:: Forums ›
detaljno
Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?)
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Sledeća  :| |:
-> Razno..

#421: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Pet Nov 04, 2016 8:07 pm
    ----
Ploskorez od Fokina je dobar za svakakvu zemlju, normalno nije kramp, ali ako imate zmlju da joj treba kramp onda nemojte ni raditi zemlju jer to nije za vas.
Nema loše zemlje, ima samo loših gospodara"

#422: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Sub Nov 05, 2016 5:42 pm
    ----
Nemojte sad terati "mak na konac", svakome odgovara ili ne... neka alatka...
Sa jedne strane ,ova izreka je tačna ( mislim, to oko zemlje i gospodara) iz jednog prostog razloga, jer je to smišljano generacijama i svakako je tačno...mislim nije došlo od jednog čoveka( ili jedne generacije) pa mu ti sad veruj ili ne...
Verujem jer je tačna...
Ali...Da... uvek ima neko , ali..
Tačno je i to da ima različitih tipova zemlje i u različitim stanjima obrade i u različitim potrebama, za različite alatke ...
Ja ću lično nabaviti jedan ploskorez za određene operacije sigurno može poslužiti ...možda i bolje od motike...kažem za neke operacije...to ne znači da ću baciti motiku...naprotiv za mene je motika nezamenljiva i mnogo volim motiku ( mnogo lepih stvari ona može odraditi...), mada tu je negde... u odnosu na vilu i ašov...bogami ...mrtva trka...
Kod tebe u Barandi valjda ona najbolja ( kako sam obavešten) moguća, sa prostora cele Yuge...Eh... vi čeprkate po morskom dnu...lako je vama...
A da li je neko probao u smonici-glinuši...gde, kad je zemlja "glježdava" devet meseci godišnje...a leti tvrda ko kamen i raspukne se da konj ili krava može nogu zaglaviti...a,ako samo pljuneš na nju, raskalja se... da tri dana ne možeš da uđeš u parcelu....ehej...

Mnoge zemlje i ne trpe gospodara ...već traže sluge...A koju će alatku sluga koristiti...e to je pitanje...

#423: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Sub Nov 05, 2016 6:35 pm
    ----
Ko se jednom nauči da radi sa ploskorezom, motiku i slične alatke više ne uzima u ruke.
U tekstovima po raznim forumima, tipa "baštovansvo" ( Dačniki, Ogorodniki, Sadovodniki) niko više i ne spominje motiku "PLOSKOREZ" je prva alatka koju će svi oni spomenuti.
Ne samo u Rusiji nego u celom bivšem SSSR_u se koristi, vidim da ga koriste i u Češkoj i Slovačkoj a i amerikanci prave neku svoju skuplju verziju iz prokroma.
Ploskorez je savijen na 4 ugla, i nije ga lako napraviti bez specijalnih alata, te zato niko i neće, ovde kod nas, da se ozbiljno lati tog posla.

#424: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: puljka5Lokacija: ZADAR PošaljiPoslato: Sub Nov 05, 2016 9:31 pm
    ----
da specijalni alat,taj ploskorez bih napravio uz pomoć kaljeve peći,komada šine i mace od jednog kila.

