:: Forums ›
detaljno
Breskva (Prunus persica)
-> Voće

#1: Breskva (Prunus persica) Autor: BornaZGLokacija: Zagreb PošaljiPoslato: Čet Dec 15, 2005 12:27 am
    ----
Breskva
(Lat. Prunus persica, engl. peach)


Bez obzira na njeno latinsko ime koje znači "perzijska šljiva" i koje sugerira perzijsko podrijetlo, breskva nam potječe iz Kine. Tamo se uzgaja pod imenom "tao" preko 2500 godina i smatrana je simbolom dugovječnosti i besmrtnosti. Smatra se da ju je iz Kine u Europu donio Marco Polo.
Postoji mnogo vrsta bresaka, koje se razlikuju kako po svojoj veličini tako i po boji kore i samog "mesa" u plodu koja varira od blijedo žućkaste do tamno narandžaste.

Ovaj je plod veoma bogat mnogim hranjivim tvarima, među kojima posebno iskače vitamin A, što se naročito ističe kod suhih bresaka, koje sadrže preko 2000 IJ ovog vitamina u 100 gr. Zato je jako zdravo i ovaj odličan plod uvrstiti u prehranu.

Mala preporuka: ukoliko ne podnosite dlačice na kori bresaka, možete ih vrlo jednostavno oguliti tako što ćete ih prethodno na desetak sekundi preliti kipućom vodom.

#2: Patuljasta breskva na umoru Autor: JekaLokacija: Kraljevo PošaljiPoslato: Uto Maj 09, 2006 9:12 am
    ----
Imam patuljastu breskvu. Po savetu iz foruma je nisam ove godine zasticivala. Izbio joj je jedan cvet ali od listova nista. I on se osusio. Imam utisak da polako umire. Imate li predlog sta da radim. Da je izvadim i vidim u kakvom je stanju koren?

#3: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: dzeljkaLokacija: zlatiborski okrug PošaljiPoslato: Uto Maj 09, 2006 9:39 am
    ----
Od četiri koliko sam posadila ,druge godine je uginula jedna,tri se nekako provukle još godinu dana,ovog proleća uginule i one ,tako da odustajem i nemam više nameru da ih sadim.

Verovatno je zimus ova velika hladnoća učinila svoje,ni ja ih nisam štitila jer su već imale nekih četiri godine pa sam računala da su dovoljno ojačale.

#4: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: FatkaLokacija: Gracanica/Bosna PošaljiPoslato: Uto Maj 09, 2006 12:30 pm
    ----
Zeljka, ja sam svoje prve godine drzala u kuci posto sam ih kasno u jesen uzela.Prosle godine sam i stavila u bastu i nisam ih zastitila nicim.Obratila sam se za savjet gospdini Jovanovicu ili Pavlovicu da ga pitam da li da ih zastitim, rekao je da ne treba i ja sam zadovoljna iscvjetale su ali eto neka ih bolest uhvatila i listovi mi se skupili, ali plodoviimaju ima ih mnogo.Iduce godine cu ih malo bolje zastititi zastitnim sredstvima.

#5: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: JekaLokacija: Kraljevo PošaljiPoslato: Pon Maj 15, 2006 5:29 pm
    ----
Ja sam se bas time i vodila i nisam je zastitila. Da je smrzla ne bi isterala ni jedan cvet. Mozda ima nesto u zemlji.

#6: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: BornaZGLokacija: Zagreb PošaljiPoslato: Uto Maj 16, 2006 11:29 pm
    ----
Radi se o zelenoj breskvinoj uši, tijekom vegetacije zaštiti sa sredstvima na bazi pimetrozina, tiakloprida i sl, vršno lišće je jako zakovrćano i prekriveno mednom rosom.








Pozdrav

#7: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: ivica PošaljiPoslato: Sre Jun 28, 2006 11:16 am
    ----
Stubaste vocke se moraju prskati 4 do 5 puta godisnje i bice sve ok.Pozdrav Cool

#8: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: JekaLokacija: Kraljevo PošaljiPoslato: Sre Jun 28, 2006 3:22 pm
    ----
Breskva je konacno umrla. Trazimo novu za sledecu godinu. A ostalo mlado voce koje sam posadila imam utisak da ne moze bez prskanja. Cak mi je i jedna stara sljiva toliko napadnuta vasima da kada se sedi ispod nje kao pada svuda okolo beli ostaci od vasi sa drveta. Ali ona je velika njoj mislim da nema spasa.

#9: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: zaklinaLokacija: Banat PošaljiPoslato: Sre Jun 28, 2006 3:56 pm
    ----
U pravu si Jeko. Novije sorte se moraju prskati inace nema roda a i stablo moze propasti. A ta sljiva se moze spasti- orezite je rano u prolece na takvu visinu da se moze prskati i resen problem.

#10: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: FatkaLokacija: Gracanica/Bosna PošaljiPoslato: Sre Jun 28, 2006 4:11 pm
    ----
Ivice, cime treba prskati breskve?Ja sam prskala fungicidom ali tek kada je doslo do kovrdzanja lista.Nije mi nesto pomoglo pa sam ostecene listove otkinula i izrasli su novi listici nesto zdraviji, ali nme ih mnogo.Plodovi su mnogo opali ali je ostalo nesto i meni da ih prvi puta degustiram.

#11: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: FatkaLokacija: Gracanica/Bosna PošaljiPoslato: Sub Jul 01, 2006 11:37 pm
    ----
Evo moja breskva me obradovala sa svojim prvim plodovima.Nema mnogo ali je dobro kako je bila bolesna.Pocupala sam bolesne listove i drugi su krenuli nesto zdraviji.

#12: Re: Patuljasta breskva na umoru Autor: FatkaLokacija: Gracanica/Bosna PošaljiPoslato: Sre Avg 02, 2006 10:51 pm
    ----
Ja sam svoje breskve smazala i mogu vam reci da su super.

#13: Nectria galligena Autor: kamasutraLokacija: strumica,MK PošaljiPoslato: Uto Dec 19, 2006 12:45 pm
    ----
Kod pojedinih vocaka breskve stare 10-15 god. pojavila se "Nedctria galligena". Spasa nema, al ima li neko iskustva sa tom bolescu.

