:: Forums ›
detaljno
Jezerca u sklopu baste
Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69  Sledeća  :| |:
-> Uređenje vrtova i balkona

#241: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: micicss PošaljiPoslato: Čet Sep 20, 2007 9:01 pm
    ----
Tomy gde da nadjem drvo banane?

#242: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: Mr.boboLokacija: Croatia (Varaždin) PošaljiPoslato: Uto Sep 25, 2007 9:23 am
    ----
...evo i mojeg malog uratka...
...malo sam prepravio staro korito, i ispravio početničke pogreške, i sad mi izgleda skladnije ...



#243: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: kuchlarLokacija: tetovo makedonija PošaljiPoslato: Uto Sep 25, 2007 8:41 pm
    ----
svidjaju mi se cyperusi, kako ih odrzavas da budu tako mali moji su presli 1,5 metara Smile

#244: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: Mr.boboLokacija: Croatia (Varaždin) PošaljiPoslato: Sre Sep 26, 2007 11:05 am
    ----
...tnx...
...samo što mi baš i ne cvatu, tek pokoja grančica...

...nek , moji su isto oko metar i pol veliki, ali su od toga metar u vodi Wink

...kad ih stavim tako vani, da puno bolje rastu...

#245: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: TomyLokacija: Palić PošaljiPoslato: Ned Sep 30, 2007 9:34 pm
    ----
Malo nostalgije za prolecem Bye

#246: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: TomyLokacija: Palić PošaljiPoslato: Pet Okt 12, 2007 4:38 pm
    ----
A ovo je Iris u OKTOBRU - drugo cvetanje!

#247: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: limuncic PošaljiPoslato: Sub Nov 24, 2007 2:37 pm
    ----
Počeli smo sa uređenjem vrta i htjeli smo jezerce.Napravili smo analizu vode ,jer u ovom kraju vode blizu površine nisu za piće i pokazalo se da naša vodica ima manjak kiseonika i višak željeza.Na sredini parcele je ta blatnjava lokva i mislili smo da taj potočić koji je na dubini od 70cm izvučemo na površinu.Napravili smo plan i zbog rasta nivoa vode u toku jeseni i zime jezerce mora imati dva nivoa,kaskadice i mala pumpica da se pveća sadržaj kiseonika.To je što se tiče tehničke strane.

MOŽE SAVJET? Sad
Ono o očemu nemamo pojma jeste KOJE SU BILJKE POGODNE ZA VODU SA POVIŠENIM SADRŽAJEM ŽELJEZA? I još nekih metala,ali željeza ima mnogo više od normale. Bye Bye

#248: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: iivancevicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Nov 25, 2007 10:34 pm
    ----
Ne mogu da odolim draga Zaki, da ne prokomentarišem. Ovo je dio bajkovitog svijeta.Pravo biljno carstvo, koje govori o duši svoje princeze.
Samo tako, sve ti cvjetalo. :+

