#391: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: vladod, Lokacija: Novi Sad i BezdanPoslato: Pon Jun 02, 2008 10:59 pm ----
Tartar citat:
Sve se slaze sa vasim opisom: bogat rod, odlican ukus, osim ljuske koja je kod Lambert Filberta prilicno debela.........
Puno toga se slaže, što znači da je to to!
Izgleda je kod leske teško sva svojstva poklopiti.
Ova ljuska nije debela i lako se krcka. A ukusniji lešnik nisam jeo. Čak ni Milka ne koristi tako ukusan lešnik!
Evo ja još uvek imam par komada od prošle godine i mogu reći da su i dalje ukusni. Lako se čovek navuče na njih kada ih počne jesti. Isto kao suncokret.
Nikako da skupim vremena da potražim po forumu nešto o uzimanju sadnica od postojeće leske. A i treba mi vremena da vam kažem šta sam uradio prošlog vikenda kada sam se petljao oko leske.
Milane, pošto imaš mnogo lamberta, kako si rešio skidanje omotača? Ako ti je lambert počeo rađati.
#392: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: Tartar, Poslato: Uto Jun 03, 2008 8:36 am ---- Sto se tice ukusa ja sam probao samo 5-6 vrsta pa ne mogu da kazem koji je lesnik najukusniji. Od ovih koje sam probao najjaci i meni najbolji ukus imali su neki divlji ili podivljali, i moj utisak je da su bili najmasniji(?).
Sto se ljuske tice cini mi se da izmedju dosta debele i jako tanke postoji ogromna razlika. Tesko da vrsta kojoj je jedna od glavnih karakteristika prilicno debela ljuska moze da istovremeno ima jako tanku ljusku.
U tekstu za koji sam dao link, kao jedna od vaznih karakteristika spominje se to da li je omotac gladak ili dlakav(hairy). Mozda bi taj detalj pomogao da sa vecom sigurnoscu ustanovimo o kojoj vrsti se radi.
Sto se tice uzimanja sadnica postoji vise nacina.
Npr polozenicama. Mlad mekan izdana se savije , polozi u plitak rov i zatrpa zemljom tako da mu vrh ostane slobodan. Uz redovno zalivanje ta grancica ozili pa vec na jesen moze da se presadi.
Onda izdanak koji nema svoje korenske zile vec ide iz korena drveta moze u nivou zemlje ili malo ispod nivoa da se "podveze" tako sto se komad zice obmota i uvije pomocu kljesta. Onda se izdanak nagrne. Zica pritiska koru i smanjuje priliv sokova pa izdanak forsirano ispusta svoje zilice. Ako se ovo uradi u prolece do jeseni se dobije dobro oziljena sadnica. I za ovaj nacin vazno je da se redovno zaliva.
Trecim nacinom moze da se uzme izdanak i sa kalemljenog lesnika. To je pomocu plasticne flase koja se probusi i natakne na grancicu koju zelimo da ozilimo. Onda se u flasu stavi dobra zemlja i odrzava vlaznom. Neki pre toga zarezu koru na mestu gde zele da dobiju zile ili iskoriste isti onaj trik sa zicom.....
Svi ovi nacinu ne uticu na prinos drveta od koga se sadnica uzima. Za dobijanje velikog broja sadnica koristi se " rovasenje korena". Posto lesnik ima plitak koren asovom se blize ili dalje sto zavisi od starosti(velicine) zbuna u krug preseku zile na dubini asova. Logicno zvuci da ce ovo da umanji rod u toj godini ali sa druge strane dobije se na desetine sadnica.
Poslednji izmenio Tartar dana Uto Jun 03, 2008 8:08 pm, izmenjeno ukupno 1 puta
#393: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: p.bata, Lokacija: Jugo-zapadna BackaPoslato: Uto Jun 03, 2008 9:19 am ---- Tetak moj ima plantazu lesnika starosti 4 godine i proletos kada sam bio kod njega dok je orezivao pokupio sam orezane grancice (oko 100 komada) i sve sam ih stavio u skolu kod mene kuci i svakodnevno se zalivaju i pustili su listove sto bi znacilo da su pustili i zile tako da ce biti za popunjavanje za sledecu godinu!
#394: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: p.bata, Lokacija: Jugo-zapadna BackaPoslato: Uto Jun 03, 2008 9:27 am ---- Ajde jos jednom da postavim pitanje posto niko nije na njega odgovorio!
