:: Forums ›
detaljno
Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?)
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Sledeća  :| |:
-> Razno..

#391: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Uto Jul 21, 2015 1:22 pm
    ----
UPOTREBA GUMATA EM U EM-TEHNOLOGIJI
Plodnost zemlje određuje količina humusa u njoj, koji se stvara razlaganjem organskih materija. Organski ostaci se razlažu svim dostupnim hemijskim, biološkim procesima kao i organizmima.
Hemijskim procesima, u zemljištu, se humus pretvara u humine i u huminske kiseline.
Huminske kiseline zajedno sa ugljendioksidom učestvuju u oslobađanju pojedinačnih elemenata minerala te formiraju mineralne soli koje su biljkama dostupna hrana. Humus- to je tampon zona u kojem se mineralne forme pretvaraju u soli ( helati ), neposredno dostupnim biljkama. Posledično što je više humusa plodnost je veća, ( ovo zna svaki zemljoradnik, ali mala mu je briga da bi količinu humusa bar sačuvao a kamoli povećao).
Za alternativnu zemljoradnju stvoren je " Gumat EM" koji ima tu sposobnost da organsku materiju pretvori u biljkama dostupnu formu.
Ovaj preparat je koncetrat organskog đubriva, u helatnoj formi osnovnih elemenata ishrane, vodu i specijalizovani zemljišni EM-organizmi.
Postoji više vrsta koncetrata " gumat EM" ( gumat univerzalni, gumat zaštitni) koji su zasićeni mikroelementima i koji pojačano korisno deluju na biljke.
A moguće je još i povećati snagu tih preparata ukoliko ga pomešamo sa drugim mikrođubrivima koji su takođe u helatnoj formi
Efektivnos gumata
Gumati imaju sposobnost povećati količinu mikroelemenata u zemlji.
Oni stimulišu EM koji su već u zemlji i koje dodajemo iz Bajkala EM-1. Gumati značajno smanjuju štetne posledice ranije primenjivanih pesticida. Visoki efekat gumata primećen je na zemljištima osiromašenog mineralnog sastava kada je unošena organska materija predhodno tretirana radnim rastvorom gumata EM.
Prilikom praktične primene se je pokazalo da upotreba gumata EM zajedno sa preparatom Bajkal EM-1,daje odlične rezultate naročito kod paradajza, plavog patlidžana, paprike, krastavaca, kukuruza i suncokreta.
Najbolje se je pokazao gumat EM - univerzalni.
Primena preparata je ekonomski ugodno. Unosom jednog litra radnog rastvora gumata EM, postižemo efekat kao da smo uneli jednu tonu stajnjaka ili 100 kg. bio humusa ( glistenjaka).Efekat gumata se pokazuje samo na vlažnoj zemlji uz dostojnu količinu organske mase.
Priprema radnog rastvora gumata EM
Rok trajanja koncetrata nije ograničen. Prilikom pripreme radnog rastvora nije potrebno čekati da se izvrši fermentacija nego se odmah koristi.
Koncetracija radnog rastvora zavisi od primene
Za unos u zemlju: u 10 l. vode 4 čepa preparata.
Unosimo u vlažnu zemlju u jesen 4 litre rastvora na1m2 u proleće 3 litre,posle polivanja treba zemlju odmah malčovati ili izmešati gornju plast ploskorezom. Rasađivamo 5-6 dana posle tretiranja zemljišta.
Za tretiranje semena:
Kafena kašičica gumata EM na 1 litar vode. Semena namakatri 10-30 sati,
Krompir 10 sati pre sadnje.
Za prskanje drveća i grmovlja:
U 10 l. vode jedan čep gumata EM.
Za cveće i trajnice 2 čepa na 10 l. vode.
Za baštenske kulture 1 čep na 10 l. vode
Za vreme vegetacije gumat EM koristiti zajedno sa radnim rastvorima EM-5, EM-1, EM-ekstrat, Emiksom kao i sa stajnjakom, kompostom, kompostnim čajem, sa koprivom i drugim lekovitim travama.
Rastvore pomešamo posle posebne pripreme svakog od njih, primenjujemo za prskanje i za zalivanje jedan put u 10 dana.
Primena ovih preparata blagotvorno deluje na vašem vrtu, i donosi dobar rod.
Pravilna primena novih tehnologija će vam garantovano doneti uspeh.
Фотографија корисника Jovan Drobnjak

