#1: Nega sobnih biljaka - zalivanje Autor: kukurjek2002, Lokacija: IsraelPoslato: Uto Mar 01, 2005 3:57 pm ---- Sta mislite jeli ima nesto u tome da je preporucljivo zalijevati biljke sa odstajalom vodom , a ne svjezom ?
#2: Re: Zalijevati biljke sa odstajalom vodom , a ne svjezom ? Autor: Bonsai Master, Lokacija: Ivanjica - GolijaPoslato: Sre Mar 02, 2005 7:52 am ---- Ubeđen sam da ima.
Pošto vidim da se solidno razumeš u te stvari samo ću ti nabrojati:
-Slobodni radikali u svežoj vodi.
-rastvoreni karbonati
-različita temperatura od sobne
-hlor...
#3: Re: Zalijevati biljke sa odstajalom vodom , a ne svjezom ? Autor: rnemanja, Lokacija: BeogradPoslato: Sre Mar 02, 2005 4:30 pm ---- 1. Hlor - ne samo što će da ubije bakterije i ostale korisne mikroorganizme u zemlji već će da ošteti i korenove dlačice i mlade korenčiće
2. Temperatura - koren je biljni organ navikao na relativno konstantne uslove, pa svako naglo menjanje temperature npr. znači dodati stres za njega i celu biljku naravno.
3. Što se tiče slobodnih radikala i rastvorenih karbonata, čisto sumljam da se njihova koncentracija menja vremenom. Šta više, koncentracija karbonata raste jer stajanjem jedan deo vode ispari...
#4: Re: Zalijevati biljke sa odstajalom vodom , a ne svjezom ? Autor: Bonsai Master, Lokacija: Ivanjica - GolijaPoslato: Sre Mar 02, 2005 4:47 pm ---- Karbonati - sa stajanjem prelaze u nerastvoran oblik - talože se, pa se pažljivim odlivanjem voda donekle može osloboditi od njih (pitaj akvariste).
#5: Re: Zalijevati biljke sa odstajalom vodom , a ne svjezom ? Autor: rnemanja, Lokacija: BeogradPoslato: Sre Mar 02, 2005 4:55 pm ---- Zar nije potrebna promena pH da bi se promenili iz rastvornog u nerastvorni oblik, i obratno?
#6: Re: Zalijevati biljke sa odstajalom vodom , a ne svjezom ? Autor: Dragana, Lokacija: BeogradPoslato: Čet Mar 03, 2005 12:45 am ---- Karbonati su generalno nerastvorni u vodi. Izuzetak su karbonati alkalnih metala i amonijum karbonat (i mozda jos koji ). Da li pod "rastvornim oblikom" podrazumevate bikarbonate? Onda je jasno kakva hemijska reakcija treba da se desi...
Inace, sa snizenjem pH rastvorljivost karbonata se povecava.
#7: Re: Zalijevati biljke sa odstajalom vodom , a ne svjezom ? Autor: Bonsai Master, Lokacija: Ivanjica - GolijaPoslato: Čet Mar 03, 2005 11:04 am ---- prost priner:
Ugljen - dioksid rastvoren u vodi daje slabu karbonsku kiselinu -- ona poboljšava rastvaranje CaCO3; stajanjem na vazduhu "izvetri" ugljen-dioksid, a bikarbonati pređu u nerastvorne karbonate.
#8: Nega sobnog bilja - zalivanje Autor: Pljoska, Lokacija: KanadaPoslato: Uto Apr 26, 2005 4:27 am ---- Koliko cesto se treba zalivati sobno bilje zimi i kako ljeti zalivati.Da li treba u tanjiric sipati vodu ili moze direktno u saksiju?
