#406: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: milan_55, Poslato: Sre Jun 04, 2008 5:28 pm ---- Imam ukupno oko 1000 stabala stim sto cu na jesen da sadim izmedju sadnica koje su na 5 metara jedna od druge jos po jednu, a to je jos preko300 komada. Ovo sto se vidi je oko 300 komada koje su u 4 toj godini i ja bi voleo kad bi sa svake imao pola kila u ljusci u prosseku. Ove druge su od proleca pa ih ima i u 3 godini i na njima ima roda.
Daco ja medju ovim velikim imam 4 stabla jedne sorte koja je dosta sitna, ali ja mislim da je dobar oprasivac pa cu je ostaviti do jeseni da vidim kako ce se pokazati, a planirao sam da uz njih posadim nove pa da rastu. Sto se tice sorte enis ja iomam plod i znam kakav je ali nemam sadnicu. Cuo sam od jednog drugara da neki student iz Novog Sada im posadjen i da bi mogao da uzmem koju sadnicu, ali do njega mogu da dodjem samo preko zene profesora Koraca, ali to bas i nije tako lako. Dosta je krupan malo izduzen kao istarski samo je siri i spljosten. Svetlije je boje i ima dosta debelu ljusku, nije me bas odusevio jer mu je randman sigurno ispod 40%. Znam da je zzabranjen za uvoz i da se za njega ne mogu dobiti papiri, mada papiri i nisu bitni, ja ih imam ali se ne priznaju, pa kao i da ih nemam. Ove druge sorte nisam video.
One rupe po liscu nisu nista je si to video na jednoj ili 2 sadnice, mene vise brine ovo sto sam pokazao na slici gde se vidi truo plod. Ni toga nema puno, ali sta znam mozda se to siri i na zdrav plod.
#407: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: vladod, Lokacija: Novi Sad i BezdanPoslato: Sre Jun 04, 2008 9:50 pm ---- Tartar, hvala na odgovoru što se tiče uzimanja novih sadnica. Nadam se da ću u narednih par dana uspeti nešto malo više da napišem.
A što se tiče ljuske i dlakavosti onog mog lešnika. Sada ga opet gledam. Od pola lešnika pa na "dole" pojavljuju se sitne guste dlačice. Mogu se videti na onim slikama koje sam već pokazao. E sada da li je to dovoljno da bi se moglo reči da je dlakav?
U stvari, evo opet ću ih uslikati i poslati sliku.
#408: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: Tartar, Poslato: Čet Jun 05, 2008 7:12 am ---- @vladod
Nismo se razumeli. Pitanje je bilo da li je omotac dlakav.
#409: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: vladod, Lokacija: Novi Sad i BezdanPoslato: Čet Jun 05, 2008 4:20 pm ---- Izvnini na nesporazumu.
Uh, mislim da i nije, ali ne mogu ti sa sigurnošću reći. Ajde pogledaću sada za vikend. Napraviću koju sliku.
Kako se borite protiv biljnih vaši? Ja sam ga već dva puta prskao, a njih i dalje ima. Na mladicama koje izbijaju iz korena ima ih more.
#410: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: atika, Poslato: Pet Jun 06, 2008 9:49 am ---- zdravo treba mi jedan savet imam zasad lesnika vec peta godina ali ih nisam rezao paimaju vise izdanaka iy yemlje da li ja sada u junu mogu da ih orezem i ostavim po tri ili cetiri?
#411: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: milan_55, Poslato: Pet Jun 06, 2008 9:02 pm ---- Zanima me da li si ti uopste nestoradio u plantazi za ovih 5 godina. Kolika je ta plantaza, koji je sadni materijal, jel znas koje imas sorte i jesi li brao do sada ono sto je rodilo, a orezivanje izdanaka nije problem, samo bi te ja savetovao da to ne radis sam vec da pitas da ti neko pokaze ko je to vec radio. Daj malo detaljnije to opisi pa cemo da pricamo.
Sto se tico onog da li je cupava ljuska na lambertu, ni ja nisam obratio paznju, ubracu koji pa cu slikati da se vidi
#412: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: Tartar, Poslato: Sub Jun 07, 2008 9:22 am ---- Lesnik je lepo rodio! Ovo je sadnica od 4 god formirana kao stablasica.Pocetak Juna a neki lesnici su vec postigli punu velicinu? E sada pomagajte. Koja vrsta je ovaj moj lesnik. Po literaturi to nije Beli Lambert (Kentis Cob) jer ima dlakavu opnu koja je dole izrazito nareckana, list je jako velik neki su 16 X 13 cm. I zavrsava se spicem sto po literaturi Lambert nema(?) ako sam dobro razumeo?
