:: Forums ›
detaljno
Suvo i veštačko cveće
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća  :| |:
-> Rezano cveće

#16: Re: Sušeno cveće... Autor: Turin_TurambarLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Ned Jun 12, 2005 3:28 pm
    ----
Miiiliiice, pa ti bi bar trebala da znas za moje ironije. Wink

Sto se feng sui-a tice, meni dosta stvari ima logike, ali slazem se sa Sladolezom - primenjivanje svega bi bilo nekako nasilno, jer nismo uopste odrasli u toj kulturi.

Suseno vs. vestacko cvece, dao bih sto glasova za suseno. Aranzirano i lepo osuseno cvece bas i volim, ali kada vidim vestacko, najezim se. Tako da to pravilo feng suia za mene stvarno ne bi bilo dobro.

Glavni krivac sto jos nema slika Milicinih aranzmana sam ja, jer sam zaboravio fotoaparat. Embarassed

#17: Re: Sušeno cveće... Autor: peachLokacija: Osijek PošaljiPoslato: Ned Jun 12, 2005 4:44 pm
    ----
slažem se da je to totalno druga kultura i dosta se tog mora prilagoditi prilikama ovdje. pratila sam to neko vrijeme. i danas ga primjenjujem kad mi je teško bacit neku krpicu, ali nekih stvari se ipak nikad ne bi rješila bez obzira što na to kaže feng. ako u nečem uživam nema šanse da mi to šalje lošu energiju ili nešto slično. barem ja tako mislim

#18: Re: Sušeno cveće... Autor: mizzaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Jun 12, 2005 5:51 pm
    ----
peach citat:
ako u nečem uživam nema šanse da mi to šalje lošu energiju ili nešto slično. barem ja tako mislim

Naravno! Licni osecaj je na prvom mestu! Mr. Green

#19: Re: Sušeno cveće... Autor: Lilly PošaljiPoslato: Ned Jun 12, 2005 7:15 pm
    ----
Uf, i ja ne volim veštačko cveće čak ni kad je dooobro urađeno a kamoli ovo što se najčešće nudi, da se zgroziš... Confused
Evo još jednog pobornika (mene) teze da nisu moguća doslovna "prepisivanja" i primena učenja iz drugih kultura, pogotovo drastično različitih... Slažem se - preuzeti ono što nam prija i dokle prija je prava mera...
Ali, jako mi je zanimljivo da saznam o tim različitostima, nekako to obogati čoveka, proširuje vidike, definitivno nas menja... nabolje...
Baš ti je zanimljiv i koristan hobi Maki...

#20: Re: Sušeno cveće... Autor: Maka PošaljiPoslato: Ned Jun 12, 2005 9:17 pm
    ----
peach citat:
slažem se da je to totalno druga kultura i dosta se tog mora prilagoditi prilikama ovdje. pratila sam to neko vrijeme. i danas ga primjenjujem kad mi je teško bacit neku krpicu, ali nekih stvari se ipak nikad ne bi rješila bez obzira što na to kaže feng. ako u nečem uživam nema šanse da mi to šalje lošu energiju ili nešto slično. barem ja tako mislim

Da razjasnimo sto se tice FS...

Vazan deo njegove prakse jeste postovanje posebnostisvakog pojedinca, porodice ili nacije.Znacaj te posebnosti odlicno opisuje jedna kineska poslovica :"Jedan lek za hiljadu bolesti i hiljadu lekova za jednu bolest"Znacaj ove poslovice se odnosi na to da 1 lek moze da leci 1000 bolesti, ali da uvek postoji ona jedna bolest koja ce biti drugacija od ostalih iz iste kategorije i koja ce zahtevati primenu neke specificne kombinacije lekova ili uputstava...To znaci da jedan isti prostor ili namestaj mogu pogodovati mnogima,ali da uvek,koliko je god to moguce,treba postovati POSEBNOST svakog ljudskog bica porodice ili nacije.Nema niceg prirodnijeg nego da svako bude u centru svog prostora i da nejgove zelje i potrebe budu vodilje prema kojima ce se njegov prostor oblikovati. Very Happy

Nama je FS doneo mnogo mira i blagostanja...mada bili smo sami sebi smesni dok smo pocinjali: zabe,Bude,kornjace,visuljci... Very Happy Cak ni na kompas nisam umela da gledam Wink

