#2746: Re: Aronija melanocarpa Autor: arodendzanija, Lokacija: BeogradPoslato: Pet Jul 08, 2016 7:05 pm ---- gde ste nabavljali taj aparat i koliko kosta?
#2747: Re: Aronija melanocarpa Autor: goxy83, Poslato: Sub Jul 09, 2016 1:25 am ----
#2749: Re: Aronija melanocarpa Autor: Lea007, Lokacija: ZemunPoslato: Pon Jul 11, 2016 5:37 am ---- Moze mala pomoc? Gde nabavljte flase za sok od aronije?
#2750: Re: Aronija melanocarpa Autor: soja, Lokacija: Novi SadPoslato: Pon Jul 11, 2016 6:18 am ----
#2751: Re: Aronija melanocarpa Autor: maijar, Lokacija: temerinPoslato: Pon Jul 11, 2016 8:55 am ---- Može li mi neko dati recept za sok od aronije, jednostavan za kućnu upotrebu?
Pozdrav
#2752: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pon Jul 11, 2016 12:45 pm ---- U temi o aroniji ima dosta napisano pa prelistaj.
Oberes plod pa operes i iscedis . Sok procedis pa stavis u plasticne boce koje predhodno operes i sve to u zamrzivac. Boce ne punis do vrha jer ce se zalediti i moze da bude ,,boc brboc ,, na taj nacin se sve sto je zdravo u aroniji sacuva . Kada dodje vreme tokom zime izvadite bocu i stavite je u frizider. tako u frizideru moze da stoji i 20 dana a da se ne ukiseli...
To vam je jedini najprirodniji nacin hladnog cedjenja . Sve ovo sto pisu kao hladno cedjeni pa u staklenu ambalazu je zajebancija i laz.
Sok u staklenoj ambalazi pa na sobnoj temperaturi ako nije kuvan ili ako nema konzervansa za nekoliko dana pocinje da vri ..... U suprotno me niko ne moze ubediti a ni vas koji ste barem jednom probali bilo koji sok da stavite u staklenu bocu a da ga predhodno ne skuvate ili dodate malo , malcice hemiju...
Pozdrav
#2753: Re: Aronija melanocarpa Autor: Lea007, Lokacija: ZemunPoslato: Pon Jul 11, 2016 1:06 pm ---- Sameljes na masini za meso (secku, blenderu... kako se vec snadjes), ispresujes na pasirci za krompir, ima i malih presa za voce, sve zavisi koliko si spremna da investiras, procedis, cedilo, gaza ... Pasterizujes, onako kako su radile nase babe u flasama ili se igras s termometrom. Temperatura za kucne uslove, jedni kazu 75 do 80, neki idu i do 85, moja drugarica je grejala i na 90 da joj se ne kvari, kad postigne zeljenu temperaturu.
Ja radim bez pasterizacije, jer imam u porodici lenjivaca koji nece da zvacu, jedan deo stavim zamrznut kao plod i dodajem ga u smutije. Najzdravije je pojesti celo voce, i naravno, sveze, ali eto dovijamo se i na druge nacine.
Ove bi godine cu morati jedan deo pretvoriti u sok, nosila bi negde na preradu. Jos jednom, ako mi neko moze pomoci oko flasa. Cini mi se da su u Staklari najjeftinije, meni treba litarska, obicna, jeftina i zelena, ne jurim stil, za sada.
#2754: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Pon Jul 11, 2016 3:29 pm ---- Evo mene sa odgovorima i pitanjima .
Za staklene flase kontaktirajte fabriku stakla u Paracinu.
Nije mi jasno kako uspete da kroz blender i secka sameljete plod aronije .
Objasnicu vam moj nacin koga niko u Srbiji u zadnjih 100 godina nije primenjivao.
To ja radaim jer za suprugu je mnogo tesko a za ovo dvoje naslednika koji su presli 20 leta necu ni da govorim.
Primer... Naberem 10-20 kg. cistog ploda , operem lepo i stavim u neku od plasticnih kanti koja moze da sadrzi barem 10 kg. ploda .
Ostavim da prenoci da plod odstoji .
Sutradan uzmem masinu za paradajz [ ne za meso ] i kroz tu masinu ili vodenicu smeljem sav plod . ne uzimam ni gazu ni raznorazne tkanine nego odem u prodavnicu i kupim 1 x 1 metar onog sita od plastike sto se stavlja na prozore. i lepo procedim. da jednom rukom drzim da se ona pulpa ne prosipa a drugom stezem i sve snage . To zene ne mogu ma koliko jake bile . Naravno ispod te prese ne stavljam casu ili neku ciniju nego veliki lonac u kome se pravi ajvar. Kada i to zavrsim uzmem najobicnije sito za brasno i opet procedim . Sav taj cist sok uz pomoc levka sipam u plasticne flase od [ sinalka, pepsija i ostalih carobnih otrova ] i nakon brisanja krpom odlazem u zamrzivac...
Ne prodajem jer moj otac i sin to konzumiraju u malo vecim kolicinama .
Prosle godine moja majka pravila dzem, ne slatko od aronija i sljiva i po malo kupina . Nekima u porodici se svidelo ali meni ne .
Kompot od ploda koji nije meljan sa secerom i vodom je mnogo bolja varijanta .
Plod se stavi u tegle pa se onda tegle kuvaju u loncu . Ali tu stvar ne umem bas da objasnim jer se time moja supruga ,,bakce,, kada nadje slobodno vreme ..
Sve ove sokove koje hermeticki zatvaraju su kuvani jer bi se u suprotnom za nedelju dana povarili. Pa jos kada kazu ,,Hladno cedjeni sok,,
Ili pravite kako treba ili uopste ne spominjite aroniju i sokove od nje jer nije to sok od aronije nego nesto sasvim drugo.