Dakle koja je ovo vrsta? Ja nemam nikakvu predstavu.
#413: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: Tartar, Poslato: Sub Jun 07, 2008 10:24 am ---- Evo sta sam pronasao za Beli lambert = Lambert Filbert = Kentish Cob
Ovu vrstu odgajio je gosn. Lambert iz Goudhurst iz Kenta 1830. god. Poreklo materijala iz koga je dobijena ova vrsta je iz Francuske.Ovo je jedina slika koju sam uspeo da pronadjem. Dakle omotac nije dlakav, i nije izrazito vec naprotiv malo je izreckan na kraju. Ima veliki plod(medju najvecima) izduzen i malo splosten. Plod ispunjava ljusku, ima odlican ali karakteristican ukus.
E sad Filbert je oznaka za lesnike kod kojih je opna znatno duza od ploda a Cob(kob) je obrnuto oznaka za lesnike kod kojih je opna iste duzine ili kraca od ploda. Posto je neko ovaj lesnik u samoj Engleskoj nazvao i Kentis Cob umesto Kentis Filbert i dan danas imamo pravu zbrku i u Engleskim rasadnicima se prodaju razlicite vrste pod tim imenima. Ako se uzme u obzir da se ova stara vrsta iz Engleske vratila na kontinent, prvenstveno u Italiju gde su Englezi u ono vreme rado boravili i da se verovatno spontano melezio sa domacim vrstama ko zna sta se sve ne pojavljuje pod imenom Lambert? Mozda i neke nove vrste bolje od originala, jer ne zaboravite da je kod originalnog Lambert Filberta ljuska prilicno debela!
I na kraju Lambert Filbert nije Corylus avellana vec Corylus maxima.
#414: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: panters, Poslato: Sub Jun 07, 2008 4:34 pm ---- Pozdrav
Zna li neko koji su simptomi ove bolesti ili stetocine(od 550 sadnica samo na dve imam ove simptome)?
#415: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: panters, Poslato: Sub Jun 07, 2008 4:37 pm ---- Ostali zbunovi su ok
#416: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: atika, Poslato: Ned Jun 08, 2008 10:31 am ---- Milane hvala sto si mi odgovorio i ovako imam cetiri vrste koje sam kupio u Cacanskom institutu i secam se jedino da je jedna od te cetiri vrste bila mecija leska. Sadjeno je u redovima 4x5m, uradjena je analiza zemljista i nadjubreno je sa NPK po preporuci da se postigne odgovarajuca kiselost inace plantaza je mala za sad velicine 40ari a planiram u jesen da dodam jos 60ari pa da krenem ozbiljno u ovo. Polozaj je u okolini Rtnja prema Paracinu. Od druge godine lesnici nisu djubreni uopste osim jedne prehrane preko lista jer podrzavam organic proizvodnju. Prinosi su mali i to pola odnesu veverice, malo ljudi a ja imam za jedno pet torti. Voleo bih kad bi mi neko pomogao da malo kultivisem postojeci lestar i da isprojektujem dodatak.
#417: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: Tartar, Poslato: Ned Jun 08, 2008 2:19 pm ---- Malo je verovatno da si sadio meciju lesku. Naime to je divlja vrsta koja se seje da bi se na nju kalemio plemeniti lesnik. Plod je sitan sa jako debelom ljuskom. Mozda si kupio kalemljen lesnik.
#418: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: kanja, Poslato: Ned Jun 08, 2008 4:49 pm ---- Koji su najbolji oprasivaci za Halski Dzin?I za tonde romana?
#419: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: pejovicv, Lokacija: VrbasPoslato: Ned Jun 08, 2008 6:21 pm ---- Zadovoljstvo mi je da vam predstavim jedan lesnikar koji na zalost nije moj ,ali sam ucestvovala u njegovoj sadnji .Sada je u petoj godini rodio fantasticno .Zastupljene sorte su tonda djentila istarski dugi ,a kao oprasivaci su crvenolisni lampert i devijana.Evo i slika kako to danas izgleda,zdravo i rodno .
#420: Re: Leshnik (Corylus avellana) Autor: pejovicv, Lokacija: VrbasPoslato: Ned Jun 08, 2008 6:27 pm ---- Nadam se da cete i vi biti odusevljeni kao i ja.