#421: Re: Nar (Punica granatum) Autor: drveni, Lokacija: Novi SadPoslato: Sre Dec 16, 2020 7:24 pm ---- Za Veka91 i ostale, ja vas molim da ne citirate poruku u poruci. Takođe nemojte citirati poruku neposredno iznad vaše jer za tim nema potrebe. Zna se na šta se odnosi vaš odgovor.
Hvala
#422: Re: Nar (Punica granatum) Autor: Scotch, Poslato: Pet Dec 18, 2020 10:28 am ---- Sve moj do mojega. Kosa moze da znaci i nizbrdicu, a nar je biljka ciji se plod zove sipak, mogranj, granata, punica,i naposletku i nar. Sipak je kod nas plod ruza, bilo kojih. To sto su zamlate od samonikle biljke napravili ratarsku kulturu je stvar rasudjivanja a i rasadjivanja. Pozdrav
#423: Re: Nar (Punica granatum) Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pet Dec 18, 2020 11:39 am ---- Od kad znam za sebe plod divlje ruze a i pitome kalemljene ruze se u Srbiji zove sipak, sipurak, sipkinja . Nar je sasvim druga biljna vrsta . To sto neki nar zovu sipak to njih treba pitati. Oni su mozda pogresili a ne mi pored Morave.
Pozdrav
#424: Re: Nar (Punica granatum) Autor: veka91, Lokacija: Užice- usda zone 7(Beograd 8a)SrbijaPoslato: Pet Dec 18, 2020 10:45 pm ---- @drveni, mislio sam da ce samo pasus citirati ono sve ok..shvatio sam necu tako raditi, da se ne bi poruke kopirale 10 puta..izvinjavam se..
Ja mislim da pitomi Nar zovu, Nar a samonikli koji raste u Cg, Dalmaciji i Hercegovini zovu sipak..ponavljam taj Sipak nije isti kao pitomi ima kiseline.. Znaci Vojvoda evo primer Misa i Dr Jare imaju Nar u basti i razmnoze taj nar iz semena ili im proklija padne plod nebitno On ce opet Biti nar mozes ga zvati divlji Nar ali on nije Sipak ona druga pod vrsta veruj mi .. kao sto postoji ukrasni on je treca podvrsta..
@vojvoda kod mene na zapadu Srbije se kaze sipurak i pravi se dzem od te divlje biljke ... A šipak se podrazumeva, evo ti šipak kad se palac prebaci preko kazprsta zna se nasta se misli 🤣
@scotch slazem se apsolutno sa tobom.za Nar su da li bezbroj imena. Ja taj termin"Šipak koristim za tu biljku zato sto raste samoniklo u tim drzavama koje sam pomenuo,i Oni ga tako zovu , kod nas ne raste ,mislim od sada moze i kod nas da uspeva i ja sam ga posadio, ali nema naziv kod nas Vojvoda.. Vojvoda pogledao sam ,pronacicu ti latinski naziv za Nar i Sipak takodje i za ukrasni Nar i sva tri imaju razlicita imena na latinskom...
@Vojvoda upravu si.. Samonikli Šipak zovu u Srbiji Divlji Nar. Kako god,Mnogo naziva ima za Nar, U Istri ga zovu Granat ,kako god bitno je da se razumemo.. jos jednom da pojasnim, mislim da u Srbiji retko ko Ima Divlji nar , jer mislim da ako uzimas seme iz Ploda pitomog nara, Dobijas opet pitomi primer je Dr.jare i cuo sam jos neke primere.. Ali svakako po stablu i listovima se moze prepoznati da li stablo Nara ima bodlje ako ima divlji je i razlikuje se divlji od pitomog malo u listu i naravno plodu..
#425: Re: Nar (Punica granatum) Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Sub Dec 19, 2020 7:39 am ---- Zdravo Veka
Kazete da u Srbiji samonikli sipurak nazivaju nar . Imam 55 godina i do sada nisam nigde cuo da neko sipci po livadama naziva narom. Ero , ovo je Srbija brale i ne pokusavajte da se poistovecujete sa ostatkom sveta ......
Pozdrav iz Srbije .
#426: Re: Nar (Punica granatum) Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Sub Dec 19, 2020 7:44 am ---- A to sto pisete da drzava pomaze poljoprivrednike ,to bi bilo dobro ali oni neznaju gde su . Ni na nebu ni na zemlji. Neznaju gde da idu i koga da slusaju.20% srba nema pravo glasa. Subvencije dobijaju oni neki drugi koji hrle ka evropskoj uniji i pisljivoj americi . Poljoprivreda im je tako razvijena da osim sverca i ribarenja i nemaju drugu delatnost . Ovo zadnje se ne odnosi na one crnogorce koji ne ljube lance .
Pozdrav
#427: Re: Nar (Punica granatum) Autor: Scotch, Poslato: Ned Dec 20, 2020 3:27 pm ---- Punica granatum je oficijelno ime nara, pa je eto jedan od naziva za nar i granata. Pitam coveka sta ce da seje a on kaze lucerku detelinu. JBG.
Koje bre Siljo ribarenje, otplivam brodom na Sv. Nikolu i u restoranu mi nude sarana iz ecke, a ja da sam teo sarana iso bi na bojanu kod brace siptara pa bi sam ulovio krapa. E zato sade letujemo na ohrid.
