#1: premestanje omorike Autor: frau, Lokacija: ontario, kanadaPoslato: Ned Dec 16, 2007 10:51 am ---- ispred (bivse) kuce imam "dwarf serbian omorika" (patuljasta srpska omorika, pod tim imenom je kupljena), slatko jedno okruglasto drvce jedno metar visoko i recimo jedno 80 cm u precniku. i pored nje jos dva puzajuca cetinara koja nisu bas mala. posto ce se kuca rusiti za jedno mesec dana, a ja sam se sad setila da bih htela te biljcice da sacuvam, pitam se da li ce nesto da im bude kad ih budem izmeshtala sad, u zimskom periodu, i da li postoji nesto na sta treba da obratim paznju tom prilikom. pravo da vam kazem, smrznem se i na samu pomisao na taj posao (cu da preorem pola smrznutog travnjaka da oslobodim korenje, a sneg onoliki), ali ako se resim, trebaju mi saveti kako. mislila sam da to privremeno posadim u sumicu iza kuce, dok nova kuca ne bude gotova (negde do maja, juna), pa da je onda vratim na svoje "imanje".
#2: Re: premestanje omorike Autor: šaptačica_drveću, Lokacija: Petrinja, HrPoslato: Ned Dec 16, 2007 11:06 am ---- ... sve bi bilo dobro da nisi u ontariju....
u principu možeš presađivati sada, ako tlo nije smrznuto, al čisto sumnjam da tam u ovo doba nije smrznuto...
reci kolke su temperature zadnjih dana?
#3: Re: premestanje omorike Autor: Bonsai Master, Lokacija: Ivanjica - GolijaPoslato: Ned Dec 16, 2007 11:22 am ---- Zima nije baš dobro vreme za presađivanje četinara, bar po mom iskustvu.
Da si se setila ranije da pitaš, preporučio bih ti da krajem avgusta izvadiš te biljke i posadiš ih u velike posude, pa posle završetka izgradnje vratiš na finalnu lokaciju.
Sad bih ti dao sledeće preporuke:
- pokušaj da izvadiš koren sa što više zemlje i to tako da se ona ne rastrese - da fine korenove žilice ostanu u kontaktu sa zemljom (ovo zato što četinari transpirišu i preko zime, a koren im se ne razvija). Nemoj preterivati sa veličinom busena - dovoljno će biti da mesto iskopa bude na pedalj od ivica krošnje biljke, a kod poleglih formi koje imaju 'raširenu' krošnju neka to bude oko dva - tri pedlja od stabla; veći busen bi počeo da se raspada sam od sebe.
Prilikom iskopavanja je dobro da žile presecaš oštrim makazama, jer ravan i pravilan rez na korenu lakše kalusira, a iz kalusa se razvijaju novi koreni (kod većine četinara lakše se obrazuju novi koreni iz tog kalusnog tkiva nego bočno na vretenima starih korena)
Ako si u mogućnosti, nabavi par džakova od kafe - mislim da se taj materijal zove juta.
Ako busen korena može da stane u džak, onda koren ubaciš unutra i prazan prostor ispuniš smešom zemlje, treseta i peska (1:1:1) ili tome slično; smeša bi trebalo da bude suva ili prosušena radi lakšeg raspoređivanja u džaku (vlažna zemlja se lepi). Sad uzmeš kudeljani kanap i dobro uvežeš džak neposredno iznad busena. Višak džaka treba odseći. Isim kanapom još omotaš džak oko busena, s ciljem da učvrstiš celu stvar.
Ako koren busena ne staje u džak, onda rasparaš jedan ili više džakova. Staviš busen korena na džak/džakove, obaviješ busen, zavežeš gornji kraj, i učvrstiš kanapom džak oko busena, ovog puta jače i više nego kad je koren stao u džak, jer nisi dodavala zemlju (podtrebno je da se džak što više pripije uz busen).
Pošto sađenje nećeš obaviti odmah, na privremenoj lokaciji iskopaš rupu u kolju će stati cela korenova bala (busen) sa džakom. Spustiš busen u rupu tako da bude u malo dubljem položaju nego da ga stvarno sadiš. Zaspeš okolo iskopanom zemljom i još malo zagrneš viškom (samo nemoj da zemlja prekrije grane).
Kad budeš u maju vadila biljke, pažljivo ih otkopaš.
Ako je kudeljani kanap istrunuo, opet omotaš balu novim kanapom da pri transportu nebi došlo do rastresanja busena.
U pripremljene rupe za sadnju spustiš busen zajedno sa omotanim džakom. Postaviš u željeni položaj (tako da budući položaj biljke u odnosu na zemlju bude isti kao i ranije, tj da bude na istoj dubini
) i zaspeš zemljom. Zemlju umereno sabiješ i dobro sve zaliješ.
Vremenom će džak istruliti, a koren će izbiti kroz njega.
Na ovaj način bi trebalo da budu zaštićene najfinije žilice koje su presudne za preživljavanje starijih biljaka (pogotovu četinara).
