#421: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Ned Feb 07, 2016 10:36 pm ---- Ja je ne bih tretirao preventivno. Masline imaju neke specifične štetnike koji stvaraju dosta problema uzgaivačima ali je to u principu vrlo otporna biljka, naročito u našim klimatskim uslovima. Treba joj što više sunca i toplote a vode tek toliko da ne skapa od žeđi. A što se tiče zemlje to što kamenitije i sa što više krečnjaka. Maslinu je najlakše ubiti zalivanjem. Idealno bi bilo postaviti je negde na celodnevno sunce a da je saksija u hladu pa tako do decembra.
Ima da uživa.
#422: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: naskovic, Lokacija: NisPoslato: Ned Feb 07, 2016 11:22 pm ---- Hvala Drveni, psotoji mogucnost da "leti ladi noge a pece glavu"
#423: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: orhidejkaa, Lokacija: Banja lukaPoslato: Pon Feb 08, 2016 11:44 pm ---- Evo,jedno pitanje vezano za maslinu.Kupila sam dvije masline,posadjene u saksiji jedna pored druge,navodno muska i zenska....i jedna mi je propala,druga se drzi normalno,prezimila je u vrtu,malo zasticena,pokrivena,za svaki slucaj,posto je mlada sadnica....i kako cu sada znati koja mi je maslina propala,a koja ostala....
#424: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: naskovic, Lokacija: NisPoslato: Pon Feb 08, 2016 11:48 pm ---- muska i zenska!?
Nisam strucnjak za masline, citao sam dosta, ali ovo prvi put cujem.
Ako je neka sorta samobesplodna, to ne znaci da je zenska ili muska....vec da joj je potreban oprasivac od neke druge sorte. Javice se neko verujem.
#425: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: Misterio, Lokacija: Banja Luka/KistanjePoslato: Uto Feb 09, 2016 6:58 am ---- Pozdrav:) Ne postoje ,,muške i ženske masline'' već sorte. Koje mogu biti samoplodne(rijetko) djelimično-samoplodne, i autosterilne. Zato jer najveći broj sorata maslina u cvatnji ima veliki broj nepotpunih (sterilnih) cvjetova ,koji se ne mogu oploditi. Postotak tih nepotpunih cvjetova u prosjeku je u pojedinih sorata od 20 – 70 %. Evo karakteristike ugrubo nekih od najpopularnijih sorti.
- Oblica u našim maslinicima je zastupljena oko 80% od svih sorata,
- raste bujno te oblikuje okruglastu krošnju,
- rađa redovito i obilno,
- plod je okruglasta oblika s velikom količinom ulja oko 22%, pa spada među uljne sorte, mada budući da ima dosta velik plod sa čvrstim mesom, služi i kao stolna sorta,
- kao njenog oprašivača uglavnom koristimo sorte Leccino i Pendolino .
- Istarska bjelica je stara sorta umjerenog bujnog stabla i redovite rodnosti,
- plodovi su srednje veličine, svijetlozelene do žućkaste boje sa radmanom većim od 24%,
- ulje izvrsne kvalitete, a plodovi pogodni za konzerviranje,
- dosta otporna prema niskim temp. i udarima vjetra,
- kasno dozrijeva u drugoj polovini studenog,
- Za ovu sortu za njenog oprašivača koristimo Leccino.
- Sorta Ascolana je jedna od najcjenjenijih stolnih sorata masline,
- stablo bujnog rasta, guste krošnje, okruglastog oblika,
- grane čvrste, uzdignute, rodne grančice blago povijene. List eliptičan, spiralnog oblika, svijetlo zelene boje,
- plod krupan (8-10 g), jajolik, ponekad blago asimetričan, u početku zelene boje sa žutim odsjajem, postupno prelazi iz crvenkasto ljubičastu boje u crnu.
- otporna na niske temperature,
- stranooplodna sorta, neophodni su joj oprašivači poput: Pendolino i Leccino
Budući da su većina maslina stranooplodne voćke, da bi uspješno dolazile u rodnost potrebni su joj i dobri oprašivači. Pa tako jedni od njih koje bi posebice izdvojio su Leccino i Pendolino.