#249: SAVETI O VODENIM BILJKAMA:ZABE,ALGE I RIBE. Autor: ZakyLokacija: Velika Plana PošaljiPoslato: Sub Dec 22, 2007 10:05 pm
    ----
SAVETI O VODENIM BILJKAMA :
Ako se vasa mala jezerca, sa malom kolicinom vode, zamrznu zimi, onda dolazi do nedostatka kiseonika za sve stanovnike jezera. Da ne bi do toga doslo, potrebno je da se stavi jedan komad stiropora ili plasticna posuda (naravno sa poklopcem), cime bi se, u slucaju zaledjivanja, stvorila jedna rupa u ledu i omogucila prodor kiseonika u jezero. .
Mini jezerca :
Tokom dugih ledenih zima dolazi do potpunog smrzavanja vode na balkonu ili terasi,Pri tome se cesto ostete i one biljke za koje znamo da su otporne na mraz, na primer lokvanja i trske. Zbog toga je neophodno zastititi od mrazeva jezerca koja su napolju. Treba ih smestiti u zasticeni ugao kuce i postaviti na stiropor. Okolo mini jezerceta obaviti(zaviti) folijom sa vazdusnim mehuricima i asura.Povrsinu vode prekriti granjem. Ukoliko imate hladan,svetao podrum ili neki drugi prostor (temperature od 5-10 stepeni cel.)za prezimljavanje biljaka, jos manje muka, jednostavno u kofama ili vanglama stavite biljke i malo vode. S,proleca vratite biljke, naravno kada prestanu mrazevi.
Vodena povrsina u svakoj basti ozivljava bastu , pa makar se tu radilo o sasvim maloj barici u kojoj se nalaze samo sitni kamencici.
Vodena povrsina u svakoj basti , bilo u obliku jezera, fontane ili bare, predstavlja najzanimljiviji i najlepsi detalj svake baste,koji takodje povezuje sve ostale delove.
Ukoliko zelite da u vasoj basti napravite jezerce, ono mora lezati na najsuncanijem mestu.
Kada se pravi jezerce ono mora do najmanje 1/2 dubine da bude bar do 80cm pa da se smanjuje na dubinu od 40cm odnosno sve do 20cm. Zasto? Izmedju biljalka i zivotinja u jezeru postoji uska povezanost, za trazenje odredjene dubine, jer nekim biljkama treba vise toplote, ribama sto hladnije, bilo da je zima ili leto u pitanju.
U svoje jezerce mozete pored riba ubaciti i kornjace (koje ce se celo leto suncati na kamenju) . Zabe ne treba da nabavljate, one same dolaze u vreme parenja ( to je u prvoj polovini proleca), Ako ne podnosite njihovu ljubavnu igru koju oni putem neprestanog sviranja ometaju nas uspavani zimski san, nista ne preostaje vec da uzmete i resenje u svoje ruke. Imam jedan isproban recept, tako sto uzmete baterijsku lampu, uperite svetlost polako u zabu i onda sa mrezom ( napravite sami, tako sto uzmete zicu, napravite krug i onda uvezete bilo da je dzak ili sito, sta vam padne napamet, prikacite na stap ),, poklopi te je i bacite na sigurno mesto u kantu sa malo vode i odneti u najblizu baru. Tako dezurate sat vremena i ponavljate svako vece, na zalost. Ljubavna zabava zaba traje nekih 28 dana, sve zavisi od vremena. Ako padaju kise tada ih najvise ima i vreme parenja im traje nesto duze.
Ribe: :
Ribe najbolje stavljati u nesto veca jezerca jer se za njih treba brinuti i kada dodje zima.Ako imate takvo jezerce onda obavezno napravimo mali otvor (vec sam opisala postupak), kroz koji ce moci prodirati svez vazduh
Biljke:[u]
Da bi se sprecilo prekomereno sirenje biljaka treba ih saditi u saksije i onda te saksije staviti u jezerce.
Ako kupite biljku koja uspeva na dubini vode npr.30cm, a vase jezerce je dublje, podmetnite kamen ispod saksije.
Da nebi bilo nesporazuma, pogledajte sliku pravilno sadjenje vodenih biljaka.
U momentu kada napunite jezerce vodom pocinje proces rastvaranja pod uticajem svetla, toplote i vazduha.Ali zato nastaje problem,najcesce se nasele razne alge, pa vodena povrsina postaje mutna (prljava) i neprozirna.
Protiv algi mozemo da se borimo na vise nacina.Evo nekoliko recepata, na koje sam sigurna da deluje.
Mislim da alge nemam, verovatno sto vise puta u toku godine stavljam Hipermangan.
U najblizoj apoteci kupite Hiprmangan oko 10 grama.Uzmite crevo i pustite vodu i lagano sipajte Hipermangan, ali toliko samo da ne dopustite da vam se jezerce ofarba. Resto cuvati i koristiti tokom cele godine vise puta.

Alge pokupite kroz par dana i ponovite jos jednom kroz nedelju dana. Moze to da se radi par puta u godini, posebno pred zimu. Zasto je to dobro? Prvo tim sredstvom dezinfikujemo na zdrav nacin vodu. Sa ovim preparatom mogu i sobne biljke da se dezinfikuju u slucaju da se pojavio trulez korena biljke.. Posto riba nemam u jezeru, moracu da se raspitam da li sme to isto i u takvim slucajevima. Negde sam procitala da moze, ali nisam sigurna Napisacu to dodatno. Ovo je sve ispravno jer sam mnogo proucila literaturu o vodenim biljkama, a posebno praksa je sve to najbolje pokazala.
DRUGI NACIN ZA ALGE:

U vodu stavimo treset (manji dzak od 2-4kg.napunimo tresetom i u njega stavimo jedan veci kamen, kako bi dzak ostao na dnu) i pokupimo alge sa povrsine. Na taj nacin voda postaje kisela. Najvece greske prave se ako tu vodu ispustimo i sipamo cistu vodu, a alge na zalost se ponovo poljavljuju.Treba da prodje najmanje 6-7 meseci da jezerce ozivi i tada alge same nestaju.
Ne zaboravite dubinu vode za vase biljke
Postoje vodene biljke koje plutaju na povrsini,one koje uspevaju na dubini od 0- 5cm,0-10cm,10-20cm,, 30-40cm i lokvanji koji uspevaju na dubini od 0,5 -1,5m.
Sadite lokvanje u dovoljno velike posude u kojima ce najmanje 4-5 godine neometano moci da se razvijaju .Najmanje posude (saksije raznih materijala) za lokvanje su zapremine 5l, ali za ostale krupnijeg rasta potrebne su posude zapremine 10-15 litara.
U posudi u kojoj sadimo lokvanj, prvo se stavi krupan sljunak,pesak, zemlja, 10cm ispod ivice posude.
Posadite lokvanj, tako da koren bude skroz prekriven zemljom. Obavezno ga posadite pod uglom od 45 stepeni.Preko zemlje pospite krupan sljunak i na kraju dobro zalijte, da prilikom spustanja u jezero zemlja ne bi isplivala . Prvo lokvanj spustite na dubinu upola manju od predvidjene.Kada se pojave prvi listovi i porastu do nivoa vode, znaci da je doslo vreme da se biljka spusti na odgovarajucu dubinu.