#14: Re: Nectria galligena Autor: verranLokacija: Surčin PošaljiPoslato: Pet Feb 09, 2007 12:47 am
    ----
Spasa možda i nema ali im se život može produžiti a šteta umanjiti.S obzirom da parazit prezmljava urak ranama u zaraženim lastarima i granama one su izvor inokuluma pa ih treba orezati i spaliti. Infekcija se obavlja u jesen po opadanju lista na mestu odvajanja lista od lastara.Kasnije infekcije su znatno ređe.Uproleće se zaraze ostvaruju prilikom kretanja pupoljaka.Zaštita od ove bolesti se ostvaruje primenom fungicida. Teškoće nastaju jer svo lišće ne opada odjednom pa je dosta teško odrediti pravi momenat tretiranja, ipak uspešna zaštita se postiže preparatima na bazi bakra ikaptafola i to prvo trtiranje na početku opadanja listova a drugo kada je polovina lišća otpala. Ukoliko si propustio jesenji tretman obavezno istretiraj breskve pred kretanje vegetacije nekim bakarnim preparatom ,a na jesen obavezno odradi ova dva jesenja,jer su kod ove bolesti mnogo bitnija pravovremena jesenja tretiranja. Very Happy

#15: Re: Breskva- Prunus persica Autor: palmofanLokacija: Kutina PošaljiPoslato: Čet Feb 15, 2007 12:57 am
    ----
U Americi su popularne plosnate breskve koje se dosta razlikuju od ovih naših okruglih. Ima li možda netko opširnije informacije o ovoj sorti breskve, koje su joj prednosti a koji nedostaci u odnosu na klasične breskve?

#16: KOVRDŽAVOST LIŠĆA BRESKVE Autor: SavicLokacija: BANJALUKA PošaljiPoslato: Čet Mar 08, 2007 4:59 pm
    ----
IMAO SAM PROBLEMA SA KOVRDŽAVOSTI LISTA BRESKVE I NAŠAO SAM KNJIGU "ZAŠTITA BILJA" U KOJOJ IMA DOBRIH TEKSTOVA O RAZNIM ŠTETOČINAMA, BOLESTIMA I NAČINU TRETIRANJA ZARAŽENIH I OBOLJELIH BILJAKA, I U PRILOG TOME NAPISAĆU PAR REČENICA ZA GORE NAVEDENU BOLEST.

Izazivač je parazitna gljiva TAPHRINA DEFORMANS (Fuck) Tul./Sin Exoascus deformans (Berk) Fuckel/
ZNAČAJ-Kovrdžavost lišća je najopasnija, najrasprostranjenija i najštetnija bolest breskve.Svake, ako se ne preduzmu pravovremene mere, može da nanese velike štete voćarskoj privredi. Ima je u svim zemljama ,gdje se breskva gaji, a u našoj zemlji se javlja svake godine.
SIMPTOMI-Bolest se ispoljava na svim zeljastim djelovima breskve: lišću, mladarima ,cvijetu i plodu. Najveće štete nastaju na lišću koje je zaraženo odmah po oslobođenju iz pupoljaka. Lišće je delimično ili potpuno deformisano, a lisna površina naborana i izobličena-kovrdžava. Kod poznijih zaraza lišće je djelimično ukovrdžano. Oboleli listovi postaju zelenkastožuti do crvenkastoljubičasti. Krajem proljeća na ukovrdžanom lišću pojavljuje se sivkasta navlaka, oboljeli djelovi pocrne, a lišće se sasušuje i otpada. Ubrzo poslje toga nastaje ponovno listanje, što iscrpljuje oboljela drveta i u toku zime često dovodi do njihovog izmrzavanja i sušenja.
BIOLOGIJA PARAZITA-Micelija parazita se razvija u intercelularima odakle stimulativno djeluje na parazitirane ćelije pojačavajući njihovo razviće i diobu. Zahvaćena tkiva brže rastu od ostalih i zbog toga dolazi do deformacije i kovrdžavosti lišća. Poslje izvjesnog vremena micelija jednim svojim dijelom dospijeva pod kutikulu gdje obrazuje jedan gust splet.Na ovoj miceliji nastaju askusi sa askosporama, probijaju kutikulu i na površini lista stvaraju onu sivkastu skramu. Dešava se da askospore još u askusu pupljenjem daju sekundarne spore , što nastavljaju i kasnije. Raznijete vazdušnim strujama askospore dospijevaju na grane i grančice i tu ostaju do idućeg proljeća. Međutim, parazit se održava i u vidu micelije u zaraženim lastarima i u pčetku vegetacije izaziva zaraze mladog lišća.
MJERE BORBE-Odbrana breskve od ove bolesti zasniva se na preventivnim prskanjima koja počinju odmah po opadanju lišća. Dobri rezultati se postižu ako se breskva isprska bordovskom čorbom poslje otpadanja lišća. U proljeće, 3-4 nedelje prije cvijetanja, breskvu treba još jednom isprskati preparatima na bazi cirama, tirama, metirama,dodina i dr.

#17: Re: Breskva- Prunus persica Autor: vlajce PošaljiPoslato: Sub Mar 24, 2007 12:30 am
    ----
Moze li neka informacija o sortama breskvi koje uspevaju u nasim krajevima , podrucje Nisa.
Kome se obratiti za pouzdane informacije na temu gajenja breskvi Wink

#18: Breskva i nektarina Autor: vlajce PošaljiPoslato: Ned Mar 25, 2007 8:07 am
    ----
Idu susne i vrele godine, hoce li breskva i nektarina biti sve prisutnije vocne vrste u Srbiji. Kakva su Vam iskustva u vezi gajenja ove vocne vrste. Interesantno je da je na Forumu bilo jako malo izjava o breskvi i gotovo nijedna otvorena tema. Mozda u poredjenju sa Grckom i Turskom zaista nemamo sansi i da li nam jabuka, kruska, sljiva, visnja i jos po nesto ostaju stare proverene vrste za gajenje na teritoriji Srbije. Uzgajivaci breskvi, sta od sorti preporucujeteza, ima li neke koja se moze gajiti kao organska hrana.

#19: Re: Breskva i nektarina Autor: morribLokacija: Krnjevo PošaljiPoslato: Pon Mar 26, 2007 10:39 pm
    ----
Breskva, retko zahvalna vocna vrsta, ali ujedno i specificna po mnogo cemu.Nije mnogo zahtevna u pogledu zemljista, mada joj najbolje odgovaraju zemljista i polozaji vinogradarskog tipa.Posle jabuke mislim da je breskva na drugom mestu po broju sorata dosada poznatih.Pravim izborom sorata pri sadnji izbegavate ostecenja nastala pojavom poznih prolecnih mrazeva. Dva najveca problema kod pocetnika uzgajivaca bresvi su rezidba i zastita.Breskva zahteva strucnu i rigoroznu rezidbu, jer se rod javlja samo na , ili najcesce na proslogodisnjim grancicama, zbog toga je potrebna strucna rezidba da bi se u toku vegetacije stvorilo sto vise potencijanih rodnih grancica za iducu godinu. Sto se tice zastite pored pojave raznih bolesti i stetocina, najveci neprijatelj breskve je kovdzavost lista.Zimskim prskanjem, ali obavezno, se mogu eliminisati stete nastale delovanjem ove bolesti.Do pre pet-sest godina u prodaji je bio KREOZAN koji se pokazao najefikasniji, ali nazalost i najotrovniji za ljude, pa je izbacen iz proizvodnje tako da se sada koriste manje-vise uspesna druga sredstva.
I za pocetak jos ovo BRESKVA ima optimalni rodni vek oko 15 godina.