#392: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Uto Jul 28, 2015 3:25 pm
    ----
ZAŠTITA I PRIHRANA KRASTAVACA
Zaštita: u 10 litara vode sipati 30 kapi joda, 20-30 grama domaćeg sapuna i 1 litar domaćeg mleka ovim rastvorom prskati na svakih 10-14 dana deluje protivu mnogih bolesti, ( gde naći jod???)
Prihrana: u 10 l. vode rastopiti 100 grama kvasca ostaviti da odstoji 1 sat i onda
zaliti svaki struk sa 0,2 l.
Kvasac moramo prvo aktivirati u malo mlake vode sipamo malo šećera i dodamo kvasac, ( kao za kolače) kada se aktivira sipamo vodu i ostavimo da još 1 sat nakon toga zalivamo. Još efikasnije je ako smo predhodno zalivali rastvorom Emiksa, kojeg pripremimo na sledeći način: u 10 litara tople nehlorisane vode sipamo 6 kašika šećera i 3 kašike Emiksa ostavimo da odstoji 3 sata i to preručimo u 1000 litara vode, ( kome nije potrebna ta količina napravi manju po potrebi) ovakvom obogaćenom vodom zalijemo krastavce pa posle toga još i sa kvascem.

#393: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Uto Avg 11, 2015 5:21 pm
    ----
OSNOVNA PRAVILA RADA PO SISTEMU EM-TEHNOLOGIJE
EM-bakterije su veoma sićušne ali zato veliki trudbenici.
Oni su živi! I što im omogućavamo bolje uslove za život, bolje će raditi za našu korist.
Primena EM-tehnologije će dati izvanredne rezultate ukoliko budemo poštovali sledeća pravila:
1)Usklađenost tempertaturnog režima: fermentacijana na temperaturi 25-28 stepeni, čuvanje na 5-17 stepeni.
2) Zaštiti ih od ultra ljubičastih zraka. Zalivati i prskati EM-rastvorima po oblačnom vremenu ili ujutro rano ili u večernjim satima. Zemlju malčujemo ( zastiremo) organikom, ne plastikom. Malčujemo kada se zemlja zagreje, ne pokrivati hladnu zemlju.
3) Ne orati i ne prekopavati zemlju sa okretanjem, zemlju samo protresemo do dubine 5-7 cm.
4) Nahraniti bakterije organskim otpacima, prilikom pripreme radnog rastvora dodati u jednakoj količini melasu ili šećerni sirup.
5) Napojiti ih ne utopiti, EM-prparatima polivamo isključivo vlažnu zemlju
6) Ukoliko predoziramo zemlji EM-bakterijama, može doći do truljenja korena biljaka.
7) Ne primenjujmo EM-bakterije zajedno sa hemijskim đubrivima ili otrovnim pesticidima.
Cool Semena tretirati rastvorom 1:1000.
9) Zalivamo i prskamo radnim rastvorom 1:1000, sobne biljke 1:2000, nedelju dana posle presađivanja biljaka.
10) Zemlju polivamo rastvorom 1:100, nedelju dana pre sejanja semena.
11) EM-ekstrat koristiti u dupoj količini u onosu na original.
12) Urgasu ili EM-kompost unositi najmanje 10-15cm. dalje od korena biljaka.
13) Zalivati kada mesec pada a prskati kada raste.