#425: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Sub Feb 11, 2017 3:37 pm
    ----
NE KAŽNJAVAJTE PLOSKOREZ, NE STAVLJAJTE GA U ĆOŠAK!!
Na žalost tako se događa: kupio baštvan ploskorez probao malo njime da radi, napravio žuljeve, zabolela ga leđa, nije opazio kvalitetni brzi rezultat, razočarao se, opsovao i bacio ga u ćošak.
Takav efekt rada sa ploskorezom daju neke greške koje ćemo navesti.
PLOSKOREZ OD PLOSKOREZA SE RAZLIKUJE
Po svoj prilici je to verovatno i glavni razlog. Niste kupili originalni ploskorez Fokina već neki falsifikat.
Zbog velikog interesovanja baštovana pojavio se je veliki broj falsifikata. Prodaje se sve i svašta pod nazivom „ploskorez fokina“ Ima ih u raznim bojama i oblika.
Originalni ploskorez Fokina je crne boje, presvučen specijalnim sredstvom. Napravljen je prilično složnog oblika, s tačno određenim uglovima i oštricama. Ima 3 dobro naoštrene strane.
NISTE SASVIM SAVLADALI VEŠTINU RADA PLOSKOREZOM
Svaki posao, pa čak i onaj naj jednostavniji, zahteva određene navike. Mi se ceo život nešto učimo, preuzimamo znanja i iskustva drugih ljudi.
Vladimir V. Fokin je ostavio čovečanstvu u nasledstvo, ne samo svoj čudo –alat, već i precizno uputstvo kako ploskorezom treba raditi.
Izmislio je ovaj alat kojim je moguće raditi 20 različitih operacija,te je tako postao univerzalan za upotrebu u baštovanstvu i u domaćinstvu u opšte. Sve je precizno opisano u njegovoj brošuri „ K zemlji sa naukom“
ZEMLJA NIJE SPREMNA ZA OBRADU
Privremeno razočaranje ploskorezom Fokina, može doći odmah prilikom prvog korišćenja. Do toga dolazi jer zemlja nije spremna za obradu.
Zemlja može biti ili pre vlažna ili pre suva ili ugažena pa zbog toga nije moguće obrađivati, ( ne samo ploskorezom nego bilo kojim alatom). Potrebno je „uhvatiti“ momenat kada je ona „zrela“ pa se s lakoćom može obrađivati, taj period ne traje dugo svega nekoliko dana s proleća.
Naročito je teško obrađivati zemlju ukoliko smo je gazili, Zato je potrebno imati staze dovoljno široke da po njima hodamo a leje nam ostaju neugažene. Od ugažene zemlje ploskorez može da odskoči, dobro da ne u čelo.
Sa takvim problemima se obično sreću baštovani koji tek počinju „prirodnu zemljoradnju, EM-tehnologiju“
Ukoliko ste Vi jedan od njih, naučite se da prolećna obrada zemlje počinje još u kasno prošlogodišnje leto sertvom siderata. A leje, skinuvši sa njih naše kulture, pokrijemo debelim slojem malča i polijemo EM-preparatom, u proleće ćemo obrađivati sa lakoćom.
NISTE GA PRILAGODILI SVOJOJ VISINI
Vi radite ploskorezom, nećete da ga se odreknete jer ste ga skupo platili,makar da vam rad sa njime nije knforan i stvara vam probleme. Niste prilagoodili ploskorez svojoj visini kako ste ga prvi put uzeli u ruke tako radite, nije baš udobno ali trpite.
Ploskorez Fokina je moguće namestiti kako za levoruke tako i za desnoruke, kako za visoke tako i za niske rastom osobe, kako za jake tako i za fizički slabije sobe.
Pravilno namešten ploskorez odgovara mladima, srednje i starijim osobama. A za prave baštovane-je ploskorez jedinstven alat.
A možda vi ne znate da držalica za ploskorez Fokina mora imati pljosnat oblik dok se dužina prilagođava visini rukovaoca.
Ploskoreza imamo u nekoliko veličina: mali, veliki i široki.
Problem može nastati i ukoliko ploskorez nepravilno držite u ravni sa zemljom.
PLOSKOREZ VAM SE ISTUPIO
Rad sa ploskorezom može da ne donosi željeno zadovolkjstvo, ukoliko oštrice nisu dovoljno oštre, ili nisu pravilno naoštrene ili postoje udubljenja na njima. Oštrite ploskorez pravovremeno, jer što je oštriji to je lakše njime raditi.
Nemojte se odricati od ploskoreza, nemojte se odricati od plitke, površinske obrade, osvajajte iskustva i dovedite vaš rad sa ploskorezom do savršenstva.
MI SE NADAMO, da će s vremenom baštovani odustati od oranja i prekopavanja, nanoseči štetu svojoj bašti.
MI SMO UVERENI, da je površinska obrada zemlje budućnost.
MI ZNAMO da radeći na svojoj zemlji po sistemu prirodne zemljoradnje, EM-tehnologije, ploskorez nećete odlagati u ćošak.

#426: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: DrugLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Feb 12, 2017 9:07 am
    ----
Gde može da se kupi i koja je cena ?

#427: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Ned Feb 12, 2017 11:31 am
    ----
Drug citat:
Gde može da se kupi i koja je cena ?

