#571: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: ZokiNS, Lokacija: Novi SadPoslato: Ned Mar 15, 2009 6:47 pm ---- Mislim da nema razlike, jedino što u kesi lomljenog kamena ima dosta prašine, koja je nastala pri lomljenju...ako želiš da je odstraniš, ispereš kamenčiće i sve OK.
#572: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: kojicsandra, Lokacija: Beograd-KaludjericaPoslato: Pet Mar 20, 2009 2:47 pm ---- Nemogu da se snadjem i da saznam kako se stvarno zove ova biljka,rekose mi prvo da je bonsai,pa onda krasula,pa na kraju sukulent,meko mi je cak rekao da je hristovo drvo.Ja sam totalno zbunjena i neznam ni kako da je gajim a kamoli da o njoj nesto nadjem na netu.Plizzz help meeeee!
#573: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: kojicsandra, Lokacija: Beograd-KaludjericaPoslato: Pet Mar 20, 2009 2:49 pm ---- evo jos jedne slike
#574: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: kikca, Lokacija: koprivnicaPoslato: Pet Mar 20, 2009 2:54 pm ---- Kojicsandra, jesi li ti zaboravila da postoji tema na ID o tvojoj biljci? www.svetbiljaka.com/Fo...11544.html
#575: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: kojicsandra, Lokacija: Beograd-KaludjericaPoslato: Pet Mar 20, 2009 2:57 pm ---- jesam zaboravila sam,hvala a pomoc je dobro dosla.
#576: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: Flequito, Lokacija: BeogradPoslato: Ned Mar 22, 2009 10:49 am ---- Napravio sam supstrat sledece sadrzine:
Poslednji izmenio Flequito dana Sre Avg 12, 2009 12:33 am, izmenjeno ukupno 1 puta
#577: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: ZokiNS, Lokacija: Novi SadPoslato: Ned Mar 22, 2009 11:10 am ---- Mislim da je ta mešavina zadovoljavajuća za kaktuse.
Tokom vremena, usled zalivanja i dejstva gravitacije, dolazi do preraspodele čestica u supstratu. Dešava se da sitnije čestice prodru dublje, krupnije ka površini i dolazi do neke vrste zbijanja i otvrdnjavanja zemljišta.
Biljku posadi normalno da samostalno stoji u saksiji, posle izvesnog vremena ćeš videti da li je potrebno da se doda još supstrata ili dodaš kamenčiće po površini. Svaki kaktus se sam učvrsti, najčešće svojim korenjem ili izbojcima sa strane.
#578: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: Flequito, Lokacija: BeogradPoslato: Ned Mar 22, 2009 11:40 am ---- Zoki, hvala na brzom odgovoru! Literatura moze da pomogne, ali je iskustvo nezamenjivo...
#579: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: Bobabilikon, Lokacija: BeogradPoslato: Pon Mar 23, 2009 11:18 am ---- Imam nedoumicu u vezi presadjivanja Mammillarie elongate. Kupila sam je u Garden centru, dakle radi se o Holandjanki. Citala sam na forumu da savetujete da se Holandjani odmah presade, ali ova ima pupoljke i cini mi se da ce da cveta; stoji u toploj prostoriji. Da li da je odmah presadim, ili da cekam da eventualno precveta?
Totalni sam pocetnik, pa ocekujem pomoc iskusnijih!!!
#580: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: ZokiNS, Lokacija: Novi SadPoslato: Pon Mar 23, 2009 11:29 am ---- Ja bih je odmah presadio, dok nije počela da raste i dok ne aktivira koren u potpunosti. Mislim da sadnja neće ugroziti cvetanje.
#581: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: Bobabilikon, Lokacija: BeogradPoslato: Pon Mar 23, 2009 11:40 am ---- ZokiNS hvala puno na pomoci!!!!!!
#582: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: Bobabilikon, Lokacija: BeogradPoslato: Sre Mar 25, 2009 9:51 pm ---- ZokiNS,
poslusala sam tvoj savet i mammillariu spremila za presadjivanje. Za sada joj nista ne ometa cvetanje, buduci da ce se za koji dan pojaviti prvi cvet (koji je i moj prvi pocetnicki cvet), zbog cega sam jako zadovoljna!!!!!
#583: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: VladaR, Lokacija: BeogradPoslato: Čet Mar 26, 2009 12:34 am ---- Moglo bi se reći da oba scenarija prolaze, i sa i bez presadjivanja.
Lično iskustvo u oba slučaja je za sada pozitivno, M. nana sp. duwei je zbog toga što je bila u cvetu celo leto provela u holandskom tresetnom miksu, i nije joj bilo ništa, jedino što је pažljivije morala da se zaliva.