Folije za vasa jezerca:

Opis nije na strucnoj osnovi, vec iz prakse.
Mnogi pisu i pitaju kada pocnu da prave jezero da li mora da bude crna folija. Naravno da treba bude i to najmanje debljine od 5 milimitra, a sto deblja bolje je jer je duzi rok trajanja , manje briga i posla za 20 i vise godina.Kao sto vidite ja sam sada bila prinudjena da foliju nakon 15 god, zamenim za novu, ali kao sto vidite na slikama ja sam privremeno stavila najobicniju deblju foliju kupljenu u polj. apoteci. Nece to biti trajno resenje( ja zelim da svoje jezero povezem sa vise jezerceta, vodoskoka i podvodnih svetla pa cekam prolece) Takva obicna folija kroz dve godine puca usled velikog opterecenja i toplote vode, Drugo, kod nje se brze stvaraju alge, jer vole toplotu i svetlost, a bela folija bas reflektuje tu zabranjenu svetlost za vodeni svet.Znaci, privremeno da, ali ne na duze staze.
Sve sto vas interesuje o nabavkama vodenih biljaka,zastitnim sredstvima za alge i prehrana vodenih biljaka, obratite se meni za savet.Mislim da mogu puno u tome da svima pomognem.

#250: Re: SAVETI O VODENIM BILJKAMA:ZABE,ALGE I RIBE. Autor: iivancevicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Dec 23, 2007 7:49 pm
    ----
Zaky puno hvala za savjete,divna si. Svaki put nanovo uživam, kad vidim detalje tvojih jezera.

#251: Re: SAVETI O VODENIM BILJKAMA:ZABE,ALGE I RIBE. Autor: kuchlarLokacija: tetovo makedonija PošaljiPoslato: Pon Dec 24, 2007 12:23 am
    ----
Odlicno Zaky!!! Jako korisni saveti!

#252: Re: SAVETI O VODENIM BILJKAMA:ZABE,ALGE I RIBE. Autor: cimbiLokacija: Niš PošaljiPoslato: Pon Dec 24, 2007 12:31 am
    ----
Ja se odusevila! Samo jos da se javi neki ozbiljan akvarista, ja znam da se bolesne ribice kupaju u rastvoru hipermangana, al nek neko potvrdi mogu li da zive u blagom rastvoru? Zaky hvala! Kiss

#253: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: iivancevicLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Jan 03, 2008 2:49 pm
    ----
Evo i moj ovogodišnji lokvanj od Zaky, imao je ukupno 8 cvjetova, ali su mu uslovi krajnje neadekvatni. Ako preživi zimsko uskladištenje, sledeće sezone će se šepuriti u jezercetu. Pa ću postaviti novu sličicu. Bye Bye

#254: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: NBonsaiLokacija: Beograd PošaljiPoslato: Čet Jan 03, 2008 4:11 pm
    ----
prelepa basta i lokvalnji i jezerce... svaka cast. Bye Bye

#255: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: ZmijoborLokacija: antverpen PošaljiPoslato: Ned Jan 06, 2008 1:11 am
    ----
Za jezerce sa ribicama, zabama, rakovima, puzevima...odlicno se pokazo UV filter.
UV filter moze da se nadje za 50tak evra, ali je potrebno i da je bazen opremljen pumpom koja vodu 'vrti' kroz doticni filter...A pumpa je od 50 -100 evra...zavisno od velicine.
Ove cene su okvirne, za proizvode koji sluze svrsi, naravno da ima i jacih, skupljih, boljih...ja mojima zadovoljan... (jezerce imam od 200 litara)



-> Uređenje vrtova i balkona

Sva vremena su GMT + 1 sat

Idi na stranu: Prethodna  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21, 22, 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30, 31, 32, 33, 34, 35, 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49, 50, 51, 52, 53, 54, 55, 56, 57, 58, 59, 60, 61, 62, 63, 64, 65, 66, 67, 68, 69  Sledeća  :| |:
Strana 17 od 69