#20: Re: Breskva i nektarina Autor: vlajce PošaljiPoslato: Uto Mar 27, 2007 7:37 pm
    ----
Sazet i potpun odgovor, za pocetak dosta korisnih informacija. Dve stvari koje me trenutno zanimaju: iskustva o gajenju breskvi na terenima koja nisu bas vinogradarska (pogodna za ratarsko gajenje povrca ili zitarica) i drugo da li neko uspeva da gaji breskvu kao organsku hranu (bez prskanja uobicajenim hemikalijama).

#21: Breskva-kada se sadi? Autor: igrutini PošaljiPoslato: Čet Apr 19, 2007 7:56 am
    ----
Da li neko nesto zna o Breskvi?
Kada se sadi, kako se uzgaja i sl.

#22: Re: Breskva-kada se sadi? Autor: Marin PošaljiPoslato: Pet Apr 20, 2007 9:28 am
    ----
Sadi se na jesen. Razmak treba biti 3 do 3.5m izmedju sadnica. Razmak izmedju redova 4 m.
Prskanje obavezno ako hoces prave vocke. Izgleda sjajno, u proljece cvijetaju roza cvijetici.
Neces pogrijesiti.
Zemlju prije sadnje moras pripremiti. Preori taj dio gdje ces saditi, onda pospi krecom, pa pobrnaj. Rupe za sadnice precnika pola metra do 60 cm, dubine 60 cm. Prvi ide sloj sitne zemlje, pa pregoreli stajnjak, pa opet sloj sitne zemlje, pa vjestacko djubrivo (NPK 7 20 30), pa sloj sitne zemlje na to korijen sadnice i zatrpaj da kalem bude iznad povrsine 5 cm.

I za 3 godine imas rod da boli glava.

Pozdrav. Smile

#23: Re: Breskva-kada se sadi? Autor: igrutini PošaljiPoslato: Ned Apr 22, 2007 10:36 am
    ----
Puno hvala.

#24: Re: Breskva- Prunus persica Autor: djekaLokacija: Svilajnac PošaljiPoslato: Sre Maj 30, 2007 11:49 pm
    ----
Imam dve patuljaste breskve stare oko 8 godina. Nekako se borimo sa kovrdzavoscu lista, ali sad imamo drugi problem. Poceli su pre par dana da opadaju plodovi. Sad U cemu je problem?

#25: Re: Breskva- Prunus persica Autor: FatkaLokacija: Gracanica/Bosna PošaljiPoslato: Čet Maj 31, 2007 12:00 am
    ----
Ehehe i kod men je tako.da li si u jesen prskala? ja nisam zato mi lisce se kovrdza i plodovi opali, i moje su patuljaste breskve.

#26: Re: Breskva- Prunus persica Autor: djekaLokacija: Svilajnac PošaljiPoslato: Čet Maj 31, 2007 7:26 am
    ----
Prskana je jesenas i ove godine ima manje kovrdzavosti nego prosle, ali prosle godine smo imali duplo vise roda, Ove godine smo malo proredili da bi bile krupnije, a ono sto je ostalo, skoro sve opade tako da cemo ostati skoro bez breskvica Crying or Very sad

#27: Re: Breskva- Prunus persica Autor: fato_zlato PošaljiPoslato: Uto Jun 19, 2007 7:55 am
    ----
Uzgojila sam nektarinu. U proljeće sam je posadila u baštu. Visoka je 40cm iznad zemlje. Pokidala sam do vrha sve nove listiće iz kojih su trebale narasti grančice da bi rasla još malo u visinu . Nektarina izgleda zdravo.Nemam nikakvog iskustva sa voćkama pa želim pitati da li na nešto trebam obratiti pažnju .

#28: Re: Breskva- Prunus persica Autor: zarkodjLokacija: Bač PošaljiPoslato: Ned Mar 02, 2008 8:34 am
    ----
Iskoristite vreme za zaštitu breskve od kovrdžavosti. To što su plodovi na patuljastoj breskvi kod djeke opali verovatno je posledica kovrdžavosti lista pa nema šta da hrani plod. U Vojvodini je breskve već krenula . Na pravcu Novi sad -B.Palanka video sam procvetale breskve.

#29: Re: Breskva- Prunus persica Autor: dzanko PošaljiPoslato: Uto Apr 08, 2008 11:08 am
    ----
Kupio sam u Njemackoj Nektarinu sorte Hardy red i interesuje me da li je otporna na hladne zime(Sarajevo, klimatska zona od 6a do 7b)u uputstvu za njegovanje ne pise nista.Da li da je odmah presadim posto je u kontejneru i prolistala i probeharala ili da cekam jesen. Interesuje me na kakvu se podlogu moze kalemiti nektarina i da li je vec kasno (polovina aprila).Kad je uopce najbolje kalemiti nektarine.Pozdrav

#30: Re: Breskva- Prunus persica Autor: FatkaLokacija: Gracanica/Bosna PošaljiPoslato: Uto Apr 08, 2008 11:11 am
    ----
Mislim da je kasno za kalemljenje a presadi je odmah u bastu.Mozda se neko javi tko ima bolje znanje.

#31: Re: Breskva- Prunus persica Autor: zarkodjLokacija: Bač PošaljiPoslato: Uto Apr 08, 2008 1:58 pm
    ----
Nektarina se kalemi kao i breskva najčešće na vinogradsku breskvu to je za nas najbolje. Postoje neke kombinacije kao hibrid Badem+Breskva ali to je više u profi upotrebi. Moguće je i na šljivu. Sledeći termin kalemljenja je na terajući pupuljak , obično počerkom juna. Poslednje kraj avgusta. Što se tiče presađivanja samo ako je mala saksija i bez velikih šokova jer je vegetacija davno počela, znači samo ako se mora.

#32: Re: Breskva- Prunus persica Autor: pejovicvLokacija: Vrbas PošaljiPoslato: Sre Maj 21, 2008 10:31 am
    ----
da li je normalno da zdravi listovi zute i otpadaju sad u ovo vreme

#33: Re: Breskva- Prunus persica Autor: kiviLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pet Mar 13, 2009 8:58 am
    ----
Imam problem sa kovrdžavosti lista kod nektarine. U poljoprivrednoj apoteci su mi dali preparat "Crveno ulje" da sa njime isprskam u periodu kada pupoljci krecu. Tako sam i uradio. Zatim mi je prodavacica rekla da nakon cvetanja biljke isprskam sredstvom na bazi cirama za potpunu zastitu. Dali je to ok, sobzirom da sam ovde video neke druge savete? Bitno mi je da, ako je moguce biljke spasim ponovne bolesti jer do sada su mi jedva radjale.

#34: Re: Breskva- Prunus persica Autor: SaškaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sub Mar 14, 2009 9:48 am
    ----
Crvenim uljem se tretiraju biljke u periodu mirovanja kada su temperature oko 5 stepeni celzijusa. Bitno je biljke isprskati bakarnim preparatima kada se na pupoljku vidi samo zelena tačkica budućeg lista. Kada se bolest pojavi nema pomoći, svi zaraženi listovi će otpasti. Kada u jesen otpadne polovina listova opet tretirati bakarnim preparatima.

