:: Forums ›
detaljno
Palme otporne na niske temperature
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68  Sledeća  :| |:
-> Palme

#391: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: Jovan1.Lokacija: Neoplanta PošaljiPoslato: Pet Sep 07, 2007 9:20 pm
    ----
Smile Hvala, nije trebalo baš tako hitno ;). Ne bih da zakeram, ali možda da "kresneš" još jednom ili 2 puta, list na dnevnom svetlu, po suncu i u hladovini. Wagnerianusi imaju nešto svetlije zeleno lišće i kao da imaju sjajniju gornju površinu lista. Neki to opisuju kao da je list "zaleđen", presvučen tankom, sjajnom ledenom korom. Nadam se da tvoj trahi ( ili možda wagi Wink ) nije gladovao u pogledu azota, magnezijuma i gvožđa i da ta nešto svetlija boja i sitnije lišće ne potiče od "gladovanja" Confused

Ako je kupljen pre 17-18 godina, to je ipak bio period pre sankcija, putovalo se i dešavalo se da pojedinačni retki primerci biljaka stignu u prodavnice i na pijace u Srbiji iz zapadnoevropskih zemalja, kupljenih kao "obične lončanice" tj. saksijske biljke za stan. Vrlo je indikativno to što ovaj primerak nikad nije "dao" da mu se "slome" lisni segmenti. Ja trenutno imam jedan trahi u posudi i on je od početka pokazivao tendenciju da sam "izvrne" po koji niz lisnih segmenata, ničim izazvan. Ali on je baš "kljukan" tečnim đubrivima koja sadrže i više nego optimalnu količinu azota pa je možda zato "mlitav". I oni u vrtu uvek izvrnu svoje liske, naročito kada je list orijentisan u pravcu dominantnog vetra.

sve u svemu, dexxterov trahi je vrlo neobičan primerak. Patuljak svakako ali, wagi ili trahi, pitanje je sad Uhh Blink Wink Bye Bye

Evo wagnerianusa sa weba. Zar ne liče na dexxterov???

#392: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: dexxter PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 10:02 am
    ----
Ovaj sa prve slike original kao moj Smile

Evo jedne slike ovde a ostatak sam stavio na rapidshare zbog velicine.
Napolju je oblacno. Za slike na suncu cemo malo da sacekamo Evil or Very Mad

#393: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: dexxter PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 10:16 am
    ----
Inace dodavao sam ono vestacko djubrivo iz poljoprivredne apoteke (bele kuglice). Ako ono ima minerale i azot onda nije zbog toga...

#394: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: Jovan1.Lokacija: Neoplanta PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 2:00 pm
    ----
Ona slika celog habitusa sa rapidshare ( u pozadini satelitska antena ), je pljunuti wagnerianus Very Happy . Ako je dobila mineralno đubrivo, palma nije gladna . Ja bih joj dodavao i rastvor helatnog gvožđja, da vidim da li bi stvarala tamnije zeleno lišće. Znači, jedini razlog koji bi mogao da utiče na "usitnjavanje" lista je možda to što joj je koren potkraćivan i nije baš u stanju da upija sve minerale koje ima na raspolaganju u zemlji. Bonsaisti tako dobijaju male biljke sa proporcionalno malim listovima. Stvarno ne bih znao kako potkraćivanje korena utiče na izgled običnog Trachycarpusa. Posebno je interesantna ona ekstremna dlakavost stabla koja ima više sedih nego smeđih vlasi, što je takođe karakteristika wagnerianusa. Ono "savijeno" lišće ( 2 kom ) je izgleda najstarije i biljka se sprema da ga odbaci ( počinje da žuti ), pa nije prikladno za determinaciju.

Inače, ako se sve ove pretpostavke zanemare, ja bih rekao da imamo prvog "registrovanog" wagnerianusa u Srbiji :D. Šta drugi misle ???

Ah, da. I ja imam jednog mladog, petomesečnog ( deklarisanog ) wagnerianusa koji je skoro potpuno žut a nije gladan. Naslici se vidi i dolutali semenjak paulownie kome ništa ne fali Wink Bye Bye


Poslednji izmenio Jovan1. dana Sub Sep 08, 2007 2:27 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#395: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: dexxter PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 2:24 pm
    ----
Surprised
Ja bih samo da dodam da sam njemu prvi put pre jedno mesec dana sekao koren (feniksima svake godine) jer ovog trahija koren ne izbacuje toliko iz saksije kao sto to radi sa feniksima.
Nadam se da to nije bila greska jer koliko vidim onaj novi list iz sredina se polako siri.

#396: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: xenonLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 2:34 pm
    ----
Jovan1. citat:

Inače, ako se sve ove pretpostavke zanemare, ja bih rekao da imamo prvog "registrovanog" wagnerianusa u Srbiji :D. Šta drugi misle ???

Izgleda da je tako. Shocked

#397: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: Jovan1.Lokacija: Neoplanta PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 2:35 pm
    ----
Da, poznao je da trahiji imaju plići koren u odnosu na veliki broj vrsta palmi, koji se grana dosta gusto ispod površine. Zato za njega tvrde da ga je relativno lako presaditi sa korenovim busenom, sa jednog na drugo mesto u bašti, čak i u odraslijem stadijumu ( nisam probao jer nisam imao potrebe Wink ) . Ako ikako možeš, presadi ga u proleće u veću posudu, izbegavaj seckanje korenja. Jednog dana tako ga lako mogu napasti gljivice i izazvati trulež korena, posebno ako je to seckanje učinjeno u periodu vlažnog i hladnog vremena. Bye Bye

#398: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: dexxter PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 3:07 pm
    ----
Ja sam planirao da ga u prolece presadim u zemlju Huh

#399: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: dexxter PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 3:10 pm
    ----
A sta mislis za ovu u sredini?

