:: Forums ›
detaljno
Plumeria
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110  Sledeća  :| |:
-> Egzotične vrste

#616: Re: plumeria Autor: JelencicaLokacija: Ferrara, Italy PošaljiPoslato: Čet Jun 19, 2008 6:36 pm
    ----
Ja ne znam baš ništa Sad

#617: Re: plumeria Autor: itanLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Jun 19, 2008 6:43 pm
    ----
Plumeria (Frankopanka, frangipani)

Porodica: Apocynaceae; domovina: Srednja Amerika od kud se proširila u sva tropska područja svijeta
Biljka je ime dobila po francuskom botaničaru iz 17. stoljeća Charlesu Plumieru, koji je putovao po Americi skupljajući podatke o biljnom i životinjskom svijetu novootkrivenih područja.. Za narodno ime "Frangipani" zaslužni su Italijani koji su još u 16. stoljeću biljci dali ime po parfemu "Marquis Frangipani" na koji ih je miris biljke podsjećao.

OPIS BILJKE
Plumeria je vrlo zanimljiva tropska biljka, poznata u svijetu po raznobojnim cvjetovima nezaboravnog mirisa, simbol je vječnog života i često se koristi u vjerskim obredima kod žrtvenih prinosa. Plumeria alba je čak nacionalni cvijet Nikaragve i Laosa gdje je poznata pod nazivima "Sacuanjoche" odnosno "Champa", no najveću je popularnost stekla na Hawaima gdje se njeni cvjetovi pletu u vjenčiće (lei) i njima darivaju gosti tog otočja, uz to cvijet u kosi iza desnog uha znači da je djevojka još slobodna a iza lijevog - zauzeta.


Plumeria se može uzgajati kao malo drvce ili grm, što ovisi o vrsti, ali i načinu uzgoja, odnosno orezivanju. Listopadna je, ostaje bez listova u sušnim razdobljima od studenog do ožujka/travnja. Listovi su veliki sjajni, kožasti, ovisno o vrsti do 50 cm dugi i 7,5 široki (na odrasloj biljci na prirodnom staništu, kao lončanica ima puno manje listove). Stabljike su mekane i lako lomljive, pri oštećenju iz rana curi mliječni sok (otrovan) tipičan za Apocyannaceae porodicu. Cvate tijekom cijelog ljeta na vrhovima grana, cvjetovi su promjera 5 – 10 cm sa pet latica i skupljeni su u vjenčiće, prekrasnih boja od bijele, žute, ružičaste, crvene… i opojnog mirisa koji se širi u predvečerje.

UZGOJ, NJEGA
Plumerie traže bogatiju, dobro propusnu zemlju. Ako je uzgajamo kao lončanicu preporuča se u vrtnu zemlju umiješati pijeska (ili perlita) i treseta ( ili koristite kupovnu zemlju za kaktuse primiješajući joj malo vrtne zemlje). Za cvatnju joj je potrebna visoka vlažnost zraka, obzirom da na prirodnim staništima cvate za kišnih razdoblja, te se tijekom ljeta preporuča redovito prskanje biljke, ili uzgoj kraj stajaće vode (jezerca, fontane, bazena ili sl) Idealna je biljka za terase, no morate joj osigurati potpuno osunčano mjesto do laganu sjenu s barem pola dana direktnog sunca.
Prihrana se preporuča gnojivom sa visokim udjelom fosfora (srednji broj NPK mora biti najmanje 20 do 50) potrebnim za obilniju cvatnju, no samo tijekom razdoblja vegetacije (od svibnja do kolovoza), svakih dva tjedna. Ako se uzgaja kao lončanica presađivanje se preporuča svake druge godine u travnju, odnosno kad počinje listati. Prije presađivanja je moguće i orezivanje biljke zakidanjem vrhova kako bi se bolje razgranala. Međutim moramo spomenuti da kod orezivanja mladih biljaka (do 5 godina starosti) postoji mogućnost da ne cvatu iste, pa čak ni sljedeće godine. Kod odraslih primjeraka orezivanje ne utječe na cvatnju.
Plumerie su vrlo osjetljive na višak vode, podložne su truljenju ako im je premokro i nikako im ne smijete ostaviti vode u podlošku. Zimi biljku uopće ne zalijevamo, tek kad u proljeće počinje listati počinjemo sa umjerenim zalijevanjem, kroz ljeto ukoliko je potrebno (vruća i suha ljeta) zalijevamo svakodnevno ako je površinski sloj zemlje od 3 cm prosušen. S dolaskom jeseni opet smanjujemo zalijevanje dok ne otpadnu svi listovi koje počne gubiti ispod 10 stupnjeva. Poželjno je prije pospremanja biljke na zimovanje odrezati lišće koje je eventualno ostalo na granama radi sprečavanja pojave bakterijskog truljenja. Eventualna oštećenja grana odrežite čim ih primijetite do zdravog dijela biljke, inače se truljenje odnosno sušenje, vrlo brzo može proširiti i dovesti do propadanja cijele biljke.
Kao lončanica može narasti i do 3 metra, no za oko 5 godina biljka će izgledati golo, samo s listovima na vrhu, pa ćete radi pomlađivanja biljke i bolje razgranatosti morati pribjeći orezivanju, ili je u veću teglu zasadite zajedno s još nekom biljkom s istim zahtjevima za uzgoj ( iz istog roda ili kakvu sukulentnu biljku).