#35: Re: Breskva- Prunus persica Autor: kiviLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Mar 14, 2009 9:16 pm
    ----
Saska, to znaci da sada nema svrhe da ih nicim prskam, jer necu moci od bolesti da ih sacuvam...?

#36: Re: Breskva- Prunus persica Autor: SaškaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Ned Mar 15, 2009 4:45 pm
    ----
Tačno tako. Srećna okolnost kod ove bolesti je ta da nema sekundarnih infekcija. To znači da se javlja samo na početku vegetacije.Šta je sad zaraženo to će pootpadati, a svi kasnije razvijeni listovi će ostati zdravi.

#37: Re: Breskva- Prunus persica Autor: zarkodjLokacija: Bač PošaljiPoslato: Ned Mar 15, 2009 5:54 pm
    ----
kivi citat:
Saska, to znaci da sada nema svrhe da ih nicim prskam, jer necu moci od bolesti da ih sacuvam...?
Pa upravo je ovih dana vreme za prskanje breskve u cilju suzbijanja tafrine deformans. S obzirom da je polemika na relaciji NS, Bg ovih dana se pojavljuje zelena tačka. Znači špricu u ruke a fungicidi Dakoflo 720 ili Ciram.

#38: Re: Breskva- Prunus persica Autor: kiviLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Mar 15, 2009 6:45 pm
    ----
Sada sam dobio razlicite savete??? Samo me zanima ako bih sada biljku tretirao ciramom ili fungicidom Dakoflo 720 (pre sedam dana sam je tretirao crvenim uljem) dali bi nesto pomoglo. Pupoljci su bili lepi i krupni bez ikakvih promena na sebi, mada dali je to ikakav pokazatelj dali je biljka obolela... U ovome sam potpuni laik pa izvinjavam se sto malo smaram:-)

#39: Re: Breskva- Prunus persica Autor: SaškaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Ned Mar 15, 2009 7:28 pm
    ----
Žarkodj je u pravu. Sada jeste pravi momenat za prskanje fungicidima.U ovoj fazi ne možeš golim okom videti da li su listovi zaraženi.

#40: Re: Breskva- Prunus persica Autor: kiviLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Mar 15, 2009 10:07 pm
    ----
Hvala Saska na savetima! Pozdrav!

#41: Re: Breskva- Prunus persica Autor: damirLokacija: Osijek PošaljiPoslato: Pon Maj 25, 2009 3:02 pm
    ----
evo i moje breskve sorte redheaven, stara 3 godine i prerodila je, i ona i nektarina. ako ostane pola ploda sto sad ima na njima bit ce super. malo ju je kovrdzavost skrsila, al je pospricana na vrijeme i sad opet pici!

#42: Re: Breskva- Prunus persica Autor: markomar PošaljiPoslato: Sre Jun 03, 2009 10:28 pm
    ----
Ja sam prošle godine u, čini mi se, novembru posadio nekoliko breskvi. Imale su prilično puno bočnih grana - po 15,20. U proleće sam ih orezao i ostavio tri do četiri grane do maksimalne visine od 90 cm. Sva stabla su se primila, ali ne rastu nešto naročito puno - imaju listova, ali nove bočne grane izbijaju polako - najduža nova grančica možda ima desetak centimetara u najboljem slučaju. Da li je to normalna brzina rasta ili bi trebalo brže da se razvijaju.
Da li sam možda trebao da preskočim to orezivanje grana dok se drvo ne učvrsti pa da ih održem tek na sledeće proleće za godinu dana.

#43: Re: Breskva- Prunus persica Autor: vladikaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Pet Jun 05, 2009 11:12 pm
    ----
Poštovani markomar, dobro ste orezali voćke na proleće (posle sadnje). To prvo orezivanje je obavezno, inače vam se ne bi primile breskve, tj. mnogo teže.

Pošto su breskve tek posađene, dok se dobro ne ukorene zalivajte ih ako ne padne kiša desetak dana.

#44: Re: Breskva- Prunus persica Autor: zorbosLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Jul 08, 2009 7:26 pm
    ----
Kojim sredstvom prskati breskvu posle ostecenja od grada!

#45: Re: Breskva- Prunus persica Autor: SonjcheLokacija: Niš PošaljiPoslato: Čet Jul 16, 2009 9:02 am
    ----
Ne mogu da odolim, a da ne posaljem slicicu moje patuljaste breskve, koja se ubila od roda, neprskana, doduse nije ni mnogo slatka, visesam je uzela kao ukras u dvoristu, a ona se bas pokazala

#46: Re: Breskva- Prunus persica Autor: SaškaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Čet Jul 16, 2009 1:09 pm
    ----
Breskvica izgleda jako lepo, ali je plodove trebalo malo prorediti da bi oni koji ostanu bili slađi i lepše razvijeni. Ovako se zbijaju što je odlična sredina za razvoj bolesti. Proređuju se kad su veličine lešnika i ostavljaju se plodovi na razmaku od 10-15 cm. Ovo je samo savet, znam da je mnogima žao da otkidaju plodove, ali to mnogostruko povećava kvalitet preostalih plodova.

#47: Re: Breskva- Prunus persica Autor: SonjcheLokacija: Niš PošaljiPoslato: Čet Jul 16, 2009 1:41 pm
    ----
Hvala na savetu, zapamticu, ali ona je bila toliko puna, da su mali plodovi otpadali sami, ostatak mi bilo zao da diram. Ono u stili"najjjaci samo ostaju"- makar i nebili slatki.

#48: Re: Breskva- Prunus persica Autor: ghostriderLokacija: uzice PošaljiPoslato: Čet Jul 16, 2009 3:21 pm
    ----
Da se i ja pohvalim svojima Smile Imaju desetak godina, ali su ove godine prvi put rodile zahvaljujuci tome sto sam ih prvi put prskala, a to opet zahvaljujuci savetima forumasa Cmok . Lepo ucvetaju, zatim ih uhvati ta bolest lista i sve opadne i pre nego sto se plod formira. Proredjivala sam ih i sada izgledaju ovako


#49: mrznjenje pupoljaka Autor: sasacuckovic PošaljiPoslato: Čet Feb 11, 2010 2:33 pm
    ----
Kako se prepoznaje kada je pupoljak promrzao kod breskve? Cool

#50: Re: mrznjenje pupoljaka Autor: markoturasLokacija: Novska PošaljiPoslato: Čet Feb 11, 2010 7:53 pm
    ----
sasa ja mislim da nisu premrzli jer su još u stanju dubokog mirovanja,mogu da premrznu kada krene vegetacija tj.u 4.ili5 mj.ne beri brigu

#51: Re: mrznjenje pupoljaka Autor: sremac1984 PošaljiPoslato: Sub Feb 13, 2010 5:05 pm
    ----
Za one koji ne znaju rodni pupoljci su jedno a pupoljci cveta su drugo,a rodni pupoljci mogu da izmrznu i u stnju fizioloskog mirovanja,i bogami su izmrzli na mnogim lokalitetima,narocito u donjim spratovima,i na nizim lokacijama. Prepoznaces ih tako sto napravs presek pupoljka ziletom i ako je izmrzao dosta je tamniji,odnosno ceo presek je jednobojan i taman,a ako nije izmrzao onda se na preseku vide buduci cvetni pupoljci.