#400: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: Jovan1.Lokacija: Neoplanta PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 3:33 pm
    ----
dexxter citat:
A sta mislis za ovu u sredini?

Pošto voliš da slikaš u mraku, s obzirom na sjaj i čvrstinu listova izgleda da je to obična kanarka u bonsai izdanju jer joj štrickaš korenje i ona zato gotovo i da ne uvećava svoj habitus ali "raste" u smislu izbacivanja novih ( malih ) listova. One sa strane liče mi na jestive urme ( datulje) takođe nešto zbijenije u izgledu zbog ograničavanja korenja.

Ako ti je trahi prezimljavao natoplom, bilo bi dobro da ga sledeće 2 godine privikavaš na prezimljavanje u hladnom ( od 1 do 5 ) i da malo razmahne koren u većoj posudi. Onda će mu biti lakše da se navikne na slobodu i hladnoću sledećih godina, nego da ga direktno iz sobnog uzgoja prebaciš na "totalitarni spoljni režim" Wink Bye Bye

#401: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: dexxter PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 4:36 pm
    ----
Ove sa strane sam posadio iz jestivih urmi i njima sam prvi put isekao korenje pre mesec dana.

Ovoj u sredini nisam nikad sekao korenje jer je koren uopse ne gura napolje iz zemlje kao kod ostalih feniks. Imam je jedno 4-5 godina i za to vreme izbacila je samo 2-3 lista. Nenormalno sporo raste. Ima u sredina uvek 2-3 mala listica koji krecu ali kazem jako sporo.
Listovi na granama su manji i gusci, a grane mekse. Grana cim izraste ide u stranu a ne kao kod ostalih feniks koje imam prvo na gore.
Da nisam i tu ubo neku retku? Very Happy Ne bi me iznenadilo jer zena kaze da je kupila jer joj je izgledala drugacije od ostalih feniks u cvecarama.

Trahi vec 10 godina prezimljava na hladnom (do 10 C). Ranije u hodniku koji se nije grejao a prethodne zime u podrumu. Mozda bi i mogao na prolece u zamlju?

#402: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: xenonLokacija: Singidunum PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 4:53 pm
    ----
dexxter citat:

Ovoj u sredini nisam nikad sekao korenje jer je koren uopse ne gura napolje iz zemlje kao kod ostalih feniks. Imam je jedno 4-5 godina i za to vreme izbacila je samo 2-3 lista. Nenormalno sporo raste. Ima u sredina uvek 2-3 mala listica koji krecu ali kazem jako sporo.
Listovi na granama su manji i gusci, a grane mekse. Grana cim izraste ide u stranu a ne kao kod ostalih feniks koje imam prvo na gore.
Da nisam i tu ubo neku retku? Very Happy Ne bi me iznenadilo jer zena kaze da je kupila jer joj je izgledala drugacije od ostalih feniks u cvecarama.

Hmmm... brzina rasta odgovara Jubaei chilensis, ali nisam siguran za to "teranje listova u stranu"... Jubaea stvarno ima mekse grane i lisne segmente od P. canariensisa... Sad uporedjujem slike ali...

#403: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: dexxter PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 5:39 pm
    ----
Nema veze, kako je krenula bicemo sigurni za jedno 20 godina Very Happy

#404: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: Jovan1.Lokacija: Neoplanta PošaljiPoslato: Sub Sep 08, 2007 6:06 pm
    ----
Pa uslikaj je malo bolje. Makro list a posebno peteljka. Jubeje nemaju izražene bodlje na bazi listova ( čini mi se ) a ovoj se tvojoj vidi izdaleka da je naoružana kao neki feniks Wink . Pogledajte čika Bobovu, kako je nežna u ramenima Razz Wink A evo nešto za Palmarkovu dušu Wink
Web Page Name

Onda, na proleće posadi svoj jedinstveni trahi u baštu, ali mu stablo dobro zaštiti od jakih, dugotrajnih mrazeva. Ako si emotivno vezan za tu palmu i ona ti je obeležila detinjstvo, ne bi bilo lepo da je izgubiš zbog jake zime. Mislim da ovde niko ne može sa sigurnošću da tvrdi da ona lako opstaje u ovom klimatu. Ja sam izgubio 13 komada a neke su bile visoke 4 metra. Nikad ih nisam štitio ali nije mi bilo sve jedno kada sam ih izgubio. Sada imam 4 napolju i jednu u posudi, a kao rezervu imam ovogodišnjih 9 nainitalki, 9 mazarijevki i 1 wagnerianus.

#405: Re: Palme otporne na niske temperature Autor: dexxter PošaljiPoslato: Ned Sep 09, 2007 1:28 pm
    ----
Nego jel ima neki rezime oko zastite trahija napolju. Vidim ima svakakvih ideja. Ja sam mislio da mu napravim kucicu od brodskog poda a iznutra stiropor i krov od pleksiglasa pa reko mozda je malo i preterano. Padaju mi na pamet i one plasticne kanalizacione cevi... Kako ih ti stitis? Imas li njihove slike?



-> Palme

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68  Sledeća  :| |:
Strana 27 od 68