Hvala
#9: Re: Zalivanje cvjeca Autor: alex, Lokacija: BelgradePoslato: Uto Apr 26, 2005 11:12 am ---- zavisi od vrste, velicine- starosti, polozaja i klime, zdravstvenog stanja biljke...
ja to radim po nekom sopstvenom osecaju, probam prstom vlaznost povrsinskog sloja ( 1-2 cm na povrsini supstrata).
ne valja preterano zalivati a ni zasusivati biljku bez razloga, a u principu zemlja treba da bude blago vlazna, rastresita i provetrena(kako bi koren mogao da dise)
tako izbegavas razvoj gljivica i raznih drugih parazita, a preterano zalivanje neke biljke prosto udavi ili se izazove truljenje korena!
vecinu zalivam direktno u saksiju, do momenta pojave prvog izlivanja vode u tanjiric.. zalivanje u tanjiric se praktikuje npr. za saintpauliju (afr.ljubicica) ili orhideje (cija se saksija i stavlja u veci sud prekrivenim debljim slojem sljunka, da ne bi doslo do prekomerne vlaznosti)
ima tu jos mnogo caka jer je zalivanje individualna stvar, jako bitna (pitaj bonsaiste, kod njih je to citava nauka)
#10: Re: Zalivanje cvjeca Autor: Đurđica, Poslato: Uto Apr 26, 2005 10:17 pm ---- Ja da budem sigurna uvijek lijevam vodu u tanjurić , a da budem sigurna prvo dotaknem zemlju prstom koliko je vlažna.To je meni najsigurnije.Za sobne ljubičice uvijek je vode u tanjuriću.
#11: Re: Zalivanje cvjeca Autor: frau, Lokacija: ontario, kanadaPoslato: Uto Apr 26, 2005 11:01 pm ---- meni je goga dala link za jednu jako, jako korisnu stvarcicu: internetski podsetnik za zalivanje. ne samo da vas podseti kad je vreme zalivanju, nego i naucite koliko koja biljka "paznje" treba: www.flowerservant.com/...plant+care
hvala puno gogo
#12: Re: Zalivanje cvjeca Autor: goga, Lokacija: VaraždinPoslato: Uto Apr 26, 2005 11:18 pm ---- Nema na čemu frau!
Nadam se da će i ostalima pomoći! Meni je bio problem nakon presađivanja i dijeljenja orhideje, ono da korijen ne istrune a da se opet ne osuši, a kako sam ja manijakalna zalijevačica, sigurno bi istrunuo kod ovako osjetljive biljčice.
I da se pohvalim od jedne orhideje sad imam tri, sve tri žive i tjeraju nove listiće!
Ono najbitnije "zalivalček" mi je trebao u početku, nakon presađivanja, a čovjek posle stekne naviku!
#13: Re: Zalivanje cvjeca Autor: kukurjek2002, Lokacija: IsraelPoslato: Pet Maj 13, 2005 7:59 pm ---- Mene zalijevanje biljki podsejca na hranjenje ribica u akvarijumu(marcus ce se sloziti samnom ) . Ako se previse zalijeva , biljka pocinje da trune i tad obicno nema spasa , osim odredenih vrsta kod kojih se jos moze spasiti neki izdanak da presadite biljku . Ribice ako previse hranite , mozete prouzrokovati do nastajanja stetnih elemanata u vodi i tad ribe pocinju da umiru i steta je vec tu . Ako premalo zalijevate biljke , primjeticete da lisce pocinje da se opusta , ne drzi se dobro , pocinje da blijedi(kao ako premalo hranite ribice , vidjecete da su mrsave , ali steta se da ispraviti za nekoliko dana) . Zalijte biljku i to je to , kod nekih se primjeti promjena u roku od 10-tak minuta , listovi se podignu . Prema tome po meni , bolje manje (moguce je ispraviti stetu ) nego previse jer tad je steta obicno pogubna po biljku .
#14: ZALIVANJE CVECA Autor: koprivica, Poslato: Pon Maj 22, 2006 12:32 pm ---- Posto nam je skoro doslo leto , koliko puta nedeljno je potrebno zalivati Difenbahiju, Dracenu, Pasiru, Drvo zivota ?
#15: Re: ZALIVANJE CVECA Autor: Bili, Lokacija: NišPoslato: Pon Maj 22, 2006 12:36 pm ---- To zavisi od mesta gde se nalaze. U hladnijem i mracnijem prostoru treba redje zalivati i obrnuto. Generalno, leti bi trebalo jednom nedeljno. Najbolje je da sami utvrdimo rezim zalivanja.