#428: Re: Nar (Punica granatum) Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Ned Dec 20, 2020 8:33 pm ---- Bas tako brale . Pozdravljam te i svako dobro.A za ovo Siljo tek ce da razgovaramo. Ja mislio da si zaboravio. Jos jednom te pozdravljam i javicu ti se na pp..
#429: Re: Nar (Punica granatum) Autor: nexxogen, Lokacija: Beograd/BarPoslato: Pet Dec 25, 2020 7:36 am ---- Evo da razjasnim neke nedoumice.
Riječ "nar" je turska. Tako se piše i izgovara na turskom i odnosi se na istu voćku, tako da ništa srpsko u vezi sa njom nema, kao što je slučaj i sa patlidžanom npr. Šipak s druge strane jeste naša riječ, ako se ne varam.
U Crnoj Gori se za nar koristi riječ šipak, a za plod ruže šipurak. Ako sam dobro razumio, samo u pojedinim dijelovima Srbije se šipurak zove šipak.
Na engleskom se nar zove pomegranate što je usvojena riječ iz francuskog i znači "granatna jabuka". Na slovenačkom se kaže "granatno jabolko".
@Vojvoda
Mislim da si pogrešno razumio, nije on rekao da se šipurak zove divlji nar, nego da se ono što se u CG zove divlji šipak u Srbiji zove divlji nar.
#430: Re: Nar (Punica granatum) Autor: sever, Lokacija: Novi BeogradPoslato: Pon Jan 18, 2021 4:45 pm ---- Ovo je neverovatno, da poludis, unesem sad nar, pred ovaj debeli minus (jednom sam ga vec uneo u hladniju prostoriju na dva dana, pa ga opet izneo napolje), ja pogledam, on pusta izdanke i lisce, a napolju bilo danima oko nule, malo iznad. I sad u kuci pusta kao da je prolece. Sta sad da mu radim? A nije bio na toplom, samo dva dana u grejanoj prostoriji i opet napolju nedeljama.
#431: Re: Nar (Punica granatum) Autor: veka91, Lokacija: Užice- usda zone 7(Beograd 8a)SrbijaPoslato: Pon Jan 18, 2021 6:21 pm ---- Dobro je da je ziv pretpostavio sam jos onda da nije propao. Napolje ga nikako ne iznosi , pre Marta! Ubice ga mraz sigurno. Pa Toplo mu je krece u vegetaciju, sad za nar nisam citao ali za smokvu znam cim predje 10 stepeni u plusu krece u vegetaciju slicno je i za nar samo moze biti razlike 1,2 ili 3 ili 5 stepeni kad krece u vegetaciju plus ili minus u odnosu na smokvu.. Nece mu nista biti nemoj mnogo toplo da mu bude, tipa 30 stepeni super bi mu bilo 10 ili 15 pa i 20 stepeni ali prisloni ga uz sami prozor obavezno da ima sto vise svetlosti, Umereno ga zalivaj. Nece mu biti nista pa i ako toplo bude sto blize svetlosti i prozoru.. U zemljama sa mediteranskom klimom gde ne pada u minus Nar skoro i ne gubi lisce preko zime tako da gde je blaga klima on zimzelen je.. Pre Mesec ipo dana stavio sam Nar na klijanje evo kako sad izgleda imam nekih 9 komada i rastu polako
@sever ako nemas mesta u stanu na prolece ga posadi ,slobodno ispred zgrade ,samo vidi koja je osuncana pozicija zgrade i neko drvo ,drsku pobodi pored njega da pas ne slomi itd. 🌞
#432: Re: Nar (Punica granatum) Autor: sever, Lokacija: Novi BeogradPoslato: Pon Jan 18, 2021 6:47 pm ---- Videcu, drago mi je da je nar ziv, a mozda je pobrkao vreme, jer je i nikao u ovom periodu, pa mozda misli da je sad prolece.
#433: Re: Nar (Punica granatum) Autor: sever, Lokacija: Novi BeogradPoslato: Čet Jan 28, 2021 8:00 pm ---- Nar mi je toliko napredovao, na jednoj sadnici je toliko vec izbio novi deo, da je deblji zeleni deo stabla od prethodnog odrvenelog dela i skoro je duzi od celog proslogodisnjeg izdanka. Savio se jadan, ima da se prepolovi, moram ga pricvrstiti. Drugi narovi su se pri vrhu razgranali, kao krosnju da formiraju, a neki samo teraju jedan gornji izdanak i idu u visinu.
#434: Re: Nar (Punica granatum) Autor: veka91, Lokacija: Užice- usda zone 7(Beograd 8a)SrbijaPoslato: Pon Feb 15, 2021 1:43 pm ---- Narevi iz semena, posadjeni u decembru.
Nedovoljno svetla (loš balans svetlo - temperatura, biljke su se izdužile,..),
Loš supstrat za setvu (i loša "saksija" - loša drenaža),
kotiledonski listići su "oklembešeni" - opušteni...
,.. ali izvući će ga ( SUNCAaa, daj nam Suncaa.. biljkice su pogledale veselije u mladim listovima )
Verovatno i previše zalivanja, koje je ispralo hranu (boja listova je bleda)..
Moglo bi malo hrane ( nešto na bazi azota, - ako ima sunca, .. recimo Kalcijum-nitrat - pomalo pa češće, ponavljam, ako ima ).