#21: Re: Sušeno cveće... Autor: Ivan-BgLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Jun 12, 2005 10:57 pm
    ----
To je to o FENG SHUI-u. Ko je nešto znao obnovio je gradivo,a ko nije nešto je naučio
Nadamo se da će nam Maka postaviti tu temu, kako reče na Baštensko cveće.
Malo smo skrenuli u druge vode.
Da podsetim tema je sušeno cveće i aranžmani od istog, praktični saveti, iskustva... Rolling Eyes Rolling Eyes Rolling Eyes

#22: Re: Sušeno cveće... Autor: NinaLokacija: Split PošaljiPoslato: Pon Jun 13, 2005 12:39 am
    ----
Ah, suho cvijece, ja ga naprosto obozavam. Moja je ljubav za to pocela jednom kad su me, greskom, ostavili, krajem ljeta, cijeli dan na jednom malom otoku. Kad mi je kupanje dosadilo, pocela sam salabazati po otoku i primijetila sam desetine razlicitih oblika suhog cvijeca. To me odusevilo, stala sam sakupljati i praviti male vjencice... Otada to radim svake godine, obozavam suho smilje i kadulju koji mirisu cijele godine, a i prekrasno izgledaju, pa divlji luk, predivnih boja, u Dalmaciji ima mnogo vrsta grmlja i trava koje u suhom stanju imaju visuljke, cupice, krunice, svakakve oblike...volim i hortenzije, obozavam listove koji istrunu tako da im samo zilice ostanu zive, kod nas ima i dvije vrste plavog cvijeta koje raste uz samo more, i zadrzi plavu boju u suhom stanju, mimoze su divne osusene, neke bungevile mogu odlicno zadrzati oblik i boju, u sve to ubacim suhe rogace, koru drveta, ma svasta, to kad covjek pocne, nema kraja, i uzivanjac je vrhunski. Jedini je problem to sve zakaciti da cvrsto stoji, to nikad nisam naucila dobro raditi.
Moje su sobe pune zdjelica i vaznica sa suhim aranzmanima, a buketi vise i po zidovima, sa stropa........ Ako je sve to negativna energija, ajme si ga meni! No miris je divan, tako blag i tako podsjeca na ljeto...boje su divne, oblici su divni.

Ima raznih tehnika susenja, citala sam nesto da hortenzije suse umakanjem u neku kemikaliju, voljela bih to probati, ali ne znam nista detaljno o tome. Neko zna?

#23: Re: Sušeno cveće... Autor: mizzaLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Pon Jun 13, 2005 1:07 am
    ----
Mica je malo kopala...Izvol'te! Very Happy

Pravilna berba i prepariranje bilja omogucavaju ocuvanje izgleda, arome i ukusa odabranih vrsta. Suseno bilje moze, osim estetske, imati i upotrebnu funkciju - u kulinarstvu (zacini), kozmetici (dodaci kupkama) i u pot-pourri mesavinama, npr.
Nisu, medjutim, sve biljke jednako dobre za susenje. Pogodne su one koje imaju drvenastu drsku i koje ne sadrze veliki procenat vode u sebi (da ne budu mesnate). To znaci da treba izbegavati vrste koje imaju meko i porozno stablo (lale, amarilisi i sl.).
BRANJE treba vrsiti ujutro, kada je vedro i suvo. Tada su biljke pune esencijalnih ulja i miomirisa. Treba brati sveze, ne sasvim otvorene cvetove.

