#1891: Re: Aronija melanocarpa Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Sre Jan 28, 2015 12:07 pm ---- Ma naravno da su korisni, kod mene u dvorištu imam orah ,koji ima šupljine u sebi i gde dolaze da se gnezde godinama već. Ma maltene možeš i razgovrati sa njima. Oni su štetočine samo u jatu i to samo kad je neki poremećaj, suša, glad i sl ( bar ja tako mislim).
#1892: Re: Aronija melanocarpa Autor: Dedevci, Lokacija: BeogradPoslato: Sre Jan 28, 2015 12:23 pm ---- Da li postoji jos neki forum gdje se raspravlja o ekonomskim aspektima uzgoja aronije?
Pozdrav
#1893: Re: Aronija melanocarpa Autor: kreketalo, Lokacija: SomborPoslato: Sre Jan 28, 2015 1:17 pm ---- Imate ovde ljudi koji je gaje
Procitajte temu pa ce Vam biti jasnije
#1894: Re: Aronija melanocarpa Autor: arodendzanija, Lokacija: BeogradPoslato: Sre Jan 28, 2015 6:46 pm ---- www.svetbiljaka.com/Fo...t=180.html
to je forum gde planiramo udruzenje. mozes slobodno postavlati pitanja!
#1895: Re: Aronija melanocarpa Autor: Dedevci, Lokacija: BeogradPoslato: Čet Jan 29, 2015 11:49 am ----
arodendzanija citat:
http://www.svetbiljaka.com/Forums/viewtopic/t=19677/postdays=0/postorder=asc/start=180.html
to je forum gde planiramo udruzenje. mozes slobodno postavlati pitanja!
Da to sam ocekivao. Hvala.
#1896: Re: Aronija melanocarpa Autor: gandrad, Lokacija: JagodinaPoslato: Pet Jan 30, 2015 4:10 pm ---- Dedevci, čitam da imate dva hektara pod aronijom, pa sam hteo da postavim par pitanja , ako nije problem?
Naime interesuje me na koji razmak ste sadili biljke u redu i koliki je razmak između redova? Kako obrađujete međured i da li imate navodnjavanje?
Hvala!!!
#1897: Re: Aronija melanocarpa Autor: Tedus, Lokacija: SuboticaPoslato: Pet Jan 30, 2015 11:18 pm ---- lmam i ja par pitanja:
Kakav je plasman ploda?
Da li plod susite, prodajete u svezem stanju...?
Da li imate stablasice ili su zbunovi?
Ako je kalemljena, koja je podloga?
Ja se raspisah... Izvinite ako sam dosadan!
#1898: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pon Feb 02, 2015 12:01 am ---- Zdravo teduse.
Prosle godine je bio osrednji ali malo teze nego pre nekoliko godina . Cena je i dalje bila od 200 do 300 u unutrasnosti a u vecim gradovima mnogo vise . Neki su susili , neki pravili sok i dzemove a neki prodavali u svezem i zamrznutom stanju. Ko se kako snasao.
Neki su gajili aroniju kao stablasicu a neki po principu zbuna mada je vise njih koji su gajili zbinove i tako odrzavali.
A kalemi se na sve zivo i imas u ovoj opciji i u opciji ,,razmnozavanje ,,.
Nema sta da se izvinjacas , ovo je forum i svako svakoga ce posavetovati koliko moze .
Problem je a ima ih , udje na forum i iako ima sve napisano postavlja pitanja [ mrzi da cita ] .
Pozdrav
#1899: Re: Aronija melanocarpa Autor: Tedus, Lokacija: SuboticaPoslato: Pon Feb 02, 2015 8:51 am ---- Hvala Vojvodo, ja imam dve stablasice, ali mislim da nisu kalemljene jer izbijaju cesto izdanci iz zemlje. Znam da se moze kalemiti na razne modloge da bi se dobile stablasice (citao sam prethodne postove-poruke), ali koja je najbolja po vama, za glinovito, a koja za peskovito zemljiste?
Imam par nedoumica i molim one koji imaju znanja da pomognu. Hvala.
U predhodnim tekstovima pisalo se o "českanju" i lomljenju grana aronije pod teretom snega, a američka literatura iznosi podatak da su starosedeoci severne amerike od drveta aronije izrađivali lukove a od tanjih grana strele. E sad za obe namene je potrebno elastično i jako drvo, u čemu je problem kod lomljenja i "českanja" grana, nepravilno đubrenje, paraziti u drvnoj masi ili nešto treće?
Isto tako nigde nisam mogao da nađem podatke o fizičkom i hemijskom sadržaju ploda i semena kao i o randmanu soka. Ako neko ima ove podatke bilo bi lepo da ih postavi ovde. Još bolje bi bilo ako bi se našli podaci od domaćih autora i ustanova. Hvala još jednom i pozdrav.
#1901: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pon Feb 02, 2015 3:56 pm ---- Sve cu vam veceras objasniti i u vezi sastojaka i u vezi lomljenja grana .