#52: Re: mrznjenje pupoljaka Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Sub Feb 13, 2010 7:40 pm
    ----
U pravu si Sremac ima i kod nas promrzlina na nekim lokacijama gde je breskva . Samo jedna ispravka. Rodni ili cvetni pupoljci a lisni su manji. Nista lose prijatelju. Kod izmrzlina se vidno primecuje bran boja kod cvetnih pupoljaka. Pozdrav. Psss ,., jos je rano za breskvu iako ce naglo otopliti od srede ne dirajte ako zelite plodove. Krajem marta se ocekuje vidno zahladjenje bez padavina a to je bas najbolji uslov za pojavu jacih mrazeva. Isto vazi i za ostalo voce osim leske i maline.

#53: Re: mrznjenje pupoljaka Autor: sremac1984 PošaljiPoslato: Sub Feb 13, 2010 9:43 pm
    ----
Mislio sam na rodni pupoljak razlicito od pupoljka u fazi belog balona posto to amateri poistovecuju. A slazem se da se ceka narocito sa breskvom i ako je moguce da se reze tek kad procveta,to bi bilo najbezbednije za proizvodnju,narocito onu malu i amatersku. Inace svaka rezidba odlaze cvetanje,ono se takodje moze odloziti krecenjem stabala i skeletnih grana,ili cak i obilnim zalivanjem pred ocekivano cvetanje. Inace noc 6/7 april je poslednja noc sa mogucim mrazom na teritoriji
Vojvodine koji moze da osteti pupoljke vecine vocnih vrsta narocito kosticavih. Tako da posle ovog datuma se vec lakse dise bar sto se mraza tice.

#54: Izboji breskve, cuvati ili ne? Autor: manusLokacija: Pancevo PošaljiPoslato: Ned Feb 28, 2010 10:49 pm
    ----
Pre 18 mesaeci smo posekli breskvu koju smo zatekli u ovom dvoristu (bila je jako bolesna, polusuva, mislim da sam i ovde ostavio par slika i da je savet svih koje sam pitao bio da mora da se posece). sad ona pusta citav zbun novih izboja.

pitanje, da li vredi ostaviti neki od ovih izboja da se razvije u novo drvo (cisto iz sentimentalnih razloga) ili ovo trovati pa vaditi?

#55: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Tase01Lokacija: Skopje PošaljiPoslato: Čet Mar 04, 2010 9:20 am
    ----
Ke ve zamolam da mi kazete koga da pocnem so orezivanje breskve ovostarnikot e vo skopje

#56: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Mladi_BiljarLokacija: Kovin PošaljiPoslato: Čet Apr 29, 2010 9:42 pm
    ----
Molio bih za savet... Imam problem sa breskvom. Znoji se Moja breskva ima, mislim, 4 godine. Koja je vrsta, ne znam, ali plod joj ima dlacice i meso joj je crveno. Mnogo su slatke i socne... Smile Cool E sad, ovog proleca veliki broj grana se osusio, bukvalno polovina krosnje, i interesantno je da su sve suve grane, od dole pa do polovine krosnje.
Ja sam orezao sve te suve grancice, i sad bas lepo izgleda, izdigla se na gore... Ali krosnja joj je prepolovljena, i plasim se da se to isto ne dogodi i ove godine, jer onda od nje nece nista ostati...
Da li neko zna sta se to desilo, i kako da se spreci???

#57: Re: Breskva- Prunus persica Autor: damirLokacija: Osijek PošaljiPoslato: Pet Apr 30, 2010 12:05 am
    ----
moze bit svasta ali mislim im da je ona buba, neki namentik breskve koji i u sezoni rasta, unutar mladih grancica pravi rupe te polaze jajasca. vrlo brzo poslje "useljenja" bube, vrhovi mladih grana se osuse i pocrne te otadaju. neki insekticid trebas, najbolje pitaj u poljop. apoteci.

#58: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Mladi_BiljarLokacija: Kovin PošaljiPoslato: Sub Maj 01, 2010 10:44 pm
    ----
Pa bogami bilo je i vecih grana... U svakom slucaju hvala na savetu!

#59: Re: Breskva- Prunus persica Autor: orsobruno PošaljiPoslato: Čet Maj 06, 2010 10:19 am
    ----
Ovo sušenje grančica je najvjerojatnije "monilija" (nek me neko ispravi). Ovo nije insekt, cini mi se neko gljivično oboljenje. Pročitaj si malo, ima toga na internetu. Kasno je za tretiranje protiv monilije. Ali raspitaj se još, početnik sam.

#60: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Mladi_BiljarLokacija: Kovin PošaljiPoslato: Pon Maj 10, 2010 12:15 am
    ----
Orsobruno, nije monilija. Nazalost, saznao sam sta je monilija tako sto su mi neke vocke zarazene u vocnjaku... A za tu breskvu, ne znam sta je u pitanju. Jer grane su nisu postepeno susile, nego sam u prolece samo primetio da su suve.

#61: Re: Breskva- Prunus persica Autor: jelenapavlovicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Sep 19, 2010 9:34 am
    ----
Е, а ево га и прелепи бресквин цвет, који нажалост јако кратко траје (мање од једне седмице):

#62: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Slavko_kvLokacija: Kraljevo PošaljiPoslato: Uto Apr 05, 2011 7:17 pm
    ----
koju vrstu breskvi ili nektarina da zasadim imam 1 ha u ravnici a hteo bih sa tom vockom da isprobam dosta mi je jabuka,sljiva,krusaka

#63: Re: Breskva- Prunus persica Autor: damirLokacija: Osijek PošaljiPoslato: Čet Apr 07, 2011 2:01 pm
    ----
ja imam breskvu redheaven i nektarinu fantasia. svake godine rode ko suga sto se kaze. i kad sve ostalo voce zakaze, s ovima nema nikakvih problema

#64: Re: Breskva- Prunus persica Autor: LelianaLokacija: Aleksinac PošaljiPoslato: Čet Maj 12, 2011 3:14 pm
    ----
treba mi savet. presadila sam mladu breskvu jer mi se nije svidjalo mesto... ne znam koliko je stara, visoka je oko metar i po. svi pricaju da od nje nema nista, da nece da se primi, pa me zanima da li je to istina

#65: Re: Breskva- Prunus persica Autor: saracr PošaljiPoslato: Čet Maj 12, 2011 10:34 pm
    ----
Ostaje ti samo da cekas i da se nadas.Posto si joj prilikom presadjivanja povredila zilice, onda kad su joj najpotrebnije,moj savet ti je da joj skratis i grane na jednu polovinu kako bi imala sto manju potrebu za hranom koju osteceni koren ne moze da obezbedi.Zalivaj je bar jednom nedeljno.Nadam se da ce opstati.