#394: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Čet Sep 17, 2015 10:58 am
    ----
ZEMLJA MOLI ZA CIGLU
Možda ovaj naslov čudno zvuči ali ukoliko pročitate tekst do kraja videćete da ima logike.
Kao što znamo, ( ili treba da znamo ukoliko se bavimo zemljoradnjom na bilo koji način ) najkvalitetnija zemlja- to je černozem, crnica.Što god posadiš- sve raste kao iz kvasca, ali takve zemlje je veoma malo, ( najviše je ima u Ukrajini, Ukrajia je prodaje Švedskoj po 5 eura za tonu).
Većina baštovana ima, u svojoj bašti, glinu. Za neki dobar prinos baš i nije nešto. I šta da radimo? Izlaz je samo jedan- popraviti tlo. Da li je to moguće?
Kako da saznamo da li nam je zemlja plodna?
Postoje razni metodi, ali naj jednostavniji je ovaj- iskopamo ašovom, lopatom, ne predebeli sloj zemlje, odmah ga bacimo u vazduh i sačekamo na lopatu.
Ukoliko se zemlja raspe na sitne delove- imali ste sreću! Baš tako se ponaša plodna crnica, černozem, takozvani. Takva zemlja se ne lepi u nju slobodno ulazi i voda i vazduh, koji su neophodni za razvoj biljke.
Ukoliko vam se na lopatu vratila takva "lepinja" kakvu ste i bacili u vazduh-to je glina. U takvu zemlju teško prodire i voda i vazduh, teško se zagreva,voda pliva na površini ili se stvara pokorica. Zato je takvu zemlju potrebno popraviti.
5 idealnih rastresitelja
Glinu možemo promenuti, ispraviti dodacima, koji su dostupni svakom baštovanu.
1.Pregoreo stajnjak ( EM-kompost). Unosimo ga pod zemlju, u jesen ili proleće. Norma 1,5-2 vedra na 1m2. Te polijemo rastvorom Bajkala EM-1 1:100, 5 l. na 1m2. Ali ne dublje od 10-12 cm. To je jedna trećina ašova. U tom slučaju đubrivo će se brže pretvoriti u humus i stvoriće zemlju rastresitom. Ukoliko ga zakopamo dublje- postaće mrtva beskorisna glina.
Najkvalitetnije đubrivo za popravku gline je konjsko ili ovčije.
2. Odležana piljevina, to je odličan rastresivač gline. Norma je -1 vedro na 1m2. Piljevina ima jedan nedostatak- ona uvlači u sebe azot te zbog toga biljke gladuju. Da do toga ne bi došlo, pre unosa u zemlju treba je namočiti u rastvoru koprive na 24 sata, ko voli hemiju može i 1 čaša ureje na 10 litara vode ( dovoljno za 3 vedra piljevine) Bajkal EM-1 ubrzava raskroj piljevine.
Sveža piljevina nije za upotrebu- ispušta za biljke štetne smole i podkisavaju zemlju.
3. Rečni pesak. Organika odlično popravlja zemlju ali dugo. Zato zajedno sa njom je obavezno unositi pesak- on rastresa zemlju odmah. Norma- 1 vedro na 1m2. Nije baš lako ovo odraditi ali je zato vrlo efikasno.
ČINJENICA
Da bi popravili glinastu zemlju u kvalitetnu, potrebno je unositi bar jednom godišnje organiku i pesak 5 godina. Posle toga će se pojaviti plodni sloj debljine 15-18 cm. A ako unošenje radite i dalje, plodni sloj će biti sve deblji i deblji.
4. Siderati. Ukoliko odma posle skidanja ranog povrća ili krompira posejete viku, lupinu ili faceliju, a sredinom oktobra ih ploskorezom ili tanjiračom porežete i izmešate sa zemljom, vać u proleće ćete imati mnogo bolju zemlju nego pre toga.
Takav efekat daje i ozima raž ukoliko je posejete nakasnije do 15 septembra a prekopate u martu. Te polijete Bajkalom EM-1.
Na glinastoj zemlji ne sme biti ni jedna grudvica na kojoj nešto nije posejano. Sva slobodna mesta možemo, posejati pokrivačima tla, ( bela detelina naprimer) Pokrivač ne dozvoljava da bi se stvorila pokorica posle kiše.
5. Kišne gliste. Da bi ubrzali efekat unasa organike, peska i sejanja siderata, gajite na vašoj zemlji kišne gliste. Gliste su neumorni radnici! Celodnevno kopaju kanaleroz koje ulazi voda i vazduh, gliste kroz sebe propuštaju ostatke biljaka i tako još više obogaćuju zemlju
Kada je sasvim loše
Postoje i takva zemljišta, glina se toliko stvrdne.da jedva i ašov zabodete u nju. Tu stajnjaka, peska i piljevine neće biti dovoljno. Zato u prvoj godini zakopavajte slamu, sitnije granje,usitnjenu koru drveta drobljenu ciglu ili crep. olivajte Bajkalom EM-1.Taj materijal će vam dati šupljikavu strukturu zemljišta, zemlja će se napuniti vazduhom pa možete očekivati već u drugoj godini mnogo plodniju zemlju nego do tad.