#1902: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pon Feb 02, 2015 9:51 pm ---- Zdravo
Pokusacu da vam objasnim pa ako ne verujete vi trazite i nacicete sigurno.
Ne verujem da su indijanci pravili strele od onako savitljivih prutova . Lukove ni slucajno a kamo li strelice . Koristili su lesku i zovu ali posle visegodisnjeg susenja na promaji .
A to sto se lome grane pod teretom snega ima objasnjenje .
Postoje dva objasnjenja i mislim da sam o njima govorio.
Prvi je ,, malo veca kolicina vestackog djubriva koja nepovoljno utice na same lastare . Zasto. Ako se pretera za unosom Ca u odnosu na N. azot lastari postaju jako lomljivi i ne mogu izdrzati teret. Takvi lastari se nikada ne uzimaju za reznice . Ne samo kod aronije nego i kod drugih biljaka .
Drugi razlog je ,,, Kako da ga objasnim... Pada suv sneg, prsic dva tri dana i pokrije npr. 60 cm. zbuna . Onda nakon dva /tri dana dodje do porasta temperature i npr. novih padavina ali u obliku snega koji je [ ljapav] veoma vlazan /mokar i tezak. Kada sloj od barem 20 cm. takvog snega prekrije onaj prsic dolazi do savijanja lastara koji pak prilikom savijanja nailaze na prepreku tj. sam lastar se probija pod teretom kroz onaj prvi sneg [ prsic] Normalno je da ce da pukne .
Ali najveci razlog je ,,veca kolicina azotnih i kalijumovih djubriva u zemljistu,, Mnogi i ne vode racuna nego samo sipaju u nadi da im sadnice sto vece porastu i da sledece godine imaju veci rod . Treba biti umeren . Ne valja tokom leta [ a mnogi bas tada koriste ] da se baca kalijum . Jer dolazi do produzenja vegetacije i lastari koji nisu dovoljno sazreli i ocvrsnuli ulaze u period mrznjenja a kasnije i samih sneznih padavina .
Bacanje kalijumovih djubriva preporucujem u jesen po opadanju lista i nikako vise . Jer tokom zime dolazi do prirodne rezidbe a to ne valja ..
Pozdrav i mislim da sam nekako objasnio . Oni koji se razumeju u vocarstvo bice im jasno.
#1903: Re: Aronija melanocarpa Autor: Knez01, Lokacija: OsijekPoslato: Uto Feb 03, 2015 9:22 am ---- Ista biljka u razlicitim uvjetima rasta i razvoja pod koje podrazumijevam sastav i strukturu tla, broj suncevih sati, broj dana provedenih u mirovanju, kolicinu oborina, vrstu i jacinu vjetrova, genetiku te da li je ona divlja ili plemenita pod ljudskom selekcijom baziranom samo na rodnost itd... razvija sasvim drugaciju strukturu i sastav svog drveta.
Jel se moze usporediti po tvrdoci i konzistenciji drvo od ruze npr. Cajevke i divlje ruze, bilo koje plemenite vocke i iste divlje vocke, iste smokve na Mediteranu i u Vojvodini itd...
Indijanci nisu sigurno radili lukove i strijele od aronije Nero!
#1904: Re: Aronija melanocarpa Autor: Scotch, Poslato: Uto Feb 03, 2015 10:29 pm ---- Nađoh u apoteci čudan proizvod, uvežen iz Nemačke a na etiketi piše:
100% Hladno ceđeni Matični Sok Aronije
Molim znalce nemačkog ako može prevod. i naka neko postavi već jednom te analize. Pozdrav
#1905: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Sre Feb 04, 2015 1:55 pm ---- To je to . Plod aronije se smelje i iscedi. Sok koji se dobija se pod pritiskom ambalazira [ da se nebi ukiselio] Mada unutra ima malo, ali vrlo malo da ih ne spominjem nekih aditiva koji bi sprecili kiseljenje .
Cak postoji mogucnost da se sok kuva [ kao i svaki sok] i dok je vruc flasira .
Da napomenem......onaj ko nikada nije probao sok od aronije ,,nikada ,,nece poci prepoznati dal je kuvan ili ne .
Pisao sam da sam namerno od trojicu uvoznika pre neku godinu kuio po jednu bocu i poslao rodjenom bratu u Vojnoj bolnici u Novi sad. Ima mogunosti labaratorijske analize i nakon nekoliko dana sam dobio u pismu izvestaj.
U sve tri boce ima dodataka vode . U nekima ima dodataka kupinje i aronije ali u odredjenim razmerama kako nebi doslo do prepoznavanja .
Cak postoji mogucnost da se plod aronije susi pa melje i onda sipa voda i kuva .
Zato govorim da jedini ko proizvodi cist sok bez ikakvih dodataka u celoj srbiji su : Nikola 810110 sa ovog foruma i Vladakisac, isto sa foruma . Ove ostale necu ni da komentarisem..
Pozdrav.