:: Forums ›
detaljno
Agave
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Sledeća  :| |:
-> Sukulenti i kaktusi

#91: Re: problem sa Agavama Autor: verudaLokacija: Pula, Istra PošaljiPoslato: Pon Avg 21, 2006 2:40 am
    ----
-12C mi je malo upitno, vidio sam ih nekoliko u okolici Genove i na Kreti.Tu na Jadranu jedan entuzijasta ju je posadio na Losinju,nije izgledala najbolje i izgledala je da je jedva prezuvjela zimu,a Losinj ima znatno blazu klimu od Pule. Mozda cu probat na nekom zaklonjenom mjestu...

#92: Re: problem sa Agavama Autor: PinkiLokacija: Rijeka PošaljiPoslato: Pon Avg 21, 2006 9:32 am
    ----
Ajme baš mi je drago da je Agava živnula. Laughing Ja imam , kako savjetuje Bonanca, nekoliko malih primjeraka u vazi, a nekoliko u cvjetnjaku. ( to sam jedva uspjela spasiti nakon što je nekoliko slučajnih kapi benzina doslovno ubilo moju agavu ( izvorno donešena s Hvara ) od 1,5 m.

Ja..ne znam možda je do klime, ali meni agave ( konkretno americana ) bolje uspjeva u cvjetnjaku. Veća mi je, šira i boja je nekako zdrava. Ove u vazama rastu, ali imam dojam kao da se ne miču previše.
ONo što bih napomenula jer mislim da sam zaboravila...preporučljivo je na agavu baciti po zimi makar neku staru krpu da izbjegne one najoštrije mrazeve jer onda biljka neminovno strada. Moja velika je tako preživljavala zime i nije bilo nikakvih gubitaka. NIkako je ne unositi nigdje u zatvoreni prosotr ( dovoljno ju je samo zaštiti od mrazeva koji su nešto oštriji u Primorju i Istri nego na dalmatinskim otocima ).

#93: Re: problem sa Agavama Autor: verudaLokacija: Pula, Istra PošaljiPoslato: Pon Avg 21, 2006 10:37 pm
    ----
Hvala Pinki jos jednom Exclamation

Bishka, kako je prosla operacija presadjivanja Question Danas je bio "sudnji" dan ili...Ajde javi kako je proslo Wink

#94: Re: problem sa Agavama Autor: calypsoLokacija: Nis PošaljiPoslato: Uto Avg 22, 2006 12:25 am
    ----
veruda citat:
-12C mi je malo upitno, vidio sam ih nekoliko u okolici Genove i na Kreti.Tu na Jadranu jedan entuzijasta ju je posadio na Losinju,nije izgledala najbolje i izgledala je da je jedva prezuvjela zimu,a Losinj ima znatno blazu klimu od Pule. Mozda cu probat na nekom zaklonjenom mjestu...

Sto se minusa tice, prvo procitaj sta je sve Bonanca "sahranio", pa onda eksperimentisi (osim ako nemas vise primeraka).

Salim se! (Ali i u ponekom vicu ima malo istine!! Wink ).

Moja agavica je jos malena, ali joj je dobro i u saksiji (i mora da bude, jer bastu namam). Sada kada je napolju, raste mnogo cvrsca i sirih listova. Bila je zimus u sobi, jer me je bilo strah da je onako malenu u saksijici izbacim napolje (i verovatno bi smrzla). Ne mogu da pronadjem sliku.

Nameravam da je ove zime izlozim malo nizim temperaturama (uglavnom oko nule, pa do -5C). Pitanje: da li je potrebno zalivanje u takvim uslovima? Bye Bye

#95: Re: problem sa Agavama Autor: verudaLokacija: Pula, Istra PošaljiPoslato: Uto Avg 22, 2006 10:48 pm
    ----
e na ovakvo pitanje cekaaaam Bonacu jer ja pojima nemam(ili imam,ali nisam siguran) Wink

#96: Re: problem sa Agavama Autor: calypsoLokacija: Nis PošaljiPoslato: Uto Avg 22, 2006 11:57 pm
    ----
Pa, svejedno daj predlog! Uz naznaku da nisi siguran. Cool

#97: Re: problem sa Agavama Autor: VikideMarkoLokacija: Smederevo PošaljiPoslato: Uto Avg 22, 2006 11:59 pm
    ----
Mozda gresim, ali ja to ne bih zalivala.

