#46: Re: Sarracenia Autor: Aki, Lokacija: Kruševac/SrbijaPoslato: Ned Jun 26, 2011 11:29 am ---- Imam prijatelja od koga narucujem treset, a za mesozderke se koriste jedna od ova tri supstrata:
sphagnum zivi
sphagnum truli (tj. beli treset)
kokosova vlakna
Bilo sta od ta tri je dobro sa mesozderke, obicna zemlja ih ubija
#47: Re: Sarracenia Autor: dobra, Poslato: Pon Avg 08, 2011 1:33 pm ---- Gde ima da se kupe?Aki,da li gajiš i kaktuse?
#48: Re: Sarracenia Autor: Aki, Lokacija: Kruševac/SrbijaPoslato: Pon Avg 08, 2011 2:01 pm ---- Da, gajim i sukulente, orhideje, egzoticne vrste, bastenske i sobne biljke i sta se sve nadje na putu
#49: Re: Sarracenia Autor: Narcoleptic, Lokacija: požega-zagrebPoslato: Sre Avg 24, 2011 11:44 am ---- Evo nekih mojih Saracenija
#50: Re: Sarracenia Autor: Borcanin, Lokacija: BeogradPoslato: Pet Okt 07, 2011 6:12 pm ---- Kupljena na izlozbi
A ovo je ona moja,stara
#51: Re: Sarracenia Autor: Dionaea, Lokacija: BeogradPoslato: Uto Mar 06, 2012 2:04 am ---- Pred pakovanje saracenija za selidbu u zimovnik, prošlog novembra. Moja gospo'ja mačka kontroliše 'radove'.
#52: Re: Sarracenia Autor: Aki, Lokacija: Kruševac/SrbijaPoslato: Uto Mar 06, 2012 9:05 am ---- Hahaha, sve pohvale za sarracenie
a i za macku
ja sam ove godine 'testirao' izdrzljivost mojih biljaka, tako sto ih nisam ni unosio. Sve su prezivele ispod snega, sada samo da vidimo da li ce da krenu...
#53: Re: Sarracenia Autor: Dionaea, Lokacija: BeogradPoslato: Sre Mar 07, 2012 7:04 pm ---- Odlično Aki! I ja sam ostavila nekoliko prošle zime i to bez ikakve zaštite. Preživele su mrazeve ali na proleće je voda u saksijama zbog viših temperatura brzo isparavala, što moja majka nije primetila na vreme, i osušile su se.
Biljke sa slike iznad sam pre neki dan sve presadila. Unela sam neke novine i u suspstrat i u način sađenja, ali o tome kasnije večeras.
#54: Re: Sarracenia Autor: Dionaea, Lokacija: BeogradPoslato: Pet Mar 09, 2012 2:22 am ---- Kasnije večeras se pretvorilo u kasnije sutra uveče.
Svoje saracenije nisam presađivala dve godine. Prošlog proleća su sve sem S. psittacina 'rodile' cvet, a proleće pre toga otprilike pola njih. Imamo i njihovu decu, ali o njima drugom prilikom.
Iz nekog razloga, biljke su mi od prvog presađivanja slabije napredovale. U poređenju sa tim kakve su bile koji mesec posle kupovine, zapravo su izgledale bedno. Prve godine nisam htela da ih mrcvarim, a mislila sam i da su 'samo' šokirane od presađivanja. Druge godine sam ih malo zapostavila zbog obaveza, prošlo je proleće i vreme za presađivanje, a onda su njih napale neke gljivice, zbog kojih su svih 10ak cvetova - umrli.
Ovog proleća nisam htela da se kockam i krenula sam u 'češljanje' interneta u potrazi za savetima i tuđim iskustvima. Od svega pronađenog, a hvala bogu svako ima neki svoj recept, meni je najlogičnije delovalo ono najprostije.
