#1: Stratifikacija Autor: sasabraj, Lokacija: podgoricaPoslato: Pet Avg 04, 2006 8:21 pm ---- Zanima me sve u vezi ovog postupka,vasi savjeti,linkovi i konkretno za Japanski Javor,Acer Palmatum???
#2: Re: stratifikacija Autor: Mile, Lokacija: Rovišće, HrvatskaPoslato: Pet Avg 04, 2006 11:39 pm ---- Mislim da je već bilo dosta toga na forumu o Jap. javoru, tj. stratifikaciji istoga. Pokušaj sa pretragom.
#3: Re: stratifikacija Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Čet Nov 08, 2007 1:30 pm ---- O stratifikaciji by Bonsai Master:
"Za sada cu tebi objasniti ovde, a posle mozemo i da premestimo:
Stratifikovanje je postupak cuvanja semena na specijalan nacin.
Zasto se obavlja stratifikovanje:
Seme mnogih biljaka iz umerene zone je razvilo mehanizam da se zastiti od promrzavanja sejanaca u toku zime. Umesto da odmah po opadanju isklijaju, semenke miruju do proleća. (mehanizam odlaganja klijanja je razlicit kod razlicitih vrsta)
Stajanjem semena u umereno vlaznim uslovima i pri temperaturama 0-4 stepena C desavaju se promene koje omogucavaju klijanje.
Posto je seme posejano u jesen izlozeno razlicitim rizisima (glodari, ptice, plesni...) osetljivije seme najpre stratifikujemo.
Da bi stratifikovanje uspelo potrebno je da temperatura bude 0-6 stepeni, da sredina bude umereno vlazna i da ceo sistem bude dobro prozracen (da se seme ne bi ugusilo)
Stratifikovanje manjih kolicina semena mozemo izvesti na sledeci nacin:
Uzmite jednu plasticnu kutiju s poklopcem i izbusite je sa svih strana, i poklopac takodje. preko rupa stavite neku mrezicu kroz koju nece propadati treset (pesak). Navlazite treset (pesak) i stavite na dno posude sloj 1-1,5cm debljine. zatim stavite sloj semena (kod ginka je to samo jedan sloj semenki, a kod sitnog semena ne bi trebalo da predje debljinu od 1cm). Preko ponovo stavite sloj treseta (peska), pa sloj semena ... posudu mozete ovako puniti do oko 1/2, a ostatak neka ostane ispunjen vazduhom (tj. prazan).
Posudu poklopite i stavite u frizider.
S vremena na vreme prozracite i proverite da se treset (pesak) nije rasusio, i po potrebi zalijte (umereno).
Zavisno od vrste, stratifikovanje traje 30-120 dana.
Neko seme klija tek u II godini (npr tisa).
Ja vise volim da koristim treset, ali ni pesak nije los. moze i kombinacija treset/pesak. Neke biljke ne vole kiselu sredinu (treset je kisele reakcije), ali za vecinu je to cak i dobro - plesni se slabije razvijaju.
"
#4: Re: stratifikacija Autor: Lidija, Lokacija: BeogradPoslato: Čet Nov 08, 2007 2:32 pm ---- Super, baš si to lepo objasnio! Predpostavljam da dalje sledi - kada se seme izvadi iz frižidera, seje se normalno, kao i svako drugo - znači, dubina zavisi od veličine semena (uglavnom), samo ne znam da li se svo stratifikovano seme posle sejanja stavlja na svetlo mesto (jer je tih 30-120 dana već bilo na mračnom) ili to opet zavisi od vrste. Mislim da je važno naglasiti i to, da se seme redovno proverava dok je u frižideru, jer ako potera, mora odmah da se vadi.
#5: Re: stratifikacija Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Čet Nov 08, 2007 6:46 pm ---- Bonsai Master je zaista super ovo složio.
Poenta je u tome da neke vrste neće nići ako nisu prošle zimu.
Praktično većina vrsta kontinentalnog pojasa.
Stratifikacijom se seme prevari da je kao provelo zimu negde u humusu
pod stablom.
Dodao bih još da treset može sasvim lepo da zameni i dezinfikovana (prokuvana) pamučna krpa. Naravno navlažena.
Jedan banalan savet u vezi stratifikacije.
Seme koje se stratifikuje nikako ne držati u vratima od frižidera.
Sinoć primetim da mi je masovno krenulo sa klijanjem seme magnolije i dugoigličaste jele koje se stratifikovalo u posudi u vratima, stavljeno pre nekih mesec dana.
Još jedna tura istog semena se nalazu u fioci frižidera i ono miruje.
Ubeđen sam da je razlog ovog klijanja često otvaranje frižidera pa hladnoća nije konstantna.
#6: Re: stratifikacija Autor: fuksija, Lokacija: NorveskaPoslato: Uto Nov 11, 2008 8:48 am ---- Cao drveni!
Ne kuzim ovo sto si rekao ako sjeme ranije krene treba ga izvaditi iz frizidera, a sta dalje sa njim?