#98: Re: problem sa Agavama Autor: verudaLokacija: Pula, Istra PošaljiPoslato: Sre Avg 23, 2006 12:23 am
    ----
Ovako,ako je drzis vani onda znaci da ce biti pod utjecajem vremenskih(ne)prilika kise ili snijega,dakle ekstra zaljevanje nije potrebno...A ako je agava pod nekom nadstresnicom ili zaklonom onda bi je ja zalio,ali jako rijetko1-2X mjesecno jer kad si rekla temp. od -5C-0C to su vjerojatno nocne,a po danu bi onda bilo od 5-10C Exclamation

#99: Re: problem sa Agavama Autor: BonancaLokacija: Niš PošaljiPoslato: Sre Avg 23, 2006 1:05 am
    ----
Zalivanje bilo koje sukulente a istovremeno držanje na hladnom mestu je igranje vatrom... u stvari vodom. Ja isto, kao što Veruda kaže, zalivam sukulente tokom zime 1-2 mesečno, ali, u principu, sve zavisi od trenutnih uslova: kad je malo topliji period (a da duže potraje) i češće. Međutim, može se desiti da bude lepo vreme u januaru kad dnevne temperature idu i do 20C, sunce upržilo, biljke traže vodu, a posle toga naiđu ledeni dani i onda se kajem što sam ih onoliko kvasio.
S druge strane, do sada nisam imao problema sa agavama u saksiji koje bez ikakvih problema podnose -10-12C u kraćem trajanju a da su npr. 10 dana pre toga zalivane.
Koren sukulentnih biljaka nije toliko osetljiv na niske temperature kao kod nekih drugih biljaka (npr. palmi za koje je najbolje da ih ne hvata nekih 7 pa i celih 10 stepeni više od njihovog minimuma kada su u saksiji). Stoga, nema neke prevelike razlike u otpornosti kada su zasađene vani ili u saksiji. Štaviše, u saksiji se može kontrolisati zalivanje, dok je napolju to malo teže (ma kakve nadstrešnice iznad njih pravili, one mogu da vuku vodu iz okoline ili velike dubine, a to rade upravo agave).
Glavna stvar za agave u tom smislu je (kao i za sve sukulente) da imaju jako vodopropustljivo zemljište) - 50% peska u mešavini. Još bolje je u to umešati i šljunak da bi se što bolje simulirali prirodni uslovi za njih. I ako se zaliva u potunosti, tj. da voda prođe kroz saksiju, nikako zadržavati istu u posudi ispod, čak ni za vreme toplijih zimskih dana (toga se, u principu, pridržavati uvek, sem, možda, na +40C).

#100: Re: problem sa Agavama Autor: calypsoLokacija: Nis PošaljiPoslato: Čet Avg 24, 2006 1:17 am
    ----
U bre!! Ko ce sve da popamti. Tamo mi zimi stoje epiphyllum, schlumbergera (koja predivno cveta zimi), nopalxodhia phyllantoides (ajd' da verujem Bonanci da to nije jos jedan epi), opuntia (neki zeleni izduzeni mutant, koji pocinje da me nervira), oleandri, asparagus i jos ponesto i sve ja to nemilosrdno zalivam. Bonanca je u pravu, ima i toplih dana, a isto tako i Veruda, to su prosecne nocne temperature, pa mora da se zaliva. Prostor je zasticen staklom, ali je cesto otvoren prozor. Dobiju nesto malo jutarnjeg sunca.
Ali agava je jos malena (15-20cm precnika) i ostali kaktusi, pa se bojim da ne izmrznu. Jer ima dana kada je jutarnja -20, pa i nize, a onda je i ovde hladno. Unosenje u zagrejan prostor bi ih verovatno dokrajcilo.
Ove zime sam sahranila begoniu, chlorophytum, lukovice amaryllisa i jos ponesto (experimenti ) Confused .
E, a sada sam odlucila da je ove zime izbacim i zalivam malkice preko dana.
Inace, sve to zalivam jednom nedeljno i to obilno. Sta cu kad imam "tesku" ruku. Sto je najgore, jos ih ponekad i prihranim. Znam da "nemam merku", ali prosto ne mogu da izdrzim da ne napravim neku glupost.
Confused