@all Jel prskanje obavljate atomizerom? Koliko puta godisnje i cime tretirate?
#395: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: milan_55, Poslato: Uto Jun 03, 2008 3:47 pm ---- Ovo je moja plantaza.
#397: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: milan_55, Poslato: Uto Jun 03, 2008 4:05 pm ---- nARODE Izvini , slucajno. Evo nasaosam nacin d posaljem sliku pa cu vam poslati vise komada da vidite kako ja toradim i sta imam. Sto se omotaca tice, prosle godine sasm ubrao 4 vrecice lesnika pa nije bilo tesko ocistitu omotac, a ove godine bogami nece moci, ima dosta roda, ja sam zadovoljan. Ovo je slika od pre 3 dana. U pitanju je beli, a vidi se i nekoliko stabala crvenog lamberta koji je rodio opasno. Znaci lambert je duguljast i potpuno ispunjava ljusku, ima svetlo braon pokozicu i skroz glatku. Ljuska je izuzetno tanka, a plod ukusan.
Sto se tice prskanja ovo sto se vidi nsa slici moglo bi se prskati atomizerom a sve sto je manje prska se rucno i to bar 3 puta godisnje, jesen, zima pa prolece.
Daco, zao mi je sto sam otisao pa me nisi nasao, ali bice vremena, vazno je da si ti video.
#398: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: milan_55, Poslato: Uto Jun 03, 2008 4:32 pm ---- Pre 2 meseca.
#399: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: tubravich, Lokacija: ValjevoPoslato: Uto Jun 03, 2008 7:22 pm ---- U nedelju sam primetio neke neobične bube koje liče na vatrenu stenicu, a imaju i rilicu. Uspeo sam da uhvatim jednu i nosio sam je u nekoliko poljoprivrednih apoteka, ali niko nije znao da mi kaže šta je to. Naglo su se pojavile niotkuda. Početkom prošle nedelje ih nije bilo.
Nisam uspeo da slikam jer čim se približiš odlete.
Juče sam prvo pofrezirao da uništim korov, pa onda prskao Dimetogal-om i još nekim preparatom za prihranu preko lista (12-42-12).
Moraću kontrolisati da li je prskanje uspelo.
Ukoliko ne padne kiša u najskorije vreme mora se i zalivati.
#401: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: milan_55, Poslato: Uto Jun 03, 2008 9:25 pm ---- Ovo sam primetio na nekoliko mesta, i uglavnom na gronjama u kojima ima puno plodova. Nrkoliko plodova u gronji bude zdravo, a nekoliko izgleda ovako. Da li neko zna o cemu se ovde radi. Kazem da toga ima malo i to na ponekom stablu. Inace ovu travu sto vidite sam namerno ostavio i sada se kosi . Samo da kazem da tamo od sinoc pada kisa i to u ogromnim kolicinama, prava spasovska kako kaze nas narod.
#403: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: milan_55, Poslato: Uto Jun 03, 2008 9:49 pm ---- Ovo je crveni lambert koji prosle godine nije imao roda, a ove je sasvim solidno rodio. Kad obrerem videcemo kako izgleda. Moram da napomenem da na nijednom stablu a ima ih oko30 nisam video ni jednu boljku, svi su potpuno zdravi.
#404: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: zeljkozeljko, Poslato: Sre Jun 04, 2008 1:57 pm ---- Milane da ne ureknem, lešnici izgledaju strava. Koliku imaš površinu i otprilike kolikom rodu se nadaš?
#405: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: daco, Lokacija: PrnjavorPoslato: Sre Jun 04, 2008 2:59 pm ---- Pozdrav Milane, meni je takodje zao sto sam zakasnio ali eto vidjecemo se sledeci put. Inace odusevljen sam vidjenim, ovi stariji stvarno super izgledaju (kucam u sto da ne ureknem), mada sam vidio jedno stablo na kom nisam primijetio cini se ni jedan plod. Ostali su vise nego solidno rodili. Medju manjim sam primijetio nekoliko sa cudnim rupama na liscu, vjerovatno si vidio. Znas li nesto o sortama enis, rojal, batler (americke sorte) i da li mogu da se nabave kod nas. Ugodan boravak na moru zelim i vidimo se.