#1456: Re: Limun Autor: naskovic, Lokacija: NisPoslato: Sub Avg 11, 2012 5:21 pm ---- imam pitanje, mozda ispadnem smesan al ajde:
uzeo sam od prijatelja ovogodisnje grancice i stavio ih pre 10ak dana na uziljavanje prema uputsvu koje sam ovde video. za sada su ok, nema budji, nema susenja.... pitanje - da li svaki limun ima trnje? njihov je veliki, i radjao je prosle god, za ovu ne znam, nije imao plodove kad sam seko. sa dosta uzbudjenja iscekujem prve zile i listce ali bih se razocarao ako nema perspektivu, tj nece moci da radja zbog toga sto je bodljikav, da nije divljak?
#1457: Re: Limun Autor: MMmVVv, Lokacija: BeogradPoslato: Sub Avg 11, 2012 5:53 pm ---- Da, svaki limun ima trnje. Ne moras da brines
#1459: Re: Limun Autor: specijalac, Lokacija: Novi SadPoslato: Sub Avg 11, 2012 7:57 pm ---- @naskovic - Postoje sorte limuna koje nemaju trnje, medjutim prisustvo tj odsustvo istih nije pokazatelj "divljastva".
Ako je limun sa koga je uzeta reznica davao plodove, bio on kalemljen ili ne - svaka pravilno uzeta reznica sa tog drveta ce sigurno biti rodna. Izrazito trnovite grane mogu da se jave dok je biljka mlada (juvenile growth), sto kod tebe nije slucaj. Takodje mogu da se jave i na vodopijama odraslih citrusa. Treci slucaj, na granama koje pripadaju podlozi, a koje je vlasnik limuna zaboravio da oreze (pogotovo ako je podloga P. trifoliata). Ukoliko je u pitanju treci slucaj, imaces dobru podlogu kao utesnu nagradu, sve ostalo ti garantuje premiju, siguran uspeh!
#1460: Re: Limun Autor: naskovic, Lokacija: NisPoslato: Sub Avg 11, 2012 8:26 pm ---- znam samo da nije treci slucaj , bice da je drugi
#1461: Re: Limun Autor: mberar, Lokacija: KumanePoslato: Ned Avg 12, 2012 9:22 am ---- Pozdrav,kupio sam pre 2 dana u Hercegovini limun i pomorandzu u rasadniku,kalemljeni sa po jednim plodom na sebi.Interesuje me sta bi sad trebalo da im dam(prehrana,djubrivo...)? Stavio sam na gornji sloj zemlje golubiji stajnjak posto sam procitao da je to dobro kao djubrivo.
Evo okacio sam i slike kako izgledaju limun i pomorandza ako ce to pomoci...
#1462: Re: Limun Autor: specijalac, Lokacija: Novi SadPoslato: Ned Avg 12, 2012 2:13 pm ---- Dobro si uradio ali vise nemoj. Svako djubrenje nakon avgusta nije dobro za citruse kako ih nitrogen podstice na rast i aktivnost sto im svakako ne pogoduje u ovo doba godine. Djubrenje nakon avgusta ne dozvoljava citrusima miran ulazak u zimski polusan, sto ih cini dodatno vulnerabilnim na neodgovarajuce spoljne uslove, temperatura, manjak svetla itd...
Citrusi su sada u aktivnom periodu vegetacije i mozda ce imati jos jedan set izdanaka (ukupno 3-4 godisnje u nasim klimatskim uslovima) do pocetka zahladjenja (sto je ovde uglavnom sredina oktobra) i njihove pripreme za zimski polusan.
Tokom zimskog polusna, uz pretpostavku da citruse prezimljavas u negrejanoj svetloj prostoriji, sva vegetacija se obustavlja pa tako i sazrevanje plodova koje se usporava sve do porasta temperature i duzine obdanice, koja nesumnjivo oznacava pocetak proleca. Tada plodovi nastavljaju sazrevanje gde su bili prekinuti u jesen prethodne godine, a biljka ukoliko je bez vecih problema prezivela zimu ulazi u fazu vegetacije, cvetanja.
Nakon sto citrus, agrum, limun, narandza stagod, dostigne 1/3 svoje prave velicine - za pomorandzu se uzima velicina golf loptice kao referentna - biljka samo upumpava vodu u plod i ne trosi dodatnu energiju na njega do sazrevanja. Stoga je u ovom periodu neophodno redovno zalivanje, a djubrenje je najvaznije pre pocetka cvetanja, na prolece, jer u tom periodu citrusi imaju najvecu potrebu za makro i mikro elementima kako bi biljka izbacila sto vise pupoljaka, a kasnije i bila u stanju da zametne sto veci postotak oprasenih cvetova.
Stajnjak koji si stavio ce im biti sasvim dovoljan sve do narednog proleca, kada bi ih slobodno mogao i presaditi u veci sud, jer im ovaj nece biti dovoljan za narednu sezonu.
Pozdrav i srecno u uzgoju svojih agruma!
Igor
#1463: Re: Limun Autor: mberar, Lokacija: KumanePoslato: Ned Avg 12, 2012 5:36 pm ---- specijalac hvala na brzom odgovoru.Za zimu znam gde cu da stavim biljke,imam dobro mesto u ostavi gde ima i svetla,a ne greje se tako da ce temperatura biti negde oko 15-ak stepeni,posto je u kuci.