#101: Re: problem sa Agavama Autor: BonancaLokacija: Niš PošaljiPoslato: Čet Avg 24, 2006 2:28 am
    ----
Calypso, mora da si u Komrenu ili na Br.6 (za neupućene, delovi Niša gde je zimi za 3-5 stepeni hladnije nego uostalim delovima - izloženi jako hladnom vetru) kad imaš noćne minimume od -20C. Zezam se, nije neka razlika da li je -15C ili -20C kad su u pitanju takve biljke. No, ti možeš da ih razdvojiš (naravno, ako imaš uslova): agava, oleander i opuncija (moguće da imaš O.ficus-indica, prema opisu) na hladnije, a ostalo u malo toplije prostorije.
Ja, npr. Nopalxochiu (a veruj mi, jeste taj rod, nije epi, mada mnogo liče) nikada ne držim na mrazu. Ne pada mi na pamet da s njom nešto posebno eksperimentišem jer je to kaktus iz tropskih šuma gde se retko kada spusti temp. ispod +10C (mada može ona do nule, ali na vrlo kratko).
Opet, ove zadnje 2 zime su bile ekstremno hladne. Po principu verovatnoće (odavno sam više prestao da se uzdam u neke dugoročne prognoze), sledeća ne bi trebalo da bude takva. Prosečan niški abs. minimum je oko -13C, a za toplijih zima -8-10C

#102: Re: problem sa Agavama Autor: PinkiLokacija: Rijeka PošaljiPoslato: Čet Avg 24, 2006 9:25 am
    ----
Bonanca citat:

Ja, npr. Nopalxochiu (a veruj mi, jeste taj rod, nije epi, mada mnogo liče) nikada ne držim na mrazu. Ne pada mi na pamet da s njom nešto posebno eksperimentišem

Nakon onoliko sahranjenih biljki i vrijeme je bilo da dođeš k sebi. Bez eksperimentiranja. Ako se želiš riješiti neke biljke slobodno je meni pošalji. Wink Sto se tice zalijevanja ja ne vidim razloga zašto bi zalijevala agavicu bez obzira na velicinu.

Hvar - otok koji ima jako jako jako malo padalina - kad se pogleda prosjek na godišnjoj razini, a sunčanih dana i više nego previše....ima malih, velikih i srednjih agava divlje posađenih na svakom koraku. TO je na otvorenom i za to se nitko ne brine ( tipa zalijevanje ). Stoga, ako izbacis agavu van onda budi oprezna s tom vodom, a prihranu za tu biljku izbaci preko zimskog perioda. Ona je u fazi mirovanja i više ćeš joj naštetiti nego pomoći.
...ja to iz vlastitog iskustva Rolling Eyes

#103: Re: problem sa Agavama Autor: verudaLokacija: Pula, Istra PošaljiPoslato: Čet Avg 24, 2006 11:18 am
    ----
Godisnju kolicina padalina za otok Hvar iznosi 730mm,za Pulu 775mm,za Rijeku 1450mm...Ali na Hvaru je prosjecna godisnja temperatura 16.5C i normalno je da Agave nemaju nikakvih problema da prezive zimu,a kasna jesen i zima su tamo najkisnija razdoblja...
Uh, Calypso sto si napala Opuntiu (zeleni izduzeni mutant... Laughing )jer ako imas O.ficus-indicu(prema Bonanci) meni je ona najdraza Opuntia...
E Bonanca, kao sto su dugorocne prognoze potpuno nepouzdane tako su i principi vjerojatnosti nepouzdani,tko kaze da i treca zima zaredom nece da drmne...[/quote]

