:: Forums ›
detaljno
Ljiljani - Lilium-2008
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sledeća  :| |:
-> Lukovičaste biljke

#136: Re: Kratko o ljiljanima Autor: elenLokacija: zagreb PošaljiPoslato: Pet Maj 16, 2008 2:07 pm
    ----
možda željeza iako nije vitamin? Razz Laugh ali ako su ti ostali ok a rastu u blizini na istoj gredici, bit će da su lukovice u prošloj sezoni bile na nekakvoj dijeti. a možda im je to prirodna boja lišća ako su kao takvi i niknuli (lajmgrin pretpostavljam).

moji patuljci više nemaju zametke pupova već su se popunili, tj. pune se rapidno! Jump2 najduži ima 25 cm! Laugh joooj, baš će bit slatići! Cool "nepali" su već dosegnuli 70 cm a od pupova još ništa. moram im pobosti štapove pod hitno iako su za sada još uspravni i čvrsti.

#137: Re: Kratko o ljiljanima Autor: mojraLokacija: fr PošaljiPoslato: Pet Maj 16, 2008 3:32 pm
    ----
elen, nepalense bi mozda trebalo da odvojis od drugih - on ima naviku da se "seta" i u dubinu (do dna saksije) i levo - desno (lukovica mu je stoloniferna rozomatska). njemu treba vise vlage nego ostalima u periodu vegetacije. ovo je samo sugestija za sledecu sezonu, naravno.
kad ti procveta, trebalo bi da nocu mirise - posto moj ove godine nece da cveta racunam na tvoje fotke i opis mirisa Smile

#138: Re: Kratko o ljiljanima Autor: QueenOfNorth PošaljiPoslato: Pet Maj 16, 2008 8:42 pm
    ----
elen, izgledaju kao bombonice! Može li i jedna slika sa strane, ne mogu ovako da ocenim koliko su visoki. Biće lepih cvetanja ove godinice Smile

Nego, koliko često prehranjujete? Ja jednom u 2 nedelje ( do sada samo jednom) pa su možda i zbog toga? Ostali imaju normalnu boju, dok na svakom mestu (a ima ih tri raspoređena na tri dijametralno suprotna kraja bašte) žute samo trijumfatori. U rebusu sam... ali ću pokušati s nekom posebnom prehranom punom gvožđa (jel može šaka šrafova? Smile

#139: Re: Kratko o ljiljanima Autor: mojraLokacija: fr PošaljiPoslato: Pet Maj 16, 2008 9:35 pm
    ----
ne znam, meni su ti longiflorumi zuti svake godine a nikad ne prihranjujem ljiljane - osim onim stajnjakom kad ih posadim. zalila sam ih danas gvozdjem videcemo (cisto me interesuje kako ce reagovati na njega)
manjak magnezijuma sigurno izaziva bledu boju - mislim da je r. gallop pisao o tome (mozda i neko drugi od hibridizera) ali znam da se spominjalo na yahoo grupi o ljiljanima, zapamtila sam.

#140: Re: Kratko o ljiljanima Autor: elenLokacija: zagreb PošaljiPoslato: Sub Maj 17, 2008 1:51 am
    ----
mojra, moj nepali nisu nepalense vrsta (eh! U nesvest 2 ) nego samo obični kultivari azijatika nazvani "nepal". bijelocvijetni. tako da sa stoloniferastim temperamentom neću imati frke. Laugh inače sam sve koji su isti sadila u zasebne tegle (osim orientalisa koje sam kupila u mixu) da vidim kako će se ponašati tako da ih sljedeće sezone ako sve bude po planu mogu kombinirati u većim teglama. Very Happy

prihranjvala još nisam (dobro da si postavila pitanje QoN Very Happy ), iako bi baš nepali mogli biti taman (pre)zreli za prvu klopu.

