#1: Kako početi a ne napraviti grešku Autor: Rainforest, Lokacija: SomborPoslato: Uto Jan 15, 2013 11:16 am ---- Pokušaću u ovoj temi da prenesem neka iskustva kako u početku oformljavanja biljnog akvarijuma ne napravimo greške te da se ne demorališemo odmah na početku. Za početak je najbolje oformiti low-tech akvarijum, onaj koji ne zahteva mnogo tehnike i koji živi polako. Pokušaću da se u preporukama držim materijala koji nije skup i koji se lako nalazi.
1. Veličina akvarijuma:
Što veći to lakši za održavanje. Minimum bi bio cca 100l. A i zadovoljstvo je veće i lakše je postići lep sklop kada imamo dovoljno prostora.
2. Podloga:
Bez hranljive podloge biljni akvarijum je hemijski vrlo nestabilan i teško održiv na duge staze. Ona ide na samo dno akvarijuma, tanko, svega 1-2 cm. Prekriva se slojem inertnog šljunka granulacije kao pirinač u debljini 4-5 cm.
Za hranljivu podogu možemo koristiti mešavinu treseta sa dodatkom gline.
3. Svetlo
Ovde svi počnu da štede. Bez svetla nema fotosinteze pa nema ni biljaka. Potrebno je obezbediti barem 0.5W/lit. a najbilje ići na 1W/lit s tim da se svetiljke povežu preko prekidača da možemo regulisati rasvetu postepeno po potrebi. Mogu poslužiti i obične T8 sijalice ili štedljive samo da imaju daylight spektar tj da budu 6000K ili više. Ako koristimo štedljive sijalice gledamo koliko wati one jesu a ne koliko wati menjaju.
4. Kvalitet vode
Obično biljke biramo prema vodi koja nam je na raspolaganju na slavini. Meka voda je uvek bolja od tvrdje. Tu su i ostali parametri tipa pH vrednosti, karbonatne tvrdoće, količine hranljivih materija u vodi. Sve ovo ne treba da nas brine u početku ako oformljavamo low-tech akvarijum i ako u njemu imamo ribe koje redovno hranimo
5. Izbor biljaka
Da bi akvarijum izgledao lepo potrebno je organizovati raspored prema veličini rasta i vršiti redovno orezivanje i uredjivanje. Pored estetskog izbora važnije je zadovoljiti biološke faktore pa odabrati biljke koje tolerišu uslove koje smo im pripremili. Tu postoje dva jednostavna pravila:
-nabaviti za početak više vrsta biljaka po malo. Biljke koje budu napredovale, svakako će se širiti pa ćemo ih rasporedjivati preme esteskim načelima. One koje propadnu, propašće i 10 saksija kao i jedna, one koje rastu od jedne saksije ćete ubrzo imati 10
-glavna stvar je sprečiti pojavu algi. Sa velikom biljnom masom i prihranoim iz podloge alge su osudjene na propast pa je korisno u startu imati veliku biljnu masu.
6. Izbor riba
Optimalna količina riba koje ne diraju biljke će živeti u harmoniji sa biljnim svetom. Neće nam biti potreban raspršivač za vazduh, voda će biti bistra i zdrava a neće biti ni velike potrebe za velikim održavanjem. Naravno tek kad ceo ekosistem udje u ravnotežu.
#2: Re: Kako početi a ne napraviti grešku Autor: daninoc, Lokacija: KikindaPoslato: Uto Jan 15, 2013 12:09 pm ---- Zar nije malo preterano to svetlo. Dodje onda za akvarijum od 200 l 200 w, znaci 5 neonki od 20 w. Ja na akvarijum od 75l sam imao 1do 2 neonke od po 20w ili na akvarijum od 140 l sam imao 2-3 neonke.
Meni su se preterano stvarale zelene tackaste alge na staklu i anubijama pri jacem osvetljenju.
Isto tako ukoliko se koristi neonsko osvetljenje dubina akvarijuma ne bi trebala da bude preterana, oko 50 cm max, da bi svetlo prodrlo do podloge.
Za neka druga svetla, usmerenija, ta dubina moze biti veca. Nemam iskustva s tim usmerenijim, ali znam da neonke ne mogu dobro da osvetle dubok akvarijum i da sve biljke dobro napreduju. Za dublje akvarijume kolko znam preporucuje se metal-halid lampa. Metal-halid lampe mogu da se koriste i za naglasavanje odredjenog dela akvarijuma, nesto kao svetlo na pozornici. Problem sa njima je zagrevanje.
Dobro malo sam otisao u high-tech.
Za low-tech akvarijum od vode mi se najbolje pokazala kisnica.
#3: Re: Kako početi a ne napraviti grešku Autor: Rainforest, Lokacija: SomborPoslato: Sre Jan 16, 2013 1:34 am ---- Kao sto rekoh instalirati 1w/lit a prekidacima aktivirati koliko treba. Sa dva ili tri jeftina tajmera mozemo postici ono sto im priroda daje. 2h 0.25w/lit pa 2h 0.5w/lit pa 4h 1w/lit pa 2h 0.5w/lit pa 2h 0.25w/lit. Tako treba planirati rasvetu u startu a nije ni mnogo komplikovcano ni skupo.
Metal halid lampe odgovarajuce boje (preko 6000K) su po meni najbolji izbor narocito ako nam treba tepih u dubljoj vodi..