#395: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Čet Sep 17, 2015 7:29 pm
    ----
Vidim da se baviš ovime i čestitam ti na tome...
Ova EM-tehnologija, koliko ja mogu da vidim ima dosta dodirnih tačaka sa poljoprivredom koja se praktikovala u mom kraju pre tridesetak do četrdesetak godina unazad..Tu proizvodnju u mom kraju ja pamtim vrlo dobro....Bilo je to pre pojave veštačkog đubriva ( ma bilo ga je ...ali za običnog sekljaka je bilo preskupo...a ako si se povezivao sa zadrugom i vraćao preko robe uvek si bio na gubitku....uvek su tražili više) i srtedstava za prskanje ( bio je u upotrebi samo plavi kamen).
Ovo ti pišem jer imam problem koji možda ta tehnologija može rešiti..:Prošle godine u maju je bila poplava u mom kraju...tako da celo polje ( mini polje na oko sedam-osam hektara) ima problem ove godine...Znači nije problem samo u mojoj parceli nego i komšiluk...Ja sam tokom prošle godine nađubrio stajnjakom, ovi drugi nisu...Ja sam sadio beli kukuruz i pasulj, jedan komšija kukuruz sadio sredinom maja, a drugi komšija početkom juna, onaj sa kratkom vegetacijom...četvrti sadio 640 još u aprilu ... neki od njih su stavljali predsetveno đubre ,neki posle prihranu KAN-om...
Nijedan kukuruz nije porastao više od metar i dvadeset do metar ipo maksimum...maltene duplo manji porast od ostalog kukuruza u drugom delu atara...i od onog kako je rađalo , iste parcele, ranijih godina...A klipovi tih kukuruza i nisu loši...pasulj je solidno rodio...Svako od nas pomenutih ima u tom području i bašte tjt. paradajz, papriku krompir...svi su daleko lošiji nego ranijih godina...
Pretpostavka je da su neki "elementi" isprani , ili otišli suviše duboko nedohvatljivo za biljke...
Koji su to elementi, i kako bi mogli da popravimo ovakvu zemlju?
A recimo deteline u istom ataru su sasvim lepo nikle...
Nemoj me samo terati da nosim na analizu jer nemam novaca za te stvari...a i te novce mogu iskoristiti za popravku tog zemljišta...
Pozdrav!!!

#396: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Čet Sep 17, 2015 7:42 pm
    ----
Posej siderat, preporuka raž, što pre, ma da je zadnji optimalni rok 15 septembar ali može još neki dan zbog lepog vremena.
Mislim da nije u pitanju nedostatak nečega već zbijenost zemlje do koje dolazi posle poplava.
youtu.be/yxHOz3g_E98

#397: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Pet Sep 18, 2015 6:43 pm
    ----
Hvala na savetu!!!

#398: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Pet Sep 18, 2015 7:23 pm
    ----
KAKO ZEMLJU UČINITI PLODNIJOM?

