:: Forums ›
detaljno
Cetinar za strmi, susni i kameniti teren
-> Četinari

#1: Cetinar za strmi, susni i kameniti teren Autor: Alst PošaljiPoslato: Uto Apr 27, 2021 5:55 am
    ----
Pozdrav svima!

Treba mi savet u vezi odabira pravog cetinara za odredjeni teren. Ovde ima puno poznavalaca pa se nadam nekom korisnom savetu 🙂

Imam plac na selu koji je strm, kamenit (ne bas mnogo, vise je zemljista) i okrenut je ka jugu. Kada bi se zasadio cetinar, koristio bih kap po kao sistem, naravno.

Ali generalno, uslovi jesu malo susni i zemljiste je 6.klase pa je bolje da se odabere neki sto otporniji cetinar. Plus me zanima i da bude sto brzeg rasta.
Bio sam dosta zagrejan za Leylandi, ali sam nedavno saznao da zivi dosta kratko (oko 20 godina).
Sada sam u dilemi, da li je bolji odabir Thuja plicata ili Amazonski cempres. Ili mozda nesto trece?

#2: Re: Cetinar za strmi, susni i kameniti teren Autor: drveniLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Apr 27, 2021 6:47 am
    ----
Da li ti to treba za živicu ili solitarnu sadnju? Amazonski čempres ne postoji, verovatno misliš na arizonski. On je i najpogodniji za suvo i kamenito zemljište od ova tri nabrojana. Dobar izbor je i mediteranski čempres uz rezervu po pitanju mraza i snegoloma. Gde bi sadio četinar? Mislim na lokaciju.

#3: Re: Cetinar za strmi, susni i kameniti teren Autor: Alst PošaljiPoslato: Uto Apr 27, 2021 8:18 am
    ----
Pardon, veliki lapsus. Arizonski cempres Very Happy

Trebalo bi da bude vetrobrani pojas, odnosno, ne tako gusto kao zivica. Hteo bih u jednom redu ili u dva reda sa izvesnim razmakom izmedju drveca.
Lokacija je opstina Trgoviste, pored reke Pcinje.
Moze biti veoma niskih temperatura, pa ne verujem da ce mediteranski cempres izdrzati tako nesto. Cak je i arizonski mozda preosetljiv za nase podneblje ukoliko je izlozen.

Koje su karakteristike mediteranskog sto se tice otpornosti na mraz i sto se tice brzine rasta?

Thuja plicata svakako je losije resenje od arizonca?

#4: Re: Cetinar za strmi, susni i kameniti teren Autor: drveniLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Apr 27, 2021 12:40 pm
    ----
Arizonac će izdržati bez bojazni. Mediteranski možda. Meni se jedan smrzao mada znam i primerke stare pola veka koji su prolazili najhladnije zime bez značajnijih oštećenja. Kod mediteranskog veći problem predstavlja sneg. Kad je zima sa puno vlažnog znega pa onda udari mraz i sve to zaledi, može potpuno da izlomi biljku.
Nisam do sad čuo da lejland živi samo 20 godina. Moj drugar ima 3 primerka koji su sad tu negde dvadeset godina i nema naznaka da se drvo bliži svom biološkom kraju.
Tuja plikata je otporna na naše zime ali ne i na naša leta. To je vrsta severnoameričke pacifičke obale, raste od severne Kalifornije preko Oregona i Britanske Kolumbije praktično sve do Aljaske. Ta područja dobijaju daleko više kiše nego Balkan i što je još važnije, padavine su ujednačene (bez sušnog perioda). Uz zalivanje kap po kap, problem bi bio rešen prvih godina. Nezahvalno je prognozirati kako bi se kasnije ta tuja ponašala tokom naših leta na 35-40°C.
Inače poznato je da i plikata i lejland šiju arizonca u brzini rasta mada ni čempres ne raste sporo, naročito ako mu se pomogne sa prihranom.

#5: Re: Cetinar za strmi, susni i kameniti teren Autor: Alst PošaljiPoslato: Uto Apr 27, 2021 1:09 pm
    ----
Onda bi sneg predstavljao problem kod mediteranskog cempresa.
Za arizonca sam danas procitao da nije bas dugovecan.
A za leylandi sada procitah da u dobrim uslovima sa dobro razvijenim korenovim sistemom moze da zivi i do 50 g. Ali u losijim uslovima cak samo 10 do 15 god.
Thuja, dakle, otpada definitivno.

Koje su onda mogucnosti da napravim vetrobrani pojas? Da li da se opredelim za neki od leylandija i arizonca? Pa da pojas obnavljam tokom godina novim sadnicama dok stari i odumire? Ako je to prakticno.

Ja bih probao i sa nekim ne toliko brzorastucim cetinarom. Samo da je dugovecan, otporan na susne uslove i da mu krosnja pocinje od tla.

#6: Re: Cetinar za strmi, susni i kameniti teren Autor: drveniLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Apr 28, 2021 7:22 am
    ----
Ne znam odakle ti ovi podaci o kratkovečnosti... Za arizonca važi upravo suprotno. Primerak koji raste na planinama Santa Catalina ima procenjenu starost oko 1200 godina i smatra se za najstariji na svetu. Vremenom se svaki četinar koji raste u formi drveta proredi pri tlu, to "čišćenje" u prizemnom delu je za neke poput borova baš karakteristično dok čempresi i tuje uglavnom dugo zadržavaju donje grane. Uzimajući u obzir klimatsko-pedološke karateristike lokacije mislim da ti je arizonac najbolji izbor. Eventualno neka veća kleka (juniperus virginiana ili j. scopolorum).

#7: Re: Cetinar za strmi, susni i kameniti teren Autor: Alst PošaljiPoslato: Sre Apr 28, 2021 9:38 am
    ----
Priznajem, nisam ozbiljno tragao po internetu. Samo sam ukucao arizona cypress lifespan i video prvi rezultat pretrage.
Ali volim sto cujem sada da su ipak dugovecni Very Happy

Verovatno cu probati sa arizoncem ili eventualno istraziti navedene vrste kleke.

Hvala na savetima!

#8: Re: Cetinar za strmi, susni i kameniti teren Autor: Planinski_SempervirensLokacija: Ljubovija PošaljiPoslato: Pon Nov 22, 2021 1:19 pm
    ----
Alst citat:
Priznajem, nisam ozbiljno tragao po internetu. Samo sam ukucao arizona cypress lifespan i video prvi rezultat pretrage.
Ali volim sto cujem sada da su ipak dugovecni Very Happy

Verovatno cu probati sa arizoncem ili eventualno istraziti navedene vrste kleke.

Hvala na savetima!

Možeš bez problema i sa smrčama to da uradiš. Smrče je lako nabaviti sadnice, možeš ih dosta zasaditi, rastu u kamenitom, izdrže i mraz, sušu, vetar, poprilično su otporne na presadnju i slično.
A ,možeš ih orezivati da ne rastu u visinu.
Takođe izoluju dobro i vetar i zvuk.



-> Četinari

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1