I od krompira moze sok da se pravi a da ima tamnu boju i ukus aronije .
Jel moze vino da stoji u staklenoj boci ako nije provrelo. ne moze. ne moze ni pivo a ni rakija . I mleko koje nije kuvano ne moze bez raznoraznih delova famozne hemije..
Ne zamerite ali istinu vam govorim jer ne mogu vise nakon toliko godina da citam i pisem jedno te isto...
Pozdrav.
#2755: Re: Aronija melanocarpa Autor: maijar, Lokacija: temerinPoslato: Uto Jul 12, 2016 8:55 am ---- Ako sam dobro skontala, u ovaj sok ne ide ni trunka šećera. Svakako ću probati i na ovaj način, moraću da angažujem moju jaču polovinu, ali ću napraviti malo i kuvani sa šećerom.
Vojvodo, ono što ostane kada iscediš kroz sito, da li može da se upotrebi za pekmez možda, ili je to samo ljuska?
Što se tiče prelistavanja teme, kući mi je kompjuter užasno spor, a na poslu i nemam puno vremena za to. Verujem da ti dosadi da ponavljaš uvek isto, ali nam to puno znači kad pročitamo neki savet za sadašnji period. Hvala ti na tome.
Pozdrav za sve
#2756: Re: Aronija melanocarpa Autor: Lea007, Lokacija: ZemunPoslato: Uto Jul 12, 2016 9:54 am ---- Evo dok se Vojvoda strucno ne javi, da i ja kazem neku.
Ovo je domaca varijanta maticnog soka od aronije, samo aronija i nista vise, ni secer ni voda.
Zavisi kako presujes, takav ce ti biti i ostatak. U Migrosu sam pre pet sest godina kupila tati presu za ribizlu, pa je sad posudim od njega i lepo ispresujem, ostatak bude zaista suv. E sad, sa tim ostatkom sam se poigravala na razne nacine. Jedne godine sam dodala jostu, breskvu i sljivu, sve je bilo odokativno, breskvu sam slucajno ubacila na kraju jer nisam znala cime da popravim ukus. Meni je to bio najbolji dzem ikad, a moj muz nije mogao ni da ga proba. Aronija je suva i meni je lepa, ako je ima u dzemu od 30 do 40 %. Ostatak mozes da susis i spremas od toga caj, mozes da zamrznes pa dodajes u muslije i slicne zezalice. Kuvala sam jedne godine dzem od aronije i suvog grozdja, sve sam sama pojela
Vojvodo, imam jak blender i secka, melju sve, samo su spori. To je zgodno za malu kolicinu. Stavim u blender kilo aronije iz tri puta i sameljem za tri minuta s pauzama.
#2757: Re: Aronija melanocarpa Autor: maijar, Lokacija: temerinPoslato: Sre Jul 13, 2016 8:41 am ---- Hvala, Lea. Ja ću probati u ostatak da dodam kupine, sad je počela da zri. Mada mi još aronija nije za branje, ima negde da su bobice tamnoplave i malo su i krupnije, ali su još tvrde i dosta suve kad ih zagrizeš.
#2758: Re: Aronija melanocarpa Autor: Lea007, Lokacija: ZemunPoslato: Sre Jul 13, 2016 10:05 am ---- Nece ni biti zrele pre augusta. Od njih mozes da pravis bas sve, kao i od ostalog voca.
#2759: Re: Aronija melanocarpa Autor: Vojvoda, Lokacija: Predejane-Motel-PredejanePoslato: Sre Jul 13, 2016 10:34 am ---- Zdravo Maijar i Lea
Kada iscedim svu tecnost iz ploda ja ono sto ostane najednostavnije bacim. Mnogi kazu da je dobro da se osusi pa za caj ali sta ce mi kada imam dosta aronije .
Moj otac i majka ostave zbun/dva i ne beru ga uopste . Plodovi ostanu do kasno u jesen kada se sami prirodno osuse i kao takve ih kasnije koriste za caj.
Znaci od cedjenja soka onu pulpu bacam jer nema tu nista znacajno sto moze da se iskoristi. Supruga od aronije pravi sve i svasta . Sreca je u tome sto imam sina od 25 godina i nista ne probira . Njemu je sve odlicno i veoma ukusno. Plod aronije se moze mesati sa raznoraznim vocem i tako pravimo raznorazne pekmeze, sirupe i dzemove kao i slatka ...
Primer ...
Mnoge firme kao Nektar proizvode veoma ukusne dzemove i marmelade od najboljeg voca a u tom pekmezu se stavlja svasta .
Pitanje ..... Sta ce otkupljivacima u Srbiji domaca divlja sljiva u enormnim kolicinama po 6 dinara po kilogramu. Rakiju nece da peku nego im treba za nesto drugo.. To je isto kao u onoj prici kada je otac na samrti pozvao sina i reko mu da se i od grozdja moze praviti vino .....
Pozdravljam vas sve i bezite u hladovinu jer ce jos nekoliko dana biti tyropskih vrucina . Od subote imamo 2-3 dana naglog zahladjenja gde ce temperatura u nekim krajevima pasti na 14 stepeni . Ali od ponedeljka ce opet talas veoma toplog vazduha doci do Balkana i zadrzace se barem 10 dana .
Neko vreme pratim ovu temu, nov sam na forumu, zelim da razmenimo iskustva.
Imamo aroniju zasadjenu na 50 ari u blizini Sapca. Nas pristup je da sve sto proizvedemo na plantazi preradimo u finalni proizvod (sok, vino, slatko, dzem, caj). Posedujemo kvalitetne masine za preradu i mozemo drugima raditi usluzno.
Ako nekoga nesto zanima slobodno pitajte.