarski od 1 cm granulacije) i prekriti najlonom; drzati u poluhladu ili hladu
3. Odrzavati vlznost pijeska i voditi racuna da se na povrsini najlona uvijek skupljaju kapljice, jer je to znak dobre vlaznosti (za one koji nemaju spravu za mjerenje).

4. Reznice koje su uzete u do kraja aprila, da li se iste mogu u jesen prebaciti u zemlju na doskolovavanje? Jesenje reznice (kako sam shvatio) idu u proljece na doskolovavanje?

#25: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Pet Mar 28, 2014 6:07 pm
    ----
Prvo navedi sta hoces da oziljavas pa cemo ti reci. Sta ce ti pesak i zasto da ih cuvas.
Pitaj sta te zanima i dobices konkretan odgovor.
Pozdrav.

#26: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: bekro100Lokacija: Tešanj PošaljiPoslato: Pet Mar 28, 2014 6:22 pm
    ----
Nekoliko stvari zelim oziljavat.

1. Smokvu
2. Orah (ako je moguce)
3. Jednu staru (autohtonu) vrstu jabuke (isto ako je moguce)
4. Borovnicu

Hvala.
P.S. Citam knjigu Abeceda razmnozavanja pa odatle prethodni post

#27: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: bekro100Lokacija: Tešanj PošaljiPoslato: Pet Mar 28, 2014 6:37 pm
    ----
Vidim da za borovnicu vec ima tema.

#28: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Pet Mar 28, 2014 6:57 pm
    ----
1. iskopas na jesen mladu granu od smokve i gledaj da je izvadis sa par korencica i zasadis odmah
2. orah se moze samo kalemiti ako zelis bas neki specificni orah
3. jabuka kalemljenjem, kupis podlogu prodavaju je mnogi rasadnici, i na nju kalemis, mada uglavnom i te stare sorte jabuka se mogu naci po rasadnicima
4. ona se oziljava ali pitanje da li ce hteti da raste zavisi u kojem predelu zivis, ako je ima neko u okolini da mu radja onda moze

#29: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: Scotch PošaljiPoslato: Pet Mar 28, 2014 7:04 pm
    ----
O.K. za borovnicu rešen slučaj.
Za preostale, razmnožavanje reznicom orah, jabuka i smokva po meni čisto gubljenje vremena. Teško da ce se užiliti, biljke koje se lako razmnožavaju reznicom su uvek one koje su sklone stvaranju adventivnih korenova ili su sklone bokorenju.
Ipak probaj jer ne košta, eksperimentiši, seci reznice na dva načina, mislim na donji kosi rez, probaj da ti taj rez pređe preko pupoljka da i njega zasečeš jer se tu nalazi "tvorno" tkivo pa postoji minimalna šansa da se ono izdiferencira i da od kalusa stvori koren.
Pesak od 10 mm je već šljunak i taj ne dolazi u obzir, koristi se sitni do 4 mm, ali treba odstraniti 0 tj. prašinu. Supstrat za ožiljavanje treba da je umereno lagan, da se ne sabija vremenom, da je topao i da ima dobre vodno vazdušne osobine, pored toga ne sme da sadrži patogene kao ni insekatsku faunu (štetnu) i koristi stimulatore (hormone). Probaj na više načina, možda neki i da pozitivan rezultat. Pozdrav!

#30: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: bekro100Lokacija: Tešanj PošaljiPoslato: Sub Mar 29, 2014 7:41 am
    ----
Ok. Hvala svima.
Pretpostavio sam za jabuku da je najbolje kalemiti.Imam i ja nekoliko podloga, to nije problem. Za orah nisam znao. To bi za mene znacilo da moram prvo kupiti ne par sadnica, pa cekat da porastu koju godinu, pa ih onda (ako bude potrebe) razmnozavat.
Borovnicu cu svakako probat da uzgojim. Nema je niko blizu, ali vrijedi probat. Za smokvu uredu, tako mi je vec i rekao covjek koji ima smokvu da ce mi dati takvu grancicu, ali mislio sam ako moze i ovako, bilo bi zgodno, jer bi to mogao odmah, a ovako moram cekat granu Wink

Hvala opet i pozdrav svima

P.S. Postupak za dunju? Jel isto samo kalem dolazi u obzir?

