#46: Re: Kalemljenje u slikama Autor: naskovic, Lokacija: NisPoslato: Sub Jan 07, 2017 9:27 pm ---- Ali zasto bi se za podloge koristile reznice ili izdanci sa guke? Zar se tu ne radi vec o sortnim maslinama i njihovim izdancima?
Proletos sam nabavio Belicu i Oblicu, pored njih Lecino i Pendolino. Znam da je sejanje uzaludan proces pa zato pitam.
#47: Re: Kalemljenje u slikama Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Sub Jan 07, 2017 10:03 pm ---- Pitanje za puljka5
Kod nas nema maslinjaka tako da am pojma nista o ovoj biljci ali ako je staro drvo kalemljeno bogami neces uspeti da ozilis ni reznice a ni one prutice sto nicu iz guka
Taj isti princip sam primetio na jabuci petrovki. Ona koja prva pocnbe da zri oko Petrovdana [ 12. jul]
Ako je jabuka nekalemljena onda se od nje uzimaju takvi prutici i to bas iz guka a mi kazemo iz kvrga . Samo oni se oziljavaju i kasnije plod bude isti kao na starom stablu.
Ali ako je kalemljena od oziljavanja nema nista jer podloga ima u takvom slucaju veliki uticaj na plemku.
Primer vinova loza.
Ako uzmete i odsecete granu plemku ] sa loze koja je kalemljena i ozilite sta ce da ispadne . Nikada ta novonastala loza nece imati grozdove kao loza sa koje ste uzeli plemku. Uticaj podloge i nista drugo...
Mislim da ne gresim a ako ima neko ko zna bolje neka napise . Osim Miodraga22 i Kneza kao i Tonka 72. tesko da ce neko moci da razjasni ovu biolosku kako da kazem modifikaciju....
Pozdrav svima
#48: Re: Kalemljenje u slikama Autor: puljka5, Lokacija: ZADARPoslato: Ned Jan 08, 2017 12:24 am ---- Neke sorte maslina,čija genetika je malo"divljija"su dobre kao podloga,lako se ožiljavaju i razvijaju jak korijen,i često se uzimaju kao podloga za druge sorte maslina,uglavnom za sorte koje se teško ili gotovo nikako nemogu ožiliti,kao npr Levantinka ili Grossa di Spagna.Orkula(Oblica)je dosta zastupljena,vjerojatno i zbog toga što na starijim stablima izbacuje dosta izdanaka iz guke,i to je jedna od najčešćih podloga koja se koristi kao podloga,iako nije baš i najbolja jer dok je mlada nije baš izdržljiva na sušu.Sijanje se isplati ako imaš talijansku tehnologiju,oni rade sa malim klijancima debljine šibice,starim nekoliko mjeseci,vjerojatno imaju i sistem klijanja koji je brži od mog sitema-posij pa kad nikne.
Pendolino je sorta koja je sađena kao oprašivač za druge sorte,ali se često kao takva pokazala nepotrebna u nekim maslinicima pa su me ljudi često zvali da im te Pendoline prekalemim,i on se pokazao kao dobra podloga,pa ako ti jednom dosadi brati njegove sitne plodove možeš ga lako prekalemiti.
Te sve četiri sorte koje si nabavio su najvjerojatnije uzgojene iz reznica,i sve četiri mogu poslužiti kao podloga za druge sorte.
Glavna,da ne kažem i jedina, razlika koja se može vidjeti kod kalemljenih maslina iste sorte na različite sorte podloga je eventualna razlika u vremenu zriobe.
#49: Re: Kalemljenje u slikama Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Ned Jan 08, 2017 1:28 pm ---- Odlican odgovor. Hvala puljka .
Da pitam nesto posto vidim da seodlicno razumes.
Da li moze neka od tih sorata da se kalemi na evropsku maslinu. [ eleagnus angustifolia ili pak na El. multiflora goumi ]
Mislim da mogu ali u nasim krajevima nece radjati zbog klime .
Pozdrav.
#50: Re: Kalemljenje u slikama Autor: puljka5, Lokacija: ZADARPoslato: Ned Jan 08, 2017 2:05 pm ---- Elaeagnus angustifolia(porodica Elaeagnaceae) je porijeklom iz zapadne i centralne Azije i nema nikave botaničke srodnosti sa maslinom-Olea europea(porodica Oleaceae)
#51: Re: Kalemljenje u slikama Autor: naskovic, Lokacija: NisPoslato: Ned Jan 08, 2017 7:00 pm ---- Nesko, batali brate tu dafinu
Samo iz autobusa lici na maslinu. Lepo je to drvo, dugo traje cvet a meni se i svidja taj miris, ali nema nikakve veze sa maslinama.