inače što se prihrane za ljiljane u teglama tiče našla sam svakakve razne upute, ali sam izdvojila sljedeće jer je iz prve iskusne ruke čovjeka koja ih uzgaja (za svoj gušt - ne komercijalno) u južnom walesu:
- staroposađeni ljiljani se prvi put prihranjuju u februaru nakon prvog zalijevanja za dobro jutro formulom 6:14:6 u razmaku dva do tri tjedna
- kad krene vidljivi rast formula se mijenja na 3:7:14 svakih 10-ak dana ili svaki tjedan s blažim rastvorom (znači s nečim za kaktuse! Laugh ). previše dušika i vode može izazvati truljenje korijenja bez obzira na drenažu.
poželjno je da sva gnojiva sadrže i željezo i magnezij! također, umjesto tekuće prihrane odlično djeluju osmocote zrnca za cvjetnice.
inače se može uzeti bilo koje gnojivo s gore navedenim omjerima samo se po potrebi (ako su omjeri veći ili manji) doze pojačaju ili ublaže.

čovac kaže još da orijentalisima najviše paše šarena sjena jer im od previše sunca može požutjeti lišće i cvatnja biti kraća ako ne omane skroz. hm! Znoji se
azijatici se mogu pržiti bez problema sve dok im za noge nije vruće.

QoN, slike će biti u nedjelju. za sad neka te zadovolji podatak da najviši patuljak ima 25 cm i 3 pupa. Wink e a baš su preslatki čupkići! Jump2

#141: Re: Kratko o ljiljanima Autor: mojraLokacija: fr PošaljiPoslato: Sub Maj 17, 2008 10:09 am
    ----
ja sam pomislila da su nepalense, a ti im tepas nepali Ahahaha
evo par podataka i za bastu, da djubrenje bude kompletno Smile
djubrenje u basti zavisi (uvek) od kvaliteta zemlje u koju su posadjeni. ed mac rae (koji je napisao najbolji vodic za kolekcionare koji danas postoji i kojem dugujemo puno u svetu ljiljana) kaze da je djubrenje tla u kojem druge biljke dobro napreduju bespotrebno jer su, ako im se forsira rast i cvetanje podlozniji bolestima. ovo je posebno vazno za ljude koji imaju bogatu, humusnu ili glinenu zemlju.
kod onih cija je zemlja siromasnija, on preporucuje osmocote, samo jednu primenu u ciklusu za celu sezonu - formula 20-20-20. ako se koristi cesto, onda 12-12-12. za zemlju ciji se pH krece izmedju 6.0 i 6.5 preporucuje se 15-15-15 razmer. starinski nacin djubrenja ljiljana je konjskim ili kravljim stajnjakom;
u basti sve zavisi od nase zemlje - ono sto je dobro kod mene, nece biti dobro kod vas; drugim recima ne postoji univerzalna formula primenljiva za sve baste u svim klimatskim pojasevima.

#142: Re: Kratko o ljiljanima Autor: biljkoman PošaljiPoslato: Ned Maj 18, 2008 10:58 pm
    ----
evo jedan se pojavio i kod mene u bashti ,chisto da ne kazete kako volim samo perunike! Bye Bye

#143: Re: Kratko o ljiljanima Autor: mojraLokacija: fr PošaljiPoslato: Pon Maj 19, 2008 7:35 am
    ----
suuupperr Smile
i to je bulbiferum ili neki njegov hibrid. nije mi jasno da su tako rano procvetali, ovo je vec drugi koji je u punom cvetu znatno pre ostalih (bar kod mene gde prvi stizu za deset dana najmanje); u svakom iskoristicu taj podatak za blogic, mislila sam da na kraju sezone napravim tabelu sa cvetanjima po dekadama u mesecu.
uglavnom, real beauty Smile

#144: Re: Kratko o ljiljanima Autor: bernini PošaljiPoslato: Pon Maj 19, 2008 10:21 pm
    ----
Evo i mojih liljana. Ovog vikenda sam bila na licu mesta i slikala sam, zadovoljna sam zasad sa rastom, bolest koju sam pre pominjala izgubila se izgleda da smo upotrebili pravi fungicid i sad je sve okej. I orijentalci su mnogo bolji no prosle godine, a na slikama onaj najmanji je zasagen po prvi put i to je Menorka, i on mi izgleda ok. Mislim da ce ove godine mogu vise da uzivam u njima. Sledece fotke saljem cim se prvi liljan otvori, nadam se da ce to biti za dvadesetak dana.