Stajnjak, naprimer, nije baš jeftino rešenje, a i nabaviti ga baš nije lako.
„Hemije“ se već svi bojimo. Ali ia nbešto što nije ni skupo ni opasno-siderati. Ovo zeleno đubrivo, ne samo što je lako nabaviti i posejati, nego je i vrlo efikasno: 3kg. Ove zelene mase zamenjuje 1,5 kg. dobro izgorelog stajnjaka ili upola manje komposta.

Siderate ne hvale bez veze. Njihova trula stabla, listovi i korenje- su odlična hrana za gliste i druge zemljišne organizme, koji zajedno sa mikroorganizmima stvaraju humus. A vrlo dobro znamo - što više humusa u zemlji to je ona plodnija. A pored toga korenje siderata, prodire duboko u zemlju, popravljajući njenu strukturu.

Siderati rastresaju zemlju, stvaraju je šupljikavom, vazdušastom, podižu hranljive snovi i mikroelemente iz dubina na površinski sloj. Poznato je da korenje lupine prodire i do 2,5 metra u zemlju, lucerka do 1,5 vika, slačica, raps od 0,8 do 1,5m.

Šta izabrati?
Možemo da biramo iz 3 grupe
- Mahunarke- kao što su bela ili crvena detelina, vika, grašak, lupina.
- Klasovke-raž, ozima pšenica, ovas, ljuljka
- Krstocvetni ili kupusnjače- slačica, raps, rotkva maslenica, repica

Odluka, šta izabrati kao zelenišno đubrivo. zavisi od toga šta je neohodno dostiću u prvom redu. Glavno je, odgajiti što bujniju masu biljaka.

Kada i kako?

Siderate možemo sejati već u toku leta čim oslobodimo leje od ranih kultura. Od juna pa do sredine septembra sejemo- je vreme za grahorice,lupinu, maslenu rotkvu, slačicu, faceliju, rapsa jarog. Zemlju pre sejanja potanjirati ili protresti ploskorezom Fokina. Semena posejati posle kiše ili posle zalivanja u suvu zemlju ne vredi sejati ih. Kada biljke dostignu visinu 30-40 cm. porezati ih tanjiračom ili ploskorerzom Politi Bajkalom EM-1 i pomešati sa zemljom, ne zaoravati to smo već rekli zašto!
U jesen u prvoj polovini septembra, sejemo ozime siderate, kao što su raž ili pšenica. Do mraza će raž uspeti da se razvije i pripremi za zimu. U proleće je prihranimo kako bi razvila što veću lisnu masu da ne ide u klas.

U proleće na mestima gde želite posejati toploljubive kulture čim dozvoli vreme, možete posejati belu slačicu. Ona se ne boji niskih temperatura i manjih mrazeva niče i raste veoma brzo. Krajem maja možete je poseći Politi Bajkalom EM-1 i pomešati sa zemljom
Dok dođe vreme rasađivanja zelena masa će fermentisati.

Uslov za dobar rod

Dejstvovanje zelenišnog đubriva zavisi od starosti biljaka. Prestari siderati se razlažu sporije, treba im dodatni unos azota. Takve biljke je bolje koristiti kao malč ili ih stavljati u kompost.Mlade biljke su bogate azotom i brže dolazi do njihovog raspadanja. Zato je najbolje rezati siderate u vreme butonizacije, pre cvetanja. Tada ćete imati osigurane visoke prinose.