S druge strane, ovogodišnje napupale holandjane sam odmah presadio (Mammillaria backebergiana ssp ernestii i Mammillaria haageana ssp schmolii). Oni su ubrzano dovršili cvetanje, i za sada izgledaju dobro.
Rekao bih da je jedino pravilo, oprezno sa zalivanjem i sve će biti u redu.
#584: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: ZokiNS, Lokacija: Novi SadPoslato: Čet Mar 26, 2009 6:55 am ---- Bobo, vidi se da biljka ima zdrav i jak koren. Pripremi supstrat kako je preporučeno i dobro ga osuši, zatim biljku pažljivo posadi u taj supstrat tako što ćeš je pridržavati u uspravnom položaju, a oko nje pažljivo dodavati supstrat. Dok to radiš budi sigurna da je koren ostao orijentisan ''na dole''. Ako je nova saksija uska, supstrat možeš polako sipati kašičicom oko biljke i tako nasuti do površine.
Malo zalij tek za 7 dana a uopšte pažljivo zalivaj jer su Mammilarije specifične po tome da lako propadnu usled preteranog zalivanja.
Kad se cvet otvori, obavezno fotografiši i postavi na forum!
#585: Re: Osnovna uputstva o gajenju kaktusa i sukulenata Autor: VladaR, Lokacija: BeogradPoslato: Čet Mar 26, 2009 9:33 pm ---- Pripremajući se za prvu sezonu sa Ariocarpusom, čitam svašta nešto po netu i jedna od stvari koja me ohrabruje je i tekst na koji sam nabasao. Evo mog "slobodnijeg prevoda":
Ovaj rod prati više mitova nego većinu drugih. Centralni mit su navodne teškoće u gajenju, koje su zapravo većinom netačne. U prošlosti, dok je uvoz tekao normalno, biljke su gotovo bez izuzetka bile bez korena i ožiljavanje biljke je bio dug postupak. Uobičajena procedura je bila sadnja biljaka u pesak ili pretežno mineralni kompost i tako bi bile ostavljene bez zalivanja sve dok ne puste koren. Ponekad je preporučivano da se mrtvo plutasto tkivo oko zadebljalog korena i osnove stabla prvo ukloni. Formiranje novog korena je moglo da traje i po godinu dana i duže, ali je zato uspeh bio zagarantovan, propadanje biljke je bila retkost. Jednom ožiljena, napredna biljka je jedan od najlakših kaktusa za održavanje. Zlatno pravilo je da uvek treba imati na umu da je reč o vrsti veoma sporog rasta i da ne treba ništa pokušavati da bi se ovaj proces ubrzao. Tokom toplih letnjih meseci mogu se slobodno zalivati, poput ostalih kaktusa, ostavljajući zemlju da se potpuno osuši između zalivanja. Zimski period odmora trebalo bi možda produžiti u oba smera za par nedelja u poređenju sa ostalim vrstama, tokom tog perioda kompost mora biti potpuno suv. U ovim uslovima oni podnose hladnoću bolje od većine kaktusa, bezbedno sve to temperature smrzavanja. Supstrat mora biti rastresit i porozan. Pola uobičajenog komposta i pola krupnijeh peska čine zadovoljavajući miks. Neke biljke u prirodi rastu u skoro čistom krečnjaku, ali čini se da su biljke veoma tolerantne i nije neophodno obezbediti im slične uslovu u kultivaciji. Ovo su pokazali neki odgajivači uspešno koristeći bezhumusni kompost, često sa blago kiselom reakcijom.
U orginalu: The genus has given rise to rather more myths than most. These centre on the supposed difficulty of cultivation and are largely untrue. In times past, when imports were received, they were almost invariably rootless, and persuading them to produce new roots was a lengthy procedure. The usual method was to pot the plants in gravel or very gritty compost and leave them _dry until they rooted. It was sometimes recommended that the dead corky material surrounding the taproot and base of the stem should first be removed. Rooting might take a year or even longer but, providing the plant was sound, seldom failed. Once rooted and growing the plants are amongst the easiest of cacti to care for. The golden rule is to always remember that they are very slow growing and nothing should be done to try and speed up the process. During the warm summer months they should be watered freely, exactly as for other cacti, being allowed to _dry out completely between waterings. The winter rest period should perhaps be extended either end by a couple of weeks compared with other genera, during which time the compost must be kept completely _dry. Under these conditions they tolerate cold better than many cacti, certainly down to freezing. The growing medium must be open and well drained. Half normal potting compost and half coarse grit seems satisfactory. Some species in habitat grow in almost pure limestone, but the plants seem very tolerant and it is not necessary to provide these conditions in cultivation. This is demonstrated by some growers successfully employing soilless cornposts which often have a slightly acid reaction.