SUSENJE

I
Najjednostavniji nacin susenja je na vazduhu. Od ubranih biljaka formirati manje bukete, ne preguste, vezati ih i okaciti da vise okrenuti naopako. Mesto susenja treba da je suvo, toplo, provetreno, udaljeno od suncevih zraka koji mogu ostetiti boju cveta. Treba izbegavati kuhinjski prostor gde, po pravilu, ima pare od kuvanja sto otezava proces susenja. Takodje, izbegavati garaze jer u njima moze biti prisutan miris benzina i budji. Okaceni buketi treba slobodno da vise, da imaju vazduha sa svih strana, tj. da ne budu smesteni uz zid.
II
Biljke se mogu susiti i u rerni.
Za one koji ne žele da cekaju danima, recept je - susenje za nekoliko sati u pecnici. Grancice treba rasiriti i rasporediti u rerni na papiru za kolace, a temperaturu podesiti na najslabije. Vrata treba odskrinuti. Posle 1 sat proveriti biljke. Po potrebi okrenuti svaku. Njihova boja treba da ostane zelena. Paziti da se ne presuse, jer ce pozuteti.
III
Isti, instant efekat se može dobiti susenjem u mikrotalasnoj rerni.
Grane razdvojiti i postaviti izmedju 2 lista kuhinjskog papira. Aparat ukljuciti na 1 minut na slabu temperaturu. Nakon toga proveriti jesu li suve i one koje jesu zameniti novim, svezim biljkama. Postupak ponoviti na 20 sekundi. Nastaviti sa procesom dok se ne osusi sve.
IV
Konzervacija uz pomoc glicerina
Velike, drvenaste biljke (lavanda, ruzmarin, eukaliptus, ruza, hortenzija, zalfija) mogu se preparirati u mesavini glicerina i vode. Vrhove grana staviti u veliku posudu napunjenu do visine od 5 cm sa 2 dela vruce vode i 1 delom glicerina. To smestiti na toplo, svetlo mesto i proveriti posle 24 sata. Dodati glicerin i vodu toliko da stabljike budu uronjene kao u pocetku. Ovo ponavljati sledece 3 nedelje. Nakon toga, iseci vrhove, obrisati visak ulja sa listova i biljke upotrebiti po zelji.
V
Susenje uz pomoc deksikanata
Mozda su najlepsi buketi nacinjeni od biljaka susenih na ovaj nacin. Tajna je u silikatnom gelu, vrsti soli nacinjenoj specijalno za ovu svrhu.
Postupak je sledeci: Svaki cvet se odseca, odvaja od drske i kaci floralnom zicom koja se postavlja kroz sredinu cveta. U kartonsku kutiju (npr. od cipela) stavi se sloj deksikanta, preko toga ide cvece umoceno u silikatni gel. Cvece se polozi ravno, bez dodirivanja latica, a preko toga se stavi opet sloj soli. Tako se redovi redjaju i na kraju se opet posipa gel. Sledi poklopac i smestanje na toplo i suvo mesto. Provera se vrsi posle 7 dana. Bilje je suvo tek kad je krto i susti pod prstima. Nakon toga svaki cvet treba dobro otresti od silikatnog gela.
VI
Prezervacija biljaka je moguæa i pomocu boraksa ili soli. Postupak je isti kao kod upotrebe silikatnog gela, jedino što cvece gubi na intenzitetu boje.

Preuzeto sa:
www.garden.co.yu/magaz...nzmani.htm

#24: Re: Sušeno cveće... Autor: gardenijaLokacija: Finska PošaljiPoslato: Pon Jun 13, 2005 1:40 am
    ----
Frau, prelep ti onaj kutak sa susenim cvecem. O, Nina, kako bih ja volila da vidim sva ta tvoja cudesa od susenog bilja, a tek da pomirisem...

#25: Re: Sušeno cveće... Autor: Lilly PošaljiPoslato: Pon Jun 13, 2005 2:21 am
    ----
:+ :+ :+ :+ :+
Bravo za (vrednu) Mizzu!!!
Mnogo korisnih informacija!!!!
:+

#26: Re: Sušeno cveće... Autor: NinaLokacija: Split PošaljiPoslato: Pon Jun 13, 2005 3:07 pm
    ----
Izvrsno, Mizza, hvala ti!

Sad jos samo neko da dozna gdje se nabavlja silikatni gel, i sta je to, zapravo?