#399: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Uto Nov 10, 2015 5:46 pm
    ----
OSNOVNA PRAVILA RADA PO SISTEMU EM-TEHNOLOGIJE
EM-bakterije su veoma sićušne ali zato veliki trudbenici.
Oni su živi! I što im omogućavamo bolje uslove za život, bolje će raditi za našu korist.
Primena EM-tehnologije će dati izvanredne rezultate ukoliko budemo poštovali sledeća pravila:
1)Usklađenost tempertaturnog režima: fermentacijana na temperaturi 25-28 stepeni, čuvanje na 5-17 stepeni.
2) Zaštiti ih od ultra ljubičastih zraka. Zalivati i prskati EM-rastvorima po oblačnom vremenu ili ujutro rano ili u večernjim satima. Zemlju malčujemo ( zastiremo) organikom, ne plastikom. Malčujemo kada se zemlja zagreje, ne pokrivati hladnu zemlju.
3) Ne orati i ne prekopavati zemlju sa okretanjem, zemlju samo protresemo do dubine 5-7 cm.
4) Nahraniti bakterije organskim otpacima, prilikom pripreme radnog rastvora dodati u jednakoj količini melasu ili šećerni sirup.
5) Napojiti ih ne utopiti, EM-prparatima polivamo isključivo vlažnu zemlju
6) Ukoliko predoziramo zemlji EM-bakterijama, može doći do truljenja korena biljaka.
7) Ne primenjujmo EM-bakterije zajedno sa hemijskim đubrivima ili otrovnim pesticidima.
Cool Semena tretirati rastvorom 1:1000.
9) Zalivamo i prskamo radnim rastvorom 1:1000, sobne biljke 1:2000, nedelju dana posle presađivanja biljaka.
10) Zemlju polivamo rastvorom 1:100, nedelju dana pre sejanja semena.
11) EM-ekstrat koristiti u dupoj količini u onosu na original.
12) Urgasu ili EM-kompost unositi najmanje 10-15cm. dalje od korena biljaka.
13) Zalivati kada mesec pada a prskati kada rate.

#400: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Uto Nov 10, 2015 5:59 pm
    ----
ZNAČAJ EM U JESENJOJ OBRADI ZEMLJIŠTA
Jesen je vrlo važan period za EM-tehnologiju
To je povezano, pre svega, sa tim što tlo i dugogodišnje biljke treba da idu na odmor izlečeni, i oslobođeni od korova.
U dubljim slojevima tla mikroorganizmi još dva meseca rade na stvaranju humusa, rastresaju tlo, skladište azot, kalijum, fosfor, mikroelemente.
U proleće će ti mikroorganizmi brzo da se aktiviraju i pomognu tlu da se brže oporavi od zimske hladnoće, jer oni praktično svojom aktivnošću pvećaju temperaturu tla za 2-5 stepeni, što je korisno i za biljke jer tako lakše podnose niske temperatue.
Nije ni manje važna činjenica, da su se mikroorganizmi uspeli prilagoditi novom okolju to jest zemlji u koju smo ih preselili.
Zakaljeni niskim zimskim temperaturama, priviknuti na konkretnu sredinu, u proleće oni postaju mnogo aktivniji, od mikroorganizama, koje unosimo u zemlju u proleće kada im je potrebno kao i biljkama vreme za adaptaciju.

JESENJA OBRADA TLA EM-PREPARATOM BAJKAL EM-1
Jesenju obradu je potrebno odraditi što pre, odmah nakon skidanja useva sa površine koju želimo da radimo po sistemu EM-tehnologije. Ovo je potrebno kako bi iskoristili još relativno visoke temperatire tla, da bi EM, imali što bolje uslove za razmnožavanje i prilagođavanje novoj sredini.
U vreme jesenje obrade tla EM-preparatom, a u vezi povećanja temperature koju vrše EM za vreme svoje aktivizacije, provocira se klijanje semena korova, koje možemo uništavati plitkom obradom ploskorezom a potom ponovimo tretiranje EM-preparatom.
Mlečno kisele bakterije, koje su u sastavu Bajkala EM-1, proizvode fiziološko aktivne tvari i mlečnu kiselinu. Kada obradimo tlo ploskorezom, ne dublje od 5 cm. Korenje korova dobija povrede, a mlečna kiselina, brzo dejstvujući na te povrede, preprečuje im da se zasuše, ( zacele) što dovodi do mlečno kiselog vrenja sistema korenja korova i do njihovog odumiranja.
Čak i da ne sečemo na novo iznikle korove mraz će ih sigurno pokupiti.
Zbog toga i ne obrađujemo zemljište obradom sa prevrtanjem plasta, oranjem, da bi seme korova ostalo na površini gde će se dogoditi gore opisani proces.

