:: Forums ›
detaljno
Мealy bug
-> Štetočine i bolesti biljaka

#1: Мealy bug Autor: PljoskaLokacija: Kanada PošaljiPoslato: Ned Okt 30, 2005 2:42 am
    ----
Sta raditi kad se biljke zapauce ili opauce?

#2: Re: Paucina na biljkama Autor: AleksandarLokacija: Obrenovac PošaljiPoslato: Ned Okt 30, 2005 8:45 am
    ----
Zavisi kakva je paucina.
Ako je ona klasicna onda je to samo neki paucic nasao mesto da prezimi i obicnom cetkicom uklonis paucinu.
Ako je paucina tik uz biljku i puna nekih sitnih crvenkastih insekata onda su to grinje. Biljku odmah izoluj da ne bi i ostale zarazila. Odmah pod tus da prvo tako uklonis napasnike. Mozes u poljoapoteci kupiti neki akaricid pa probaj sa njim. Inace suv vazduh pomaze njihovom razmnozavanju pa redovno prskanje moze da pomogne u sprecavanju sirenja i prenamnozenja Wink

#3: Re: Paucina na biljkama Autor: frauLokacija: ontario, kanada PošaljiPoslato: Uto Dec 13, 2005 10:17 pm
    ----
jaaao, sad cu sve da pobacam!
fuf, sva sam se najezila!
uspela sam da nekako uslikam monstrume koji mi unistavaju plumerije, samo po njima ih ima koliko sam mogla da vidim! sto je najgore, na slici se vidi da to sto je sareno po liscu, nije unisten pigment, nego kanali! to nisam uspela da vidim ni pod lupom! jedu ih sa svojim ogromnim zubima u nameri da ih upropaste!
HHEELLPPPPPPP!!!!!
ALEHANDRO, STA JE OVO???

ps. pa se pitam: sta ce sve ovo meni? kinezi prave lepo plasticno cvece, samo ga otreses od prasine i - vozi miskooo! a ne da se tu borim sa raznoraznim neidentifikovanim alama i nemanima, i sve da me svrbi...uf, uf...grozno nesto! ako ukucani ovo provale, necu ja morati da se trudim da to bacam, oni ce...

#4: Re: Paucina na biljkama Autor: StanislavaLokacija: Zagreb PošaljiPoslato: Sre Dec 14, 2005 12:58 am
    ----
Uh, ajoj mene Confused , moram priznati da kod mene ja to vidjela nisam, uf, makni to bilje čim prije dalje od drugog bilja, ne moraš ju bacati jer biljci nije ništa - jedino te nemani da makneš! Prvo biljku stavi u kadu i istuširaj lagano, ne navlaži jako zemlju onako sa strane ju okreni.
Ostavi biljicu u kadi da se malo ocijedi, zatim navlaži gazom ili nekom drugom tkaninom malo (phii pa o čemu ja ovdje pričam, vidim da je Aleksandar dao prvu pomoć a ja tek sad skužila... ccc.. uglavnom, makni čim god te životinjke, navuci makar rukavice i mikavaj ih, svakodnevno po par puta pogledavaj biljkicu i miči ih- valjda če izumrijeti više!

#5: Re: Paucina na biljkama Autor: frauLokacija: ontario, kanada PošaljiPoslato: Sre Dec 14, 2005 1:10 am
    ----
nasla sam ih i na mimosici, koja stoji pored plumerie...u pitanju je ipak neki pauk, samo nije crven, jer na mimosici je razapeo i mrezu. a vidim ja listici se nesto prosarali, eee...
oh, Boze...poshast!
na banani i onom nekom dzindzeru ih ne vidim, i oni su bili tu pored.
a senecio...ne znam sta s njim da radim, da li da mu pootkidam lancice koji bar naoko izgledaju zdravi i posadim ih u novi supstrat (je l' se sadi horizontalno ili se ubada?), ili da sve posaljem dovraga!
na uvecanoj slici se vidi to belo vatasto sto sam nasla i na streliciji (koja isto, btw, propada, sad vec nema niti jedan zdrav list!), i vide se osusene bobice, a na drugoj slici - kako to sva zajedno sada izgleda gledajuci odozgo. sve sto je pri dnu je propalo! a od zalivanja ne bi trebalo da bude...
stvarno me ocaj spopao!

#6: Re: Paucina na biljkama Autor: gogaLokacija: Varaždin PošaljiPoslato: Sre Dec 14, 2005 1:41 am
    ----
Uhhhh! Evil or Very Mad
Fraulino, skenirala sam ti iz knjige tvoje napasnike, bar mislim da su tiiii crvci u pitanju Confused
Držim fige da ti biljčice čim prije ozdrave Wink


Crvci su primitivni insekti dosta bliski ušima (homopteri su), brojnih vrsta jako različitog izgleda, za kućne biljke prava napast jer je dosta teško boriti se učinkovito protiv njih. Brzo se razmnožavaju, sa nekoliko generacija u godini dana. Razlikujemo štitaste crvce, brašnaste crvce i crvce korijenja.