#145: Re: Kratko o ljiljanima Autor: bernini PošaljiPoslato: Pon Maj 19, 2008 10:38 pm
    ----
Evo slike

#146: Re: Kratko o ljiljanima Autor: bernini PošaljiPoslato: Pon Maj 19, 2008 10:42 pm
    ----
Evo jos slika

#147: Re: Kratko o ljiljanima Autor: bernini PošaljiPoslato: Pon Maj 19, 2008 10:46 pm
    ----
Jos dve nadam se da nisam dosadna sa fotkama

#148: Re: Kratko o ljiljanima Autor: mojraLokacija: fr PošaljiPoslato: Uto Maj 20, 2008 7:41 am
    ----
odlicno izgledaju bernini, bas mi je drago sto ove godine ide lakse Smile
nisi dosadna uopste, volim da vidim tvoje fotke.
koji si fungicid koristila? ja sam juce prskala onom kasom iz bordoa, na bazi (valjda) plavog kamena ili tako neceg, ostale su plave kapi po listovima. nije bitno, samo da budu zdravi i citavi.
koji su oni veliki azijatici i orijentalci?

#149: Re: Kratko o ljiljanima Autor: bernini PošaljiPoslato: Uto Maj 20, 2008 10:24 pm
    ----
Istina je da je raj za oci, ja uzivam u svakom trenutku proveden snima, ovaj vikend sam plevela , otstranivala korova, prosle godine sam i okopavala ali ove godine smo postavili podzemne cevi za navodnavanje pa sada vise ne kopamo samo kornemo plevele(travu). Sto se tice fungicida i ja sam koristila bordovsku corbu na bazi plavog kamenja i ispostavilo se da odgovara, a sto se tice mrlje sa kisom se tekom vremena izgubi, ja ih prskam svakih 14 dana, pa evo sada se i ne primecuju kapi. Drago mi je da vam se fotke dopadaju, cim se jave prve cvetove odmah slikam a takoge ocekujem i vase. Sto se tice visokih liljana to su azijatici mada neznam bas koji, dobila sam ih kao reklamu , neki su roze, bordo, praska, oranz, i zaista su prelepi i oni rastu visoki 130cm, ali njih imam malo nekih 30 komada. Odmah do njih su orientalci koji su mi prosle godine bile u ocajnom stanju ali su ove godine puno bolje ali lukovica koja je prosle godine bila 18-20 cm sada je 10cm jer ih je bolest prepolovila i neznam dali ce cvetati ili ce mozda imati po 1-2 pupke.

#150: Re: Kratko o ljiljanima Autor: mojraLokacija: fr PošaljiPoslato: Sre Maj 21, 2008 9:54 am
    ----
super i mi racunamo na tvoje fotke, bar ljiljana za merak koje ostavljas za sebe Smile .
ovih dana radim na blogu o ljiljanima na francuskom, i stigla sam do upotrebe bordovske corbe koja je stvarno fantasticna kao fungicid. jedino sto ostaju neki sastojci u zemlji oko 6 meseci pa ne bi trebalo za manje povrsine da se zloupotrebljava i da se prska i leti i zimi. ti sa tim nemas problema.
sto se orijentalaca sa lukovicom od 10 tice, ako ces da ih prodajes sledece godine zakini im cvetove, cim se otvore (u medjuvremenu ih slikas za sva nas Smile ) . drsku ne diras da se lukovica napuni sto vise. tako lukovica moze da se skoro duplira u toku jedne sezone. kod mene su drske stajale do novembra prosle godine a izbijaju mi u februaru iz zemlje. ako zakinem cvetove lukovica se skoro udvostruci.



-> Lukovičaste biljke

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26  Sledeća  :| |:
Strana 10 od 26