ŠTA RADITI NAKON OBRADE TLA EM-PREPARATOM BAJKAL EM-1
Posle takve obrade našeg zemljišta poželjno je na lejama, bašti, njivii, posejati siderate, ( Već smo pisali šta su siderati ),koji će zajedno sa EM, brzo obnoviti plodnost našeg zemljišta. Siderati guše razvoj korova, štite tlo od vodene i vazdušne erozije, (Ne ostavljajmo zemlju golu ), služe kao zadrživač snega. Siderati i EM štite zemlju od „umora“ zbog višegodišnjeg sejanja jednih te istih kultura.
U proleće obradu zemlje EM-preparatom ponovimo kako bi dokrajčili korove koji su ostali.

#401: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Sre Nov 11, 2015 7:22 pm
    ----
Molim te druže, nastavi....

#402: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Sre Nov 11, 2015 7:36 pm
    ----
. Preparat „Bajkal EM1“ u pčelarstvu. Preliminarni rezultati
Medonosne pčele, drevni stanovnici naše planete, su još od drevnih vremena privlačile pažnju ljudi svojim osnovnim proizvodom – medom i voskom.
Pčelinji med je dragocen prehrambeni proizvod, koji poseduje lekovito-dijetetske karakteristike.
Drugi po značaju pčelinji proizvod je vosak. Osim tih tradicionalnih proizvoda, pčele daju biološki aktivne materije – matični mleč, propolis i pčelinji otrov, koji su našli široku primenu u medicinskoj preksi. U biološki aktivne materije možemo ubrojati i cvetni polen koju pčele skupljaju.
Da bi se dobili pčelinji proizvodi visokog kvaliteta, potrebno je stalno poboljšavati opšte stanje pčelinje zajednice.Treba podvući da su pčele veoma osetljive na zagađenje okoline.Zato, njihovu zaštitu od mnogobrojnih neprijatelja ( parazita, nametnika) i bolesti, treba vršiti, po mogućnosti, biološkim preparattima prirodnog porekla, koji ne izazivaju negativan uticaj na same pčele i kvalitet pčelinjih proizvoda. Jedno od takvih sredstava je biopreparat „Bajkal EM1“.
Proveru efikasnosti tog preparata na medonosnim pčelama su vršili na katedri za primenjenu biologiju Harkovske državne zooveterinarske akademije 2004 – 2005 godine.
Preparat su primenili protiv američke truleži ( Bacilus larvae), evropske truleži ( Bacilus plufon), nozematoze (Nozema apis), kao i za stimulaciju pčelinje matice na povećanje broja izlegnutih jajašaca i povećanja prinosa meda kod pčela.
Šematski prikaz istraživanja:
Jesenje prskanje pčela preparatom „Bajkal EM1“ – 2ml/l vode, 20-25ml/ na košnicu;
Prihranjivanje pčela šećernim sirupom sa dodatkom EM-preparata – 20ml preparata na 10 l sirupa. Šećerni sirup je pripremljen u razmeri 2 dela šečera na 1 deo vode;
Posle prihranjivanja obavljen je tretman 12% koncentratom emulzije preparata „Taktik“ protiv grinje Varroa.
Prolećna revizija pčela:
U košnicama koje su s jeseni bile tretirane EM-preparatom, količina pomora među pčelama je ,u proseku, iznosila 1145 jedinica po košnici, dok je kod kontrolnih košnica (koje nisu tretirane EM-preparatom), pomor bio 1720 jedinica po košnici, što je za 33,4 % više.
Zahvaćenost pčela grinjom Varroa je kod košnica tretiranih s jeseni EM-preparatom bila 5-7% dok je kod ne tretiranih košnica bila 28-32%.
Posle tretmana EM-preparatom, primećen je raniji i intenzivniji let pčela, što je izvršilo pozitivan uticaj na intenzitet prikupljanja meda i, shodno tome, na njegovu količinu.
Priplod u košnicama koje su tretirane preparatom „Bajkal EM1“, povećan je , u proseku, na 0,5 ramova po košnici.
U tim košnicama koje su tretirane EM-preparatom,ramovi s pčelama su bili čisti ( bez tragova dijareje).
Prolećno prihranjivanje šećernim sirupom sa dodatkom EM-preparata u razmeri 10ml na 1 l sirupa, stimuliše maticu na polaganje jajašca ( u poređenju sa netretiranim zajednicama količina jajašaca je povećana, u proseku, na tri rama po košnici).
Dodavanje preparata „Bajkal EM1“ u vodu ( 20g /10 l vode) za piće, stimuliše opšte stanje pčela kao i intenzitet prikupljanja meda.
Opšte stanje pčelinje zajednice u tretiranim košnicama primetno je bolje u odnosu na kontrolne košnice.
Na taj način, preliminarni rezultati ispitivanja pružaju osnov za tvrdnju o pozitivnom uticaju preparata „Bajkal EM1“ na pčele i mogućnost da se preparat koristi za zaštitu pčela od štetočina.