#66: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Povrcerules PošaljiPoslato: Pon Maj 28, 2012 9:57 pm
    ----
Postovani,Molim hitno za Vasu Pomoc!!!
Naime,breskve(ukupno 4 komada) su napale usi(zelene i tamno smedje) a uz to su i lisca pocela da se kovrdjaju...
Cime bi dobro bilo da ih naspricam i kada?
Unaprijed hvala!!!

#67: Re: Breskva- Prunus persica Autor: spoki007Lokacija: Bilje(Osijek)HR PošaljiPoslato: Uto Maj 29, 2012 6:27 am
    ----
za kovrđanje lista ti je kasno za bilo koje spricanje,trebala si obaviti zimsko tretiranje crvenim uljem...sada samo pokidaj to kovrdjavo lisce i spali ga,pa na jesen i u rano proljece spricaj crvenim uljem....
a za usi ti postoji hrpa pesticida pa pitaj u ljekarni koji imaju...

#68: Re: Breskva- Prunus persica Autor: spoki007Lokacija: Bilje(Osijek)HR PošaljiPoslato: Uto Maj 29, 2012 6:29 am
    ----
lapsus ...nisam mislio pesticida nego insekticida....

#69: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Povrcerules PošaljiPoslato: Ned Avg 19, 2012 11:32 pm
    ----
Pozdrav svima.
Da li bi mogao neko da mi kaze kada se breskva orezuje i kada bi bilo najbolje( i sa kojim preparatima) da se izvrsi preventivno spricanje?
LP

#70: Re: Breskva- Prunus persica Autor: saracr PošaljiPoslato: Čet Avg 23, 2012 1:15 pm
    ----
Postoji jedno staro pravilo koga se ja pridržavam već dugo godina i koje se pokazalo jako korisno, a ono glasi: "reži breskvu kad cveta trešnja".Veruj mi da je nebitno koji je to datum.Kad je budeš orezivao nemoj da ti bude žao pa da ostaviš puno "na rod" jer će ti biti sitne a imaćeš džunglu od suvišnih garana koje ti nisu potrebne.Reži je "kao da je komšijina a ne tvoja".Što se tiče zaštite najvažnija i obavezna zaštita je plavo prskanje nekom bakarnim preparatom(bakarni oksihlorid........) u jesen kad opadne jedna tećina lista i u proleće pre kretanja vegetacije.Nemoj žaliti preparat,i grane i stablo treba "okupati".Sve ostalo ,što se tiče zaštite, možeš naći na sajtu rasadnika MAWM Novi Sad u delu Agrotehnika orenticioni program zaštiti voća.

#71: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Povrcerules PošaljiPoslato: Sub Avg 25, 2012 10:19 am
    ----
saracr: sto se tice prskanja sa crvenim uljem,da li se to radi i kada?
Hvala unaprijed.
p.s.da li se smije orezivati na zimu?

#72: Re: Breskva- Prunus persica Autor: saracr PošaljiPoslato: Sub Avg 25, 2012 12:25 pm
    ----
Crvenim uljem ili plavim uljem,zavisi koje nađeš a sastav je isti samo je drugi proizvođač,prskaj u proleće pre kretanja vegetacije čim temperatura nekoliko dana pređe 5 stepeni,nakon toga,ali obavezno pre kretanja pupoljka okupaj ih nekim bakarnim preparatom.Nikad ih nisam orezivao u jesen zbog bojazni od jačih mrazeva i izmrzavanja rodnih pupoljaka,

#73: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Povrcerules PošaljiPoslato: Sub Avg 25, 2012 10:39 pm
    ----
Saracr:Dakle ne treba spricati u zimu?

#74: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Povrcerules PošaljiPoslato: Sub Avg 25, 2012 11:03 pm
    ----
Saracr:sada vidjeh da si napisao u jesen Smile :) Smile
Sorry drug,everything is clear:)
Thx U

#75: Re: Breskva- Prunus persica Autor: saracr PošaljiPoslato: Ned Avg 26, 2012 3:11 pm
    ----
Rekoh ti,čitaj polako!

#76: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Sub Apr 18, 2015 7:15 pm
    ----
Imam jednu nektarinu u vrtu kupio sam je jesenac i odma i ukopao ,sorta Galdezi ali cim sam je kupio i poceo ukopavati njeni pupovi su bili suhi ali su grane bile zdrave.Sada je proljece i jos se nista nije desilo pupovi su isti a i grane su i dalje zdrave .Za razliku od breskve koja je i procvala i dobila listove, mislim zasto novi pupovi ne nicu ponovo.

#77: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Pon Apr 20, 2015 3:07 pm
    ----
evo neke od tih sorti:
www.google.ba/search?n...B220%3B174




www.google.ba/search?n...B220%3B174





www.google.ba/search?n...B799%3B598


Samo sto ne znam koja je od ovih ...

#78: Re: Nektarina Autor: misoo83Lokacija: Okolina Panceva PošaljiPoslato: Sub Maj 02, 2015 6:29 pm
    ----
Najverovatnije smrznuti pupoljci, a ako nije to onda nemam pojma sta bi moglo biti :).
Ja sam kalemio kajsije na pudni pupoljak prosle godine i sad u prolece prekratim podlogu iznad pupoljka i on nikako da krene da raste i ja uzmem noz i odsecem direktno preko pupoljka i on zelen i ja se pitam zasto ne krece onda i na kraju ukapiram da susmrznuti pupoljci a da je kora ziva oko pupoljka i sad tek krecu neki takvi kalemovi iz onih skrivenih pupoljaka na kori drverta.

#79: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Sub Maj 02, 2015 6:52 pm
    ----
moguce je da je to , jer je bila hladna zima.

#80: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Čet Maj 07, 2015 7:10 pm
    ----
A evo vec su na nekim mjestima poceli izbijati llistovi

#81: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Knez01Lokacija: Osijek PošaljiPoslato: Pet Jul 03, 2015 1:36 pm
    ----



#82: Re: Breskva- Prunus persica Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Pet Jul 03, 2015 8:08 pm
    ----
Ovo si skinuo sa neke reklame ha ha ha ...

#83: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Knez01Lokacija: Osijek PošaljiPoslato: Pet Jul 03, 2015 8:26 pm
    ----
Reklama za plavo bure u pozadini,hehe

#84: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Sub Jul 04, 2015 10:44 am
    ----
Kakva je podloga magriva za nektarinu sta sve zahtjeva ta podloga.

#85: Re: Breskva- Prunus persica Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Sub Jul 04, 2015 10:45 am
    ----
Kakva je podloga magriva za nektarinu .

www.svetbiljaka.com/Fo...tml#713564

#86: Re: Breskva- Prunus persica Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Sub Jul 04, 2015 7:46 pm
    ----
Jel ,Kneže, neka stara sorta ili ...?

#87: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Knez01Lokacija: Osijek PošaljiPoslato: Sub Jul 04, 2015 7:58 pm
    ----
Nije, kupljena u rasadniku prije 7, 8 god.
Ne znam vise kako se zove.
Sada zrije i jako je fina slaatka.
Zahvalna, samo sa plavim prskanjem zimus a redovno rada.

