#1771: Re: Aronija melanocarpa Autor: Dedevci, Lokacija: BeogradPoslato: Pet Okt 31, 2014 11:19 am ---- Prije neki dan kontaktirao sam firmu www.tresac.co.rs/ koja pravi berace za aroniju. Oni su ove godine probali na jednoj plantazi ali kazu nije islo jer je zbun nizak ,oko 100- 120cm , rasiren i grane sa plodom su pale na zemlju. Kazu da Poljaci rezu aroniju da ide u visinu (navodno i to rade mehanicki) i tada mehanicka berba postaje efikasna. Da li neko ima iskustva kako i kada bi trebalo zbun tjerati u visinu?
Pozdrav
Goran
#1772: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pet Okt 31, 2014 7:59 pm ---- Danas sam stigao na posao na jednom od vrhova Svrljiskih planina u vencu Suve planine .
Sve cu vam objasniti ali samo da napomenem.
Tresace za bilo sta ,,zaboravite ,, To sto rade poljaci li nemci ili azerbedzanci , zaboravite . ne pravite od aronije nauku i ne izmisljajte vrucu vodu.
Uvredljivo ali objasnicu vam kasnije .
Pozdrav sa juga sa radarskog centra nase Srbije.
#1773: Re: Aronija melanocarpa Autor: Cobe78, Lokacija: SurcinPoslato: Ned Nov 02, 2014 5:01 pm ---- Znaci Vojvodo aronija ni pod razno ne sme da se trese !P.S.poorano,potanjirano i za koji dan ako Bog da sadnja!Pozdrav svim ljubiteljima aronije!
#1774: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pon Nov 03, 2014 6:18 pm ---- Ma moze da se trese ali sta ce ti tresac [ da kupujes] ..... To ni oni koji imaju nekoliko hektara pa ne kupuju te tresace. izmislice i vrucu vodu samo da bi nesto prodali. Moj kolega i Sijenice ima tacno 6 hektara i na pamet mu ne pada da kupuje tresac.
Pa te tresace ni u Poljskoj ne koriste jer nema svrhe. da imas 10-20 ha. pa aj da kazem treba ti. U Srbiji nema vise od 5-6 ha. pod aronijom u jednom vlasnistvu. Dobro de Koviljski manastir je posadio 13 ha. ali sadnice su im besplatno date . Ako njima ne treba onda ,,sta ce svima vama ,, koji ste na ovom forumu.
Pozdrav Nenad.
#1775: Re: Aronija melanocarpa Autor: monetteint, Lokacija: BeogradPoslato: Uto Nov 04, 2014 6:30 am ---- Postavio sam pitanje za Vojvodu i evo ponavljam:
Ja imam nekoliko glogova koje sam prosle godine izvadio u sumi u neposrednoj blizini sela. Svi su se primili, i sada lepo stoje. S obzirom da kazes da je moguce kalemiti na glog, molim te da odgovoris:
Kakav je rod na glogu(U smislu kvalitera, rodnosti,itd)?
Kada je najbolje kalemiti?(Predpostavljam u prolece!)
Koji nacin kalemljenja primeniti na glog?(Ja bih kalemio na procep.)
Koji razmak izmedju sadnica je pri sadnji najbolji?
Koju visinu ostaviti kao naj optimalniju(Zbog brnja/Odnos kolicina ploda -branje).
Ukoliko krenem da napravim jedan red na glogu mislim da prihranim stajskim djubrivom(Jeli to u redu?).
Pozz,
jovan Jelisavcic
Beograd Bye Bye
#1776: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Uto Nov 04, 2014 7:35 am ---- Zdravo Jovane
Mislim da sam ti odgovorio ali ako nisam evo opet .
Znamo da se aronija moze kalemiti na sve krataeguse [ glogovi] pa zato nebi probao. Odlicno se prima jer glog nema jak koren. primer. Mnogi kaleme na podlogu kruske [ na sejance] i prima se isto ali posle nekoliko godina ,,mi kazemo,, podloga izbaci plemku jer je veliki priliv hrane i plemka strada. zato se kalemi na slabije podloge . ja kalemim na jarebike ali ne jarebike sejance nego kako da kazem,,ne razumem se a i ne zanima me ,, na podloge koje su odvajane od zbuna jarebike . Imam i na glog. kalemljenje je najbolje sredinom marta na procep ili panj. Razmak izmedju sadnica neka bude minimum 2-3 metra . Kod mene je dosta gusto ali nema veze.
Mozes slobodno djubriti . Plod je istovetan kao i kod aronije zbuna samo ,,zapamti,, moras zalivati redovno .
Najbolje je odvojiti podlogu od plemke tj. kalemiti minimum 30-ak.cm. iznad zemlje . To sto neki pisu i govore da treba kalem da bude na oko 120 cm. nema veze. Moj deda je nekada ,mozda i preko 40 godina kalemio na oko 1 metar na divlju krusku i sada , neces verovati onaj deo gde je kalem nalazi se na oko 5 metara od zemlje . kazu da rast ne utice . Pa dobro de kruska rasla i mesto kalema otislo u visinu. Nije se deda penjao na 5 metara od zemlje da bi kalemio.
Ps..kod nekih podloga , podloga raste do 1 metra a posle ne . Dok kod nekih raste sve zajedno. Kazu da drvo raste i izduzuje se samo od mesta kalema a ne ispod . kazu ali ne verujem jer imam primer .
Evo da vidis kako izgleda hibrid aronije i gloga [obrati paznju na list u pozadini].