- Leccino sorta se preporučuju za duboka tla radi lakšeg podnošenja suše,
- razvija bujna stabla sa razgranatom krošnjom,
- plodovi su ovalno-valjkasti, osrednje krupnoće, sa sadržajem ulja oko 22 %,
- preporučuje se za suvremene nasade sa dobrim i dubokim tlima kao vodeća sorta ,
- dobar oprašivač joj je Pendolino.
- Pendolino sorta razvija srednje bujno stablo, sa dugim izbojima,
- stvara veliku količinu klijavog peluda, i odličan je oprašivač za mnoge sorte, a za njega je dobar oprašivač Maurino,
- vrlo je rodna sorta i redovito rodi,
- plodovi su sitni, u zrelosti crne boje, a radman ulja iznosi oko 22%,
- preporučuje se za sadnju u svim nasadima, u količini od 10%.
#426: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: Misterio, Lokacija: Banja Luka/KistanjePoslato: Uto Feb 09, 2016 6:42 pm ---- Btw. , evo u Banja Luci ima mala maslina od 3 god koja preživljava vani vec dve godine(bez ikakve, ali ikakve zaštite, s oštećenjima doduše). Slučajno sam sreo vlasnicu. Kaze da je kupiila u Rijeci...Ali mislim da nije istarska bjelica. Ne liči listom a i forma je bonsai u originalu, najvjerovatnije Esp ili Ita.
#427: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Uto Feb 09, 2016 9:07 pm ---- Uf, ta banjalučka maslina mi je baš nedokučiva.
Zašto ovo kažem. Koliko god sam blenuo u njenu sliku ne mogu da se otrgenm utisku da nešto sa tom biljkom nije u redu. Maslina ne bi smela da gubi lišće preko zime a ova je bez lišća. Ako je to tačno, znači da je gadno stradala od mraza. Pitanje da li je i živa.
#428: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: orhidejkaa, Lokacija: Banja lukaPoslato: Uto Feb 09, 2016 9:10 pm ---- Kod mene je maslina oblica,tako su mi rekli u rasadniku gdje je kupljena,samo sto su bile dvije u paru, i jedna je propala,a druga se dobro drzi i vidim pusta mlade listove,ali sam je ipak zastitila malo najlonom,posto je jako mala sadnica oko 30 cm.
#429: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: Misterio, Lokacija: Banja Luka/KistanjePoslato: Sre Feb 10, 2016 8:08 pm ---- Ta sorta Oblica (vise populacija) je i najotpornija na mraz i jak vjetar. Samo jako lose trpi vlagu i rađa izrazito alternatvino 70%morfoloski muških cvjetova pa se računa u kao vise djelimično autofertilna. Bez oprasivača Leccino je po mnogima najbolji ili Ascolana, moze i Levantinka redovnija je i oblinija rodnost.
Drveni ziva, bar kad sam zadnji put bio i ima zdravih listova i zelenih izboja. Ali jako otećena tačno, iako joj je to vec druga defoliacija, neobično se drži mislio sam da je mrtva prosle zime.
#430: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: Misterio, Lokacija: Banja Luka/KistanjePoslato: Sre Feb 10, 2016 8:19 pm ---- Evo za onu iz B. Luke jasno su bili novi i zdravi izboji, Pojačao sam kontrast. Čim budem u prilici vidjecu kakva je situacija.
#431: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: Misterio, Lokacija: Banja Luka/KistanjePoslato: Sre Feb 10, 2016 9:09 pm ---- Za sve zainteresovane za održivost masline na kontinentu. Preporučujem da pročitaju ovu stranicu, o zaljubljenicima u maslinarstvo u Oregonu (zona8a/7b česti upadi polarnih hladnoca praćenih strašnim minusima ipod -20 C )koju vec oko 15-12 god pokusavaju i uspjevaju da se bave maslinarstvom u takvim baš graničnim uslovima. Zanimljivo za 7b područje misle da bi samo jedna sorta opstala Frantoio(inače u dubokoj zemlji je malo otporniji od Leccina u protivnom lako strada) Stranica je odlična i sistematski obrađuje tematiku.
#432: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Čet Feb 11, 2016 1:13 pm ---- Jooj Misterio kako bih ja voleo da imam bar 10% tvoga entuzijazma.