#31: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Sub Mar 29, 2014 1:54 pm
    ----
Zdravo bakro i ostali. Sve sto sam procitao nema veze svezom.
Slusaj me pazljivo.. Orah i bilo koju drugu vocku kao krusku, jabuku , tresnju , breskvu neces uspeti da ozilis . U zadnjih nekoliko postova sam mislio da znas o biljkama pa reko aj neka se snadje . Ti si izgleda mlad covek koji zeli da proba i da nauci. Moj ti je savet da dobro zapamtis sta cu ovde napisati. Nemoj da citas sve i svasta i da eksperimentises jel od toga nema nista .
Orah , dal kalemljeni ili sejanac neces uspeti da ozilis . Mozes oziljavati sve zbunaste biljne vrste a tu spadaju : smokva, dunja provansalka[ ne kalemljena] maline, kupine , aronije, i ostale ali orah i jabuku ne .
Jedina sorta jabuke koja moze da se ozili to je Petrovka . Sazreva sredinom jula i ona se moze i kalemiti i oziljavati .
Sto se tice dunje slobodno naseci reznice i zabodi sto dublje u zemlju negde u hladovinu. Taj sto ti je pricao da ce ti u jesen dati granu smokve kako bi je ozilio taj nema veze sta govori .
Poslusaj me .... jos danas odseci nekoliko prutova smokve u duzini od 30 do 50 cm i samo ih zabodi u hladovinu u basti i zalivaj redovno. Olistace i do jeseni ce se formirati gotova sadnica . U jesen po opadanju lista je polako izvadi i posadi na stalno mesto.
ja smokve oziljavam pocev od februara pa do narednog februara . ako oziljavs tokom leta skines listove a zimu to radis u toploj i mracnoj prostoriji.
Oziljavanje smokvi je nesto najprostije i najlakse .Probaj i videces da moze . Sto se tice borovnice e tu je za pocetnike mnogo komplikovana rabota i probaj ali ne ljuti se ako ne uspes. Ja je vec 30 godina oziljavam i uvek se desava da pogresim i ,,pisao sam ,, ako mi od 2 000 reznica ostanu nekoliko desetina ja sam presrecan.
Nije oziljavanje roda Vaccinium za pocetnike . Ne zameri ,
Pozdrav i srecno.

#32: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: bekro100Lokacija: Tešanj PošaljiPoslato: Ned Mar 30, 2014 6:57 am
    ----
Hvala Vojvodo i sve je zapisano

Jesam mlad. U zadnjih par godina sam zavolio sve vocke izelim da nacim sto vise. Moj otac je zasadio mnogo starih sorti vocaka, ja sad popunjavam ostalo. Najvise upravo zbunaste. Shvatio sam da nezbunaste vrste vocki mogu samo kalemit. Smokvu cu odmah da probam a borovnicu cu jos malo proucit i svakako probat, pa sta bude.
Hvala svima

#33: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: Pedja1995Lokacija: Sabac PošaljiPoslato: Sre Apr 09, 2014 5:35 pm
    ----



Da li je moguce da se ove grancice ozile, stoje vec mesec dana u zemlji i sada sam izvadio da pogledam, evo kako izgledaju.

#34: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Sre Apr 09, 2014 6:52 pm
    ----
Zdravo
Jedini i najbrzi nacin razmnozavanja ukrasnih cetinara je oziljavanjem reznica . Potrebno je reznice zabadati odmah po skidanju sa glavnog zbuna .
Ako oziljavanje vrsis u jesen onda reznica mora da ima petu a u prolece bez pete. Mislim na deo starog stabla na dnu reznice .
I jos ovo. Ako ih oziljavas u prolece onda reznice zabadaj u hladovinu ili ih pak tokom leta redovno vodom ,,hladi,, tj. cesce orosavaj. Oziljavanje u jesen moze bilo gde i zalivanje nece biti tako cesto jer u sloju zemlje gde je donji deo reznice ima nekoliko meseci pa i vise vlaga .
Ps...mislim da si reznicu umakao u stajnjak. Sta ce ti to jer stajnjak nicemu ne sluzi . Pesak , sitan [ za malterisanje] ili tinja kraj reke su najbolji jer zadrzavaju vlagu i sterilniji su od zemlje .
Izvinite vi ostali sto pomazem ove mlade ljude da nauce a ne da kupuju .
Pozdrav mladi drugari.

#35: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: JustMary PošaljiPoslato: Uto Sep 16, 2014 5:32 pm
    ----
Da li neko može da mi kaže da li je ova reznica Hydrangeae paniculate propisno uzeta. Nešto sam orezivala, pa mi ostade jedna graničica a na netu nalazim postupak u slici i reči uglavnom za drugu vrstu.

Umočila sam je u neki hormon za ožiljavanje i nameravam da je zabodem u mešavinu treseta i vermikulita (to mi je trenutno dostupno), poklopim plastičnom flašom i ostavim van domašaja direktnog sunca. Da li je to u redu?