#403: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Pet Nov 13, 2015 12:30 pm
    ----
PREZENTACIJA EM TEHNOLOGIJE

youtu.be/j5kjevSXmec

#404: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Pet Nov 13, 2015 8:55 pm
    ----
Slab je moj komp...ne može ovo pročitati...

#405: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Ned Jun 12, 2016 2:42 pm
    ----
PLOSKOREZ FOKINA -KAKO SA NJIME RADITI I GDE KUPITI ORIGINALNI PROIZVOD
Univerzalni ploskorez Fokina izlazi na kraj sa većinom baštovansko voćarskih poslova a da pritom od baštovana ne zahteva mnogo snage. Sa ovim jednostavnim alatom je moguće pored povećanja plodnosti tla, nego i sačuvati zdravlje.
Ukoliko vi hoćete da provedete vreme u vašoj bašti sa zadovoljstvom i radošću, pored koristi koje ćete imati, izvršavajući više od 20 načina baštenskih radova, sa samo jednim alatom i pritom ostati u odličnoj fizičkoj formi- nemožete biti bez ploskoreza Fokina.
KAKAV JE TO ALAT?
Zvanično u biltenu sveruskih pronalazaka i otkrića, alat ima naziv: " Ručni zemljoradnički alat Fokina"
Izgled ovog alata je jednostavan. To je pljosnuta drvena palica sa metalnom "motikom" nepravilne forme, iskrivljena na nekoliko mesta. I baš te krivine su "krive" da ovim alatom možemo raditi toliko operacija- od okopavanja pa do zagrtanja.GLAVNE PREDNOSTI PLOSKOREZA FOKINA
-redovna upotreba ovog alata poboljšava plodnost tla, ono ostaje umereno vlažno, nasićeno kiseonikom i hranljivim supstancama.
- rad sa ploskorezom je udobniji od rada sa većinom baštensko voćarskih alata. Za uvek ćete zaboraviti na bolove u leđima kao i o drugim podobnim neprijatnostima.
-univerzalno napravljen, zamenjuje celu gomilu baštenskog inventara. Menjajući ugao naklona, moguće je izvršavati do 20 operacija;
Ako znamo da prekopavanje zemlje na veću dubinu nije potrebno, već da je dovoljno samo protresati na nekoliko santimetara, ovim alatom, njegovom uskom oštrom stranom, udaramo u zemlju. Ovu operaciju možemo raditi bilo kojom vrstom ploskoreza ali je najlakše to raditi jednim od takozvanih alata "Krepiš" ili Mogušnik"
KAKO OŠTRITI OVAJ ALAT POGLEDAJTE VIDEO
youtu.be/AMK_afq9z2U
GDE MOŽETE KUPITI OVE ORIGINALNE ALATKE?
POZIVOM NA MOB.064 **** *69 možete naručiti. ili putem e meila,*********@gmail.com Mi ćemo vam poslati u najkraćem roku.



-> Razno..

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Sledeća  :| |:
Strana 27 od 33