:: Forums ›
detaljno
VOCARSTVO -razni saveti
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sledeća  :| |:
-> Voće

#31: Re: Koje vocke posaditi sa niskim krosnjama u Banatu ? Autor: msestic PošaljiPoslato: Pon Feb 25, 2008 11:51 pm
    ----
sam formiraš nisku krošnju.....jabuka,kruška..........rasadnik u zrenjaninu je ok. prodaju dobar sadni materijal..bezvirusni..kvalitetan(lično jesenje iskustvo)......ali primanje sadnica će zavisiti i od tebe-zalivanje pogotovo posle prolećne sadnje........

#32: Re: Koje vocke posaditi sa niskim krosnjama u Banatu ? Autor: zaklinaLokacija: Banat PošaljiPoslato: Uto Feb 26, 2008 9:31 am
    ----
najlakse je niskom odrzati jabuke na M-9, posebno Ajdared, Jonagold, Melrose. Nije problem ni sa kruskom Vilijamovkom , a niska ostaje i dunja ako se tako orezuje.
Slazem se sa msesticem da ti primanje sadnice ako se sadi u prolece mnogo zavisi od tebe, odnosno od zalivanja

#33: Re: Koje vocke posaditi sa niskim krosnjama u Banatu ? Autor: Mocprirode PošaljiPoslato: Uto Feb 26, 2008 4:50 pm
    ----
Hvala na brzim odgovorima.
Nasao sam neke patuljaste i stablaste sorte, nadam se da nisu slabijeg kvaliteta nego klasicne vocke i da nisu neotpornije na bolesti.
Razmisljam jos da uradim analizu zemljista, pa da znam sta i kako sto se tice djubrenja zemljista.

#34: Djubrenje vocki prilikom sadnje i da li stavljati i perlit ? Autor: BastovanPocetnikLokacija: Банат PošaljiPoslato: Pet Mar 07, 2008 4:26 pm
    ----
Zelim da zasadim neke vocke( Jabuke, Kruske, Tresnje), pa sam u dilemi kako da ih nadjubrim prilikom sadnje i koliku kolicinu djubriva da stavim.

Posto ne zelim previse hemije da stavljam, mislio sam da vestackog djubriva stavim samo u onoj meri koliko se mora, a da ostalo stavim humus glistenjak.

Da li bi bilo pozeljno da stavljam i neku kolicinu perlita sa tim ?

Hvala.

#35: Re: Djubrenje vocki prilikom sadnje i da li stavljati i perlit ? Autor: sale84 PošaljiPoslato: Ned Mar 09, 2008 8:16 pm
    ----
Zelim da zasadim voce u svojoj basti pa me interesuje do kada je optimalni rok za sadnju vocki, posto jos uvek nisam uspeo da nabavim potrebnu kolicinu.

#36: Re: Djubrenje vocki prilikom sadnje i da li stavljati i perl Autor: BastovanPocetnikLokacija: Банат PošaljiPoslato: Pon Mar 10, 2008 11:15 am
    ----
Ja mislim da se do kraja marta mogu saditi sadnice, a mozda i jos malo duze.

Da li se moraju saditi vocke u paru radi oprasivanja, npr. dve vocke jedne sorte jabuke, dve vocke druge sorte jabuke, dve vocke trece sorte jabuke....?

#37: Re: Djubrenje vocki prilikom sadnje i da li stavljati i perl Autor: SaškaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Ned Mar 30, 2008 12:56 am
    ----
Prilikom sadnje dovoljno je staviti lopatu stajskog đubriva u jamu ali đubrivo ne sme dodirivati koren. U zavisnosti od strukture zemljišta možeš dodati perlit ili pesak ako je zemljište teško, glinovito i sporo upija vodu.
Voće se može saditi do sredine aprila.
Kod stranooplodnih vrsta kao što su jabuka i kruška, mora se saditi sorta koja će biti oprašivač za onu sortu koju želite da gajite. Kod trešnje to nije slučaj ako sadite sorte koje su samooplodne (Stela, Kompaktstela, Van...).

#38: sta sad? Autor: jaca78Lokacija: sarajevo PošaljiPoslato: Ned Mar 30, 2008 10:59 am
    ----
Drustvo pozdrav,
najprije izvinjenje ako je pitanje na pogresnoj temi. kupili smo oko tri duluma zemlje blizu sarajeva, jedan dio je ravan drugi brdovit. htjeli bismo posaditi neke vockice cisto za svoju dusu, ali nemamo pojma o tome. sta biste vi preporucili, kupine, maline...?

#39: Re: sta sad? Autor: ZdravciloLokacija: Maglic kod NS PošaljiPoslato: Ned Mar 30, 2008 9:45 pm
    ----
Koliko dulum ima ari?

