:: Forums ›
detaljno
Lekovite gljive
-> Lekovito i začinsko bilje

#1: Čudesna lekovita Ganoderma Lucidum - Reishi gljiva Autor: dejan021 PošaljiPoslato: Ned Jul 09, 2006 2:27 pm
    ----
Za Ganodermu Lucidum, Ling Zhi Reishi - japanski naziv , se zna da je lekovita 4.000 godina. Stari Kinezi su je obožavali. Bolujete li, bez obzira od čega, Kinezi će vam preporučiti Ling Zhi ili nebesku travu. Zvali su je drvetom života i biljkom dugovečnosti. Verovalo se da samo posedovanje gljive Ganoderme Lucidum produžava život vlasnika. Vekovi korištenja donijela su joj niz imena: nebeska ili rajska trava, lek kraljeva, biljka sreće (prije pojave modernog intenzivnog uzgoja, gljivu je bilo prava sreća pronaći u prirodi)... No ma kako je zvali, reč je o gljivi iz porodice Ganoderma koja raste na panjevima drveća, a najcenjenije su one ubrane sa šljive i hrasta. Doktor Shi-Jean Lee, najslavniji doktor dinastije Ming u svojoj knjizi Ban Chao Gang Moo, piše da dugoročno uzimanje GanodermeLucidum omogućava formiranje zdravog tela i postizanje dugovečnosti. Ganoderma Lucidum se može uzimati svakodnevno bez ikakvih nuspojava, a dugoročno korištenje dokazano osnažuje imunološki sistem ljudskog organizma a bez ikakvih neželjenih dejstava po ljudski organizam.
S obzirom da je drvenastog sastava, ne može se koristiti u ishrani, ali se zato od nje pripremaju čajevi, razni lekoviti preparati u kombinaciji sa drugim lekovitim vrstama. U poslednjih 20 godina testirano je dejstvo Ganoderme lucidum preparata i potvrđeno da ova gljiva leči neurosteniju, nesanicu, kijavicu, razna crevna oboljenja, hepatitis, hronični bronhitis, leči jetru, poboljšava imunitet, leči srčana oboljenja i alergije a pominje se i mogućnost da pomognu u smanivanju muka kod pacijenata sa AIDS-om. Polisaharidi ove gljive imaju jak antikancerogeni efekat i u svetu se koriste kao zvanično sredstvo u borbi protiv zloćudnih tumora. Ganodermna kiselina, još jedno njeno jedinjenje, leči razne vrste alergija. Gljiva ima izrazita antivirusna i antibakterijska svojstva, pa može da se koristi i kao prirodan antibiotik. Prvi su je počeli uzgajati Kinezi, a u poslednjih nekoliko decenija njen uzgoj je sve popularniji širom sveta. Ganoderma lucidum se danas veštački uzgaja, u strogo kontrolisanim uslovima, a pokazalo se da su gajene gljive daleko ispred prirodnih po lekovitim osobinama.
Dejstvo gljive Ganoderme Lucidum na tumor
Glavni uzrok razvoja tumora kod ljudi je slab telesni imunitet. Najbolji efekat u borbi protiv tumora Ganoderma Lucidum postiže regulacijom i aktivacijom imunog sistema, naročito povećavanjem telesnog imuniteta - povećavanjem sposobnosti samoodbrane ljudskog organizma protiv tumora. Ganoderma Lucidum sadrži visoku koncentraciju organskog Germanijuma, Polisaharide i Tripertene. Ove aktivne komponente dokazano jačaju naše imunološke ćelije i poboljšavaju naš imuni sistem.
Najveći deo istraživanja antitumornih efekata gljiva sprovedena je u Japanu. U Istraživačkom institutu Nacionalnog centra za rak u Tokiju, Ikekawa i saradnici ispitali su već davne 1969. na miševima kojima su prethodno presadili sarkom 180, antitumorno delovanje ekstrakata jestivih gljiva, što su 5 godina kasnije potvrdili i proširili Hamuro i Chihara u zajedničkom istraživanju toga instituta i poznate prehrambene kompanije Ajinomoto. Osnovni rezultati tih i brojnih drugih istraživanja su sledeći: Lentinula edodes (shiitake) - stopa kočenja rasta tumora iznosi 80,7 %, s potpunim povlačenjem tumora u 6 od 10 slučajeva; Coriolus Versicolor - stopa kočenja tumora iznosi 77,5 %, s potpunim povlačenjem tumora u 4 