Supstrat sam napravila mešanjem treseta i kvarcnog šljunka granulacije ~2mm, kupljenog u akvarističkoj radnji. Mislim da je odnos treseta i šljunka 1:1, ili je šljunka bilo nešto manje. Šljunak je tu da bi supstrat bio rastresitiji i koren imao više vazduha, posebno zato što saksije stoje u vodi, a treset se vremenom sleže. Njega treba dobro isprati u vodi, sve dok ona ne bude potpuno bistra. Ovaj put nisam treset ni kuvala, ni prelivala ključalom vodom. Samo sam sve stavila u veliki lavor, sipala destilovanu vodu i mešala dok je treset nije upio, a smeša postala vlažna ali rastresita. Razlog rastresitosti naspram 'blata' koje sam do sad pravila, je jedan zgodan način sadnje saracenija, sa umanjenom šansom za oštećenje korena. Uz to je i prilično čisto, brzo i efikasno. Ideja je 'ukradena', a izgleda otprilike ovako:
Jedina razlika je što sam ja svaku biljku potopila u vodu, očistila koren od starog supstrata, detaljno skinula sve ostatke suvih listova sa rizoma i sve ostale 'mrtve' štrčeće stvari sa njega. To može biti važno jer su one savršena podloga za pojavu gljivica i buđi, od kojih neke mogu ubiti biljku u roku od par dana. Većina mojih biljaka je bila nesrećna, pa sam se trudila da budem što detaljnija u čišćenju, a zatim sam i koren i rizom isprskala fungicidom (na bazi sumpora, one na bazi bakra saracenije ne podnose) pred sađenje. Par biljaka koje su skoro kupljene, nisam tako tretirala jer su delovale zdravo i jako, i uz to je bilo jako teško očistiti sav treset sa korena.
Ukoliko neko planira da presadi svoju saraceniju, sada je vreme za to. Proleće i jesen, u vreme kada je metabolizam biljke usporen, pravo je vreme za presađivanje. Većina ljudi koja ih gaji smatra da je bolje činiti to u proleće, tik pred početak rasta ili nakon pojave prvih mladih listova. Preporuka je i da se saracenije presađuju na svakih par godina, otprlike koliko im je potrebno da se razbokore, i koliki je vek trajanja treseta koji vremenom truli i menja svoje osobine.
Slika "operacije" imam malo jer je trajala ceo bogovetni dan i njih ću postaviti neki drugi put.
#55: Re: Sarracenia Autor: Dionaea, Lokacija: BeogradPoslato: Pet Mar 09, 2012 2:33 am ---- ...a ako ne planirate da presadite svoje saracenije, onda je ošišajte!
Na nekoliko mesta sam našla informaciju da skidanje starih listova saracenija u proleće podstiče rast. Nedavno sam našla i video gde se to lepo objašnjava i pokazuje.
Skidanje starih i mrtvih (ili polu-mrtvih) listova otkriva rizom i dozvoljava suncu da dođe do pupoljaka. Više sunca znači više hrane, više hrane znači veća mesožderka. Ukoliko na biljci ipak postoji sasvim zdrav i zelen list, u redu je ne odseći ga. Ne preporučuje se samo 'šišanje' niskih vrsta saracenija, S. psittacina i S. puprpurea, kojima takav tretman ne odgovara. Ja preventivno nisam čistila ni njihove hibride.
Na drugom klipu je prolećno sređivanje saracenija u jednom američkom rasadniku. Oni sve svoje saracenije drže napolju tokom cele godine, a ostale vrste u staklenicima. Ja, kad porastem, imaću tako nešto.
#56: Re: Sarracenia Autor: Dionaea, Lokacija: BeogradPoslato: Sub Jun 09, 2012 1:33 am ---- Napokon su krenule da liče na nešto
Na slici je hibrid saracenije, jedan roditelj je sigurno S. leucophylla. Tek kada sam otvorila sliku u punom formatu, primetila sam bele fleke (ili po stručno - fenestracije) u obliku srca.
#57: Re: Sarracenia Autor: Borcanin, Lokacija: BeogradPoslato: Sub Jun 09, 2012 10:07 am ---- Uh, stvarno je prelepa
#58: Re: Sarracenia Autor: Dionaea, Lokacija: BeogradPoslato: Čet Jun 14, 2012 11:39 pm ---- Hvala Borko!
Sarracenia minor var. okefenokeensis i osa na putu ka drugoj biljci (hibridu), koja je stajala do nje. Osa se motala neko vreme oko njih dve, a zatim odlučila da sleti na drugu - šarenijih i viših klopki.
#59: Re: Sarracenia Autor: Borcanin, Lokacija: BeogradPoslato: Sub Jun 23, 2012 12:44 pm ---- Nije napredna kao dionaee ali se drzi...
#60: Re: Sarracenia Autor: Borcanin, Lokacija: BeogradPoslato: Uto Jul 03, 2012 10:00 am ---- sve se vise crvene, kao da ih je sramota sto tako lepo i bujno rastu