Znaci isklijalo ja ranije, da li ga se moze odmah posaditi ili sta raditi dalje?
Zanima me ako na vrecici stoji da proces traje mjesec dana, a desi se da krene klica,da li se sjeme mora odmah posijati ili sta dalje?
#7: Re: stratifikacija Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Uto Nov 11, 2008 9:46 am ---- Mora odmah, bez odlaganja.
To što proklija ranije najbolje da posmatraš kao rashod. U principu nije problem što klija ranije već što mora prvih par meseci pregurati sa manjkom svetla. Ako imaš veštačko osvetljenje za biljke odlično ako ne stavi male biljčice na prozor pa šta bude.
#8: Re: stratifikacija Autor: Ivan2, Poslato: Pon Apr 20, 2009 11:47 am ---- Jeli itko ima iskustva s stratifikacijom Thuje orientalis, Thuje occidentalis, Chamaecyparis lawsoniana.
Sada bih trebao posijati to sjeme, a nisam napravio stratifikaciju, za sve tri vrste sam provjerio na (http://www.pfaf.org/database/search_name.php?ALLNAMES=Chamaecyparis+lawsonian) da je najbolja kratka hladna stratifikacija. Budući da ga trebam sada posijati, što mi je najbolje za napraviti, da ga uopće ne stratificiram. Što bi vi napravili?
-sjeme je bilo pohranjeno od jeseni na suhom mračnom mjestu
-kako bi stratificirali veću količinu sjemena, otprilike 0,5 kg
#9: Re: stratifikacija Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Pon Apr 20, 2009 6:50 pm ---- Za tuje ne treba, niču lepo i bez stratifikacije (naročito T. orientalis). Za Chamaecyparis lawsoniana izgleda treba. Ja sam losonijanu sejao bez stratifikacije i niče tek nakon 18 meseci.
#10: Re: stratifikacija Autor: Ivan2, Poslato: Sre Apr 22, 2009 10:32 pm ---- Hvala na odgovoru. Znači samo ću sjeme namočiti 24 h u toploj vodi i onda ga posijati.
Što ja sa Magnolijom i Japanskim javorom, dali je za njega potrebna strastifikcija.
Budući da nemam baš iskustva s tim stratificiranjem, zapravo uopće nemam, pa mi ni objašnjene metode nisu najbolje sjele.
Naime, one sve metode sa redom pjeska i sjemena, sa kolikom masom sjemena se to radi.
Ali sam naišao na jednu zanimljivu stvar na netu, naime postoji gel za hladnu stratifikaciju koji se pomješa sa sjemenom. Koji održava konstantnu vlagu i nakon što smjesu pohranimo u frižider nemamo više brige. Može komentari.
#11: Re: stratifikacija Autor: Bonsai Master, Lokacija: Ivanjica - GolijaPoslato: Sre Apr 22, 2009 11:43 pm ---- Nije loša stvar taj gel.
kod nas može da se kupi hidrogel u prahu, al' čini mi se da tu ima još nešto? (nemam kad sad da čitam).
1/2 kg semena ne spada u mnogo semena
Za japanski javor treba 60-90 dana stratifikacije.
Može da klija i bez, ali vrlo vrlo slabo i neujednačeno.
Bolje ti je seme sačuvaj na hladnom i mračnom mestu (poput podruma) do sledeće sezone.
Seme i pesak možeš i da pomešaš kod manjih količina, a ne da slažeš u redove.
Nije mi jasno šta u objašnjenjima nije jasno
(dosta je pisano ima i različitih ljudi koji su se sa raznih strana dotakli te teme)
#12: Re: stratifikacija Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Čet Apr 23, 2009 9:27 am ---- Za magnolije apsolutno treba stratifikacija i to 3 meseca minimum. Ja sam sejao seme magnolije prethodno pripremljeno po uputstvu koje sam dobio od Badnjevca. Ima izuzetno visoku klijavost ako se stratifikacija uradi po knjizi. Bez stratifikacije klijavost je 0%.
#13: Re: stratifikacija Autor: Ivan2, Poslato: Pet Apr 24, 2009 11:42 pm ---- Fala vam na odgovorima.
To sa hidrogelom ću pokušat naći negdje na netu.
#14: Re: stratifikacija Autor: Mile, Lokacija: Rovišće, HrvatskaPoslato: Ned Apr 26, 2009 9:33 pm ---- Mislim da ne treba davati 5 $+oko 12 $ poštarine za 230 g gela (plus ponekad problemi na carini kad to dođe) kad se isti učinak napravi sa pijeskom. Mislim čak da se sa pijeskom može puno bolje kontrolirati vlaga kod nekih vrsta sjemena koji ne podnose preveliku vlažnost pri stratifikaciji.
#15: Re: stratifikacija Autor: Bonsai Master, Lokacija: Ivanjica - GolijaPoslato: Ned Apr 26, 2009 9:59 pm ---- Slažem se sa Miletom
Pesak i treset, zavisno od vrste, su se pokazali odlično.