od 8 slučajeva; Ganoderma Lucidum - stopa kočenja tumora iznosi 98,5 %, s potpunim povlačenjem tumora u 4 od 5 slučajeva (kod nekih komponenti stopa kočenja tumora iznosi do 100 %, s potpunim povlačenjem tumora u svim slučajevima), itd. Posebno je značajno istaći da pojedini antitumorni agensi deluju ne samo na primarne tumore, nego i u visokom stepenu koče pojavu i razvoj metastaza. Navedeni istraživači, kao i oba Morija (otac i sin), Maeda, Taguchi, Nanba, Aoki i brojni drugi, nepobitno su dokazali da neke lekovite gljive pokazuju visoku ili vrlo visoku stopu kočenja rasta različitih tumora, ali i značajnu stopu njihova potpunog povlačenja ako se s korišćenjem započne pravovremeno, kao i vrlo snažnu zaštitu od tumora ako se uzimaju prije njegova nastanka. Radeći konstantno gotovo 40 godina u relativnoj izolaciji svoga "carstva sredine", do istih su rezultata došli i naučnici iz NR Kine (npr. Xiao - Yu Li, Jia-Fang Wang, Q. Y. Yang i dr).
Gljive Ganoderma Lucidum zapravo preko svojih antitumornih jedinjenja pokreću imunobiološke reakcije kojima organizam menja svoje funkcionisanje kako bi ozdravio. Od 1980. za takva je jedinjenja u upotrebi izraz "biomodulatori", odnosno "modifikatori biološkog odgovora”. Ta jedinjenja jačaju i/ili ponovno uspostavljaju imunološke funkcije organizma, kako one generalne, tako i specifični imunitet protiv tumora. Osim toga, ta jedinjenja koče razvoj tumornih ćelija, neposredno ih uništavaju, modifikuju tumorne ćelije, tako da ih odbrambeni sistem organizma može lakše prepoznati kako bi ih uspešnije uništavao, a u nekim situacijama i ubrzavaju sazrevanje tumorskih ćelija, koje se time od malignih ponovno pretvaraju u benigne.
Ganoderma može biti korišćena kao dopuna za vreme hemoterapije i radioterapije za smanjenje neželjenog dejstvo kao što je zamor, gubitak apetita i rizik od infekcija. Takođe može smanjiti toxične neželjene efekte i može ublažiti bolove za vreme hemoterapije i radioterapije naročito kod pacijenata koji su u krajnjoj fazi bolesti, za produžavanje njihovih života i poboljšanje kvaliteta života.
Dejsvto Ganoderme Lucidum na alergije i na upalne procese
Sedamdesetih i osamdesetih godina prošlog veka antialergijsko dejsvo Ganoderme je bilo predmet istraživanja naučnika u Kini i Japanu. Istraživanja su pokazala da extrakt Ganoderme značajno koči sve četiri vrste alergijskih reakcija, uključujući i pozitivne efekte protiv astme. Istraživači u zdravstveno naučnom centru na univerzitetu u Teksasu su našli da Ganoderma može efikasno da se koristi za tretiranje Konjuktivitisa, Bronhitisa, Reumatizma a da pritom značajno poboljšava imuni sistem kod ljudi.
Dejstvo Ganoderme Lucidum na kardiovaskularni sistem
Vekovima je Ganoderma poznata kao kardiovaskularna biljka pa je tako rutinski prepisivana u staroj Kini i Japanu pacijentima sa “ bolovima u grudima “, sa stresom i/ili koronarno arterijskim oboljenjima. Kinski naučnici su našli da Ganoderma poboljšava krvotok i da sadrži kiseline tripertene koje snižavaju visok krvni pritisak, smanjuju holesterol i samim tim sprečavaju srčana oboljenja – infarkt.
Šestomesečna klinička istraživanja na medicinskom fakultetu u Tokiju su pokazala da je skoro polovina od 53 pacijenta sa povećanim krvnim pritiskom imala značajno sniženje krvnog pritiska posle uzimanja extrakta Ganoderme a slične rezultate su dobili Kineski naučnici u svojim obimnim istraživanjima dejstva extrakta Ganoderme na pacijente sa visokim nivoom holesterola kod kojih je nivo holesterola značajno opao posle samo 1-4 meseca svakodnevnog konzumiranja extrakta (kod 68% od 90 pacijenata).