Preko prodavnice sveta biljaka

#428: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Sre Feb 22, 2017 1:59 pm
    ----
Jovan Drobnjak
9. фебруар у 16:28
PAMETNA BAŠTA ZAMJATKINA: KAKO NJEMU TO USPEVA?
Istorijsko selo Šušnskoje – na obali Jeniseja. Zemlja- neplodna peskuša, leti bude temperature I preko 35 stepeni Celzijusa zimi i do – 45 C. snega vrlo malo. Svaku drugu godinu žestoka suša. Na oranicama izgorevaju žita, krompir ne rađa- mnogi nemaju ni šta da iskopaju. A u to vreme naš baštovan sakuplja pet puta veće prinose nego što drugima uspeva i u najboljim godinama.
Zamjatkinova parcela nije videla plug ni ašov već 20 godina. Po njegovim rečima, za 10 godina plodni sloj se produbljuje za 30-40 cm.Zemlja je postala tako rastresita, da kolje za paradajz nije potrebno zabijati nego-s lakoćom ih samo potisne u zemlju. Prinos krompira je po 2 tone po aru ( 100 m2 )( 200 tona po hektaru), kupusa 1800 kg. po aru, mrkve 3-5 puta više od svakog proseka. Obilno rađa jagodičasto voće. Ni stajnjak a ni kompost Zamjatkin ne koristi. Od đubriva -samo pepeo. Sada je u njegovim lejama, kako on kaže, pravo plodno agrozemljište. A to znači, neograničeni prinosi garantovani svake godine
Kako je to njemu uspelo?
Trećinu prinosa daje sortna agrotehnika. Zamjatkin je za sebe odabrao najbolje sorte i bukvalno se srodio sa njima. Ali dve trećine uspeha- je sistem prirodne zemljoradnje: uske leje, odustajanje od oranja, prekopavanja,:sejanje siderata, razumni plodored, malčirovanje.
„Prinos više nije u pitanju. Rekordomaniju sam preboleo, Sada je moj glavni cilj- maksimalna plodnost zemljišta I konstantna agro-biocenoza“.
Leje
Leje su kod Zamjatkina standardne, širine 80 cm, sa prolazima od minimum 1 m. Stvaraju se one ovako.U prvoj polovini juna ( kod nas bi to išlo u orvoj polovini maja) obeleže se leje i nanosi se 20 tak cm. organskog odpada a odozgo- za dva prsta zemlje.Sve se dobro polije Bajkalom EM-1, 5 l. na 1m2. Idealna leja i korov nema šanse da probije, polako fermentiše, a gliste se naseljavaju u svoj novi dom. Tako odstoji do kraja leta. U avgustu se na leju poseje slačica, ili uljana repica. A u proleće se poseje ,grašak, bob, pasulj: kako bi zemlju dodatno nađubrilo. A ukoliko je zemlja dobra moguće je posejati krompir, lubenice.
Koristimo ploskorez, samo na površini. Celo leto -malč u proleće i u jesen- siderati, tu korovi nemaju šansu zemlja je pokrivena ili malčem ili sideratima.
Bolesti
Bolesti su takođe otišle u prošlost. Zamjatkin je ispraktikovao pametniju borbu sa njima- likvidirao je jutarnju rosu.Postavljavljajući iznad leje običan najlon topli zraci se vraćaju na leju i rose nema. Tako pokriva samo to što je sklono bolestima: paradajz, krastavce, krompir, luk.
Malč kod Zamjatkina- je u stvari siderat. On ne troši vreme i snagu da bi dovlačio neke organske odpadke.Organski odpad koristi samo u posebnim slučajevima: kada pravi nove leje, da bi ugušio korove, a na lejama je preko cele godine- jedinstveni sideratni malč
Tehnologija je jednostavna. U avgustu pod grabljicama se poseje kakav na mraz otporan siderat koji do mraza daje gustu zelenu masu. Ne dajući joj da se osemeni sreže je do zemlje stvori se sloj sena. Do proleća se sloj smanji za 3 puta, Tada samo napravi brazdice u koje seje ili sadi ne sklanjajući ostatke sena. Zemlja ostaje pokrivena i oko samih biljaka.
Ozima raž. Obično ne izmrzava a u proleće bujno raste. Nju treba podrezati skroz do zemlje inače će ponovo da raste.
Moguće je i varijanta, sejanja biljaka, koje smrzavaju pa ih u proleće nije potrebno podrezivati. Jednostavno napravimo rupe ili brazde, ploskorezom i posejemo ili posadimo željenu kulturu.
Malčirati je moguće bilo kojom organikom, važno je da je malčirano da zemlja nije gola..
Iskustvo je pokazalo: pod debelim slojem biljnih ostataka i slame raste odličan krompir. Jednostavno poređa krompir po leji pokrije rastresitom malč organikom i gotov posao, u avgustu razgne malč i pokupi čist krompir nije ga ni potrebno prati može odmah u posudu za kuvanje.
I šta još karakteristično? U takav malč ne ulaze žičnjaci, majske bube i druge štetočine koje žive u zemlji.
Pravilo malčiranja je jednostavno: U jesen pokrijemo zemlju što ranije, da bi život u njoj što duže živeo a kasnije mrznuo. A u proleće obratno- ako je malč debeo, sklonimo ga na staze da bi se zemlja što pre zagrejala..
Jedan mesec gola zemlja- jedan mesec umiranja.
POŠTOVANI PRIJATELJI UKOLIKO VAM SE JE OVAJ TEKST SVIDEO PODELITE GA SA SVOJIM PRIJATELJIMA KAKO BI I ONI MOGLI DA GA PROČITAJU.
ZA DODATNE INFORMACIJE I SAVETE DOĐITE U BARANDU POZOVITE NA TEL: 064 **** *69

