:: Forums ›
detaljno
Gloriosa
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50  Sledeća  :| |:
-> Egzotične vrste

#346: Re: Gloriosa Autor: DivaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Maj 05, 2008 9:25 pm
    ----
Vinka, a da ti nju odma bacis u smece? ili da procitas ovih 20-ak stranica, mozda ce ti se javiti zasto je "usporila sa rastom" Rolling Eyes

a diascije ostavi u toj saksijici Dry

#347: Re: Gloriosa Autor: vinkaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Maj 06, 2008 10:54 am
    ----
Ne kapiram. Ona nije prestala da raste, samo ne raste onom brzinom kao kad je tek iznikla.

#348: Re: Gloriosa Autor: bbabaLokacija: svilajnac PošaljiPoslato: Uto Maj 06, 2008 12:53 pm
    ----
vinka citat:
Ne kapiram. Ona nije prestala da raste, samo ne raste onom brzinom kao kad je tek iznikla.
Vinka opusti se Wink moja glosa je prosle godine cvetala kad su neki dobijali semenke i poceli da uspavljuju svoje Wink

Cudna biljka i jako nepredvidiva Twisted Evil ali prekrasna samo ti glosu mazi i pazi i nagradice te Smile

#349: Re: Gloriosa Autor: cimbiLokacija: Niš PošaljiPoslato: Uto Maj 06, 2008 1:47 pm
    ----
Vinka treba joj veca saksija Wink

#350: Re: Gloriosa Autor: dadaLokacija: Pancevo PošaljiPoslato: Uto Maj 06, 2008 8:58 pm
    ----
Gloriosa je vec nekih nedelju dana po chitav dan napolju. Moram priznati da sam je jedno veche zaboravila uneti unutra. Kako smo eto sluchajno povukli nogu ostala je od tada napolju.
Lepo raste..... Bye Bye

#351: Re: Gloriosa Autor: floranLokacija: Nis PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 2:36 pm
    ----
Od 4 posadjene 1 zadovoljavajucom brzinom raste, 2 nisu krenule ali gomolji zdravi, i jos jedna krenula a ja je potkacila, cak odvojila od gomolja ali evo vec nekoliko dana jos uvek ziva, valjda ce pustiti zilice.

#352: Re: Gloriosa Autor: sojaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 5:06 pm
    ----
Gloriosa (plameni ljiljan ili Glorioza)
Gloriosa (porodica Liliaceae) Plameni ljiljan, puzeći ljiljan ili glorioza ljiljan
Rod gloriosa obuhvata 5 vrsta rasprostranjenih u tropskoj Africi i Aziji
Gloriose su višegodišnje zeljaste penjačice poreklom iz tropskih šuma, a u aridnim oblastima Kenije, Somalije i Etiopije sreću se niže, uspravne biljke iz ovog roda čija visina ne prelazi 30 cm. Stablo je prosto, puzeće i ovim biljkama je potreban oslonac za penjanje. U prirodnim uslovima dostižu dužinu veću od 5 metara, listovi su sedeći, lancetasto izduženi sa vitičastim kukicama na vrhu pomoću kojih se hvataju za oslonac. U zemlji imaju rizomsko-gomoljastu, cilindričnu tvorevinu na kojoj je vidljiva tačka rasta. Cvetovi su pojedinačni, sa dugim cvetnim drškama, krupni, do 10 cm u promeru i pojavljuju se u gornjem delu stabla. Prašnici su radijalno rašireni i horizontalno postavljeni, 6 latica u cvetu su izdužene i savijene unazad, talasaste, crvene boje sa žutom osnovom ili žutim rubom pa cvet izgleda kao plamen na vetru, zbog čega se ove biljke i nazivaju plameni ljiljan. Postoje vrste i sa čisto žutim cvetom, a razni hibridi se razlikuju po nijansi boje cveta, od narandžaste, žute, svetlije ili tamnije crvene do bordo boje.
U kućnim uslovima gaje se Gloriosa superba i Gloriosa rotshildiana
Gloriosa superba
Poreklom je iz tropske Afrike, ali se u prirodi sreće i u Aziji (Indija, Nepal, Mianmar)
G. superba var. Grandiflora ima veoma krupne cvetove, dok G. Superba var. Lutea ima cvetove žute boje.
Cveta od jula do septembra meseca

Gloriosa rotshildiana
Poreklom je iz Ugande – centra tropske Afrike. Njeni cvetovi su nacionalni simbol Zambije. G. Rotshildiana var. Citrina ima cvetove limun-žute boje.
Cveta od juna do septembra meseca