Značajno je još napomenuti da je gljiva Ganoderma neotrovna, da može da se uzima svakodnevno bez ikakvih neželjenih dejstava.
Kada se konzumira u preporučenim količinama Ganoderma vraća stanje organizma na normalno stanje. ona je imunomodulator – reguliše i “fino podešava “ imuni sistem.

Pripremanje sušene pečurke Ganoderme Lucidum
Kineska tradicionalna medicina preporučuje upotrebu 3-5 grama sušene Ganoderme dnevno za održavanje dobrog zdravstvenog stanja organizma i 10-12 grama za ozbiljna oboljenja. Ganodermu je najbolje konzumirati sa vitaminom C koji pomaže organizmu da bolje absorbuje lekovite sastojke gljive.
Ganoderma je drvenasta gljiva pa prema tome se priprema isključivo kuvanjem i potapanjem a čuva se na suvom mestu – nikako u frižideru.
Čaj : Ganoderma čaj je tradicionalan način pripremanja pečurke na dalekom istoku.
Način pripreme: Iseći Ganodermu na male komade, što manje to bolje, potopiti u vodu i ostaviti je preko noći. Kuvati je na slaboj vatri 30 min., nakon čega se može konzumirati.
Napitak pripremiti za najviše 3 dana, obavezno je držanje u frižideru a preporučuje se da se napitak zagreje pre kozumiranja. Preporučuje se konzumiranje pre jela osim za osobe sa stomačnim problemima koje bi trebalo da napitak koriste posle jela.
Napitak začiniti medom i isceđenim limunovim sokom za bolji ukus napitka, nikako rafinisanim šećerom.
Tonik : Staviti 15 grama sušene Ganoderme u vino ili brandi i ostaviti 3-4 meseca da odstoji a najmanje 6 nedelja. Preporuručuje se konzumiranje jedne male čašice dnevno.
Supa : Dodati sušene komade Ganoderme supi ili čorbi po vašem izboru i kuvati na laganoj vatri 1-3 sata a potom izvaditi komade Ganoderme iz supe.
Sušen komadi gljive Ganoderme se mogu kuvati najviše dva puta.

#2: Lekovite gljive - Cordyceps Sinensis Autor: BondLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 08, 2008 8:40 am
    ----
Cordyceps je postao dobitnik različitih nagrada i 2000. godine dodeljeno mu je zvanje najboljeg proizvoda, a Kineski Komitet za nadzor kvaliteta ga je posebno nagradio. Mnogi zapadni naučnici i herbalisti sa Istoka slažu se da je Cordyceps Sinensis najpotentnija lekovita biljka na svetu.

Kineski carevi su sa velikom pažnjom ispitivali ovaj Božiji dar i smatrali su da je Cordyceps nastao zbog njih, da bi im omogućio dugovečnost i života i vladavine. Cordyceps poseduje silinu antioksidanasa, jer u sebi ima ogromne količine beta-karotina, vitamina E i C, minerala – Selena i Cinka, ubihinona (koenzim Q10), imunomodelirajućih polisaharida i drugih supstanci. Cordyceps sa svojim sastavom delujući na epifizu podstiče proizvodnju melatonina, univerzalnog antioksidanta sa moćnim delovanjem protiv nastanka i suzbijanja ćelija raka. U Cordicepsu se nalazi 77 mikro i makro elemenata, više od 80 tipova fermenata, nezamenljive aminokiseline, nezasićene masne kiseline itd. Tu su prisutni jednako vitamini i minerali neophodni za zdravlje čovekovo.

Uzimanjem Cordycepsa u bilo kojoj količini nije štetno. Čovek se ne može predozirati kada koristi Cordyceps. U svakom slučaju je prisutan princip sinergizma, koji se naročito ispoljava kod lečenja određenih bolesti. Brz i odmah vidljiv efekat lečenja je upravo posledica sinergizma preparata. Američka farmacija je uspela da iz Cordycepsa izdvoji unikatne supstance kao što je kordicepin, kordicepska kiselina, adenozin, adenin, itd., koji imaju sličnu moć jačanja imuniteta ljudi. Ispitivanjima je ustanovljeno da je kvalitet bioloških efekata Cordycepsa povezan sa specifičnim kompleksom polisaharida. Veća koncentracija polisaharida u eksperimentalnim uslovima je pokazala da je imunoregulacija i antioksidaciono dejstvo bilo jače do 15 puta.