Ipak, klima Srbije, kontinentalnog dela Hvratske ili Bosne teško da se može porediti sa Oregonom. Oregon jeste 7b/8a ali jako zavisi od lokacije. Ako sam dobro razumeo informacije da tog sajta, meteorološka stanica najbliža ovim maslinama se nalazi u gradiću McMinnville u okrugu Yamhill. To je neki severozapad Oregona, vrlo blizu obale koje je ujedno i najtopliji deo ove savezne američke države. Cela zapadna američka obala, praktično od Britanske Kolumbija pa sve dole na jug je pod uticajem severne pacifičke struje koja značajno podiže temperaturu i obale i unutrašnjosti. Sličan efekat kakav ima Golfska struja na zapadnoevropsku obalu. Inače, po Köppenovoj klasifikaciji ovaj deo Oregona spada u Csb (Cool-summer Mediterranean climate), znači približno kao Galicija u Španiji, područje Ponta u Turskoj ili obala Čilea.
No, one slike maslina zatrpanih snegom su svakako ohrabrujuće.
#433: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: Misterio, Lokacija: Banja Luka/KistanjePoslato: Čet Feb 11, 2016 9:01 pm ---- www.oregonolives.com/i...e32371.jpg
Zima u masliniku koji je na granici 8a/7b 2014 Februar.Tablica ispred je najgori period 6 vezanih ledenih dana s minusom max -18, zatim sniježna oluja 9. 2. 2014. www.oregonolives.com/i...e32421.jpg
Februrar 23. 2014 Šteta minimalna? www.oregonolives.com/i...e32351.jpg Za kraj zaključak ovog upornog farmera: Cititat na eng: ,,Combining my personal observations with this data, I might say Frantoio, Carolea, Lucca, Taggiasca, Cailletier, Leccino (the other "super-Tuscan"), Grossane, Grignan, Luques, Saloneneque, Aglandau, Ascolano, Picholine and perhaps Amfissa are the most cold hardy here, in my current opinion.
Inače ovi farmeri zive daleko od sigurnih zona u Oregonu koji na obalu idu i u zonu 9a.
Naravno ovo se ne odnosi na 85% lokaliteta kontinentalnih u Srbiji i Hrvatskoj. Za Makedoniju vec druga priča. Ali mikrolokaliteta u gradovima sigurno ima. Istorijski masline su se gajile u Đerdapskom ostrvu Adi Kale to su činjenice. A etuzijazam ne škodi ako ne riskiraš ne mozeš da znaš.
#434: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: fLuXx, Lokacija: PančevoPoslato: Pet Feb 12, 2016 10:28 am ---- Pozdrav Misterio,
Mogu li se neke od tih sorti naći na našim prostorima? Ja sam zainteresovan da probam sa maslinama na otvorenom (u mirkoklimi) već neko vreme, ali mi nešto ne ide nalaženje otpornijih sorti. Ja sam u okolini Beograda i verujem da bih našao mesto sa pogodnom mikroklimom.
#435: Re: Maslina (Olea europaea) Autor: Misterio, Lokacija: Banja Luka/KistanjePoslato: Pet Feb 12, 2016 10:16 pm ---- Pozdrav...
Konkretno... klima BG, pravih mikrolokacija je sigurno 8a(stvarnih) i mislim da bi sorta Frantoio ili Ascolana Tenera tu bile bolje tu u zavjetrini nego u Dalm-zagori gdje je fluktacija temperatura cesta od npr -6 do +19 za 6-7 sati sto dovodi do pucanja kore i smrti za kultivare podlozne Pseudomonas savastanoi bakteriji ili raku masline. Sad teško je reči sta je dostupno ... Mozda bi bilo dobro da kupiš sadnicu Oblice(najotpornija na niske temperature i vjetar ima je u Sinju gdje je min u zadnjih 20 god bio -23C' ili Kninu gdje se redovno njeri od početka vijeka 29'te i 56te' je išlo di čak -18,4 C) na Jadranu jednogodišnja nebi smijela biti skuplja od 5 eur. 100cm oko. Ista cijena za Leccino...Sto se drugih kultivara tiče a ovdje pomenutih kao otporne nisam upoznat za cijenu, a nabavka je nepouzdana. Milslim da bi Oblica, Lećino i Ascolana bili ok za probati. One se u primorju nabavljaju lako, ponavljam ako je sadnica manja od 80-100cm a košta preko 5 eur, prevara je dvogodišnja je duplo deblja i košta oko 7 eur. i 100 -120 cm.