Sto se tice presadjivanja to sam hteo da pitam u sledecem pitanju,ali si me preduhitrio
Danas sam zalio biljke i poprskao listove sa Wuxal Ferro djubrivom (5% gvozdje i 5% azot) u koncentraciji 5ml na 5 litara vode,da li je to ok i da li moze da skodi biljkama?
#1464: Re: Limun Autor: specijalac, Lokacija: Novi SadPoslato: Ned Avg 12, 2012 7:00 pm ---- Wuxal Ferro moze da skodi citrusima primenjen folijarno ali ne u toj koncentraciji koju si ti naveo - nema zasto da brines. Ovo sto u daljem nastavku teksta pisem jeste samo upozorenje za ubuduce.
Naime, granica izmedju uspesnog tretiranja bez negativnih posledica i progorevanja lista je jako mala. Licno sam se u ovo, na zalost, uvereio. Prvo sto strada usled prejake koncentracije jesu najmladji izdanci koji se bukvalno ugljenisu. Na starom liscu se pojave samo pege na progorelim mestima ali je to samo estetske prirode i nema drugacijih negativnih posledica. Za ubuduce ti toplo preporucujem primenu gvozdja preko korenovog sistema, zalivanjem. Primena gvozdja preko korena jeste sporija ali je svakako i sigurnija.
Takodje folijarno tretiranje biljaka gvozdjem je po mom misljenju samo onda dobro kada je sredina (zemlja) u kojoj rastu citrusi toliko zakrecena (pH bazna) da vise nista ne moze da se apsorbuje preko korena. Cak i onda radije preporucujem zakiseljavanje supstrata ili cak i njegovu kompletnu zamenu (vanredno presadjivanje) jer od zdravog korena zavisi zdravlje biljke. Folijarno se lece posledice hloroze ali ne i njen uzrok. Potrebno je jako temeljno poprskati biljku jer listovi do kojih ne dopre emulzija ce i dalje ostati hloroticni. Kako bi efekat bio vidljiv na svim listovima, neretko je potrebno i vise aplikacija. Mnogi pobornici folijarnog djubrenja ce se verovatno pobuniti povodom mojih izjava, medjutim cvrsto stojim iza svake izrecene recenice.
Znam da ti ne lecis hlorozu na svojim citrusima, ali ti bas zato i skrecem paznju kako preventivu ne bi preskupo platio. Ako imas jos neko pitanje, ne ustrucavaj se!
Pozdrav,
Igor
#1465: Re: Limun Autor: mberar, Lokacija: KumanePoslato: Ned Avg 12, 2012 7:18 pm ---- Znaci vise to ne raditi
Imam jos samo jedno pitanje,da li i sta treba da dam sadnicama do proleca?
Treba li im davati neku prehranu i slicno,s'obzirom da se nalaze u zemlji u kojoj su gajeni u rasadniku?
Pozdrav i hvala na odgovorima.
#1466: Re: Limun Autor: specijalac, Lokacija: Novi SadPoslato: Ned Avg 12, 2012 8:23 pm ---- Sloj golubljeg ili kokosjeg stajnjaka im je sasvim dovoljan do proleca, zimi ga ionako nece ni koristiti. Redovno ih zalivaj sve do unosenja, nakon unosenja tek onda kada se supstrat skroz osusi, kako bi izbegao truljenje korena koje je cesta boljka nepravilno prezimljavanih citrusa. Zimi, od decembra pa sve do proleca na svakih otprilike mesec dana sa jako malo vode. Na prolece polako povecavas kolicinu vode za zalivanje. Naredno djubrenje tek dogodine, zasada samo uzivas u njima i ne brines previse. Suvise paznje im cesto vise steti nego koristi.
Pozdrav
Igor
#1467: Re: Limun Autor: mberar, Lokacija: KumanePoslato: Ned Avg 12, 2012 8:26 pm ---- Igore hvala puno na odgovorima,pa se cujemo ako budem imao jos pitanja...
Pozdrav,
Marko
#1468: Re: Limun Autor: boksima, Lokacija: beogradPoslato: Pon Avg 13, 2012 8:24 pm ---- Zamolila bih za savet u vezi svojih limuncica. Zasadila sam ih iz kospica i nikli su prije 2-3 meseca. Nisam bila kuci 7 dana i kada sam se vratila listovi su suvi i klonuli, deluju mi kao osuseni potpuno. Da li je biljka ziva jos uvek i mogu li je oporaviti? Nemam iskustva u sadjenju i odrzavanju limuna, oni su tek nikli i imaju prilicno velike listove u odnosu na stabalce.
#1469: Re: Limun Autor: specijalac, Lokacija: Novi SadPoslato: Pon Avg 13, 2012 9:03 pm ---- Zalij ih, vrlo je verovatno da ce doci k sebi. Ako su listovi samo klonuli, zivnuce odmah po zalivanju. Srecno!
#1470: Re: Limun Autor: boksima, Lokacija: beogradPoslato: Pon Avg 13, 2012 9:13 pm ---- Specijalac, hvala na odgovoru. Zalila sam ih sinoc cim sam dosla ali veceras su u istom stanju, nisu zivnuli. Citala sam ovde na forumu da im se rezu listovi ili pupoljci da bi im koren jacao pa mozda da probam tako? Ako je samo do listova prezalicu, samo da opstanu. Jako su mali pa ne znam sta da radim.