:: Forums ›
detaljno
Stratifikacija
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća  :| |:
-> Razmnožavanje

#106: Re: Stratifikacija Autor: VladanLokacija: Срем PošaljiPoslato: Ned Feb 22, 2015 6:42 am
    ----
Ево код мене прво што је пустило клице у фрижидеру јесу дуње. (након два месеца стратификације) Посејао сам а клице сам окренуо према доле надам се да није погрешно. Јер не знам да ли је то корен или горе где ће бити лист.

#107: Re: Stratifikacija Autor: VladanLokacija: Срем PošaljiPoslato: Ned Feb 22, 2015 6:43 am
    ----
Умало нису пропале јер клице су око 15 мм.. Морамо чешће завиривати у фрижидер јер олако могу семење да пропадну.

#108: Re: Stratifikacija Autor: kreketaloLokacija: Sombor PošaljiPoslato: Ned Feb 22, 2015 5:31 pm
    ----
Dunju licno ne bih nikada iz semena radio pored BA29 i kosta 25 dinara prva klasa
Stavis 10-ak i vec dogodine imas oko 30 novih, jedina prednost kod semena je sto ce poneka imati duzi vek, al opet ja cu imati vise podloga :-)

#109: Re: Stratifikacija Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Ned Feb 22, 2015 6:16 pm
    ----
Jel ovo od bilo kojeg mladara, pored stare voćke , ili od sejanca ili pak od kupovne sadnice? Mislim na prvi crtež. Kod mene prvi najbliži rasadnik u okolini Trstenika-Kruševca, ne znam da li ovi što prodaju sadnice na pijaci , imaju u ponudi podloge , bilo kog voća. Moram pitati...

#110: Re: Stratifikacija Autor: VojvodaLokacija: Predejane-Motel-Predejane PošaljiPoslato: Ned Feb 22, 2015 7:04 pm
    ----
Da pomognem
Oni koji prodaju sadnice na pijacama ne prodaju podloge . Postoje rasadnici koji iskljucivo proizvode podloge i prodaju ih kasnije rasadnicima koji se bave kalemljenjem .
Sto se tice dunje , citajte pazljivo i sve ce vam se kazati.
Ovo sto je kreketalo postavio slike je dobro ali ima mnogo jednostavniji nacin.
Pocetkom marta meseca napravite negde u kraj baste gde je hladovina leju od 2x 1 metar i dobro izriljajte i nabacajte djubre.
Odmah po pravljenju leje uzmite makaze i pravac kod najblize dunje . sada u ovom periodu lastari na dunjama su svi preko pola metra . Nasecete gomilu prutica i od njih napravite jos vecu gomilu reznica . Od jednog pruta koji ima oko pola metra napravite nekoliko reznica .Reznica ne mora da bude duza od 20 cm.
Kada to zavrsite uzmite reznice i sve ih zabodite u onu leju na 10x10 cm ali tako da van zemlje viri barem 1-2 cm. Tokom leta zalivajte i plevite . U jesen po opadanju lisca svaka reznica ce imati po nekoliko lastara koje polako odvojite i ne sadite nego vezite u snopove pa u pesak na cuvanje tokom zime do sledeceg proleca .
Ako kojim slucajem reznicu zabodete do pola docice do formiranja samo jednog uspravnog lastara i kalemjenje na njemu mozete izvrsiti u avgustu te iste godine .
Mada najlaksi nacin je od semenke . Od oko 10 kila plodova dunje provansalke dobija se preko 1000 semenke. Ne treba im stratifikacija samo moraju da se cuvaju na hladno tokom zime .
Svaka nikne i do jeseni naraste cak i do 1 metra . Debljina bude ko olovka i deblja .
Kreketalo, na ovaj nacin na slikama se oziljava i razmnozxava ribizla i josta . Kupina i malina samo od korena i to koren se sece na manje delove i zabada u leju kao luk kada se sadi.
Pozdrav

