#406: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: Beica, Lokacija: SomborPoslato: Sre Okt 29, 2008 12:33 pm ---- Pozdrav,
imam jednu lukovicu amarilisa vec odavno, nisam je ja gajila, vec pokojna sestra mog dede. Kod nje je cvetao nenormalno lepo. Ali nema mladih lukovica pored.. A ovde kod mene necee, pa nece.. dosada se moja majka brinula, a od ove godine ja preuzimam. Zavrsila sam faks, i nigde ne radim, pa imam vremena. Sad tek shvatam da sam pogresila faks.. trebala sam hortikulturu upisati..
Al dosta o meni.. evo sta sam ja radila : posadila sve kako treba, kad ono samo list.. ja taj list gajim i cuvam, al danas sam je otfikarila i poklopila lukovicu da bude u mraku. Posto treba prvo stabljika da izadje, koliko se razumem.. Videcu sta cu dobiti.. moj amarilis je cvetao uvek u zimu , posto je neka bozicna vrsta. Ali da li je vec stara? posto ne daje mlade?! Ako nista ne bude , odoh ja u shopping.. ima sad toliko lepih boja.. kad bih nasla onaj beli sa crvenim rubom..
Jel moze da je prestara biljka? stvarno ne znam kako su ga negovali ranije..
#407: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: Lidija, Lokacija: BeogradPoslato: Sre Okt 29, 2008 12:51 pm ---- Beice i za tebe isti savet - pročitaj bar 4-5 strana unazad, pogotovo Sojine postove. Time što si odfikarila list i pokrila biljku, apsolutno ništa nisi dobila. Ako je u vlažnom supstratu, poteraće ponovo listove, jer nije imala period suvog i hladnog. Ako i njih odsečeš, sasvim je moguće da ćeš ubiti biljku. DakleM, baci se malo na čitanje i tako kažeš da imaš vremena
#408: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: Beica, Lokacija: SomborPoslato: Sre Okt 29, 2008 2:28 pm ---- Bila je u mraku celo leto.. mislim bar jer sam tako zatekla kad sam preuzela od majke.. a mozda mu je hladnjikavo, posto u sobi ima oko 22 C, hvala na pomoci,
ja cu se truditi dalje, neceM da odustanem..
#409: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Sre Okt 29, 2008 2:42 pm ---- Ako cveta amarilis zimi, leti ne treba da bude u mraku, nego ga naterati da istera što više listova kako bi nakupila lukovica hranjivih materija za naredno cvetanje, a na 22 stepena mu nikako ne može biti hladno. Lukovicu smesti na tamno mesto u kutiju koju ćeš držati u negrajanoj prostoriji bar 6 nedelja, a nakon toga kutiju premesti u toplu prostoriju i ne vadi lukovicu na svetlost dok ne potera pupoljak. Onda je zasadi i čekaj da procveta.
Evo i 51 put...
#410: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: ralsonxx, Lokacija: RSPoslato: Čet Okt 30, 2008 7:16 am ---- Ova dva mlada se pojavila kad je ovaj veliki vec precvjeto ...da ih razdvojim a veliki da pustim da malo odmiruje ???
#411: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Čet Okt 30, 2008 7:38 am ---- ralsonxx
Nemoj odvajati mlade lukovice ako su tek sada poterali. Precvetalu biljku možeš staviti na neko umereno toplo mesto (10-15 stepeni), ali da ima dosta svetla, do proleća je umereno zalivaj (zavisno od temperature na kojoj je saksija), a na proleće presadi lukovicu ili u baštu ili u veću saksiju sa novom zemljom. Do jeseni redov no prihranjuj da se obrazuje što više listova, a na sledeću jesen kada budeš vadila lukovicu iz zemlje onda odvoji mlade lukovice, do tada će imati sopstveno korenje.
Beica
Ako je lukovica čvrsta onda je živa i zdrava. Bitno je nakon cvetanja da ima period vegetacije u kome obrazuje listove i nakuplja hranu za sledeće cvetanje. To što lukovica nije isterala mlade sa strane ne znači da je lukovica istrošena ili stara. Postoje neki hibridi koji veoma retko obrazuju mlade lukovice, dok neki to čine u velikom broju. Čak i takve lukovice mogu u pojedinim godinama da nemaju mlade lukovice oko sebe. Formiranje mladih lukovica zavisi od mnogo faktora, između ostalog od hranjivih materija koje su na raspolaganju biljci (ako nema dovoljno kalijuma lukovica se ne razvija i ne daje mlade), od dužine dana (mlade lukovice se više obrazuju pri kratkom danu)... U enciklopediji biljaka ima uputstvo šta, kada i kako raditi.
