#46: Re: Zephyranthes Autor: NBonsai, Lokacija: BeogradPoslato: Sre Sep 24, 2008 9:20 am ---- slicno sam radila kao mimar, samo sto sam ih dobila s' proleca pa cu videti kako se ponasaju tokom zime. mislim da je bolje da se drze u zemlji. manje su sanse da istrule. meni se desavalo to sa lukovicama gladiola, pa ih sada vise ne vadim iz zemlje pre zime.
#47: Re: Zephyranthes Autor: tuberoza, Lokacija: BEOGRADPoslato: Sre Sep 24, 2008 9:31 am ---- Ovaj beli je naj otporniji od svih.Lukovoce se sade izmedju avgusta i novembra, 7-10cm. duboko i sa razmacima od 10 cm. U saksije se isto sade izmedju avg. i nov. po jedna lukovica u saksiju velicine 15cm. na dubini oko 5 cm. Razmnozavaju se malim lukovicama skinutim sa maticne lukovice pri presadjivanju. Z. candida ce da prezivi i jako niske temperature ako se stavi sloj pepela oko nje. Ostale su za topliju varijantu.
#48: Re: Zephyranthes Autor: ggm, Lokacija: Beogradski pašalukPoslato: Sre Sep 24, 2008 6:06 pm ---- Tuberoza sve je ok sto si napisala ili je mozda prepisano od negde ,samo po jedna lukovica u saksiju od 15 cm nikako ne pije vodu.
Takodje razmak u basti od 10cm.je preveliki.Na tom razmaku sadim lukovice lala.Kada bi na ovom razmaku sadila lukovice koje su malene bilo bi cvet pa malo trci drugi cvet pa opet trci treci itd.
Ove lukovice kao i crocus sade se gusto.
Nije tacno sve sto pise u knjigama pogotovo za razmak izmedju biljaka.
PS: izvini ali moram da napisem da ako se stavlja tekst koji nije nas vec uzet negde sa nekog drugog foruma treba da se to napise ili bar stavi pod navodnike.
Imali smo problema radi toga.
#49: Re: Zephyranthes Autor: floran, Lokacija: NisPoslato: Sre Sep 24, 2008 8:43 pm ---- Beli koji imam (15-ak lukovica) pocetkom proleca sam presadila u siru posudu kako bi se umnozio. Ne da se nije umnozio nego je poceo i da krepava, list je neprekidno bio polegnut a od cveta ni traga.
Onako iznervirana sto mi posiroka saksija zauzima mesto ja sam sve lukovice sabila jednu kraj druge. Procvetao je u roku od 10 dana, vise cvetova i lisce mu se oporavilo uspravilo se i cini mi se da vire i neki mladi listovi tako da se nadam da poticu iz novoformiranih lukovica.
To je samo moje iskustvo i zapazanje.
#50: Re: Zephyranthes Autor: tuberoza, Lokacija: BEOGRADPoslato: Čet Sep 25, 2008 9:42 am ---- ggm, meni je jako zao ako sam napravila zabunu oko ovog komentara. Samo sam htela da pomognem koristeci enciklopediju za odgovor. Inace nisam znala da se naglasava text koji se preuzima, jer nisam nigde napisala da sam ja to uradila. Uglavnom shvatila sam sta si mi napisala. Ja se izvinjavam ako sam nekoga dovela u zabludu.
#51: Re: Zephyranthes Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Pet Okt 24, 2008 8:04 am ---- Predstavnici roda Zephyranthes su rasprostranjeni u tropskim i subtropskim regionima centralne i južne Amerike, severnih regiona Patagonije gde se sreću u rečnim dolinama, vlažnim tropskim šumama, suvim stepama, pa čak i u hladnoj klimi na planinama nadmorske visine preko 3000 metara. Postoji i vrsta Zephiranthesa koja se sreće u zapadnoj Indiji. Pošto većina vrsta ovoga roda cveta u vlažnim periodima godine često se ove biljke nazivaju i kišni ljiljani (Rain Lily). Selekcijom su stvorene sorte za uzgajanje u zatvorenom prostoru koje su zelene tokom cele godine, bez perioda mirovanja u nepovoljnim delovima godine. Pošto je mnogo vrsta ovoga roda i rod je sličan nekim drugim rodovima često se u literaturi nalazi po nekoliko sinonima za jednu vrstu (npr. Zephyranthes candida = Amaryllis candida). Naučnici još uvek pronalaze i opisuju vrste iz ovoga roda. Postoji dosta vrsta ovog roda koje imaju veliku varijabilnost boje cvetova, tako npr. Z. fosteri poreklom iz Meksika ima predstavnike sa belim, roza i jarko-crvenim cvetovima. Zapadno Indijski Z. bifolia (Z. cardinalis) ima populaciju biljaka koja cveta cele godine crvenim cvetovima i populaciju koja cveta samo u proleće narandžastim cvetovima. Različiti varijeteti se lako ukrštaju i tako nastaju hibridi koji se sve više gaje. Zephyranthes se lako ukršta i sa rodom Habranthus.
O najčešće gajenim vrstama Zefirantesa pogledajte više u enciklopediji biljaka.
#52: Re: Zephyranthes Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Pet Okt 24, 2008 9:24 am ----
ggm citat:
Tuberoza sve je ok sto si napisala ili je mozda prepisano od negde ,samo po jedna lukovica u saksiju od 15 cm nikako ne pije vodu.
