#976: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: Monk, Lokacija: SuboticaPoslato: Pet Jul 13, 2012 11:52 pm ---- kameni a gde si nabavio tu foliju ( mislim da je prva koju vidim kod nas a koja nije crna )
Da javim za cene u Subotici , cena folija je
-firestone ( navodno garancija od 10 god ) , sirine 9 ili 12 m =887 din/m2, debljina 1mm
- neka domaca , sirina 3 m = oko 300 din m2, debljina 0,5
- ona podloga 140 m2
#977: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: Gaga60, Poslato: Sub Jul 14, 2012 7:45 am ---- Kameni,mnogo fino ,stvarno kad kayu ovi prethodnici ispred mene,jer su za mene merilo znanja sto se tice jezera,ja nemem nista vise dodati.
#978: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: zeljko88, Lokacija: TurijaPoslato: Sub Jul 14, 2012 8:45 am ---- Monk posto si vec u Subotici, predji preko granice u Madjarskoj ti je jeftinija ta folija nego kod nas
#979: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: Monk, Lokacija: SuboticaPoslato: Sub Jul 14, 2012 10:26 am ---- ocem sad kad znam cene kod nas u Srbiji - samo mi reci da li si chuo GDE u Madjarskoj ( Bauhaus ? )
bdw videh ti slike juche i na onom drugom forumu -Boga mi si opravio jezerce
#980: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: zeljko88, Lokacija: TurijaPoslato: Sub Jul 14, 2012 2:03 pm ----
Monk citat:
ocem sad kad znam cene kod nas u Srbiji - samo mi reci da li si chuo GDE u Madjarskoj ( Bauhaus ? )
bdw videh ti slike juche i na onom drugom forumu -Boga mi si opravio jezerce
Neznam tacno gde u Madjarskoj al svugde je jeftinija nego kod nas, mada sam je nasao na ebay-u dosta povoljno tako da na prolece uzimam ili sa ebay-a ili cu iz Madjarske.Videh da si se rgistrovala tamo, ocekujem brzo i tvoju temu tamo , ako treba pomoc oko opravljanja tvog jezerceta tu sam
#981: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: ghostrider, Lokacija: uzicePoslato: Uto Jul 17, 2012 8:30 am ---- Zna li neko o chem' se ovde radi?
Donela sam je pre par dana iz neke bare, ali ne mogu nista o njoj da pronadjem...
#982: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: zeljko88, Lokacija: TurijaPoslato: Uto Jul 17, 2012 8:50 am ---- Ghost cini mi se da je Alisma plantago-aquatica ili ti na srpski vodena bokvica
#983: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: ghostrider, Lokacija: uzicePoslato: Uto Jul 17, 2012 9:32 am ---- Bravo, Zeka, delijo
Lici bash, bash, a uskoro ce procvetati pa da potvrdimo to poto
#984: Re: Jezerca sa vodenim biljkama u sklopu baste. Autor: cvetkomak, Lokacija: SkopjePoslato: Čet Jul 19, 2012 10:06 am ---- ghost, lepa biljka a gde si je pokupila, ako se sme znati
#985: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: amarant, Lokacija: TopolaPoslato: Ned Jul 29, 2012 12:42 am ---- Zdravo svima.
A sad nešto sasvim drugačije! Samo na prvi pogled. Počeo sam ovog proleća sa uređenjem šumsko-močvarnog vrta i bašte po načelima permakulture. Površina će biti oko 12-14 ari. Osnovna svrha je proizvodnja voća, povrća, ribe, zelene mase za koze i kokoške, komposta itd. Sve što jednom otkačenom permakulturašu padne na pamet.
U okviru projekta su i 3 ili 4 bare sa mrežom kanala za kapilarno navodnjavanje. Neki kanali će veći deo godine biti pod vodom a neki će se puniti samo povremeno u trajanju od par sati do više nedelja.
Maksimalni vodozahvat zavisi od detalja na terenu i trebao bi da bude između 50 i 70 kubnih metara vode. Minimalni? To ću tek videti. Zavisi od punjenja i propusnosti tla. Ako baš bude problema pašće malterisanje bara glinom sa obližnjeg (3km) nalazišta. Folije neću koristiti.
Voda će biti uglavnom stajaća jer je osnovno punjenje i zamena od površinskih bujičnih voda koje mi posle jačih kiša teku kroz plac nekoliko puta godišnje. Ove godine samo jednom ako ne računam topljenje snega pa mi radovi na prvoj, najnižoj i najmanjoj bari nešto kasne. Okačiću fotke kasnije.