#412: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: pejovicv, Lokacija: VrbasPoslato: Sub Nov 01, 2008 9:29 pm ---- Zenskog roda zivela do udaje u Radisicevoj ,jel dovoljno za smestanje.a iskrena da budem najlepse se osecam u srcu ,pa ako moze onda tamo.
#413: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Pon Nov 03, 2008 9:31 am ---- Kod mene svetlo crveni amarilis na prvoj cvetnoj dršci je imao 4 cveta, od toga su se formirale 3 čaure sa semenom koje rastu, na drugoj cvetnoj dršci je imao 5 cvetova i formiralo se 5 čaura sa semenom, a sada se na 3 cvetnoj dršci otvaraju pupoljci i vidim da će biti čak 6 cvetova.
#414: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: floran, Lokacija: NisPoslato: Pon Nov 03, 2008 7:10 pm ---- Soja opet poceo da nam vadi mast sa ovim lepotanima.
Nesto se ne secam najbolje al cini mi se da su moji cvetali prosle godine u ovo vreme. Mada mi se sada ne zuri, toplo je i terasa mi je bas rascvetana.
Neki novi se lagano pripremaju a oni proslogodisnji jos uvek odmaraju.
#415: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Uto Nov 04, 2008 7:13 am ---- Proveravajte lukovice na odmaranju redovno, ove godine kod mene jako rano poterali pupoljkei, na nekoliko lukovica su se pojavili pupoljci dok im nije još uvelo staro lišće. Trenutno imam 12 posađenih lukovica i još 5-6 za sađenje. Zadnje mlade lukovice koje sam potopio u fungicid još se suše na terasi, ali i njih danas ili sutra kupim u kutije. Onu lukovicu koja je poterala pupoljak u bašti pre vađenja sam premestio u saksiju, nakon cvetanja je obrazovala 4 lista i sada sam je izvadio iz saksije da je spremim za zimsko mirovanje. Nadam se da će opet cvetati na proleće. Na lukovicama koje su već ocvetale vidim da lepo napreduju čaure sa semenom, tako da će biti i mladih lukovica na proleće... Bašta mi postaje mala za tolike amarilise...
#416: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: vucinicd, Lokacija: Novi SadPoslato: Uto Nov 04, 2008 4:39 pm ---- šta radite sa sejancima iz semena, i ja posadila seme od mojih i svako mi se primilo... kako da postupam sa njima preko zime? još su tanušni, da li i oni imaju fazu mirovanja i gde da budu preko zime? Sojo pomaži!
#417: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Sre Nov 05, 2008 8:36 am ---- Mladim biljčicama iz semena nemoj prve godine prekidati vegetaciju, smesti ih na neko umereno toplo mesto sa puno svetla. Ako su na pretoplom mestu listovi im žute i venu. Ja ostavljam mlade ponike u žardinjericama do proleća, a na proleće ih sadim u baštu i onda ih sledeće godine u jesen vadim i zasušujem, a ako imaš mogućnosti da ih prve dve godine gajiš bez prekidanja vegetacije pre će cvetati. Pazi samo da ne preteraš sa zalivanjem, umereno sa vodom, dovoljno svetla i temperatura 15-17 stepeni. Mogu prezimeti i na nižim temperaturama bez problema. Ako su na temperaturama preko 20 stepeni listovi im propadaju a u zemlji ostaju lukovice koje na proleće treba presaditi da ponovo krenu sa rastom. U ovom slučaju manje lukovice propadaju u toku zime, pa je bolje ne prekidati im vegetaciju dok lukovice malo ne porastu.
#418: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: ameda, Lokacija: sjeveroistočna BosnaPoslato: Sre Nov 05, 2008 1:13 pm ---- A ovo su moji Amarilliysi
#419: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Pet Nov 14, 2008 9:31 am ---- Moj šarenko neumorno cveta
Na prve dve cvetne drške imao je po 5 cvetova, na trećoj 6
ali to nije sve, iz lukovice izlazi i četvrta cvetna drška, a pored toga raste i mlada lukovica.
#420: Re: Hippeastrum (Amarillys) Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Pet Nov 14, 2008 9:34 am ---- Počeo je sa cvetanjem i moj narandžasti, domaći amarilis, a još 5 različitih počinju otvarati cvetove, slike za koji dan.