:: Forums ›
detaljno
Da li i Lijander može biti lekovit
Idi na stranu: 1, 2  Sledeća  :| |:
-> Lekovito i začinsko bilje

#1: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: dita71Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Apr 25, 2005 9:11 pm
    ----
Druga berba lišća lijandera

Cveta od juna do oktobra. Lišće se bere dva puta u toku vegetacije: u proleće (april - maj) i u jesen (oktobar - novembar) odsecanjem zelenih grančica sa kojih se skida. Sme da se upotrebljava samo pod lekarskom kontrolom.

Lijander - Nerium aleander L., raste oko Sredozemnog mora, a kod nas se sreće u Crnoj Gori. Za njegov razvoj pogodna su vlažna zemljišta i blaga klima. Često se gaji kao ukrasna biljka.

Lijander je nisko drvo visine tri do pet metara, oblika malog grma. Listovi su pršljenasto raspoređeni, izduženo lancetastog oblika dužine 12 a širine dva do tri santimetra, pri vrhu zašiljeni, tamnozelene boje i nalaze se na kratkim drškama. Cvetovi su crvene, žute ili bele boje, smešteni na vrhovima grančica. Cveta od juna do oktobra. Cela biljka je vrlo gorka i veoma otrovna, tako da može da izazove teška trovanja. Sme da se upotrebljava samo pod lekarskom kontrolom.

U listu lijander sadrži 1 – 1,15 % steroidnih heterozida, od kojih je najvažniji oleandrin. Osim heterozida, listovi sadrže i flavonoide (rutin), organske kiseline, tanine, smole i etarsko ulje.

Deluje kao kardiotonik i diuretik

U obliku infuza i tinktura upotrebljava se kod hroničnih srčanih bolesnika. Za razliku od digitalisa deluje brže, ali su manje izražena kumulativna svojstva. Zbog velike otrovnosti lijander ne sme da se uzme bez lekarske kontrole. Najveće količine koriste se kao sirovina za izdvajanje oleandrozida, koji se dobija u kristalnom stanju i koristi u terapiji.

Lišće se bere dva puta u toku vegetacije: u proleće (april - maj) i u jesen (oktobar - novembar) odsecanjem zelenih grančica sa kojih se skida. Suši se na promajnom mestu ili u sušari na temperature od 40 do 50°C. osušeni listovi su krti, lako lomljivi, gorkog ukusa i bez mirisa. Čuvaju se na suvom mestu.

#2: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: tsnenaLokacija: Pozarevac PošaljiPoslato: Pet Maj 13, 2005 3:26 pm
    ----
Možda sa malim zakašnjenjem, ali tek skoro sam negde pročitala da lijander, pored otrovnog, ima i lekovita svojstva. Iz njega se mogu izolovati glikozidi koji se koriste u lečenju oslabljene cirkulacije krvi i aritmije. U obliku tableta i rastvora poznat preparat je ‘’neriolin’’.

#3: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: loncinaLokacija: Stutgart, Njemacka PošaljiPoslato: Pet Maj 13, 2005 5:14 pm
    ----
Homeopatija....supstanca koja u velikoj kolicini izaziva bolest u malim kolicinama lijeci istu tu bolest.

Ili dugacije receno...svaka biljka je otrovna, ako se pretjera u doziranju.

#4: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: alexLokacija: Belgrade PošaljiPoslato: Ned Maj 15, 2005 3:32 am
    ----
pa da.. i svaki lek je otrov ako se pretera u doziranju Exclamation

#5: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: loncinaLokacija: Stutgart, Njemacka PošaljiPoslato: Ned Maj 15, 2005 3:59 am
    ----
Pravo da ti kazem...otrov je i tako i tako.

#6: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: alexLokacija: Belgrade PošaljiPoslato: Ned Maj 15, 2005 4:00 am
    ----
word.

#7: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: ma3x PošaljiPoslato: Sub Avg 27, 2005 5:39 am
    ----
Pravopisna greska-Nerium Oleander Very Happy

#8: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: ma3x PošaljiPoslato: Ned Avg 28, 2005 5:00 am
    ----
Samo da dopunim-sadrzi KARDIOTONICNE heterozide od kojih je najvazniji oleandrin (16-acetoksigitoksigenin i L-oleandroza ) a tu su i drugi heterozidi gitoksigenina

#9: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: simonzecLokacija: Kragujevac PošaljiPoslato: Sre Avg 31, 2005 9:58 pm
    ----
evo posto mi je literatura pri ruci da napisem nesto dok sam u kancelariji:iako lijander,oleander ili kako vec,neki preporucuju kod starackog,slabog srca i spolja kao oblogu,ne savetuje se njegova upotreba! Evil or Very Mad

