:: Forums ›
detaljno
Leska-zastita od bolesti i stetocina
Idi na stranu: 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća  :| |:
-> Štetočine i bolesti biljaka

#1: Nešto mi jede lesku Autor: tsnenaLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Ned Jun 19, 2005 3:23 pm
    ----
Pogledajte: listovi su kao čipka! Šta da radim? Leska je stara najmanje 50 godina.

#2: Re: Nešto mi jede lesku Autor: MarcusLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Jun 19, 2005 3:51 pm
    ----
Da nije od grada izbuskano?

Ili neka bolest? Nesto mi ne lici kao da je grickano

#3: Re: Nešto mi jede lesku Autor: tsnenaLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Ned Jun 19, 2005 11:22 pm
    ----
Grad, nije sigurno, a za ostalo pomagajte!

#4: Re: Nešto mi jede lesku Autor: SladoležLokacija: Nekad bio Zemun PošaljiPoslato: Pon Jun 20, 2005 12:19 am
    ----
Vidi li se nesto sa nalicja lista?

#5: Re: Nešto mi jede lesku Autor: Uncle_TomLokacija: Zemun / Kragujevac PošaljiPoslato: Pon Jun 20, 2005 6:56 pm
    ----
Gubari, milion % Twisted Evil Stavi neku hranilicu za pticice da ih navuces na gubare a onda ce vredni pomocnici dzivdzani da odrade svoje.

#6: Re: Nešto mi jede lesku Autor: tsnenaLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Uto Jun 21, 2005 12:30 am
    ----
Ne verujem da je gubar pošto je leska prepuna vrabaca koja sam čitave zime hranila pa su navikli da se tu okupljaju.

#7: Re: Nešto mi jede lesku Autor: kalimaliLokacija: Nis PošaljiPoslato: Uto Nov 15, 2005 1:00 am
    ----
Mnogo kasnim!Ali ce mozda nekom da posluzi za narednu sezonu!Rupicavost lista se kod leske javlja iz vise raloga manjak svetlosti,vode,kalijuma ili cak moze da se desi da je neko oboljenje.Leska je biljka koja trazi mnogo vode i bez nje ne raste i ne formira plodove a naravno voli i sunce(ne temp.preko 30c)bez koga isto nece da napreduje.Znaci dobro zali drvo i baci mu malo(50-100g)npk djubriva recimo 17-15-23 bice dobro ako ima i malo Bora jer leska ga trazi!Djubri triput godisnje jesen,rano prolece i kad formira plodove.Ako sumnjas na neku bolest da se nebih mucio sa raznim preparatima ja svetujem ti neki preparat na bazi bakarnog kreca kao Cuproxat pitaces vec u apoteci.Ako sumnjas na insekte nemoj da ga prskas posto vidim po slici da je blizu kuce(insekticidi imaju karencu cak do 21.dan)vec trazi u apoteci insekticid Actara koji se u biljku unosi zalivanjem i bukvalno seta po biljci!
Caos! Wink

#8: Re: Nešto mi jede lesku Autor: BornaZGLokacija: Zagreb PošaljiPoslato: Čet Dec 15, 2005 1:21 am
    ----
Ili se radi o lozinom tripsu Drepanothrips reuteri -nekroze na listu-rupice
ili o Ljeskotoču - Curculio nucum-crvljivi plodovi i rupe na listu-suzbijanje početkom svibnja kod pojave odraslih pipa-oblika s sredstvima na osnovi metiokarba, fosalona, fentiona, diazinona itd.




Pozdrav!

#9: Leska-zastita od bolesti i stetocina Autor: kalimaliLokacija: Nis PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 3:22 am
    ----
Zimi se polako blizi kraj! pa je potrebno na vreme se informisati kako pravilno odrzavati vasa stabla leske.