#111: Re: Stratifikacija Autor: SequoiadendronLokacija: Maribor (Ptuj), Slovenija PošaljiPoslato: Pet Apr 03, 2015 7:18 am
    ----
Scotch citat:
Ne nije reverzibilan, na žalost (našu) i na nesreću biljaka jer u toj fazi ako doše do nepovoljnih uslova kao štp je velikp kolebanje temperature (+-) ili naglo isušivanje zametak propada, zato embrioni i imaju taj biološki sat koji ih aktivira u najpovoljnijem periodu (najbezbednijem)
Zato ako si već započeo-la postupak naklijavanja onda posej i odloži u toplotno bezbedan prostor pa šta bude. Hvala na lepim željama i pozdrav.

Moram ti reci, da su sjemenke kladrasta i karagane, iako su nabubrile i vani je bilo jako mrzlo, do -18, proklijal ebez problema. Čini mi se, da ipak, još ima i u nabubrenim sjemenkam još "antifriza". Jedino sada mi neke stvari kliju, a ujutro je bilo ovih 2 dana -2. Ali izgleda da klijncima neče to naškoditi.

#112: Re: Stratifikacija Autor: Scotch PošaljiPoslato: Pet Apr 03, 2015 1:08 pm
    ----
Drago mi je da je tako.
Što se vojvodinog komentara tiče, mislim da malo greši što se tiče đubrenja prostora za zakorenjivanje reznica a evo i zašto. Reznicama je potrebno dosta vremena da stvore kalus na donjem preseku, koji će ih dalje štititi od spoljnih i nepovoljnih uticaja a da kasnije kalus počne sa diferencijacijom i formira koren. U to vreme je renicama potrebno da se zaštite od prekomernog isušivanja (hladovina)kao i konstantan vlažni supstrat, što se postiže velikim procentom peska u supstratu, u to vreme im je đubrivo najmanje potrebno, pogotovu stajsko. Reznice nemaju organ kojim bi koristile đubrivo, ali prisustvo organske materije u fazi humifikacije može da dovede do razvoja patogena koji mogu da unište reznive. Moje iskustvo preporučuje i korišćenje domaćeg sredstva za pomoć reznici isprobano više puta. Recimo da sm imao 98%uspešnog kalusiranja na reznicama ruža koje se baš i ne razmnožavaju reznicama.

pozdrav svima

#113: Re: Stratifikacija Autor: Knez01Lokacija: Osijek PošaljiPoslato: Pet Apr 03, 2015 7:51 pm
    ----
Da, gnojivo samo smeta.
I iz gore navedenog razloga glede patogena i iz razloga tezeg oziljavanja.
Lakse se oziljava u supstratu sa manje hranjiva...
Kreketalo je opisao gore izvrstan nacin.
Zasto?
Pa zato sto se na taj nacin sljedecih 15 godina samo rezu podloge u velikom broju svake godine.
To tako rade i profesionalci,rasadnicari.

#114: Re: Stratifikacija Autor: kikisesveteLokacija: Sesvete PošaljiPoslato: Uto Nov 24, 2015 8:27 pm
    ----
Pozdrav svima, mozda sam novi clan na forumu, ali aktivno pratim vase postove duze vrijeme. Imam iskustva sa sijanjem mnogih povrtnih kultura, u zadnje vrijeme s paulovnijom i sortama magnolija. Prihvatio sam se novog izazova, pa mi je potrebno par pametnih savjeta oko stratifikacije. Naime od jednog dilera sam narucio sjeme 8 sorti javora ("japan maples"), rijec je o:
-Acer shirasawanum Aureum
-Acer ginnala Flame
-Acer negundo Flamingo
-Acer japonicum Aconitifolium
-Acer palmatum dissectum Atropurpureum
-Acer pseudosieboldianum / korean maple
-Acer palmatum "ORANGE DREAM“
-Acer p. subsp. "take"