#104: Re: problem sa Agavama Autor: calypsoLokacija: Nis PošaljiPoslato: Pet Avg 25, 2006 11:47 pm
    ----
Bonanca citat:
Calypso, mora da si u Komrenu ili na Br.6 (za neupućene, delovi Niša gde je zimi za 3-5 stepeni hladnije nego uostalim delovima - izloženi jako hladnom vetru) kad imaš noćne minimume od -20C. Zezam se, nije neka razlika da li je -15C ili -20C kad su u pitanju takve biljke. No, ti možeš da ih razdvojiš (naravno, ako imaš uslova): agava, oleander i opuncija (moguće da imaš O.ficus-indica, prema opisu) na hladnije, a ostalo u malo toplije prostorije.
Ja, npr. Nopalxochiu (a veruj mi, jeste taj rod, nije epi, mada mnogo liče) nikada ne držim na mrazu. Ne pada mi na pamet da s njom nešto posebno eksperimentišem jer je to kaktus iz tropskih šuma gde se retko kada spusti temp. ispod +10C (mada može ona do nule, ali na vrlo kratko).
Opet, ove zadnje 2 zime su bile ekstremno hladne. Po principu verovatnoće (odavno sam više prestao da se uzdam u neke dugoročne prognoze), sledeća ne bi trebalo da bude takva. Prosečan niški abs. minimum je oko -13C, a za toplijih zima -8-10C

A-a!! Marger, ali malo visoko, pa malo vise duva i cini mi se da je hladnije (iako strucnjaci stalno pricaju o prizemnim mrazevima).

Nopalxochia moze da izdrzi mnogo manje od +10C. Veruj mi. Uostalom ti si je identifikovao sa moje slicice, a ona ti provodi zime bas tamo gde sam opisala i cveta kao luda preko leta. Znas kakve su zime bile, pa proceni. (Ponavljam da je prostor zasticen staklom, ali ne dihtuje bas najbolje i redovno stradaju biljke koje zaboravim da pomerim od prozora, jer staklo ledi, pa i one sa njim- kao mama opuntie-mutanta).

Sto se opuntie tice, pojma nemam koja je (ako je uopste to, a ne znam sta bi drugo bilo). Raste u visinu, pljosnatih izduzenih clanaka, bodlje "izlaze iz belih bobica", neke grane stoje uspravno, neke se uvijaju, (ja je ponekad preplicem kad se skljoka, tj. vracam u saksiju), tamno zelene boje i NIKADA nije cvetala. A u dnu biljke, vremenom pravi stablo.
Matora je imala debelo stablo i ogromnu krosnju (kao drvce) i redovno je padala jer nisam mogla da nadjem saksiju, koja ce drzati toliko cudoviste. Tako se jedne zime naslonila na prozor i ... gotovo. Ostalo zivo jedno parce i opet mi je bilo zao da je ne spasim, pa me sada iznova nervira. Cvetaju li one uopste? Ovo mladunce i ne lici mnogo na mamu. Videcemo sta ce biti kad poraste. Nemam slicicu jos uvek, a kad bude okacicu je.

A sto se smestaja tice, to je jedino mesto za prezimljavanje manje zimogrozljivih vrsta. Dosad se nisu bunile (nemaju kud), osim onih koje su krepale. Ako ih stavim u haustor, retko kada ih pronadjem ujutru (razni likovi tu cirkulisu), a ni osvetljenje nije bajno.

I mani ti prosecan minimum. Statistika je jedno, a dve ledene noci su nesto drugo (da ne kazem ubice).
Uh! Malo se zaboravih...
Bye Bye

#105: Re: problem sa Agavama Autor: BonancaLokacija: Niš PošaljiPoslato: Sub Avg 26, 2006 2:39 am
    ----
calypso citat:


Nopalxochia moze da izdrzi mnogo manje od +10C. Veruj mi.
Znam, pa ja sam je terao do-1C bez problema, ali ipak joj je bolje na malo toplijem.
Znači Marger, kod mene u komšiluku. Pa dobro, spada u toplije delove grada mada imate propuh sa severa, od Nišave.



-> Sukulenti i kaktusi

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41  Sledeća  :| |:
Strana 7 od 41