#40: Re: sta sad? Autor: zarkodjLokacija: Bač PošaljiPoslato: Ned Mar 30, 2008 10:21 pm
    ----
Ja naučio na SB-u da jedan dulum ima deset ari. Bye Bye

#41: Podzemni sistem za navodnjavanje Autor: sljiva PošaljiPoslato: Uto Apr 01, 2008 12:40 pm
    ----
Pozdrav svima.U velikoj sam dilemi.Ove jeseni planiram da podignem vocnjak na povrsini nesto malo vecoj od 3ha(oko 2000 sadnica).U pitanju su sadnice cacanske rodne i stenleya.U samom startu sastav zemlje ne zadovoljava kriterujume po pitanju kiselosti(ima manjak PH vrednosti).To mogu da resim dodavanjem odredjenih supstanci prilikom navodnjavanja.E sad kog navodnjavanja?U institutu su mi rekli da je najbolje podzemno navodnjavanje. Naime,glavni vod koji je precnika 1/2''-3/4''(u zavisnosti od duzine), se postavlja na dubini od 50-60cm i to tako da prati red sadnica.Ispod svake sadnice se nalazi izvod koji je dugacak 10-ak cm, na cijem kraju se nalazi dizna kroz koju protice voda.Ovako je potrebno manje vode za navodnjavanje zato sto je voda "sakrivena" od Sunca i samim tim nema isparenja.Medjutim, niko nije znao da mi kaze koliko to kosta(nisam se zadovoljio odgovorom "to je malo skuplje").Kada bacim na papir troskove kopanja kanala koji iznose 40 din/m(toliko trazi traktorista koji kopa kanale za kablove).Posto bih sadnice sadio na 4*4m, trebalo bi da iskopam 7 500 m.Kada to pomnozim sa 0,5E ispadne Shocked .Druga stvar, sta se desava kada se dizna zapusi(trun u vodi,koren stabla udari u crevo,itd).Tu leka nema,osim vadjenja sadnice Razz .
Jos nesto.Planiram da kroz 3-4 godine(kada sadnice dostignu visinu) da na istoj povrsini cuvam stado ovaca.Da li bih pogresio kada bih se odlucio za sistem navodnjavanja "kap po kap"?Da li ovce mogu da ostete creva koja se nalaze iznad zemlje?
Unapred zahvalan

#42: Re: Podzemni sistem za navodnjavanje Autor: SaškaLokacija: Novi Sad PošaljiPoslato: Uto Apr 01, 2008 4:18 pm
    ----
Probaj da se raspitaš u firmi Skala green na tel. 011/377-42-86, 011/377-42-87, 063/509-990 ili preko officebg @ skalagreen.co.yu ili na www.naandan.co.yu. Sistem kap po kap nije najbolji za voće jer uglavnom kvasi površinski sloj zemljišta, dok se korenov sistem šljive nalazi na dubini od 30-100 cm. Kod svih tipova navodnjavanja moraš strogo voditi računa o kvalitetu i čistoći vode. Preporučujem sortu čačanska lepotica čiji su plodovi krupniji i sočniji od plodova čačanske rodne. Za ovce ne znam, ali vrlo je verovatno da će probati da gricnu crevo.

#43: Re: VOCARSTVO (Svastara) Autor: Nocna_FrajlaLokacija: pancevo PošaljiPoslato: Pon Apr 07, 2008 12:17 pm
    ----
posadili smo sadnicu kajsije koja je visokokalemljena, sorta keckemetska ruza i jednu krupnu, crnu tresnju koja radja kasno.zanima me sistem zalivanja.vocke su zasadjene pre par dana.hvala svima koji daju neki savet.

#44: Re: VOCARSTVO (Svastara) Autor: LidijaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Uto Apr 08, 2008 12:07 pm
    ----
Treba mi savet u vezi presađivanja mini-breskve.

Na to mesto je usađena u proleće 2006. Niti njoj odgovara ta hladovina gde se nalazi, niti meni odgovara da stoji tu. Ne pitajte me kako je tu završila Mr. Green To je iz vremena kad sam išla okolo i kupovala sve što mi se dopadne, pa makar ga nemala gde...

A pitanje je - smem li sada da je iskopam i presadim na plac, gde bi imala odgovarajuće uslove, ili nije dobro sada da je diram? Do nedavno pojma nisam imala o zaštiti breskve, pa je već druge godine dobila kovrdžavost listova... jesam prskala kasnije, ali znam da joj za ovu godinu opet nema normalnog života, naravno ni plodova... S obzirom da i tako neće cvetati, možda bi bilo dobro sada da je prebacim? Tako mi treba to mesto na kome se nalazi Sad

#45: Re: VOCARSTVO (Svastara) Autor: zarkodjLokacija: Bač PošaljiPoslato: Uto Apr 08, 2008 1:48 pm
    ----
Kada bi baš morao da vadim pošto nije velika biljaka radio bih ovako: Našao lonac bez dna, natakao na biljku i počeo. Zalivao bih, otkopavao po malo i sabijao lonac vrteći dok ne dođe do nivoa zemlje.Onda otkopao malo više i pod lonac opet nešto podmetnuo. Tako bih je bezbedno preneo. Tu valja malopomoći jače polovine. U svakom slučaju najsigurnije je jesenja sadnja.
Za klasično presađivanje je kasno.



-> Voće

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14  Sledeća  :| |:
Strana 3 od 14