BOLESTI LESKE
TRULEZ PLODA LESKE(Sclertinia coryle)
Oboleli plodovi se lako raspoznaju,oboljeveaju sasvim mladi i plodovi pred berbu.Plodovi potamne,prekida im se porast i suse se.Tesko ispadaju iz omotaca.Promena boje moze doci na bilo kom delu ploda.

PEPELNICA(Phyllactinia corylea)
Pepelnica pre svega napada list,koji menja boju,zuti pa cak i otpadne.Ovaj paraziti se javljaju u junu i julu na nalicju lisca u vidu pepeljaste prevlake.Cesce se javljaju u mediteranskom podneblju.Bolest je u toliko stetnija sto moze da izazove defolijaciju.Parazit prezimljuje u otpalom liscu,dobro je da se pri jacem napadu lisce skuplja i spaljuje.

RUPICAVOST LISCA(Gloesporium coruli)

STETOCINE LESKE

CVLJIVOST(Balaninus-Curculio-nucum)
Vrlo cesta stetocina leske.Ustvari to je pipa crne boje.Masovno se javlja maja meseca.Zenka u plod polaze jaje iz kojeg se izlegne gusenica crv bele boje.Vrlo cesto dolazi do otpadanja plodova usled zaraze.Larva izgrize tvrdu ljusku i ucauri se u zemlji gde i prezimi.U prolece izlazi imago,hrani se liscem do poleganja jaja.Ovo je opasna stetocina i zato treba poceti sa borbom protiv nje cim se primeti.Znacajno je da se prati pojava i razvitak insekta.

LESKOVA STRIZIBUBA(Oberea linearis)
Javlja se u maju,kad zenka odraslog insekta polaze jaja u mlade letoraste.Ispiljene larve izbuse letoraste,koji se vec u junu suse.Jedna od mera susbijanja je sasecanje i spaljivanje ostecenih letorasta i to pocev od juna pa sve do jeseni.

GRINJA(Phytoptus avellaneae)
Ovo je stetocina koja napada pupoljke,pa izaziva deformacije.Ostecenje je veoma karakteristicno,sa sitnim lticima kao rozeta.Napada obe vrste cvetova,pa je tako ugrozena i rodnost.Rese imaju malo polena,a zenski cvetovi se ne oplodjuju.Prezimljuje u pupoljku i u prolece se seli na mlade pupoljke a stariji se suse.Tretira se u momentu napustanja pupoljka gde je prezimila,a to je u prolece.

CRVENI PAUK
Javlja se na nalicju lista.Pri vecem napadu moze doci do defolijacije.Suzbija se u toku vegetacije i preko zime,jer prezimljuje u obliku jaja.

LISNE VASI
Najcesce se javlja Myzocallis coryli.Lisne vasi nisu narocito stetne.

Velike stete mogu napraviti i ptice,kao glodari i misevi.Posebno su velike stete koje nanose veverice!

#10: Re: Leska-zastita od bolesti i stetocina II. Autor: kalimaliLokacija: Nis PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 4:06 am
    ----
ORJENTACIONI PROGRAM ZASTITE LESKE

ZIMSKO PRSKANJE
Obavlja se pre kretanja leske Galparom,Galaminom ili Oleo ultracidom i sl.,cime se suzbijaju stetocine Leskotoc,leskova strizibuba i grinje.

I PRSKANJE
Prvo prolecno prskanje se ivodi po zavrsetku cvetanja,a to je krajem aprila.Ovo je preventivno prskanje radi zastite od bakterioze i truleznica.Koristi se jedan od preparata:Bakarni oksihlorid 50,Bakrocid 50,Bordovska corba S-20......

II PRSKANJE
Izvodi se pocetkom maja kada su vec formirani plodovi,radi suzbijanja leskovih grinja,vocnih pipa i stenica,a koristi se jedan od preparata:Tionex,Tiocid,Ultracid,Omite,Neoron,a preventivnu zastitu od trulezi i pegavost koristiti jedan od preparata:Kaptan,Ronilan,Benomil,Delan,Antracol,Dodin i sl.