Dopunsko punjenje je vodovodska voda korišćena bez deterdženata: pranje voća i povrća, dvorišni tuš (cca 3-5 kubika mesečno). Interventno mogu veoma ograničeno da koristim i bunar. Prioritet su ipak zalivanje standardne organske bašte i neke kućne potrebe. Ako se ovaj dotok pokaže nedovoljan nema druge nego da napravim neke sabirnike za kišnicu ili da postavim drenažu ispod standardne bašte (tu su problem nitrati ali je rešivo)
Sve ovo je na prvi pogled jako različito od uređenih ukrasnih vodenih površina koje sam video na ovoj diskusiji ali principi po kojima funkcioniše su isti. Ako treba da izgleda divlje ne znači da ne može da ima i po nešto ukrasno. Naravno samo ako je sposobno da preživi bez preterane nege.
Za šumske vrtove na netu ima gomila informacija ali za moj vodeni svet su vrlo skromne. Bar sam ja malo toga našao, tako da je svaki savet ili adresa koja bi mene zanimala preko potrebna. Prioritet vodene biljke za ishranu ribe i smanjenje nitrata, kao i suvo-mokre biljke (tipa potočne nane)
#986: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: Dikavac, Lokacija: Vladicin HanPoslato: Ned Sep 02, 2012 8:14 pm ---- hm, hm,hm:)))...``Moja kucica-moja slobodica``:) Svako gradi kako mu odgovara.Ali covek imao vodu iz reke:)) Jos par pastrmki i dozivljaj bi bio fantastican:) Konacno sam naleteo na jezerca (ne bas fontane, ali i ovo je u tom smeru..:) Zanimljivo je videti sta svako od nas ima:) Italijani ne vole bacati nista,uz malo truda svako bi mogao da uradi nesto zanimljivo:)
#987: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: miroslavusjak, Lokacija: Stara PazovaPoslato: Sre Sep 12, 2012 9:39 am ---- Jezerce u vrtu mi se svidja i bilo kako da se napravi i oivici bilo kojim kamenom je dekorativno ali mene dugo muci jedno pitanje. Kako se boriti leti kada sunce ugreje toliko vodu da je vrela, ili kako se boriti protiv algi koje rastu kao lude cim malo otopli. Ili koliko se mora jezerce u toku godine cistiti jer se verovatno voda brzo zaprlja. Da li treba svakodnevno dolivati svezu vodu da se odrzava temparatura, ili je potreban i neki filter,ili zasaditi neku zalosnu vrbu iznad jezerceta, da se voda toliko ne ugreje. Da li to mogu da izdrze japanski sarani za duze vreme iako su otporne ribe. Zbog navedenih pitanja sam pomalo skeptican, u odrzivost jezerceta, bez debelog rada,i odrzavanja.
#988: Re: Jezero u dvoristu - basti ? Autor: zeljko88, Lokacija: TurijaPoslato: Sre Sep 12, 2012 11:29 am ---- MIroslave upravo zbog algi je najbolje jezero praviti u sarenom hladu, stim da ima bar 3-4 sata direktnog sunca zbog biljaka.Ne koristim nikakve filtere niti se borim protiv algi, voda je kristalno cista cele godine, tako da ga ja cistim jednom godisnje.Jedino sto koristim u jezercetu je fontanska pumpa da voda kruzi i to mi sluzi radi ukrasa.Svezu vodu samo dolijem kada vidim da je opao nivo vode.
#989: Re: Jezerce u buretu/posudi Autor: bokeljka, Poslato: Ned Dec 09, 2012 11:37 am ---- molim vas pomoc nemam iskustva sa jezerom i ribicama. ljetos sam napravila sama fontanu kupila ribice,punpu nakupila kamenje sve super i bajno. ali dosao je dan da ribe idu u toplo kako to da izvedem. ja sam uzela plasticnu kantu prenijela ribe i unijela na terasu koja je zatvorena i topla. kako da sada odrzavam moje mini jezero. jos nesto imali ko na forumu da bi mi prodao,ili dao lokvanje ili neke druge vodene bilke jer ja to na moru nemogu da nadjem niti da kupim. molim brze upute kako da moje jezero prezimi. pozdrav iz lijepog tivta. jela m.
#990: Re: Jezerce u buretu/posudi Autor: kameni13, Lokacija: PancevoPoslato: Ned Dec 16, 2012 10:14 pm ---- O kojim ribama se radi . Koliko sam skontao njih si sada prebacila u kantu i stavila na terasu koja je otvorenog ili zatvorenog tipa. Najbolje bi bilo da kupis ili nabavis akvarijum pa da u njega ubacis ribice i tako da ti funkcionisu od kraja oktobra meseca do aprila. Opet sve to zavisi koja je riba u pitanju , koja je dubina jezerceta.S tose tice vodenih biljaka sacekaj se do kraja aprila ,pocetak maja tada ce ih biti. Objasni nam malo kako si pravila to jezerce , lej u pitanju samo folija, ili si lepila kamen preko njega ili betonirala pa lepila kamen itd. Daj na malo vise detalja o jezercetu.Pozz