:: Forums ›
detaljno
Pitam se,pitam
-> Ratarske i povrtarske kulture

#1: Pitam se,pitam Autor: savapLokacija: petrovcic PošaljiPoslato: Pet Apr 01, 2011 8:53 pm
    ----
pitam se,pitam se????Da li je neko probao ili cuo da se moze razmutiti 5kg vestackg djubriva "uree" u prskalicu sa 200l vode i primeniti kao prihrana preko lista za psenicu.Nama jedan komsija rekao da je ekstra za psenicu(neznamo dal je on probao ili je samo cuo)pa bolje da pitamo,mozda je neko od Vas to probao. Bye Bye

#2: Re: Pitam se,pitam Autor: LOLAplasteniciLokacija: Zrenjanin PošaljiPoslato: Sub Apr 02, 2011 4:30 am
    ----
(..ako neće Muhamed bregu, hoće breg Muhamedu) Very Happy
LOLAplastenici citat:

OBJASNJENJE: Dobra su sva djubriva, ali je bitna namena.
ZA folijarnu prihranu Azotom, UREA je izvanredna. DEJSTVUJE za par minuta, ako su povoljni svetlost i temperatura [ uslovi za FS]. Usvaja je enzim -ureaza- iz listova [zdravih] biljaka. Moze se jos dopuniti secerom Shocked [ tada bi trebalo i malo fungicidom, zbog bolesti [secer je dobra podloga]].
VUKSAL-i uglavnom sadrze Ureu+P,K +itd.

LOLAplastenici citat:
BILJKA VODU uzima osmozom, pa vodeni rastvor mora biti puno redji od celijskog soka. AKO BI RASTVOR ZA ZALIVANJE BIO GUSCI OD CELIJSKOG SOKA , VODA IZ BILJKE BI IZLAZILA IZ CELIJE I BILJKA CE DEHIDRIRATI IAKO JE ZALIVENA.Zato se ne sme PRETERATI SA DJUBRIVOM, bilo sa organskim bilo sa neorganskim.

Doza koju pominješ je rizična. Urea se koristi u koncentraciji od 0,2 do 2% u rastvoru za prihranu preko lista, ako je Azot u đubrivu zastupljen sa nekih 42-49 % . Pritom bi temperatura okoline trebala biti od 15-18*C.
Znači trebala bi manja doza ( do 4kg)
... to znači da bi uneo nekih 1,5 kg Azota na parcelu ( uzmimo na primer k.j.), a što je malo
( AN-a ili KAN-a bi rasturio po istoj parceli bar 50-100kg, što znači 15-30-ak kg Azota ).
Takođe, lisna prihrana ima efekta, ako se primeni bar tri-puta na svakih 10-15 dana. U međuvremenu bi pšenica izbujala (pretpostavljam) i povećala bi se temperatura okoline ( morao bi smanjiti dozu Uree ), a mnogo bi pšenice pogazio.Mislim da je to razlog, zbog čega se ovaj način prihrane slabije koristi.
Već posle prve prihrane preko lista Ureom, pšenica će dobiti jaku zelenu boju, ali dugoročno gledano, treba je prihraniti više puta ovim načinom, da bi bilo značajnijih efekata u prinosu.

#3: Re: Pitam se,pitam Autor: savapLokacija: petrovcic PošaljiPoslato: Sub Apr 02, 2011 9:51 pm
    ----
Bye Bye POzdrav za LOLU i veeeliko hvala za savet i objasnjenje,sto bi nam verovatno rekao Downtown i ucite,mi smo bacali djubrivo ciklonom a kasnije i jesmo koristili vuksal(zena cak prihranjuje cvece s njim)al ovo nam je bilo malko cudna kombinacija,a eto nije seljacka fora da napoksti,:twisted: jos jednom veeeliko hvala POZZZdrav iz Srema



-> Ratarske i povrtarske kulture

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1