Crvci sa oklopom specifični su po voštanom oklopu ispod kojeg je insekt dobro zaštićen. Mogu se podijeliti na 3 grupe.
Diaspini ili "ljepljive uši" lijepe se u nepomičnim kolonijama na stabljike i ispod lišća. Štiti ih voštani oklop neovisan o njihovom tijelu koji pomalo nalikuje minijaturnoj dagnji (3 mm).
Lekanini su osobito opasni za kućne biljke i u stakleniku. Dugi su 2 do 6 mm, nemaju pravi oklop već su pokriveni voštanom, debelom i tvrdom "kožom" koja preuzima ulogu oklopa. Više su zaobljeni.
Australijski crvac je lakom za agrumima (Citrus) i mimozama (Acacia). To je "divovski crvac", dug 1 cm, sa crvenosmedim oklopom, često žlijebast, brzog razmnožavanja.
Crvci bodu vlakna biljke i rilom usisuju biljni sok.

Brašnasti crvci su karakteristični po svojoj sposobnosti kretanja, budući da su crvci sa oklopom nepokretni. Pokriveni nekom vrstom bjeličastog brašna, dugi su od 3 do 7 mm i nalikuju minijaturnim baburama. Jako su opasni u kući, jer njihov optimalni razvoj traži temperaturu od 22 stupnjeva.

Crvci korijena su puno manji, ali nalikuju brašnastim crvcima sa svojim bjeličastim i "vunastim" omotačem. Jako su opasni za sukulente i kaktuse kod kojih izazivaju smežuranost lišća i sigurnu smrt.

Crvci izlučuju ljepljivu, jako slatku i koncentriranu mednu rosu koja može izazvati opekotine epiderme na kojima se razvijaju gljivice čađavice. Svojim brzim razmnožavanjem, izazivaju ozbiljne štete: opadanje lišća, stvaranje pukotina na stabljikama, smrt grana, osjetno smanjenje rasta, loš opći izgled, opću smežuranost biljke i smrt.
Osjetljive biljke: velika većina biljaka uzgajanih u kući podložna je napadu crvaca. Ipak, neke su biljke ugroženije: agrumi, Asparagus, Anthurium, banana, bromelije, kaktusi, cikasi, Ficus, paprati, Monstera, palme, sukulenti, Philodendron, orhideje, itd.

Kako se boriti: na početku je dobro rukom odlijepiti crvce, jer ih oklop štiti od insekticida. Trljajte napadnute dijelove pamukom natopljenim u otopini 60%-tnog alkohola (1/3 alkohola na 2/3 vode). Nakon pola sata, lakše je odvojiti crvce četkicom ili spužvom. Kad obavite taj dio čišćenja, nanesite insekticid na bazi sintetičnih piretrinoida (naročito Cipermetrina i Deltametrina). Proizvodi na temelju Imidachloprida koje nalazimo i u obliku raspršivača daju dobre rezultate.
Na kućnim biljkama morate izbjegavati bilo koji klasični proizvod namijenjen uništavanju. crvaca na bazi parafinskog ulja. Ne samo da proizvod može oštetiti namještaj, već ga i loše podnosi velika većina kućnih biljaka.
Protiv crvaca korijenja borimo se tako da biljku izvadimo iz lonca, korijen isperemo pod velikim mlazom i promijenimo supstrat; zatim zalijevamo svakih 10 dana tijekom 3 mjeseca s otopinom razrijeđenog insekticida upola manje koncentracije od predložene.
Neke se bubamare (Novius, Chilocorus, Cryptolaemus) hrane crvcima, kao i mikrohimenopteri, i možemo ih pronaći u nekim posebnim programima biološkog tretiranja (npr. Panonychus za Saissetia Oleae, Prospatella za Qadrospidiotus perniciosus), ali ove otopine koje stručnjaci vole koristiti nisu prilagođene njezi kućnih biljaka.

Savjet: nemilosrdno odrežite dijelove biljke napadnute crvcima. Zatim tretirajte da izbjegnete novo pustošenje i pospješite rast biljke redovitim prihranjivanjem male koncentracije.

Etooo Evil or Very Mad

#7: Re: Paucina na biljkama Autor: frauLokacija: ontario, kanada PošaljiPoslato: Sre Dec 14, 2005 3:53 am
    ----
gogo, puuuuuuuuuuuuuno, puno ti hvala za ovaj tekst i slicice! ovde se taj insekt zove "mealy bug", nadjoh na netu.
znaci, ja imam problem sa najmanje dva napasnika: mealy bug i neki pauchichi (na kvadratni milimetar bi stala cetiri, zaista su sicusni).
ma otisla bih ja danas u rasadnik da vidim sta da radim, nego mi jedna guma izduvala ("jedan od onih dana"), al' sutra cu (valjda?) da je popravim, pa odo' da vidim sta oni kazu i sta imaju od spasonosnih sredstava.
da mi je da spasem plumeriu i senecio...bah Sad