#88: Re: Nektarina Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Ned Jul 05, 2015 12:03 pm
    ----
Na magrivu se ne moze kalemiti nektarina niti breskva - magriva je divlj. visnja.

#89: Re: Breskva- Prunus persica Autor: stefaaLokacija: p PošaljiPoslato: Uto Jul 07, 2015 5:04 pm
    ----
imal li neko iskustva,tacnije sa pre izvesnog vremena na breskvi pocelo je da mi zuti lisce,po malo sa donjeg dela stabla po para liski svaki dan!
sta da radim?da l je u pitanju gvozce,ili nesto drugo!

hvala na svetu.veliki pozdravvv za sveeeee!

#90: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Pon Jul 13, 2015 9:51 pm
    ----
kreketalo citat:
Na magrivu se ne moze kalemiti nektarina niti breskva - magriva je divlj. visnja.


Pa kako onda ja sam kupio sadnicu nektarine koja je kalemljena na magrivi ,mozda zbog toga i jest slabasna . a nasta je najbolje kalemiti nektarinu.

#91: Re: Nektarina Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Pon Jul 13, 2015 10:10 pm
    ----
Moze na vinogradarsku breskvu, a ima i ovih novih krizanaca breskve i badema [bajam]
To sto imas je verovatno vinogradarska, samo je verovatno doslo do greske u pisanju sertifikata, sumnjam da bi se primilo na magrivi i raslo ikako.
Imas u ovom pdf-u na zadnjoj strani:
www.poljinos.hr/upload...OVCNEK.pdf

#92: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 12:21 pm
    ----
..

#93: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 12:23 pm
    ----
Wink

#94: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 12:48 pm
    ----
Neznam zasto je ovakva listovi su joj bili normalno zeleni al su pozutili tokom suse zaljevam je svaku noc a i mali su listovi do 3.cm dugi . u jesen je ukopana a nista nije napredovala sad u proljece i ljeto.

#95: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 12:49 pm
    ----
Bye Bye

#96: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 12:51 pm
    ----
evo ovako je okalemljena

#97: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 12:52 pm
    ----
mozda se nije navikla na ovu moju zemlju mozda ce se sledece godine naviknuti i poceti rasti.

#98: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 12:54 pm
    ----
kada sam je kupio pupovi su joj bili poceli izbijati ali su bili suhi (mrtvi) a zile su bile pune sitnog pjeska .

#99: Re: Nektarina Autor: Miodrag22Lokacija: Sombor PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 1:04 pm
    ----
Onaj koji je štampao deklaraciju je polupismen. Pa i proizvođač bi morao da zna da se ta nektarin ne zove Galdezi, već Caldesi, a onda nije ni Nagriva, već Magriva ili Prunus mahaleb.

#100: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 1:20 pm
    ----
Miodrag22 citat:
Onaj koji je štampao deklaraciju je polupismen. Pa i proizvođač bi morao da zna da se ta nektarin ne zove Galdezi, već Caldesi, a onda nije ni Nagriva, već Magriva ili Prunus mahaleb.


Upravu si to mora da je neki radnik koji se ne razumije uopste u voce i ne poznaje materiju.

#101: Re: Nektarina Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 2:54 pm
    ----
Stvar je jednostavna koriste se proverene podloge iz razloga visegodisnjeg uzgoja, prve 2-3 godine cesto bude samo negovanje [bez prinosa] i onda kad rodi dune vetar i polomi je na spoju - i onda one 3 godine nicemu..
U katalogu imas provereno sta valja.

#102: Re: Nektarina Autor: JosepeLokacija: Sarajevo PošaljiPoslato: Uto Jul 14, 2015 3:17 pm
    ----
u kom kataloga

#103: Re: Nektarina Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Sre Jul 15, 2015 11:07 am
    ----
Nektarine
www.poljinos.hr/upload...OVCNEK.pdf
Evo ti i ostale vocne vrste pa pogledaj na zanjim stranama imas o podlogama za svaku vocnu sortu, lepo objasnjeno.
www.poljinos.hr/index....=30&id=366

#104: Re: Nektarina Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Uto Sep 15, 2015 8:27 pm
    ----
Zdravo
Nektarina ili bilo koja breskva ne mogu na magrivi. Ima pravilo. Kruska moze na jabuci [ na neke podloge ] ali jabuka ne moze na krusku.
za nektarinu se uzima podloga vinogradarske breskve ali zute . Postoji i bela koja mnogo vise radja ali je plod sitan. Na zutoj se mnogo bolje prima jer je otpornija na moniliju.
Mozete i praviti neki eksperiment. Posejte kostice bilo koje hibridne sorte breskvi i odnegujte sejance . Dobija se raznoliko potomstvo od kalemljenih biljaka apa vi odaberete one koje su najbolje .
Ja sam pre 10-ak godina od jednog rodjaka [ dalji rodjak] dobio kostice ove zute breskve koja nije kalemljena i zapatio tu sortu. Strasna je . Verovali ili ne bolje radja i bolji ukus ploda ima nego bilo koja kalemljena .
Potice iz Sombora .
Pogledajte plodove . Ne lici na vinogradarsku breskvu pod imenom praska .

#105: Re: Nektarina Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Uto Sep 15, 2015 8:29 pm
    ----
Nikada je nicim nisam prsdkao samo je u senci koju pravi kuca i zasticena je od vetrova tokom zime . Voli okopavanje oko sadnice i zalivanje barem jednom nedeljno. Moze se kalemiti ili razmnozavati kosticama . Ps..ima svetlije stablo tj. kora je svetlija nego kod onih koje rastu u prirodi po vinogradima i seoskim napustenim bastama .
Pozdrav

#106: Re: Nektarina Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Sre Sep 16, 2015 8:22 pm
    ----
Pa ne znam , kako misliš da se nije navikla na tvoju zemlju...pa ugodi joj...dodaj đubriva , vode , odvod vode , zasenu i sl.....

#107: Re: Breskva- Prunus persica Autor: kuzminacLokacija: kuzmin PošaljiPoslato: Sre Dec 30, 2015 5:21 pm
    ----
Koja veličina saksije treba za mini breskvu?Kupljena je pre par dana pa mi je preporučeno da je presadim u veću saksiju,nije rečeno koju veličinu.

#108: Re: Breskva- Prunus persica Autor: Miodrag22Lokacija: Sombor PošaljiPoslato: Uto Jun 21, 2016 9:52 am
    ----
Ovakvi slučajevi se retko sreću. Zapravo je to spontana mutacija pupoljka na vinogradarskoj breskvipronađena kod mene u voćnjaku.

.


Da li je neko zainteresovan da okalemi ovu variagata breskvu?