Gloriosi odgovara temperatura u toku vegetacije od 20-22 stepena celzijusa, a gomolji se zimi čuvaju na temperaturi od oko 12 stepeni.
U proleće po pojavi izdanaka treba postepeno povećavati temperaturu, jer nagla promena temperature može dovesti do propadanja biljaka. Gloriosa zahteva mnogo svetlosti u toku vegetacije, ali direktni sunčevi zraci mogu oštetiti listove. U vreme intenzivnog porasta obilno se zaliva, supstrat treba da bude stalno vlažan, ali treba voditi računa da se voda ne zadržava u saksiji kako ne bi došlo do trulenja gomolja. Koristi se gotov supstrat za tropsko bilje ili se pravi smeša humusa, šumske, baštenske zemlje i peska kako bi supstrat bio propustan za vodu. Na dno saksije obavezno staviti drenažni sloj od krhotina glinenih saksija ili kamena i peska. U jesen kada listovi počinju žutiti prestaje se sa zalivanjem. Gloriose traže bogata zemllišta, pa se preporučuje prihrana tečnim đubrivima jednom nedeljno od početka intenzivnog rasta do kraja cvetanja. Ova biljka zahteva povećanu vlažnost vazduha, pa se pored biljke stavljaju posude sa vodom i redovno se orošava. Pred kraj zime, a pre početka rasta izdanaka gomolji se presađuju. Oni su lako lomljivi pa pri presađivanju treba voditi računa da se ne oštete. Gomolj se sadi u vodoravnom položaju tako da bude prekriven oko 2 cm sa supstratom, u široke saksije i pri temperaturi od 18-20 stepeni brzo se pojavljuju izdanci. Prijaju joj niže noćne temperature. Tokom maja meseca biljka veoma brzo raste i dostiže dužinu od 1-2 metra pa se mora redovno prihranjivati. U toku leta treba birati đubriva sa povećanim sadrtžajem fosfora i kalijuma kako bi gomolj sazreo.
U južnoj Evropi gloriosa se može uzgajati i u baštama, dok se u kontinentalnim uslovima gaji kao sobna biljka. Leti se može izneti u baštu na sunčano mesto zaštićeno od vetra. Posađena u bašti gloriosa bolje raste i više cveta.
RAZMNOŽAVANJE:
Glorioza se može razmnožavati mladim gomoljima koji se odvajaju pri presađivanju. Treba voditi računa da svaki mladi gomolj ima svoju tačku rasta. Gomolji se sade u dezinfikovanu zemlju i svaka 3-4 dana po malo se zaliju. Cvetanje zavisi od veličine gomolja, biljke iz malig gomolja neće cvetati te godine. Ako biljka ima dovoljno svetla i dovoljno hraniva svake godine se dobije 1-2 mlada gomolja. Pri odvajanju mladih gomolja koji imaju sopstvenu tačku rasta mesto odvajanja treba posuti prašinom drvenog uglja i ostaviti pre sadnje gomolje da se mesto odvajanja osuši kako ne bi došlo do trulenja. Setvom semena u 2. mesecu na temperaturi od 22-24 stepena i pri povećanoj vlažnosti (pokriti saksiju staklom ili najlonom i nekoliko puta dnevno provetravati) dobijaju se mlade biljke koje brzo formiraju gomolje. Nicanje može trajati i 3-4 meseca. Biljčice se u fazi drugog lista presađuju u zasebne saksije, a dobijene biljke cvetaju tek nakon 3 godine. Pri kupovini gomolja treba obratiti pažnju da li je vidljiva tačka rasta, ako je nema iz gomolja neće krenuti izdanak.
Biljka Gloriose u svim svojim delovima sadrži kolhicin, koji može biti fatalan ako se unese u želudac, pa zbog toga treba voditi računa da maloj deci biljka nije na dohvat ruke.