III PRSKANJE
Treba obaviti krajem maja radi suzbijanja leskovog surlasa,grinja,strizibube i koristiti jedan od preparata:Tionex,Tiocid,Ultracid,Omite,Neoron,a radi zastite od pepelnice koristiti jedan od preparata:Kosan,Saprol,Afugan,Bayleton,Kumulus,Karathane i sl.

IV PRSKANJE
Treba obaviti u toku juna radi suzbijanja leskinog surlasa,grinja,stenica i biljnih vasi.Koristiti jedan od preparata:Tionex,Tiocid,Gusathion,Thiodan,Ultracid,Omite,Neoron.....

V PRSKANJE
Obavlja se u julu,u koliko i dalje ima problema od surlasa,stenica,grinja i dr.Prskanje se obavlja jednim od napred navedenih preparata.

I uvek se konsultujte sa nekim savetodavcem za zastitu bilja neke poljoprivredne sluzbe radi dobijanja konkretnih informacija O VREMENU,NACINU TRETIRANJA I VRSTI I KOCENTRACIJI PREPARATA!

#11: Re: Leska-zastita od bolesti i stetocina Autor: BiliLokacija: Niš PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 5:41 am
    ----
Odlicno, ja sam ovaj tekst vec ubacila u Svet biljaka.
(znaci ti si doticni V. T.) Wink

#12: Re: Leska-zastita od bolesti i stetocina Autor: JekaLokacija: Kraljevo PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 8:40 am
    ----
S obzirom da vidim da ste strucnjaci imam par pitanja. Kod kuce imam u hladovini lesku koja je izrasla dosta u visinu. S obzirom da brzo raste uzela sam par samoniklih stabalca da mi pokriju jedan deo dvorista koji ruzno izgleda ali isto je u hladu. Na pijaci gde prodaju sadnice nisu znali da mi kazu da li ce oni da radjaju normalno ili moraju da se kaleme i da postoji samo jedna vrsta leske u sta ja ne mogu da verujem. Tako da li leska mora da se kalemi i da li radja kao samonikla biljka?

#13: Re: Leska-zastita od bolesti i stetocina Autor: BornaZGLokacija: Zagreb PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 10:28 am
    ----
Može rađati i kao samonikla samo mu treba više godina da uđe u rod. Rod je uglavnom slabiji od nacijepljene, jer je samonik nastao križanjem dvije različite sorte ljeske te se ne znaju njegove karakteristike, koje mogu a i ne moraju biti bolje od njegovih roditelja. Npr nacijepljeni orah rodi nakon 2-3 godine, a iz sjemena za 7-8-9 godina. Ako nečeš prodavati lješnjake na tržnici, onda će te zadovoljit i tvoj iz sjemena. Eto tolko nadam se da sam ti bar malo pomogao.

#14: Re: Leska-zastita od bolesti i stetocina Autor: JekaLokacija: Kraljevo PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 11:56 am
    ----
Hvala!
A da li se leska oblikuje orezivanjem

#15: Re: Leska-zastita od bolesti i stetocina Autor: simonzecLokacija: Kragujevac PošaljiPoslato: Uto Jan 24, 2006 11:20 pm
    ----
leska se obrezuje u vreme mirovanja.na kalemljenim vockama kruna se uglavnom proredjuje i odrzava okruglast oblik,ali ne sme biti previse visoka.zbunovi treba da imaju cetiri do pet grana odnosno izdanaka a ostali se uklone.
kad se uzme sve u obzir leska i nije nesto narocito osetljiva biljka u odnosu na druge kultivare. obicno sje dovoljno jedno zimsko i dva-tri prskanja u toku vegetacije Idea



-> Štetočine i bolesti biljaka

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: 1, 2, 3, 4, 5  Sledeća  :| |:
Strana 1 od 5