ciao, Nina

#27: Re: Sušeno cveće... Autor: frauLokacija: ontario, kanada PošaljiPoslato: Pon Jun 13, 2005 10:01 pm
    ----
sad cu ja da dobijem po repu Very Happy
isto kao i vi, nachelno ne volim vestake, medjutim, okliznule mi se dve vestacke kale, onako bas leeeeepe i krupne (mora da su ih dobro zalivali, hahaha), nisam mogla da im odolim. dok se ne pridje i ne pipne, ne moze bas da se bude siguran da li su prave ili ne, a izvanredno mi se uklapaju, onako minimalisticki "gradjene" u jedan cosak. i to zimi. ovdasnji dizajneri ih uopste ne izbegavaju, naravno, u zavisnosti od prostora i namene, da sad ne idem u sitna crevca...
o feng shui-u se svakako treba obavestiti, ne pratiti ga po svaku cenu do u detalje, ali ima pravila koja coveku naprosto skidaju mrak s ociju. to bacanje nepotrebnih gluposti, oslobadjanje prostora, nerobovanje predmetima, to je, recimo, mene bas prosvetlilo.
imala sam jedan zid u dnevnoj sobi, interno prozvan "katatonicni zid", koji sredjujem godinama, sav je kao svajcarski sir od ukucavanja eksera i prerasporedjivanja slika po njemu, da bi mi na kraju pukao film i sasvim sam ga ocistila i ispraznila.
pa ja vama ne mogu objasniti kakvo sam olaksanje posle toga osetila! sta se desavalo, zapravo? slike, iako od neke vrednosti, imale su previse boja, tu je bilo grupisano i cvece i tv, i sve je to (meni) delovalo kosmarno, a na udaru oka. njihovim sklanjanjem, udarila sam nogu u tur materijalnim vrednostima dala duhu priliku da se opusti, uspostavljen je bolji protok energije, sto bi kaz'li ovi, fengshuisti...
pravila feng shui-a su nastala empirijski, svako ima svoj racionalan odgovor (kao i nase "bapske price"), taj apstraktni izraz "protok energije" je zapravo puka potreba coveka da protegne pogled kroz malo praznog, otvorenog prostora, da se ne spotice o trista cuda, bas kao i kad se fizicki krece.
racionalan odgovor na nedrzanje suvog cveca bi bio: skuplja prasinu, prasina nije zdrava, zatim, simbolicki - to je mrtvo cvece...meni sasvim ima smisla.
kaktusi - oni bodu, povredjuju...pandan feng shui-u je bapska: "ne drzi kaktus ako imas cerke, nece se nikad udati!" Very Happy
itd itd itd...
sve u svemu, nije to losa tema za razmisljanje i postovanje u granicama koje nama odgovaraju.

#28: Re: Sušeno cveće... Autor: NinaLokacija: Split PošaljiPoslato: Pon Jun 13, 2005 10:52 pm
    ----
Hi, Frau, bas si rekla nekoliko stvari s kojima se slazem.

I ja sam osjetila nekoliko puta u zivotu nevidjeno olaksanje kad sam pobacala neku gomilu stvari koje su mi prije nesto znacile. Kad da zbacis sa sebe tesko breme.

Vjerojatno je i cilj meditacije isti, rasteretiti mozak od roja misli od kojih su mnoge nepotrebne i neproduktivne, kao ovdje fizicki prostor od suvisnosti koje skupljaju prasinu. Priznajem da sve to ima smisla.

Mene u ovim ucenjima samo odbija to mnostvo bas strogo zadanih pravila, zacetih u nekoj pradavnoj proslosti, toliko razlicitoj od sadasnjosti, i ne mogu vjerovati da se bilo koja mudrost, moze primjenjivati nepromjenjena, potpuno neovisno o vremenu, prostoru i osobi. Zato me to uglavnom nervira, iako stosta od toga probam...

ciao, Nina

#29: Re: Sušeno cveće... Autor: Mouse PošaljiPoslato: Pon Jun 13, 2005 11:23 pm
    ----
JA CUVAM VENCANI BUKET... STAR JE TEK 14 MESECI Very Happy
OD PRVOG DANA VISI NA GARNISLI... I SUPER IZGLEDA. PRIJATELJICE SU ME SAVETOVALE DA GA PRSKAM LAKOM ZA KOSU, JER BI SE TAKO ZADRZAO OBLIK I NE BI DOSLO DO OPADANJA LATICA. INACE BUKET JE OD BORDO RUZA. ZA OVO VREME NISTA MU SE NIJE DESILO SEM PROMENE BOJE, TAKO DA NEMAM NAMERU DA GA TRETIRAM.
SLIKACU GA SUTRA PA CU POSLATI SLIKU DA GA MOZETE VIDETI Smile

#30: Re: Sušeno cveće... Autor: Mouse PošaljiPoslato: Uto Jun 14, 2005 1:42 pm
    ----
Kao sto sam obecala... Very Happy



-> Rezano cveće

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11  Sledeća  :| |:
Strana 2 od 11