OTPORNOST
Plumerie su otporne u zonama 9 do 11, što znači da se u našim krajevima može uzgajati jedino kao lončanica. Idealna temperatura prezimljavanja je oko 10 stupnjeva, nikako ne podnosi temperaturu ispod 0,5 stupnjeva jer osjetljiva stabljika počinje propadati. Kad biljka preraste tegle možete je zasaditi direktno u vrt na proljeće i vaditi je van kasno u jesen te pospremiti u topliji prostor, no noćna temperatura nikako ne smije do nula stupnjeva. Nepredviđeni mraz može nadzemni dio doslovno uništiti pa je ovakav uzgoj vrlo rizičan u kontinentalnim dijelovima Hrvatske, dok u priobalju takvih strahova nema prije dolaska zime i mirovanja.
Plumeriu često za sušnih ljeta napada crveni pauk, nametnik koji je jedva vidljiv golim okom, no prepoznat ćete napad ako listovi počinju dobivati mrlje po sebi i otpadati, a moguće zamijetite i sitnu paučinu.. Da bi izbjegli ovu napast, koja vas može koštati uživanja u cvatnji, održavajte visokom vlažnost zraka oko biljke. U slučaju bolesti mlađu biljku možete staviti u veći najlon (zbog visoke vlažnosti zraka pauci će uginuti) ili potražite u poljoprivrednim apotekama akaricid.

DOBRO JE ZNATI
Da bi uživali u mirisu cvjetova plumerie morate joj osigurati zimski odmor, inače ne cvate, dakle nije tipična sobna biljka i kao takvu je ne možete uzgajati. Smjestite je u hladniji svijetli hodnik, garažu, idealno u stakleni vrt.
Plumerie cvatu tek u trećoj do petoj godini života, ovisno o uvjetima koje im pružate, ubrani cvijet može izgledati svježe nekoliko dana bez potrebe da ga stavljate u vodu.
Dobro je znati da biljka i ljeti može izgubiti lišće ako je redovno ne zalijevate, pa svako gubljenje lišća ne mora značiti bolest. Crvenog pauka prepoznat ćete po mramoriranom lišću a vidljiv je povećalom.

VRSTE I SORTE
Osnovnih je sedam vrsta ali na tisuće kultivara s različitim oblicima, bojom i veličinom cvjetova i lišća.
Plumeria Alba naraste do 12 metara, listovi su do 30 cm dugi, cvjetovi bijeli sa izraženim žutim mrljama u središtu.
Plumeria Rubra – visine do 6 metara sa vrlo velikim lišćem (50 cm) s atraktivnim ružičastim do crvenim cvjetovima promjera 10 cm, lagano zavinutih latica
Plumeria Obtusa je listova zaobljenih pri vrhu, čisto bijelih cvjetova, sa jedva zamjetnim žutim mrljama i nešto užih latica Itd.

Pogledajte raznolikost kultivara u Botaničkom vrtu na Havajima: Honolulu Botanical Gardens


KRATAK PODSJETNIK ZA UZGOJ PLUMERIE

- čim više sunca
- visok udio fosfora kod prihrane
- dobro drenirana zemlja
- što toplije vrijeme tim više vode, za zimskog mirovanja ne zalijevamo
- počinjemo zalijevanje i prihranu biljke tek po pojavi prvih listova
- najniža temperatura koju može kratkotrajno preživjeti je 0,5 stupnjeva, idealna za mirovanja 10
- kod uzgoja u zatvorenom prostoru češći su napadi crvenog pauka
- kod orezivanja mladih biljaka produžujete vrijeme čekanja na cvatnju

TEKST POZAJMLJEN SA SAJTA RASADNIKA CUREK
www.rasadnik-curek.com...&Itemid=83

#618: Re: plumeria Autor: Mary JoLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Jun 19, 2008 10:47 pm
    ----
Hocu da podelim radost s vama.