Gloriosa u svom biljnom soku sadrži visoku koncentraciju alkaloida koji mogu izazvati osip ili crvenilo kod alergičnih osoba, ili osoba sa osetljivom kožom. Alkaloid koji sadrži ova biljka je kolhicin koji se koristi u medicini za proizvodnju lekova, ali i za dobijanje poliploidnih biljaka, jer sprečava razilaženje hromozoma pri deobi ćelija. Jedan gomolj od 30 grama u sebi sadrži oko 90 mg kolhicina, a u jednoj semenki nalazi se preko 3 mg ovog alkaloida.
Ponik Gloriose raste nekoliko centimetara dnevno, a za vreme rasta ne odgovara joj temperatura niža od 15-18 stepeni (idealno oko 20). Gomolj se zimi ne sme držati na temperaturi nižoj od 5 stepeni jer tada propada. Cvetovi se kod ove biljke razvijaju ni otvaraju postepeno. Latice cvetova su prvo zelene i priljubljene jedna uz drugu, kada se otvaraju latice žute, zatim postaju postepeno postaju vatreno crvene sa žutim rubom i osnovom i savijaju se unazad. U isto vreme na jednoj biljci ima nekoliko cvetova u raznim stadijumima razvića. Na jednoj biljci ima 6-7 cvetova, tako da se u saksiju promera 25-30 cm mogu posaditi 2-4 gomolja kako bi se dobilo bogatije i raskošnije cvetanje. Preporučuje se gajenje Gloriose u keramičkim ili glinenim posudama, a ne u plastičnim. Listovi Gloriose su dugi oko 7,5 cm, izduženi su i zaoštreni na vrhu, goli, sjajni i jarkozelene boje. Plod je izdužena trodelna, kožasta čaura sa mesnatim jarko-crvenim semenkama. Semenke zadržavaju klijavost 3 godine. U 9. mesecu stablo i listovi žute i venu, kada se prestaje sa zalivanjem i supstrat se u saksiji isušuje. Za vreme vegetacije biljku treba orošavati ujutro rano, pre sunca i navečer kasno. Cvetanje svakog cveta traje 2-3 nedelje. U istu saksiju ne treba saditi druge biljke jer ova biljka ne podnosi društvo.
Gloriosa rotschildiana ima manje talasaste latice cvetova od G. superba. Prva cveta od juna do avgusta, a druga od jula do septembra


Ja sam pre jedno mesec dana posadio jedan gomoljčić da vidim kako će ova biljka uspevati kod mene. Saksija je na terasi i pre neki dan vidim da je izdanak provirio. Sada sam posadio još jedan gomolj. kao što vidite naoružao sam se i sa literaturom... Iz 20-tak izvora sam povadio najbitnije delove i napravio tekst o ovoj biljci, pa evo da i to podelim sa vama.

#353: Re: Gloriosa Autor: jellenaLokacija: apatin PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 5:11 pm
    ----
Hvala soja za tekst.Bas si mi pomogao a verujem i mnogim clanovima.Sve na jednom mestu. Bye Bye

#354: Re: Gloriosa Autor: sojaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 5:21 pm
    ----
Obično kada nabavim neku novu biljčicu potrudim se da pribavim informacije o njoj. Stavio sam ovaj tekst da svima olakša uzgajanje i da da odgovor na mnoga pitanja. Ovo je samo tekst, a mi smo ovde za razmenu iskustava prilikom gajenja. Stavio sam tekst i za Sprekeliju i Amaryllise ili Hippeastrume.

#355: Re: Gloriosa Autor: floranLokacija: Nis PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 5:25 pm
    ----
Hvala Sojo, tekst bi mogao u enciklopediju.

Sve sam dobro iscitala, jedini uslov koji nisam ispunila je taj , jos uvek nema konstrukciju za penjanje, do subote joj nista nece biti.
Za sada je u plasticnoj saksiji i tu ostaje, veoma je krta i nemam nameru da je pomeram, 2 gomolja su u glinenoj pa cemo videti da li ce i oni krenuti.

Cekam da se vreme stabilizuje i prebacujem je sa zapadnog prozora na jugoistocno okrenutu terasu, cuvam joj pocasno mesto, s obzirom da me je njen izgled i cvet odusevio . (videla oko 8. marta u Gardeniji)

#356: Re: Gloriosa Autor: sojaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 5:42 pm
    ----
I ja sam svoje gomolje posadio u plastične saksije, a ova što je izvirila još nema konstrukciju... Bitno da znam kako leži gomolj pa da ga ne povredim, ali za vikend ću i to odraditi.

#357: Re: Gloriosa Autor: cimbiLokacija: Niš PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 5:44 pm
    ----
Stvarno Sojo, umesto po temama trebao si u Enciklopediju, onda bi tekstovi uvek bili lako dostupni bez mukotrpnog pregledanja veceg broja stranica. Inace tekstovi su super :+

#358: Re: Gloriosa Autor: sojaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 5:49 pm
    ----
A može li se to premestiti?

#359: Re: Gloriosa Autor: cimbiLokacija: Niš PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 5:53 pm
    ----
Pa ako nećeš ti, evo odradiću ja, samo da nađem malo više vremena... Wink

#360: Re: Gloriosa Autor: dadaLokacija: Pancevo PošaljiPoslato: Sre Maj 07, 2008 9:18 pm
    ----
Odlichan tekst Sojo. Ima bash puno dobrih informacija. Verujem da ce nam svima biti od velike koristi pri gajenju nashih biljaka. Bye Bye



-> Egzotične vrste

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50  Sledeća  :| |:
Strana 24 od 50