:: Forums ›
detaljno
Defolijacija kod četinara
-> Bonsai hortikultura

#1: Defolijacija kod četinara Autor: vladaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Avg 30, 2011 2:04 pm
    ----
Juče sam u jednoj knjizi kod Dragana video da rade kompletnu defolijaciju na boru, nisam znao da se i to radi? Većimom znam za sve tehnike, ali ovo me je baš iznenadilo.Pre otvaranja svećica uzme lik i sve iglice počupa sa pincetom Shocked (ostavi normalno nedirnute svećice) . Posle jedno 2 meseca bor ponovo sav zelen? Zna li neko nešto o tome? Jel neko probao?
Da li se to radi i na drugim četinarima?

#2: Re: Defolijacija kod četinara Autor: MarijaHajdicLokacija: Kaštel Novi, Hrvatska PošaljiPoslato: Uto Avg 30, 2011 2:40 pm
    ----
vlada citat:
Juče sam u jednoj knjizi kod Dragana video da rade kompletnu defolijaciju na boru, nisam znao da se i to radi? Većimom znam za sve tehnike, ali ovo me je baš iznenadilo.Pre otvaranja svećica uzme lik i sve iglice počupa sa pincetom Shocked (ostavi normalno nedirnute svećice) . Posle jedno 2 meseca bor ponovo sav zelen? Zna li neko nešto o tome? Jel neko probao?
Da li se to radi i na drugim četinarima?

nije to kompletna defolijacija (da jest - bor bi bio mrtav), već se samo skidaju sve stare iglice, a ostavljaju samo jednogodišnje, i tada na mjestu počupanih iglica se pokrenu mirujući pupovi iz kojih kasnije narastu nove grane. Nakon toga se radi ožicavanje grana i oblikovanje krošnje

Napomena: to se radi na zdravim i dobro ukorjenjem borovima, ne nakon godinu dana od vađenja, već nakon 2-3 godine rasta bez diranja!!!

#3: Re: Defolijacija kod četinara Autor: vladaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Avg 30, 2011 5:03 pm
    ----
To i ja znam, bilo mi je čudno, videću da skeniram sliku pa ću je postaviti. Uveren sam da je skidao sve iglice?

#4: Re: Defolijacija kod četinara Autor: AndrijachiLokacija: Kaštel Novi, Hrvatska PošaljiPoslato: Uto Avg 30, 2011 7:42 pm
    ----
grana koja ostane bez iglica odumire na boru

#5: Re: Defolijacija kod četinara Autor: vladaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2011 9:21 am
    ----
Kad sam napisao da je to iz knjige, pogrešio sam. To je iz nekog italijanskog časopisa. Molim Saleta da nam to malo pojasni, ili bilo ko drugi ko razume italijanski Mislim da je to radjeno u Milanskom bonsai centru. Na 5-oj slici se jasno vidi da na boru nema iglica??? E da majstor se zove Masakazu Kotera.
Evo slika:

#6: Re: Defolijacija kod četinara Autor: vladaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2011 9:23 am
    ----
Evo još, ima ih 11.

#7: Re: Defolijacija kod četinara Autor: vladaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2011 9:30 am
    ----
još Very Happy

#8: Re: Defolijacija kod četinara Autor: vladaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2011 9:31 am
    ----
,Izvinjavam se nisam slike baš najbolje složio, mrzi me da brišem, pa ponovo. Wink Ima na svakoj broj, pa se nadam da ćete se snaći.

#9: Re: Defolijacija kod četinara Autor: vladaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2011 9:33 am
    ----
Kad otvorite sliku, na svakoj ima objašnjeno šta je i kad rađeno, pozdrav. Ima li neko komentar?

#10: Re: Defolijacija kod četinara Autor: Bonsai MasterLokacija: Ivanjica - Golija PošaljiPoslato: Sub Sep 03, 2011 9:44 am
    ----
Botanički: iglice iz prethodne sezone učestvuju u fotosintezi sa manje od 20%, a starije (ako ih ima) praktično i ne učestvuju u asimilaciji. U proleće pred buđenje pupoljaka stablo je najpunije "energije", svećice koje se otvore su dovoljne za dalji rast.
Praktično: nikad nisam probao.
Komentar - u prirodi se mogu videti borovi potpuno obršteni od strane gusenica u junu-julu mesecu (totalna defolijacija Smile ) , a uginu jedino ako to nije bila prva sezona brsta na dotičnoj individui. Tako da mislim - ne mora da bude fatalno ako je biljka vitalna.

#11: Re: Defolijacija kod četinara Autor: SAŠALokacija: Lodi, Italia PošaljiPoslato: Ned Sep 04, 2011 9:28 pm
    ----
Pozdrav svim forumašima !
Vlada je u pravu i dobro je video, radi se o Japanskom Majstoru M. Kotera koji je kolekcionar i vlasnik rasadnika crnih borova . Časopis Bonsai & News, br. 125. .Obzirom da ima dosta borova koje treba da obradi u vegetativnom periodu, a kao što znate da se snaga crnog bora ne može zaustaviti i pravilno rasporediti po celoj krošnji bez upotrebe tehnike sečenja starih iglica, ( Jpn. / Me - sukashi ), zalamanja ( Tambau ) ili totalnog uklanjanja „svećice “ ( Me – kiri ), odlučio se je na probu, a da bi te tehnike kasnije izbegao, jer iste oduzimaju mnogo vremena. Kompletno uklanjanje iglica ( defoljaciju) sa grana je za početak odradio samo na jednom primerku. Pored toga što je uklonio sve iglice, polomio je i sve , tek formirane pupoljke. Pre deset godina je to pri put uradio i taj bor je ostao živ ...???? Tako da ona poznata teorija, da se grana kod borova suši ukoliko nema zelenila, sada pada u vodu. Te godine bor se je lepo odazvao „revolucionarnoj “ defoljaciji, a već sledeće u isto vreme je bio spreman za izlaganje. Ukoliko se ova tehnika odradi pravovremeno rezultat je više nego dobar. On to radi polovinom Aprila meseca ( Japanska klim,. zona ) , a ne pincetom, jer bi to bilo dugotrajno, već čupanjem iglica. Primerak koji je Vlada postavio je visok 62 cm i širok 93 cm, a Majstoru i njegovoj supruzi je trebalo manje od sat vremena da uklone sve iglice. Velika ušteda vremena, obzirom da u svojoj kol. ima mnogo borova. Preporučuje oprez pri zalivanju, i prihranjivanju . Takvo drvce potom ne treba orezivati niti ožičavati, a ukoliko postoji stara žica nju treba ukloniti, što je lako, jer nema iglica koje smetaju. Takođe kaže da je tu tehniku preporučio drugima, ali da se malo njih usudulo na takav rad. Toliko !!
Puno pozdrava i dobar bonsai želim! Bye Bye Saša

#12: Re: Defolijacija kod četinara Autor: AndrijachiLokacija: Kaštel Novi, Hrvatska PošaljiPoslato: Pon Sep 05, 2011 7:47 am
    ----
Kada je riječ o četinarima tu sam potpuni početnik. Vidim da na ovom forumu mogu naučiti na tu temu.



-> Bonsai hortikultura

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1