#4: Re: premestanje omorike Autor: frau, Lokacija: ontario, kanadaPoslato: Ned Dec 16, 2007 11:59 am ---- mastere, pa bas si master! puno, puno ti hvala za info. sve sam popamtila, ne znam ni sama da li cu i kako uspeti da organizujem to presadjivanje. a vreme nisam mogla da biram, naime, nama je u pozaru 23.septembra izgorela kuca (a i sire), treba da se rusi i na njenom mestu pravi nova, a meni zao da mi bar biljke koje su prezivele tu grozotu propadnu...samo, kasno sam se setila, tja...kad bi bar ovi majstori kad dodju s masinama da ruse mogli da mi to nekako iskopaju i spasu...videcu, ima da kukam k'o ratno siroce e ne bih li ih nagovorila da makar pokusaju, jer zima je ovde, zemlja se stisla verovatno vec sada, mani ga...saptacice, pise da je -4, ali je sa vetrom -14 i pao je sneg. naravno, prava zurka pocinje u januaru, ne smem ni da mislim, brrrr!
jos jednom puno, puno hvala na savetu. pretpostavljala sam da se presadjivanje ne obavlja kad nam se navije, ali sam htela da budem sigurna, zato sam dosla da pitam.
#5: Re: premestanje omorike Autor: Zmijobor, Lokacija: antverpenPoslato: Ned Dec 16, 2007 1:41 pm ---- frau, ako je -4 to nije prehladno, zemlja se jos nije smrzla po dubini .
Mislim da temperatura treba oko mesec dana da bude konstantno -10 pa da se zemlja smrzne na metar po dubini....
Dakle, nemoj cekati da smrzavanje ode u dubinu...
#6: Re: premestanje omorike Autor: Bonsai Master, Lokacija: Ivanjica - GolijaPoslato: Ned Dec 16, 2007 5:41 pm ---- Pokušaj barem, držaćemo palčeve.
#7: Re: premestanje omorike Autor: pican, Lokacija: JagodinaPoslato: Ned Dec 16, 2007 5:45 pm ---- Ako je to biljka 1m visine i oko 80cm širine,kako kažeš,ja mislim da to i nije neki posao i kako je zmijobor rekao nemoj čekati jaču zimu -4 nije strašno,a bonsai master ti je baš sve do detalja objasnio šta trebaš uraditi,
pa šta drugo reći nego-srećnooooo....
#8: Re: premestanje omorike Autor: šaptačica_drveću, Lokacija: Petrinja, HrPoslato: Ned Dec 16, 2007 9:44 pm ---- žao mi je što ti je izgorila kuća... znam kako je to prestrašno....
još jedan tip: označi nekom vrpcom ili nečim na omorici i grmovima stranu svijeta, npr. sjever. kada ih budeš ponovo sadila, važno je da taj dio sa vrpcom opet bude okrenut prema istoj strani svijeta.
želim ti sreću sa presađivanjem!
#9: Re: premestanje omorike Autor: frau, Lokacija: ontario, kanadaPoslato: Pon Dec 17, 2007 7:55 am ---- huh, hajde, valjda cu nesto smisliti kad se...odvejemo. danas je, naime, pao OVOLIKI sneg, pozatvarani autoputevi, pola ovog kraja ontaria sutra nece maci iz kuce, kao sto nismo ni danas mogli. oh, kako mrzim zimu!
saptacice, zaista sjajan hint to sa obelezavanjem, to cu da uradim kad prvi put odem tamo, da posle ne bih zaboravila.
hvala puno, narode.
#10: Re: premestanje omorike Autor: TA300, Lokacija: Lozovik,SrbijaPoslato: Uto Dec 18, 2007 11:24 pm ---- Busolu i kartu u ruke...Vreme je za topografiju!
Inace krosnje drveca su razvijenije na severnoj strani.Samo ne znam zasto je vazno to kod presadjivanja?
#11: Re: premestanje omorike Autor: frau, Lokacija: ontario, kanadaPoslato: Sub Apr 26, 2008 5:55 pm ---- moja omorikica je prezivela zimu netaknuta, a pocetkom aprila, kad su poceli radovi na kuci, ovi sto su kopali temelje, iskopali su je svojom mehanicazijom i odstajala je jedno tri nedelje onako, sa busenom, na zemlji. pristup nije bio moguc, pa smo je presadili proslog vikenda. nije izgledala "namuceno", samo su joj polomili nekoliko grana i promenili oblik, pa se pitam hoce li se to regenerisati? bil aje tako slatka, kao loptica...
#12: Re: premestanje omorike Autor: šaptačica_drveću, Lokacija: Petrinja, HrPoslato: Ned Apr 27, 2008 8:14 am ---- ma hoće
samo da se primi....
da nas obavijesti ako krenu pupovi.
#13: Re: premestanje omorike Autor: pican, Lokacija: JagodinaPoslato: Sre Apr 30, 2008 1:35 am ---- a nije zgoreg da staviš i fotku da i mi uživamo malo...