#10: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: BonancaLokacija: Niš PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2005 12:21 am
    ----
Još jedna pravopisna greška: Nerium oleander - početno slovo imena vrste treba da bude malo.
A usputno, o otrovnosti. Negde sam pročitao podatak da su neki Napoleonovi vojnici u pohodu na Egipat pravili drvca za ražnjiće od grana oleandera. Svi do jednog su pomrli od takvog "začinjenog" mesa.
Ja sam se lično silno obradovao krajem jula kad sam ukapirao da se moj oleander u bašti najzad obnavlja posle izmrzavanja do tla (5 noći zaredom na -17C). Prethodnu je, kao i još 5-6 primeraka u Nišu bez većih oštećenja pregurao na minimumu od -8,5C. Sad je već blizu 1m visine i ubrzano raste. Samo da dovoljno odrveni i da zima ne bude previše hladna, pa sledećeg leta mogu ponovo da očekujem cvetove.

#11: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: simonzecLokacija: Kragujevac PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2005 1:43 am
    ----
ma ja imam problem sa ovim grckim lijanderom,pocelo mu lisce otpada.taj primerak sam dobio od jedne babe,posadjen u plasticnu flasu,a posto je bio u cvetu nisam hteo da ga presadjujem.sad sam u frci,presaditi ga,polivati,prskati,sta sad??? Shocked

#12: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: BonancaLokacija: Niš PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2005 1:55 am
    ----
Presadit, zasigurno. Koren mu se jako brzo razvija, tako da mu je to potrebno. A zalivanje. Pa, sigurno bolje raste uz dosta vode (ali nikako ne voli "noge u vodi"), ali može da izdrži duge periode suše. Sećam se sa časova biološkog praktikuma u srednjoj, kad smo radili preseke oleandera, fikusa i juke (Y.flaccida) da imaju jako sličnu građu lista, što upućuje na to da je oleander (za fikus baš to ne bih mogao reći), jedna uslovno sukulentna biljka. A zemljište, najbolje je kao i za juke, po trećinu baštenska zemlja, treset i pesak.

#13: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: simonzecLokacija: Kragujevac PošaljiPoslato: Čet Sep 01, 2005 2:01 am
    ----
eh to je izgleda to.ma zao mi cveta,predivan je,nije krupan kao obicni ali je cudniji.hvala bonanca Wink

#14: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: veleLokacija: Zajecar PošaljiPoslato: Sub Maj 05, 2007 8:19 pm
    ----
Lijander je veoma otrovan ,a prasak koji opada sa listova izaziva neizdrzljivo kijanje. Otrovnost mlecnog soka koji curi iz ozledjenog lista lijandera potice od kardiotonicnog heterozida oleandrozida.Dobijen je u kristalnom stanju i koristi se u terapiji.
OPOMENA:-Zbog velike otrovnosti lijander se sme upotrebiti samo pod strogom lekarskom kontrolom!
Inace deluje slicno strofantusu, na srcani misic.
Daje se samo u intravenskim injekcijama u akutnom popustanju srcanog rada.
Strofantus je tropska lijana koja raste u Africi!

#15: Re: Da li i Lijander može biti lekovit Autor: RozaritaLokacija: Pancevo PošaljiPoslato: Sub Maj 05, 2007 9:15 pm
    ----
Da otrovan je ali u kojim kolicinama? Najbolje je pitati babe pa cete se zacuditi koliko koriste otrovne biljke za lekove. Recimo, moja baba je umrla u 80-oj godini a da nikada nije isla kod zubara i nikada nije vadila zub. Sve zube je lecila kukutom. Stavljala je kukutu na sporet i udisala dim, drzala ga ustima koliko moze pa izdisala. I tako kada god ima problema sa zubom.
Pre nekoliko godina slusam razgovor moje majke i njene tetke o tetkinom komsiji. Pita moja majka kako je komsija, bio je bolestan od raka pluca. Tetka joj odgovara da su ga otpustili iz bolnice, svi otpisali, oslabio covek, familija se vec priprema za najgore a on pocne lecenje Lijanderom. Lisce Lijandera je stavljao na sporet i udisao dim. Eno ga ziv covek.
Ne znam da li ste gledali emisiju o starijem bracnom paru sa planine negde u Srbiji. Deda je pricao kako je izlecio unuka od epilepsije-zmijskim otrovom.
I tako dalje.



-> Lekovito i začinsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: 1, 2  Sledeća  :| |:
Strana 1 od 2