#1: pačempres & čempres Autor: Jellenna, Poslato: Sub Apr 23, 2011 7:08 pm ---- Može li mi netko objasniti razliku između pačempresa i čempresa?
Mislim da mi je jednom jedan čovjek u rasadniku rekao da je razlika u tome što pačempres ne može prezimiti a čempres može ??
Nekako mi to ne drži vodu jer imam pačemprese koje bez problema prežive zimu......
#2: Re: pačempres & čempres Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Ned Apr 24, 2011 11:50 am ---- Pitanje je neodređeno. Pačempresa ima 6 vrsta a čempresa čak 22. To da čempres može preživeti zimu a pačempres ne može nije tačno jer i u jednomi u drugom rodu postoje i toploljubive i zimootporne vrste.
#3: Re: pačempres & čempres Autor: Sequoiadendron, Lokacija: Maribor (Ptuj), SlovenijaPoslato: Ned Apr 24, 2011 2:11 pm ---- Čempresi baš i ne vole kontinentalne zime, koliko je meni poznato, možda jedan ili dva- arizonski čempres. A pačempresi preživljajvaju zime dobro, barem ova dva, štih je najviđše kod nas : Chamecyprais lawsoniana in Chamacyparis nootkatensis (Callitropsis nootkatensis)
Pitanje je neodređeno. Pačempresa ima 6 vrsta a čempresa čak 22. To da čempres može preživeti zimu a pačempres ne može nije tačno jer i u jednomi u drugom rodu postoje i toploljubive i zimootporne vrste.
Kako misliš da je pitanje neodređeno ?
Znači zanima me zašto se pačempresi zovu pačempresi (što znači ovo ispred "pa") i isto se odnosi i na čemprese? Kakva je razlika između te dvije vrste (da li se ta razlika odnosi na preživljavanje preko zime ili ima neki drugi razlog)?
Koje su to osnovne vrste pačempresa (znam neke ali bih voljela znati sve....) a koje čempresa?
#5: Re: pačempres & čempres Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Ned Apr 24, 2011 6:33 pm ---- Pačempresi i čempresi nisu dve vrste već dva roda koje čine više vrsta (to sam napisao u prethodnom postu). Zato sam i rekao da je pitanje neodređeno.
To "pa" je zbog sličnosti sa čempresima. Drugi naziv za pačemprese je lažni čempresi. Rodovi su slični po izgledu ali se morfološki razlikuju pa su u nedostatku boljeg naziva pačempresi tako nazvani kako bi se istakla fizička sličnost sa čempresima.