Danas na zapadu Cordyceps najčešće koriste dve grupe konzumenata: sportisti i ljudi u godinama. Sportisti su počeli da ga koriste nakon publiciteta izazvanog uspehom kineskog ženskog lakoatletskog tima na Kineskim državnim igrama 1993. godine. Na tom takmičenju oboreno je 9 svetskih rekorda, i to sa zapanjujućom razlikom u odnosu na prethodne! Isprva su sportski zvaničnici sumnjali na korišćenje droga koje dovode do poboljšanja rezultata, sve dok trener nije otkrio da je tajna uspeha u Cordycepsu koji je davao članicama tima!

Istraživanja su nedavno potvrdila da korišćenje Cordycepsa povećava nivo ATP-a u ćeliji. Povećanje ćelijskog ATP-a znači stvarno povećanje energije, koja može dalje da se koristi. Ono se razlikuje od prividnog povećanja energije koje se dešava kada se koriste stimulanti centralnog nervnog sistema, poput kofeina, efedrina i amfetamina. Uzimajući lekove poput amfetamina, pacijenti osećaju kao da imaju više energije, a to zapravo nije tako. Ti lekovi utiču na centralni nervni sistem, a ne na ćelije tako da je krajnji rezultat manjak energije. Zato uzimanje amfetamina i dovodi do gubitka telesne težine. Mozak misli da ima dovoljno energije, pa nastavlja sa aktivnostima. Ali, naravno, pošto nema dodatne energije koju ćelije troše svakog trenutka, telo je prinuđeno da crpi svoje rezerve, zalihe masti. Korišćenjem Cordycepsa postiže se dvostruki efekat – povećanje ATP-a i veća potrošnja kiseonika, dobija se više energije za sagorevanje i više kiseonika pomoću koga se ono vrši. Zato sportisti koriste Cordyceps kao izvor dodatne energije, a vojnici kao sredstvo koje smanjuje zamor. Stariji ljudi ga uzimaju iz istih razloga – više energije i lakše disanje.


Uticaj Cordycepsa na ćelije raka

Jedna od najvećih koristi od Cordycepsa jeste potencijal ove pečurke kao izvora novih lekova protiv malignih oboljenja. Sve veći broj onkologa širom sveta preporučuje i koristi Cordyceps kao dodatak hemoterapiji, radijaciji i ostalim konvencionalnim i tradicionalnim metodama lečenja raka. Pokazao je izvanrednu sposobnost ne samo u sprečavanju rasta, u nekim slučajevima čak i uništavanju određenih vrsta tumora, već i kao sredstvo pomoću kojeg imuno-sistem i celo telo mogu da se održe jakim i vitalnim dok mu istovremeno prete efekti hemoterapije i radijacije (Namakura i ostali, 2003.). Njegovo sekundarno delovanje pomaže organizmu da efikasnije raspolaže resursima imunološkog sistema u slučaju stresa koji preživljava prilikom napada raka (Shin i ostali, 2003.) i omogućava mu da prepozna, iskoreni i spreči abnormalije i bolest, i na lokalnom i na nivou sistema (Koh i ostali, 2002.).

Imunomodulatorni efekti

Veliki broj istraživanja bavi se imuno-enhatornim i imuno-supresivnim svojstvima Cordycepsa. Ova dvosmerna regulacija funkcija imuno-sistema, odnosno činjenica da on može da se ojača ili oslabi, zove se imunomodulacija i čini se da potiče iz istog mehanizma u telu. Kada damo Cordyceps pacijentu čiji je imuni sistem oslabljen usled bolesti kao što su rak, hepatitis ili HIV infekcija, broj i aktivnost belih krvnih zrnaca raste. Suprotno tome, ako isti taj Cordyceps damo nekome sa hiper-imunitetom, kao što je to slučaj kod pacijenata obolelih od lupusa, limfoma i reumatoidnog artritisa, broj i aktivnost belih krvnih zrnaca opada, a raste broj crvenih krvnih zrnaca. Sve krvne ćelije proizvode se u koštanoj srži, pre svega u dugim kostima nogu. One napuštaju koštanu srž kao nezrele, i putuju do drugih organa gde sazrevaju u određene tipove krvnih ćelija, kao što su crvena krvna zrnca i T-ćelije. Kako je moguće da se isto jedinjenje kod nekih pacijenata ponaša kao imuno-stimulator, a kod drugih kao imuno-depresant? Po svemu sudeći, odgovor leži u dejstvu Cordycepsa na mehanizam diferencijacije krvnih ćelija koji signalizira telu gde bi trebalo da pošalje nezrele ćelije. Taj mehanizam je jasno prikazan u studiji koja se bavi načinom na koji Cordyceps utiče na sazrevanje ćelija leukemije (Chen i ostali, 1997.). Ova imunomodulacija na nivou diferencijacije je kao prirodna bomba protiv bolesti. Telo dobija signal da bi trebalo da se bori protiv bolesti, bilo da je u pitanju pad ili povećanje imuniteta.