#8: Re: Paucina na biljkama Autor: frauLokacija: ontario, kanada PošaljiPoslato: Čet Dec 15, 2005 11:19 pm
    ----
update:
posto senecio ionako propada, lepo sam uzela novu saksijicu, novu zemljicu (kupila onu za sukulente i kaktuse), pa lepo pocela da vadim jedan po jedan "djerdan", mekom cetkicom za sminkajz sam ih prala u vodi sa samo kapljicom deterdzenta za sudove (posle ispirala, naravno), zatim one koji su delovali zdravo, sadila u novu saksiju (neke s korenom, neke sam otkidala, skidala im po perlicu-dve i ubadala u zemlju; je li to ispravno?)
onda sam ih sve poprskala votkom, za svaki slucaj, a i praznici ce, nek' se malo provesele Very Happy
da l' mislite da mogu da se nadam uspehu? ako sam negde pogresila, a greska je ispravljiva, vicite!
kako sad lepo deluje cisto i uredno...

#9: Re: Paucina na biljkama Autor: Maja_JLokacija: Pula PošaljiPoslato: Pet Dec 16, 2005 12:34 am
    ----
frau citat:

onda sam ih sve poprskala votkom, za svaki slucaj, a i praznici ce, nek' se malo provesele Very Happy
da l' mislite da mogu da se nadam uspehu? ako sam negde pogresila, a greska je ispravljiva, vicite!
kako sad lepo deluje cisto i uredno...

Ja kontam da bi bar deo trebalo da se primi što se listića tiče! A ne bi bilo loše da si i grančicu (đerdana) ako ima dovoljno čitave pokušala da polegneš po zemlji i na par ,mesta je malo "prikucaš" za zemlju! On se i inače najlakše tako omlađuje, samo pusti korenje na tom mestu! Sad stavi kod neke lampe (makar obične, da greje) i ovlaži svako malo a ne natapaj!
A za votku- nek je Seneciju srećna i berićetna Nova 2006., da prođe u zdravlju i veselju! Wink (Nemoj pečenje da mu daješ!) Wink

#10: Re: Paucina na biljkama Autor: frauLokacija: ontario, kanada PošaljiPoslato: Pet Dec 16, 2005 8:36 am
    ----
aaaa, dobro, hvala, potrudicu se da jedan djerdan polegnem, pa sta Bog da.
pecenje i kolace necu da mu dam! samo vatrenu vodu Wink

#11: Brašnaste vaši - Pseudococcidae Autor: Dunadan PošaljiPoslato: Uto Sep 16, 2008 7:21 pm
    ----
uh. ja uopshte ne znam je l to shto imam crveni pauk ili neka vash.
pojavljuje se ta bela pauchina, ali vidjam i same vashi, ili shta je vec. bele su boje a kad ih stisnem izadje neka crvena technost.
samog pauka nisam videla, a valjda bih prepoznala pauka. ove vashi su bele, pljosnate.
napale su mi hoju pre par godina i ja umesto da je bacim, rezala svaku granu, prala pod mlazom vode pa josh svaki pazuh lista chistila chetkicom, prskala etiolom, posle se primio koren i bilo sve ok.

sad su mi se opet vratile na hoju ali i na dracenu i ko zna gde sve.
je l tu uopshte ima leka ili bi bilo bolje da pobacam sve?
pojela sam se ziva, srce me boli kad pomislim da treba sve biljke da pobacam.

#12: Re: Crveni Pauk Autor: anickaLokacija: Banat PošaljiPoslato: Uto Sep 16, 2008 8:05 pm
    ----
Za sve ima leka! - Nemoj da bacaš biljke, nego prskaj, ili ako ih nema puno, skidaj vaticom natopljenom u alkoholu.
Pročitaj ovu i temu o biljnim vašima, a onda proceni da li je CP ili vaši, i ako treba pitaj ovde šta dalje, sigurno ćeš dobiti odgovor. Slika bi takođe puno pomogla.
Nije komplikovano uništiti ih, veći je problem što se lako vraćaju jer im unutra odgovara...

Btw - dobro do nam došla!

#13: Re: Crveni Pauk Autor: Dunadan PošaljiPoslato: Uto Sep 16, 2008 8:31 pm
    ----
fala Smile

evo! nashla sam!
na engleskom se zovu mealy bugs.



a sve je pochelo jednog tragichnog dana kad je keva donela pelcere nekog tunjavog kaktusa totalno zarazenog. josh ja kontala da je to belo neki njegov nusprodukt :stupid:

nemam vremena da prelistavam celu temu, pa ako mosh da mi bacish par linkova na neke postove gde se spominju ove andrmolje.

#14: Re: Crveni Pauk Autor: vucinicdLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Pet Sep 26, 2008 10:45 pm
    ----
to je vunasta vaš, imala sam isti problem, jela mi decembre a posle krenula i na ostalo, ne podnosi vlagu, pa je često prskaj bilo kojim insekticidom, traži u polj.apoteci i briši je sa biljke štapićima za uši jer se zavlači na nemoguća mesta, ja sam moje izlečila...za sad



-> Štetočine i bolesti biljaka

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1