#109: Re: Breskva- Prunus persica Autor: TedusLokacija: Subotica PošaljiPoslato: Pet Avg 05, 2016 12:29 pm
    ----
Sada da bukvalno dizem temu iz groba. Ja sam kupio sadnicu breskve "Cherokee'. To je bilo 2014. i tada je bila oko 1m visine. Ove godine je prvi put rodila, plodovi su jako brzo sazreli i imaju jako cudan oblik, sitni su, veoma blede boje i veoma jakog prijatnog mirisa. Kiseli i zanimljivog ukusa.

#110: Re: Breskva- Prunus persica Autor: raderLokacija: baranda PošaljiPoslato: Uto Nov 15, 2016 11:52 am
    ----
Danas sam posadio pljosnatu nektarinu.Ove godine mi je rodila pljosnata breskva ,odusevljen sam sa ovom vockom.Jedva cekam da pocne da radja nektarina.

#111: Re: Breskva- Prunus persica Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Uto Jan 31, 2017 10:13 pm
    ----
Miodrag22 citat:
Ovakvi slučajevi se retko sreću. Zapravo je to spontana mutacija pupoljka na vinogradarskoj breskvipronađena kod mene u voćnjaku.

.


Da li je neko zainteresovan da okalemi ovu variagata breskvu?
Imas li je jos?

#112: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: vanjaiketiLokacija: Bečej PošaljiPoslato: Pet Mar 10, 2017 1:09 pm
    ----
Pozdrav, prosle godine sam sa obronaka Fruske Gore iz vocnjaka donela breskvu koja je izrasla iz kostice, visine par cm i zasadila u bastu. Receno mi je da je u pitanju stara sorta breskve koja se ne kalemi i ne prska. Lepo se primila, narasla je nekih pola metra i prezivela zimu. Jel neko mozda zna kakva je breskva u pitanju i kako je negovati??? Videla sam pre neki dan da joj je stablo zelenkasto ali nije jos krenula...

#113: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: vuxsdLokacija: Smederevo PošaljiPoslato: Pet Mar 10, 2017 3:00 pm
    ----
Da nije vinogradarska breskva?

#114: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: MakaoLokacija: Bajmok PošaljiPoslato: Sub Mar 11, 2017 12:09 am
    ----
vanjaiketi citat:
Pozdrav, prosle godine sam sa obronaka Fruske Gore iz vocnjaka donela breskvu koja je izrasla iz kostice, visine par cm i zasadila u bastu. Receno mi je da je u pitanju stara sorta breskve koja se ne kalemi i ne prska. Lepo se primila, narasla je nekih pola metra i prezivela zimu. Jel neko mozda zna kakva je breskva u pitanju i kako je negovati??? Videla sam pre neki dan da joj je stablo zelenkasto ali nije jos krenula...

Kakva je breskva u pitanju videćete kada prvi put bude rodila. Vaša breskva je sejanac a svaki sejanac je jedinstvena biljka i nemoguće je potpuno predvideti njene osobine, mada ima velike šanse da bude slična roditeljskoj biljci. Treba je negovati kao i sve breskve. Po mom skromnom iskustvu najveći problem za breskve je gljivična bolest kovrdžavosti lista. Kod te bolesti skoro svo lišće u proleće propadne usled infekcije koja uzrokuje kovrdžavost i sušenje. Druga generacija listova u leto je obično zdrava ali je tada šteta već napravljena jer je biljka iscrpljena usled odbacivanja prolećnog lišća a posledica je zakržljalost biljke i slab rod. Baš u ovo vreme ranog proleća kada pupoljci počinju da pupe je vreme da se biljka prskanjem zaštiti.

#115: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: Amater06Lokacija: Niš PošaljiPoslato: Sub Jun 17, 2017 8:25 pm
    ----
Ovako, jeste ovo vinogradarska breskva al nama je dobra okruzena je betonom ima mali prostor za polivanje... Svake godine je bila puna ali ove ne znam sta je u pitanju..:Cvetala vise nego ikad, lepo krenule breskvice i onda na vise od pola roda se dogodilo ovo na slici a ima i dosta dobrih breskvica velikih.... Ja sunjam da prerodila pa nije mogla da iznese ali pitam se i da nije neka bolest, list je u redu i bas je krenula da raste kao i svake godine... Godina jos uvek nije susna i poliva se cvece oko nje i ponavljam ovo se nije nikad dogodilo a breskva ima mozda i 15 godina....Jel zna neko zasto se ovo dogodilo?


#116: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Ned Jun 18, 2017 6:49 pm
    ----
Kise u vreme cvetanja a i hladne noci ucinile su svoje . Kod mene su koliko sam primetio u komsiluku pa i kod mene sve breskve ostale bez plodova tj. cvetova . Stariji ljudi kazu da je uzrok kisa i hladne noci u maju mesecu.
Pozdrav.

#117: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: Amater06Lokacija: Niš PošaljiPoslato: Pon Jun 19, 2017 5:07 pm
    ----
Ja mislim da su kise je pokvarile ja samo 1 oprskao mankogalom racunam vinogradarska pa izdrzljivija ne verujem da je do hladnih noci u maju , a mora se reci da je ovaj maj bio svezji od vecine u prethodnih 15ak godina pa ne bih ni iskljucio i da je to razlog... Pozdrav Vojvodo

#118: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Sre Jun 21, 2017 9:02 pm
    ----
Kod mene od hibridnih sorti bresaka i kajsija nema ni jedno stablo. Niko u mom mestu nema breskve a ni kajsije od pre nekoliko godina . Kazu da je od bombardovanja pa na ovamo sve to vremenom propalo. Monilija i ervinija su ucinile da ni ja u dvoristu nemam nijednu od tih vocaka a imao sam po nekoliko stabala od kada znam za sebe . Ni ova vinogradarka koja zivi najvise 7/8 godina nema vise od 30 plodova .Hladne noci u maju mesecu , nema druge .
Kod mene je jedino jabuka ponela dok su sljive skroz nula ..

Pozdrav

#119: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: Amater06Lokacija: Niš PošaljiPoslato: Sre Jun 21, 2017 9:12 pm
    ----
Ova moja breskva pa ima i 15 godina...Primetio sam da joj se suse grancice sa sve breskvicama...Ja se ne razumem u bolesti ali mislim da nije monilija ona valjda samo u vreme cvetanja...Opet kazem ne razumem se...

#120: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: Amater06Lokacija: Niš PošaljiPoslato: Sre Jun 21, 2017 9:14 pm
    ----
Nema da kazem trulih breskvica zato mislim da nije monilija ili se onako ususile sa sve grancicom ili su dobre mada cini mi se te dobre previse opadaju...

#121: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Sre Jun 21, 2017 9:18 pm
    ----
Ukucaj ,,ervinija na breskvama ,,pa uporedi . Mislim da je to to .
Pozdrav

#122: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: Amater06Lokacija: Niš PošaljiPoslato: Sre Jun 21, 2017 9:28 pm
    ----
Bas nisam nasao nista za ervniju na breskvi...

#123: Re: Breskva (Prunus persica) Autor: Djoksa PošaljiPoslato: Pet Dec 01, 2017 2:31 pm
    ----
Da li neko ima iskustva sa breskvom mm 1?



-> Voće

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1