Možda da uklonim donji par listova, a ostavim samo jedan ili da listove skratim na pola što bi mi bilo zgbodnije zbog flaše koja je preko saksije.

Cvetanje


#36: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: znakpitanjaLokacija: Beška PošaljiPoslato: Uto Sep 16, 2014 5:51 pm
    ----
Meni je ovo ok, mozda ta donja dva lista da skines, a gornja na pola kao sto si sama htela .Samo napred Razz

#37: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: JustMary PošaljiPoslato: Sre Sep 17, 2014 8:38 am
    ----
Hvala. Ovo je prvi put da uzimam reznicu. Nadam se da ću uspeti!

#38: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: rajcicaLokacija: Ruma PošaljiPoslato: Pet Jul 10, 2015 3:53 am
    ----
ElrondSmith citat:
alokin1975 citat:
Dragi kolege,
otvaram ovaj post s nadom da će svatko doprinjeti svojim iskustvima i načinom uzimanja reznica.
Cilj ove teme je objasniti detaljan i točan način uzimanja reznica drveća i grmlja te poslikati pripremljenu reznicu. Znam da je već otvoreno dosta tema o tome ali ovdje bi se sve nalazilo na jednome mjestu te bi svima olakšalo postupak uzimanja reznica.
Prvenstveno bi trebalo objasniti mjesto reza i način pripreme reznice, vrijeme uzimanja i tretiranje hormonima. Za početak cilj je objasniti način uzimanja reznica roda Thuja, Picea, Taxus, Acer, Erica, Lavandula...

U prilogu se nalazi link skripte koja olakšava put do gore navedenog:
webcache.googleusercon...&gl=hr

Pozdrav!

Hvala. odlican tekst Smile
webcache.googleusercon...clnk&gl=hr
Nаžalost, ovog linka izgleda da nema.
A možda mi neko može reći kako da razmnožim paulovniju? Imam je 5-6 godina. Kada sam je dobila, nisam znala kakva je to biljka, pa sam je posadila blizu kuće i komšijske bašte. Kada je, posle 2-3 god. počela da pravi lep hlad, morali smo je odseći. Do zemlje. Sledeće godine je krenulo više izbojaka pa smo u jesen opet sekli. Odsečene grane (stabla) bila su duga oko 3-4m. U proleće su ponovo krenuli izbojci-iz panja ali i iz jesenas odsečenih grana!!! Pokušali smo da te, olistale grane (prečnika 7-12cm) isečemo - tako da na svakom delu, dugom oko 20cm, bude po 1 izbojak - da ih posadimo-ne bi li se ožilili. Posadili smo ih u hlad, u baštu i zalivali. Ni jedan od 12 kom. se nije primio, nego je svenuo/istrulio posle mesec-dva. Za to vreme je novo stablo (koje je u proleće krenulo iz panja) naraslo do oko 3m. Ostavila sam samo 3 izbojka, ali ću i njih najesen odseći jer smeta komšiji.

Nema šanse da se drvo presadi, ko zna koliki mu je koren. Nema šanse ni za semenke, ne cveta jer je svake godine nov i kreće od nule... a zaista bih volela da na boljem mestu može da raste. Zato je ova priča tako duga jer-možda nekom sine dobra ideja. Pročitala sam da se paulovnija dobro razmnožava korenovim reznicama. Ne znam kakve one treba da budu ni kakav je postupak. Ako neko zna, ili ima drugu ideju kako da postupim sa novim granama...( a one su sada prečnika oko 7 cm i zelene su do jeseni jer stalno rastu), molim da mi odgovori. Pa, unapred hvala.

#39: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: Pustolov8Lokacija: Zemun PošaljiPoslato: Pet Avg 04, 2017 10:09 am
    ----
Pomoć: Konkretni saveti za oživljavanje: Limuna, pomorandže i masline?

Potpuni sam laik.

Biljke su Ulcinju. Sledeće nedelje idem tamo, i ostajem dve nedelje. Ideja je da započnem proces tamo, i donesem sadnice kući u Zemun, do sledećeg proleća ili do kada treba.

Molim za konretne savete ili linkove ka određenim temama na forumu, jer se na istom slabo snalazim. Zato saveti tipa "ima toga na Forumu koliko želiš", nisu nimalo korisni, već link ka nekoj konretnoj temi.

Kupio sam ovde preko foruma praškasto sredstvo za oživljavanje korenastog bilja iz Subotice.

Moje poznavanje ove materija je, za sada, nikakvo.