Citajuc po netu, stekao sam neku viziju idealnog stratificiranja za ove sorte, ispravite me ako grijesim.
Natopiti sjeme u vrelu vodu i ostaviti na sobnoj temperaturi 24 sata. Nakon toga zamjesati smjesu treseta, pjeska i sjemena i sve zajedno ubaciti u plasticnu zip vrecicu, izbusiti nekoliko rupa pri vrhu vrecice i odloziti sve zajedno u hladnjak na 0°C-6°C 90 do 120 dana?
U slucaju da sjeme prije proklija u mogucnosti sam ga posijati u stiroporne kontejnere jer imam inkubatore koje sam ranije koristio za druge kulture u kojima mogu podesavati temperaturu svijetlost i provjetravanje..

#115: Re: Stratifikacija Autor: Nihonjin PošaljiPoslato: Sub Sep 09, 2017 7:04 pm
    ----
vece gospodo,

ja skupljam zireve ocu da pravim hrastovu sumu. imam gomilu zireva hrasta luznjaka i kitnjaka, neke sam brao, neke skupljao sa zemlje: testirani su u vodi, ne plutaju. Citam na netu doduse za americke hrastove neki kazu da se mogu odma stavljati u zemlju, neki da se moraju drzati u frizideru pa me zanima kako to ide sa nasim sortama. Ja sam nekoliko njih stavio u zemlju u saksije i stoje mi na terasi na otvorenom. ali ako mi prepourucujete frizider i hladnocu spremicu sledecu turu tako.
Primetio sam takodje da je kitnjak daleko tamniji, a luznjaci su jos uvek zeleni. ne razumem se u sorte toliko ali kontam da imaju drugacije cikluse.


inace sasvim slucajno sam pre mesec dana u Gordnjem Milanovcu kod ujaka u dvoristu pokupio neke lesnike, i jedan sam stavio u zemlju bez ikakve nade jer nikada mi nije uspevalo da mi nesto nikne iz semena [od drva] i pre nekoliko dana sam video da ima klicu.

pa sam pomislio ako moze lesnik, mozda moze i zir :))))

tako eto, ima li tu madju vama nekog sa iskustvom sa hrastovima Smile

pozdravchic.

#116: Re: Stratifikacija Autor: solecarLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Jan 28, 2018 7:19 pm
    ----
Duže vreme me nije bilo , te se eto sad opet aktiviram. Na nekom sajtu sam pročitao da seme nektarine treba da se razbije i izvade plodovi koji su unutra i da se ostavi u frižideru nekoliko meseci , a da se nakon toga posadi u zemlju. Stavio sam ih u frižider krajem oktobra , početkom novembra. Da li treba još da mi stoje ili bih mogao da ih posadim?

#117: Re: Stratifikacija Autor: zarkodjLokacija: Bač PošaljiPoslato: Ned Jan 28, 2018 7:30 pm
    ----
Mislim da to ne treba stratifikovati.Iz iskustva znam da se breskva zaseje i redovno niče bez problema. Ja bih to odmah u zemlju.

#118: Re: Stratifikacija Autor: solecarLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Jan 29, 2018 12:05 am
    ----
Nektarina je u pitanju , ne breskva. Tako da ne znam koliko je primenljivo , tj. koliko slično se nektarina ponaša breskvi.

#119: Re: Stratifikacija Autor: zarkodjLokacija: Bač PošaljiPoslato: Pon Jan 29, 2018 6:16 am
    ----
Ja bih rekao isto. Zasej odmah da se ne mučić . U suprotnom pazi da ne krene pa posle to polomiš.

#120: Re: Stratifikacija Autor: gandradLokacija: Jagodina PošaljiPoslato: Čet Mar 15, 2018 7:52 pm
    ----
Ljudi jeste vadili semenje i koštice iz stratifikacije?



-> Razmnožavanje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Sledeća  :| |:
Strana 8 od 9