#1: Palme podobne za stambene uslove Autor: dafodil, Lokacija: Novi SadPoslato: Sre Avg 08, 2007 6:16 am ---- Cao svima,
znam da bi palma najvise volela u vrt, ili bar na terasu preko leta, ali ja strasno zelim da je imam u stanu.Pa me interesuje da mi poznavaoci preporuce neku vrstu koja je ok u stanu. I slika ne bi bila losa kod predloga
hvala
#2: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: veruda, Lokacija: Pula, IstraPoslato: Sre Avg 08, 2007 8:03 am ---- Pozdrav dadofil
Definitivno najbolja palma za kućne uvjete je Howea forsteriana. Podnosi suhi zrak, tamnije uslove u stanu i nezahtijevna je u svakom pogledu. O ljepoti da ne govorim
#3: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: dafodil, Lokacija: Novi SadPoslato: Sre Avg 08, 2007 4:01 pm ---- hvala na odgovoru...
ja sam doneo od kuce neku palmu (ne znam kako se zove) i lepo joj je bilo do ovih vrucina i cak je i isterala list. Sada vidim na svakom listu (pa i tom novom) da su vrhovi potamneli i osusili se. Donji listovi opadaju, ali mislim da je to normalno. Pritom ovi listovi sa osusenim krajevima sasvim zdravo izgledaju. Help?
#4: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: cimbi, Lokacija: NišPoslato: Sre Avg 08, 2007 8:05 pm ---- Dafe, ona palma sto ti Veruda predlaze kod nas je poznatija kao Kentia. A mozes u sobi i Areca palmu.
#5: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: zexland, Lokacija: Belgrade-SerbiaPoslato: Sre Avg 08, 2007 10:11 pm ---- Joj! Ja sam tu Areca palmu drzao napolju na suncu !
I mozete da zamislite sta joj se desilo !
Ne da se sprzila, nego sam pola listova morao da isecem
Ali oporavlja se sada u hladovini
Palma je mnogo lepa, a jel ima neko nekih informacija sta je najbolje za nju, sto se tice odrzavanja ?
Pozdrav!
#6: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: jaci, Lokacija: bihPoslato: Sre Avg 08, 2007 10:40 pm ---- Pomalo ,izdaleka,postajem i ja zainteresirana za neku palmicu.Ali,ja bih da je iznesem ljeti na balkon,a da se ne sprži,kao zexova.
#7: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: cimbi, Lokacija: NišPoslato: Čet Avg 09, 2007 2:34 pm ---- Zex je trebao postepeno da je iznosi na sunce, moja je mlada a ipak trpi sunce par sati bez problema.
#8: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: xenon, Lokacija: SingidunumPoslato: Čet Avg 09, 2007 4:33 pm ---- Chrysalidocarpus (ili po novijoj nomenklaturi Dypsis) lutescens (u narodu poznatiji kao "Areca palma") dobro trpi blago prepodnevno ili vecernje sunce, ali najjace podnevno sunce zna da mu sprzi listove. Jako sunce dobro podnosi samo kad je vlaznost vazduha visoka.
#9: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: zexland, Lokacija: Belgrade-SerbiaPoslato: Pet Avg 10, 2007 1:33 pm ---- Hvala Xenon
I ja mislim Cimbi da sam je prebrzo izneo na sunce...
pekla se jadnica po ceo dan...ali eno je oporavlja se
#10: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: cimbi, Lokacija: NišPoslato: Pet Avg 10, 2007 2:17 pm ---- Zex, tako sam i ja prošle godine, srećom sklonila sam je na vreme, nije bilo nekih velikih posledica.
#11: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: djeka, Lokacija: SvilajnacPoslato: Pet Avg 10, 2007 7:18 pm ---- I ja sam moju prosle godine oprlila na suncu, zato je ove godine od ranog proleca u debeloj hladovini i sunce ne dopire do nje i napreduje bolje nego prosle godine
#12: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: admir, Poslato: Uto Sep 04, 2007 2:48 pm ---- Imam jednu nedoumucu u kuci imam poprilicno prostora a obozavam palme,pa bih cuo misljenje za palmu cikas ovdje na forumu sam procitao da ona trazi bas pravo odrzavanje.
#13: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: Penjing, Lokacija: Zaječar-ЗајечарPoslato: Uto Sep 04, 2007 3:38 pm ---- sago-cikas(cikas na grckom znaci palma) nije palma, mada je tako zovu.. ja znam samo da ne voli da se zaliva mnogo, voli sunce ,zimi malo hladniju prostoriju, i to je to...
#14: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: admir, Poslato: Uto Sep 04, 2007 3:42 pm ---- Hvala ti
#15: Re: Palme podobne za stambene uslove? Autor: Jovan1., Lokacija: NeoplantaPoslato: Uto Sep 04, 2007 4:29 pm ----
admir citat:
Imam jednu nedoumucu u kuci imam poprilicno prostora a obozavam palme,pa bih cuo misljenje za palmu cikas ovdje na forumu sam procitao da ona trazi bas pravo odrzavanje.
Apsolutno sam iskusio sve one muke koje su imali forumaši sa cikasom i posle 10ak godina "umiranja i oživljavanja" mog cikasa on sada odlično napreduje. Zaključci su sledeći:
1.ZEMLJIŠTE. Apsolutni uslov za saksijski uzgoj je zamlja KISELE reakcije, pH između 4 i 5,5. Meni konačno dobro uspeva u kiselom vlaknastom tresetu u kome gajim kamelije. Konačno su listovi tamno zeleni, sjajni, čvrsti.
2.VODA ZA ZALIVANJE. Kao i za acidofilne biljke. Najbolje KIŠNICA ili DESTLOVANA VODA, mada može i svaka pijaća "meka voda" ( bez kalcijuma). Vodovodska voda puna krečnjaka ( tvrda ) brzo dovodi do podizanja pH zemlje u saksiji i cikasovo lišće žuti.
3.Ne koristiti mineralna đubriva, posebno visokokoncentrovana, čak ni ona koja se dodaju lisnodekorativnim biljkama u rastvoru. Ona znaju da "sprže" koren solima u njihovom sastavu a onda lišće počnje da žuti. Bolje biljku prskati blagim rastvorom FOLIJARNIH ĐUBRIVA, ali veoma razblaženo i oprezno.
4.Đubriti isključivo ORGANSKIM ĐUBRIVIMA, najbolje za rododendrone i azaleje, sporog raspadanja, jednom ili najviše 2 puta godišnje. U skladu sa velčinom biljke, preporučujem dodavanje HELATNOG GVOŽĐA U PRAHU, takođe plitko u zemlju oko biljke. Sve ovo daće sjajne, tamno zelene listove.
Sve ovo sam preduzeo jer sam video da bujni, tamnozeleni cikasi u mediteranskoj crvenici odlično napreduju, kao i Magnolia grandiflora ili Camellia japonca, bez neke naročite nege. Ta zemlja je u osnovi blago kiselkasta i puna soli gvožđa koje je pristupačno biljci za usvajanje. Tretiranjem cikasa kao acidofilne biljke ja sam uspeo da konačno ove godine dobjem trajne, bujne i lepe listove ( 5 kom. ) na polumrtvoj biljci sa požutelim listovima.
Što se tiće položaja, odgovara joj polusenovito mesto, umereno zalivanje, od aprila do polovine oktobra, novembra napolju a zimi, u prohladnoj, tek malo zagrejanoj sobi uz retko zalivanje. Tresetni supstrat ima odličan vodno-vazdušni režim i biljka u saksiji ima u svako doba dovoljno i vlage i vazduha za svoj koren.