#40: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: TanicaLokacija: Hrvatska PošaljiPoslato: Pet Avg 04, 2017 11:43 am
    ----
U Ulcinju imaš u prodaji malih sadnica koje već imaju korjen pa se ne moraš s time mučiti.....

#41: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Pet Avg 04, 2017 6:36 pm
    ----
Pustolove
Lepo ti je rekla tanica i pametno si zakljucio da ti neko kaze ,,imas ovde na forumu koliko zelis ,,. Lepo .
Za nijedan od ovih biljaka ti ne treba hormon . Limun se razmnozava veoma prosto . Treba samo reznice da obezbedis a njih ako ne nadjes u Zemunu nacices ih na forumu i to besplatno. Pomorandzu da ozilis neces moci jer se ona kalemi . A maslina u Srbiji ne moze da daje plod . A sto se tice razmnozavanja istih imas sve na forumu samo treba da uradis sledece .

Da se malo pozabavis forumom i da pocnes da citas . Nema nista konkretno jer vec poodavno postoje i linkovi i konkretna objasnjenja na forumu u opciji voce i listopadno drvece . Samo treba da prelistas stranice .
A ako te mrzi trazi drugi neki forum.
Pozdrav

#42: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: cvekarkaLokacija: Prilep Makedonija PošaljiPoslato: Čet Avg 10, 2017 4:02 pm
    ----
Pustolov8 Smile , dobrodosol na SB i ubavo druzenje Cvetanje
Tanica Smile Smile , edna gospoga so dobro drusenje so forumasite,aktivna vo site temi.
Vojvoda Smile eden narodski covek-osoba da pomogne sekomu, so svoja oblat na temi, znaenja i komentari.
Tie samo sakaat da pomognat, kako i Site Nie , iako nekogas gresime.
Tesko odi oziluvanjeto, koga bi imal moznost zosto da ne zemis gotova bilka, a mozebi imas volja da vidis kako ke se ozilat, so sreka Sunce sija
Kolku posakuvam i jas maslinka.....
So pocit i pozdrav
Bye Bye

#43: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: Sun_cicaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Feb 14, 2020 6:49 pm
    ----
Novi link:

Abeceda vegetativnog razmnožavanja.pdf

#44: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Sre Feb 19, 2020 3:51 pm
    ----
Bravo Suncice. Ovo je prava stvar za pocetnike . Ima sve lepo objasnjeno.

Pozdrav

#45: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: Agim-01Lokacija: Kosovo PošaljiPoslato: Uto Apr 13, 2021 8:35 pm
    ----
Pozdrav svima,zelim da svi budite dobro!
Koji nacin pripreme reznice za sadnju je bolji, sa vrhom ili bez njeh?Mozda zavisi i od vrste biljke?

#46: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Čet Apr 15, 2021 7:02 am
    ----
Zdravo Agime
Sve zavisi koju biljku razmnozavas. Cetinari se razmnozavaju od svakojakih reznica . Sta ti je ovo na slici . Lici na ruzmarin ili lavandu.

Pozdrav

#47: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Čet Apr 15, 2021 6:41 pm
    ----
Ovo je ruzmarin, od njega pre uzimam deo reznice na prelazu izmedju zelenog i drvenog dela - da drveni deo ide u zemlju.

#48: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: Agim-01Lokacija: Kosovo PošaljiPoslato: Pon Apr 19, 2021 8:14 pm
    ----
Vojvoda citat:
Zdravo Agime
Sve zavisi koju biljku razmnozavas. Cetinari se razmnozavaju od svakojakih reznica . Sta ti je ovo na slici . Lici na ruzmarin ili lavandu.

Pozdrav
Da to je rozmarin i lako se ozili.E meni bas intetesuje kod tuje.Da bi se bolje primi reznica treba da u zemjli bude drveni deo a zeleni iznad.Ali ponekad taj zeleni deo jeste velik i do 20 cm i vise.Mozemo to skratiti malo na vrhu ili sa strane kao ovaj na slici.
Ima li neko iskustva o tom postupku.
Hvala unapred
Pozdrav!

#49: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Uto Apr 20, 2021 1:31 pm
    ----
Najbolje je da uzimas reznice koje imaju drvenasti deo . Mada se najlakse oziljavaju zelene reznice ali one pak sporo rastu. Pozdrav

#50: Re: POSTUPAK UZIMANJA REZNICA Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Ned Apr 10, 2022 3:59 pm
    ----
Pocelo razmnozavanje zrelim reznicama napolju. Ovde ima svakojakih reznica i bez mnogo truda ce se polovina oziliti.



-> Razmnožavanje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1