Takodje razmak u basti od 10cm.je preveliki....
U literaturi piše ako se sade po jedna lukovica u saksiju ili u baštu na rastojanje od 10-tak cm, u tom slučaju se obrazuje mnogo mladih lukovica oko matične (10-15 za vreme jedne vegetacione sezone). Inače se preporučuje u pliće i šire saksije posaditi veći broj lukovica kako bi se postiglo bogatije cvetanje i lepši, žbunasti izgled.
#53: Re: Zephyranthes Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Pet Okt 24, 2008 9:32 am ---- Evo još nekoliko vrsta koje se gaje: Zephyranthes atamasca sreće se u južnim delovima SAD. Lukovica je jajolika, promera 2-2,2 cm, sa kratkim "vratom" lukovice. Broj listova je od 4-6 i oni su uski, linearni, tamno zeleni. Cvetovi su bele boje, oko 4 cm u promeru, a latice su lancetaste, dužine 2,5-4 cm. Cvetanje je u martu i aprilu. Ova biljka podnosi hladnije uslove i zahteva prohladno mesto u toku zimskog mirovanja. Zephyranthes aurea sreće se na poljima Perua. Lukovica je ovalno-okruglog oblika, oko 3 cm u promeru sa kratkim "vratom. Listovi su linearni, do 30 cm dugi. Cvetovi su zlatno žuti, a cvetanje je u periodu decembar-januar. I ova vrsta podnosi niže temperature i u toplijem klimatu se gaji kao baštenska biljka ili u hladnim staklenicima. U prodaji se mogu naći lukovice pod nazivom kišni ljiljan. Zephyranthes versicolor je poreklom iz Brazila, ima izduženu lukovicu, oko 3 cm u promeru, sa tamnim ovojnim listovima. Listovi su linearni, oko 30 cm dugi, pojavljuju se nakon cvetanja. Cvetovi su 5-7 cm dugi, uspravni, bele boje sa crvenkasto-zelenkastim obojenjem na naličju latica u njihovoj osnovi. Cvetanje je u januaru, a ova vrsta je pogodna za prohladne i umereno tople predele. Zephyranthes rosea je visine 15-30 cm, sa uskim listovima oko 0,6-0,8 cm. Lukovice su male, cvetovi su pojedinačni, sitniji, nežne roza boje, a postoje i varijeteti sa belim, žutim i roza-crvenkastim cvetovima. Zephyranthes tubispatha poreklom je iz Venecuele i Kolumbije. Ova vrsta može rasti na direktnom suncu i u polusenci, otporna je na hladnoću, a osetljiva na sušu i zaslanjenost zemljišta. Lukovice su okruglaste, promera oko 2,5 cm, listovi su uski, linearni, slični listovima trava, dugi i preko 30 cm, a pojavljuju se istovremeno sa pojavom cvetova. Cvetovi su beli, zelenkasto-roza ili tamno roza do lila boje. Jedan cvet traje kratko, svega 1-2 dana.
#54: Re: Zephyranthes Autor: kikca, Lokacija: koprivnicaPoslato: Pet Okt 24, 2008 10:35 am ---- Imam rozi, mislim da je Zephyranthes grandiflora. Zanima me da li mu je zimi potrebna svijetla prostorija ili se zadovoljava i u polumračnoj?
Pretpostavljam da mu tokom zimovanja treba hladna prostorija pa sam ga tamo i smjestila.
#55: Re: Zephyranthes Autor: ggm, Lokacija: Beogradski pašalukPoslato: Pet Okt 24, 2008 10:45 am ---- Kikca zimuje u obicnoj hladnoj prostoriji.
Ne mora da se nalazi pored svetla.
Kod mene je zimovao u zabacenom kutku bez problema.
Zemlja u saksiji gde su lukovice mora da je suva.
#56: Re: Zephyranthes Autor: kikca, Lokacija: koprivnicaPoslato: Pet Okt 24, 2008 10:47 am ---- Ggm, hvala ti na tako brzom odgovoru.
#57: Re: Zephyranthes Autor: emaa, Lokacija: bih - sanski mostPoslato: Čet Apr 02, 2009 7:11 am ---- Rozi prezimio vani
#58: Re: Zephyranthes Autor: ghostrider, Lokacija: uzicePoslato: Sre Jun 17, 2009 9:17 pm ---- Nakon sto mi je Mojra identifikovala moj cvetic, moram da osvezim ovu temu. Posadila sam lukovice u prolece, neke u zardinjere, neke u bastu (imala sam ih bas dosta) i prvo je procvetala ova koja je u basti. Posle sitnih, neuglednih listica, cvet me bacio .Iscitah ovih par stranica i jako mi je drago sto sam procitala da on cveta po pravilu od jula, sto znaci da cu im se tek radovati!
#59: Re: Zephyranthes Autor: tabakov, Lokacija: Novi SadPoslato: Sre Jun 17, 2009 11:34 pm ----
emaa citat:
Rozi prezimio vani
Ovo mi zvuči optimistično, zato što su i moji ostali u bašti i još nema nikakvog traga od njih. već sam mislila da su se posmrzavali. Posle ove fotografije, opet se nadam.
#60: Re: Zephyranthes Autor: tera, Lokacija: BanovciPoslato: Ned Jun 28, 2009 6:32 pm ---- Kupila danas
Mnogo mi se svidja