Plumeriju, koju sam dobila kao malu biljcicu prosle godine od Narnije, tesko je podnela zimu. Velika kolicina vlage u stakleniku je ucinila svoje. Opalo joj je lisce, a kada je otoplilo nikako da krene. Tadfa sam rasceprkala zemlju i videla da je u zemlji pocela da truli Sad . Izvadila sam je, otsekla bolesni deo i stavila na oziljavanje u perlit sa malo zemlje.
I evo rezultata Skakucu

#619: Re: plumeria Autor: QueenOfNorth PošaljiPoslato: Pet Jun 20, 2008 6:31 am
    ----
E svaka ti čast! Baš imaš zlatne ruke! Kad ti je uspelo plumeriju da vratiš među žive, onda... Čestitamo! A bebi izgleda zdravo i rumeno Smile

Ja sam moju žgoljavicu baš jutros izbacila na terasu, kanda malo krene, nešto je uciguljila.

#620: Re: plumeria Autor: anickaLokacija: Banat PošaljiPoslato: Pet Jun 20, 2008 8:08 pm
    ----
Queen, meni nisu nikle semenke što si mi dala Sad Znam da sam nešto uradila kako ne treba, ali ne znam šta... Još uvek im se nadam, ali sve manje verujem da će od njih nešto biti.

#621: Re: plumeria Autor: donaLokacija: bitola Makedonija PošaljiPoslato: Pet Jun 20, 2008 9:12 pm
    ----
Meni opet nije uspelo Smrc smrc

#622: Re: plumeria Autor: tanjabbLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Jun 21, 2008 12:19 am
    ----
Meni od dve uspela jedna, zabelela ali nikako da se uspravi. Drzim je pod najlon kesom i direktno na suncu na dasci od prozora. Ne zalivam jer je pod kesom stalna vlaga. Da li gresim i sta? Bela je vec 7 dana.

#623: Re: plumeria Autor: saniLokacija: Nis PošaljiPoslato: Sub Jun 21, 2008 4:12 pm
    ----
Tanja kad je vec pod najlonom nemoj da ti stoji na suncu,jer bi mogla da se skuva.Prebaci je negde u hladovinu,i povremeno dizi najlon.

#624: Re: plumeria Autor: tanjabbLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Sub Jun 21, 2008 11:04 pm
    ----
Sani, hvala puno maknula sam je sa direktnog sunca i sklonila najlon i naravno pogledala je onaj deo suprotan od semenke je pustio korencic za razliku od pre dva dana gde ga nije bilo. Javljam dalje sta se desava da je ne unistim, bas mi je drago sto je krenula. pu....pu...pu...

#625: Re: plumeria Autor: djekaLokacija: Svilajnac PošaljiPoslato: Sub Jun 21, 2008 11:09 pm
    ----
Monk citat:
ja sam da bih izbegla "dechije "bolesti kupila u prodavnici, kod nas... Embarassed

Trebala bi mi pomoc-za dalje
Sunce, voda..hrana..zemlja...ako je iko raspolozen...
A slikica, Mahanje da vidimo nekog ko je prerastao obdaniste Wink

#626: Re: plumeria Autor: MonkLokacija: Subotica PošaljiPoslato: Uto Jun 24, 2008 6:34 pm
    ----
evo je Very Happy

#627: Re: plumeria Autor: tanjabbLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jun 24, 2008 8:56 pm
    ----
Monk, svaka cast. Kada si je bocnula?

#628: Re: plumeria Autor: MonkLokacija: Subotica PošaljiPoslato: Uto Jun 24, 2008 8:58 pm
    ----
Nisam Tanja ja .Reshila sam to na drugi nachin jer sam chitala kako se patite...kupila je kod nas u prodavnici Embarassed

#629: Re: plumeria Autor: tanjabbLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Jun 24, 2008 9:12 pm
    ----
Pa ti si bistrica a ne ko ja ubih se gledajuci da li je belo, crno ili zeleno!!!!!!!!!!!! Ali sve ima svoje zadovoljstvo ti vec imas gotovu biljku.

#630: Re: plumeria Autor: brancicaLokacija: New Banovci PošaljiPoslato: Uto Jun 24, 2008 9:33 pm
    ----
super Monk koja joj je cena ,visina moze li neka slicica



-> Egzotične vrste

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69, 70, 71, 72, 73, 74, 75, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 84, 85, 86, 87, 88, 89, 90, 91, 92, 93, 94, 95, 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102, 103, 104, 105, 106, 107, 108, 109, 110  Sledeća  :| |:
Strana 42 od 110