#429: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Ned Mar 05, 2017 12:43 pm
    ----
IZRADA DRŽALICE ZA PLOSKOREZ U SLICI I REČI

ecominded.net/news/how...korez.html

#430: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Pon Maj 01, 2017 12:04 pm
    ----
FITOSPORIN-M, PS (pasta) Bacillus stubullis 26 D
Biofungicid za zaštitu biljaka i sadnog materijala od gljivičnih i bakteriuoznih bolesti.
PRIPREMA: Sadržaj paketa rastoipiti 4 dl, nehlorisane vode ( 25-30 stepeni celzijusa) i ostaviti da odstoji 24 sata kako bi se bakterija razmnožila.
Najboje je držati u staklenoj tegli sa poklopcem na tamnom mestu.
Fitosporin primenjujemo:
-Za namakanje semena, sadnog materijala , luka, lukovica cveća, 2-4 kapi na 2dl vode.
-Za prskanje biljaka: 2-3 kafene kašike na 10 litara vode za 100 m2.
- Za polivanje zemljišta prilikom pripreme za setvu: 1 supena kašika na 10 litara vode na 2m2.
Za pripremu komposta 1 supena kašika na 1 litar vode za 50 kg kompostne mase.
Karenca 0 (voće i povrće se može odmah koristiti samo dobro operemo)
Preparat se može čuvati na temperaturi od -20 do +30 stepeni celzijusa.
Razmnožen preparat iskoristiuti u toku sezone.
Prska se po oblačnom vremenu ili predveče kada sunce zalazi jer sunčeva svetlost škodi EM.
Preparat Fitosporin se može mešati sa Bajkalom EM-1 u razmeri 1:1
Preventivno prskamo jednom u 10 do 14 dana. Pri pojavi bolesti prskamo 3 puta svaki drugi dan. Vrlo uspešno deluje kod početka I kod umerenog napada.
Za više informacija na tel 064 **** *69

#431: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Pon Maj 01, 2017 12:20 pm
    ----

#432: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Uto Maj 02, 2017 9:14 am
    ----
Hanza. svaka cast .
Pozdrav i svako dobro.

#433: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: Jole6 PošaljiPoslato: Sub Maj 06, 2017 4:57 pm
    ----
Na nasen trzistu se mogu naci razni preparati na bazi bakterija.Njihova primena je pozeljna ali moram reci da bakterije nisu svemoguce.Ove godine upotrebljavam preparat Bakterije.
www.bakterije.com

#434: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: Jole6 PošaljiPoslato: Sub Maj 06, 2017 5:41 pm
    ----
Hanza citat:
FITOSPORIN-M, PS (pasta) Bacillus stubullis 26 D
Stamparska greska u nazivu bakterija: Bacillus Subtilis 26 D. Broj oznacava soj bakterije.
Sve o tom soju bakterije moze se naci na netu.Treba pogledati.

#435: Re: Zar to nije čudo!? ( EM-tehnologija šta je to?) Autor: HanzaLokacija: Baranda PošaljiPoslato: Sub Maj 06, 2017 7:51 pm
    ----
U pravu si jeste greška u pisanju.
Inače Fitosporin koristim u kombinaciji sa Bajkalom EM-1. Do sada nema greške na biljkama koje gajim.( paradajz.paprika krastavci) i pored niskih temperatura koje su bile. a i što me posebno raduje odlično se pokazala ova kombinacija na breskvama.



-> Razno..

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33  Sledeća  :| |:
Strana 29 od 33