Pozdrav Nenad
#1777: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Uto Nov 04, 2014 7:36 am ---- Slican list glogu ali to se ne dobija kalemljenjem nego uzajamnim oprasivanjem . Proces dobijanja takve sadnice je malo poduzi i zahteva dosta strpljenja . Ko voli moze da proba.
Pozdrav
#1778: Re: Aronija melanocarpa Autor: monetteint, Lokacija: BeogradPoslato: Uto Nov 04, 2014 8:11 am ---- Svaka cast Vojvoda, hvala na odgovoru. Usput jos jednom ako mozes da odgovoris ovo vezano za kalemljenu aroniju an glog:
Kakva je rodnost ovakve sadnica po godihinama starosti?
Pozz
#1779: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Uto Nov 04, 2014 9:36 am ---- O da , aronija najbolje prinose daje na dugovecne biljke koje imaju tenziju brzeg rasta . najveci rod je ako se kalemi na Sorbus domestiku-oskorusu pa zatim na sorbus aucupariu -jarebiku pa na glog. I sam znas da je glog jako izdrzljiva biljka ali ne raste brzo sto znaci da ce i sam rast plemke aronije na glogu biti malo usporeniji. Iskreno da ti kazem da jos nisam uvideo neku znacajniju promenu jer su mi sva stabla kalemljena pre oko 6 godina . Iste su velicine jedino na jarebici i oskorusi su malo bujnija .
Ps... kalemljene aronije ne radjaju svake godine obilato. Razlog je taj sto i sve biljke iz roda Sorbus [ osim aronije] ne cvetaju svake godine . To je nesto sto je sama priroda odredila . Pa i jabuka kolacara ne radja svake godine nego svake druge .
Probaj da na vise podloga kalemis pa one sto bolje naprduju njih ostavljaj. neznam sta da ti kazem. Meni nije bitno koja mi sadnica koliko daje roda vec da ih imam. ja sam tako sadio na 1 ha . aronije u surakovu njivu pa ih sada vadim . To sto imam u dvoristu i u selu na 1374. metara dosta mi je . Nekoliko stotina kilograma i jos oko [ otprilike] stotinak kg. na ovim kalemljenim je dosta .
Pokusacu da postavim slike kalemljenih aronija tj. da vidis kako ima razlika u plodovima . Postavljao sam ih ali evo ponovo.
#1780: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Uto Nov 04, 2014 9:39 am ---- Izgleda da su mi ostale kuci na folderu.[ na poslu sam ] Pojedine imaju izduzeni ili kruskolikast oblik. Npr. plod jarebike je potpuno isti sa plodom aronije samo ima drugu boju. Najveci plod je na krusku kaludjerku [ kaludjerka je na dunju] ali je dosta suv i ima sladkast ukus. na jarebiku je najsocniji a na oskorusu mnogo nekako opor. na glogu je sitaniji ali ima ga mnogo.
Ps..svuda one proklete rutave bube prave stetu tako da ih redovno ima i na ovim kalemljenim.
Pozdrav.
#1781: Re: Aronija melanocarpa Autor: Knez01, Lokacija: OsijekPoslato: Čet Nov 06, 2014 5:35 pm ---- Imam osjecaj,a i saznanja o masovnom podizanju nasada aronije.
Primjetio sam da je vec ove godine proizvoda aronije bilo kupiti na svakom uglu.
Jos kad svi novoposadeni nasadi dodu u rod...
Sjetimo se prica o visnji zdravoj i za krv dobroj...
Pa o kupini slicno tako...
Da ne nabrajam sve ostale vrste.
I aronija nazalost prozivljava pocetak svog kraja.
#1782: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Čet Nov 06, 2014 9:28 pm ---- Kneze u to si u potpunosti u pravu i podrzavam te . Zato sam godinama pisao da se ljudi ne zalicu nego da posade po desetak sadnica pa ako zazivi otkup i neka proizvodnja onda ce se lako prosiriti. Neki me slusali a neki ne .
Pozdrav sa juga .
#1783: Re: Aronija melanocarpa Autor: Atko, Lokacija: ZenicaPoslato: Pet Nov 07, 2014 1:19 pm ---- Vojvoda,
kakve su šanse prijema i daljeg razvoja aronije kalemjene na divlju jabuku!?
Ukoliko uzmem reznice aronije i sada u jesen ih stavim ispod plastičnih flaša (na način kako se rasađuju ruže), mogu li očekivati bilo kakav prijem!?
Pozdrav
Atko
#1784: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pet Nov 07, 2014 7:46 pm ---- Zaboravi staklene i plasticne flase za oziljavanje tokom zime jer kod svih biljaka je stala vegetacija i sama biljka je stala sa razmneom hrane tj. nastalo je vreme mirovanja i pripreme za zimski odmor .
Na isti nacin kao i sipurak samo sto reznice aronije moraju biti barem oko 30 cm. Od toga 20 u zemlju a 10 da viri. Takve reznice se u prolece ne vade nego u jesen sledece godine .
Pozdrav i svako dobro.
#1785: Re: Aronija melanocarpa Autor: Atko, Lokacija: ZenicaPoslato: Pon Nov 10, 2014 8:11 am ---- Hvala, Vojvoda!
Šta mi predlažeš prijatelju, da li da pokušam obe varijante:
- sada prije snijega da zabodem reznice na otvorenom bez ikakve zaštite, a
- da u proljeće probam i sa reznicama ispod flaša!?
Ili da zaboravim reznica, pa da pokušam u proljeće aroniju kalemiti!?
Koju podlogu preporučuješ?
U mome kraju je najviše divljih jabuka, a sad neznamo koliko je to uopće srodno sa aronijom.