Puljka,
Da, iz reznica su, kupljene na oko metar visine. Uz njih imam i dve grcke sorte halkidiki i koroneiki. Zanimljiva mi je ova mogucnost da se za podlogu koristi reznica druge sorte a ne iskljucivo divljak ili sejanac. Generalno po vama, Oblica i Pendolino mogu da posluze kao podloge za ostale? To sto je oblica slabo otporna na susu dok je mlada, nama u Srbiji nista ne znaci jer mozemo da ih cuvamo samo u saksijama Samo, ja neznam sta sve nisam do sada razmnozio i ukorenio......al ta maslina mi nikako nije uspevala prethodnih godina. Mozda zbog perioda u kom sam uzimao reznice (VII-VIII-IX mesec), pa bi mi kalemljenje bilo mnogo prakticnije.
#52: Re: Kalemljenje u slikama Autor: puljka5, Lokacija: ZADARPoslato: Pon Jan 09, 2017 12:29 am ---- i Bjelica i Oblica,Lećino i Pendolino mogu poslužiti kao podloge.Lećino ima dobru klijavost sjemenki pa od njega možeš imati i klijance.
#53: Re: Kalemljenje u slikama Autor: kreketalo, Lokacija: SomborPoslato: Pon Jan 09, 2017 7:31 am ---- A ima li razlike u veku biljke dobijene vegetativnim putem u odnosu na sijanac?
#54: Re: Kalemljenje u slikama Autor: puljka5, Lokacija: ZADARPoslato: Pon Jan 09, 2017 9:51 am ---- Vjerojatno ima ali to je teško doživiti i provjeriti.Masline sorte Žutica u Baru stare su preko 2000 godina,iste su znači da su uzgojene vegetativnim putem.Mastrinka(što će reči klijanac) u Kaštelima(neznam sad koji Kaštel)starosti je preko 1700 godina.
#55: Re: Kalemljenje u slikama Autor: Spijo, Lokacija: LaktašiPoslato: Čet Feb 02, 2017 11:05 am ---- Obećao sam slike kalema kuglastog javora
#56: Re: Kalemljenje u slikama Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Sub Feb 04, 2017 3:13 pm ---- jesu ovi lastari iznikli iz stabla ili si ti kalemio principom d prutic zabadas u predhodno izbusenu rupu.
Pozdrav.
#57: Re: Kalemljenje u slikama Autor: puljka5, Lokacija: ZADARPoslato: Sub Feb 04, 2017 5:31 pm ---- Prošlo je puno vremena od kad je napravljeno to spajanje,vide se samo ta dva paralelna kruga,pretpostavljam da je to bilo mjesto reza,ali to mi ništa ne govori na koji je način rađeno.
Ja bih uzeo plemke,spremio ih u frižider i sačekao da krenu pupovi na podlozi i onda kalemio na neki od načina koje najčešće primjenjujem kod maslina,na prosti rez ili klin sa stopicom pod koru.A moglo bi i na T zarez.Na tim granama vidim lijepe vršne pupove,dušu dali za prva dva načina koje sam naveo.
Možda neko ima ideju na koji je način to kalemljeno?
#58: Re: Kalemljenje u slikama Autor: Spijo, Lokacija: LaktašiPoslato: Sub Feb 04, 2017 5:37 pm ---- Lastari su iznikli iz stabla...kalemljene sadnice su uvežene iz inostranstva i zasađene uz glavnu cestu.
#59: Re: Kalemljenje u slikama Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Sub Feb 04, 2017 6:02 pm ---- Spijo
Sta si hteo ovom slikom da pokazes. ja mislio da je ovo drvo vec kalemljeno.
Pozdrav
#60: Re: Kalemljenje u slikama Autor: Spijo, Lokacija: LaktašiPoslato: Sub Feb 04, 2017 10:27 pm ---- Pa i jeste kalemljeno,na prosloj stranici sam postavo pitanje na koji način se kalemi kuglasti jasen a mislim da je puljka5 po slici dao odgovor.
Moja greška kod opisa slike..u pitanju je jasen,ne javor