#331: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: misoo83, Lokacija: Okolina PancevaPoslato: Pet Feb 19, 2016 12:50 pm ---- I kod mene polako krecu pupoljci i stanje je slicno kao na drugoj slici iz par postova iznad mog, ja imam kao markona sortu badema ali se ispostavilo da nemam tu sortu nego ko zna sta mi prodavac podvalio..
#332: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Pet Feb 19, 2016 12:51 pm ---- Zaljubljenici u biljke uvek nešto eksperimentišu...
Dok sam živio u Baranji na vikendici smo imali nekoliko stabala badema i veverice su ih redovno zakopavale, tako da su mlada drvca nicala u žbunovima.
Kajsije iz semenki kod mene rađaju već nekoliko godina, ali nisu kalemljene i plodovi nisu ništa sitniji od kajsija od kojih sam uzeo semenke.
#333: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: Misterio, Lokacija: Banja Luka/KistanjePoslato: Uto Feb 23, 2016 12:38 pm ---- Evo stara sorta, iz Dalmacije, Kistanje. Dobro je cvatao i plodovi se već odmeću. Opasnosti bure i mraz. Ako izastanu biće bar oko 100kg.
#334: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: Radosavcev, Lokacija: KikindaPoslato: Pon Maj 16, 2016 6:59 am ---- Postovani dragi ljudi,
zovem se Nikola iz Kikinde (Severni banat), posadio bih oko 1ha badema u mom kraju, pa me zanima, da li je to isplativa investicija, posto znam da su mrazevi kod nas poznati u martu i februaru, kada badem cveta.. pa ne znam da li je to mnogo rizicnije od lesnika.. Hvala unapred
#335: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Pon Maj 16, 2016 7:42 am ---- Pozdrav Radosavcev.
Ako misliš da uzgajaš samo za sebe i malo za pijacu i ako nemaš nameru puno da ulažeš u nasad onda bi se možda i moglo probati. Ako su ti ambicije veće, zaboravi na badem.
Čitao sam na jednom hrvatskom forumu kako se učesnici žale da badem nije isplativ za uzgoj. Ako hrvati koji imaju par hiljada kilometara morske obale ne mogu svojom proizvodnjom da pariraju amerikancima onda mi kontinentalci tu nema šta da tražimo.
#336: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: Radosavcev, Lokacija: KikindaPoslato: Pon Maj 16, 2016 9:03 am ---- Hvala puno na brzom odgovoru,
posadio sam prosle godine, 380 lesnika i oko 30-tak badema.. pa sam misliio ove godine, da nastavim sa bademom, ali mislim da cu poslusati tvoj savet i nastaviti sa lesnicima.. bar kod nas je mnogo zastuupljeniji od badema..
#337: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Pon Maj 16, 2016 12:09 pm ---- 30ak stabala je i više nego dovoljno za početak. Čak i da badem super rađa moraš prvo utvrditi plasman i troškove proizvodnje. Kome ga možeš prodati, po kojoj ceni i da li je to isplativo pa tek onda razmišljati o širenju nasada.
Ako se sve uklopi i iskalkulišeš da bi ti se ipak isplatilo, na kraju moraš u računicu ubaciti i činjenicu da badem ipak nije voćka ovog podnevlja.
Jedna jača zima ili kasni mraz i ode ceo rod. Kod lešnika se to ne može desiti.
#338: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: burek, Lokacija: beograd / visnjicka banjaPoslato: Čet Maj 19, 2016 9:03 am ---- Molim vas pomozite...
Treba mi jedna sadnica badema koju bih nosio da posadim na CG primorje iz Beograda, za 10-ak dana. Znaci, nesto u saksiji.
Zna li neko za neki rasadnik u Srbiji koji ima u ovo vreme ove sadnice, a da hoce da salju postom jedan komad?
#339: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Čet Maj 19, 2016 9:15 am ---- Proveri kod ovih: www.mavmrasadnik.com/badem
#340: Re: Badem- Amygdalus comunis Autor: burek, Lokacija: beograd / visnjicka banjaPoslato: Pet Maj 20, 2016 12:17 pm ----
#341: Re: Badem (Prunus amygdalus) Autor: Igy031, Lokacija: PozegaPoslato: Sre Mar 08, 2017 11:41 pm ---- Ja evo eksperimentisem u Pozeskom kraju sa bademom. Prilicno ostra klima za badem. Ovde ljeska i orah dobro radjaju kao i sljiva, jabuka, malina ali za badem videcemo. Posadio sam drvo Feragness, ovo mu je druga godina a na jesen planiram da mu pridruzim tuono i texas zbog oprasivanja. Ja sam u prolece prosle godine orezao badem na 90 cm od kalemljenog mesta a nalazio sam negde da se prikracuje na 70-90 cm a negde 100-120 cm. Ostavio sam tri ramene grane pod uglom od 120 stepeni jedna od druge i ugao oko 45 stepeni od zamisljene vodjice, posto je presecena, znaci kotlasta vaza. Vidim da ovde se ne vodi prica o orezivanju pa ako koga zanima ima lep sajt kao preporuka vocarskisavetnik.com. Inace ja sa cist amater u vocarstvu i tek pocinjem da se bavim ovim kao hobi za svoju dusu sto bi se reklo. Pa imam par pitanja za vas iskusne vocare. Da li moze kad vam ostane preparat plavo ulje, nerazblazeni znaci ono sto vam ostane u bocici da se zatvori i koristi sledece godine. 2. Kad tretirate plavim uljem i posle 4 sata padne kisa, da li treba ponoviti tretiranje ili ne. 3. Koja je najoptimalnija visina za skracivanje sadnice. Eto toliko za sada, pozdrav.
#342: Re: Badem (Prunus amygdalus) Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Čet Mar 16, 2017 9:29 pm ---- Veliko hvala Puljki na semenu.
#343: Re: Badem (Prunus amygdalus) Autor: puljka5, Lokacija: ZADARPoslato: Pet Mar 17, 2017 12:50 am ---- Odlično.Naklijavano u vrećici??
#344: Re: Badem (Prunus amygdalus) Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Pet Mar 17, 2017 9:41 am ---- Pa nije bio plan da niknu već samo da ih sačuvam klijave do proleća ali eto... U jednoj ima dve jezgre.
#345: Re: Badem (Prunus amygdalus) Autor: vuxsd, Lokacija: SmederevoPoslato: Pet Mar 17, 2017 8:43 pm ---- Imam malu dilemu. Na nadmorskoj visini od 80 metara badem je cvetao i sad je u punom cvetu. Cvetala je i kajsija. U mom voćnjaku na nadmorskoj visini od 60 metara kajsija još uvek nije cvetala i u fazi je belih balona. Ni badem nije cvetao. Pupoljci su u takvoj fazi da su počeli da izlaze zelene latice. Kao da počinju da se otvaraju. Ima puno takvih pupoljaka. Nisam siguran da li je to početak cveta? Tražio sam malo na netu faze razvoja cveta ali nisam našao. Ove godine olekujem da badem cveta.