Uticaj Cordycepsa na bubrege

Pacijenti sa hroničnim obolenjem i smanjenom funkcijom bubrega često pate od povišenog krvnog pritiska, proteinurije i anemije. Istraživanje sprovedeno na takvim pacijentima pokazalo je da je nakon mesec dana terapije Cordycepsom njihov krvni pritisak snižen za 15%, a značajno je smanjena i količina proteina. Pored toga, primećen je i skok superoksida dismutaze (SOD-a) koji, zajedno sa utvrđenim smanjenjem seruma lipoperoksida, sugeriše mogućnost neutralisanja slobodnih radikala, što rezultira manjim oštećenjem ćelija (Jiang i Gao, 1995.).

Hipoglikemijski efekat

Cordyceps je u brojnim ispitivanjima na ljudima i životinjama testiran i kao potencijalni agens za regulisanje nivoa šećera u krvi i zaista se dobro pokazao. U jednom eksperimentu, kod 95% pacijenata kojima je davano 3 ml tečnog ili 3 g suvog Cordycepsa dnevno, videlo se poboljšanje krvne slike, dok je u kontrolnoj grupi testiranoj ostalim metodama kod samo 54% pacijenata zabeleženo poboljšanje. Zajednička nit rezultata ovih ispitivanja je pojačana osetljivost na insulin i povećanje proizvodnje glukokinaze i heksokinaze, enzima iz jetre koji regulišu nivo glukoze. Kratko rečeno, Cordyceps može biti koristan kod pacijenata obolelih od dijabetesa, bilo da se daje sam ili sa drugim lekovima. U jednom neobjavljenom istraživanju koje je autor sproveo na subjektima koji nisu imali dijabetes, a kojima je davano 3 grama (3 ml) Cordycepsa dnevno, otkrilo se da su normalna variranja nivoa šećera u krvi koja se javljaju tokom dana, odnosno povećanje nivoa glukoze nakon jela i njeno opadanje između obroka, bila znatno umanjena kod grupe koja je uzimala Cordyceps. Nivo šećera posle jela nije rastao kao inače, a nije ni tako opadao između obroka. To može biti indikator povećane efikasnosti mehanizma regulacije nivoa šećera u krvi.

Uticaj Cordycepsa na funkcije srca

Jedno od ozbiljnijih dejstava Cordycepsa i u tradicionalnoj i u modernoj medicini jeste sposobnost stabilizacije pulsa i ispravljanja srčane aritmije. Ova gljiva danas u Kini predstavlja jednu od prvih linija odbrane u lečenju ozbiljnih oboljenja te vrste. Iako je mehanizam dejstva Cordycepsa u kontroli aritmije samo delimično poznat, smatra se da ga, makar delom, pokreće prisustvo adenozina (Pelleg i ostali, 1990.). Cordyceps sadrži značajnu količinu adenozina, deoksiadenozina i sličnih nukleotida. Dokazano je da ova jedinjenja imaju veliki efekat na koronarnu i cerebralnu cirkulaciju (Toda i ostali, 1982.), (Bern, 1980.). Premda ni jedan drugi lek ili biljka nemaju jednako dejstvo kod svih pacijenata, retki su slučajevi u kojima se aritmija nije poboljšala nakon dodavanja Cordycepsa klasičnoj terapiji. Još uvek nije poznato da je Cordyceps reagovao suprotno od bilo kog drugog leka protiv aritmije, i čini se da je zbog svoje netoksičnosti izvanredan izbor u lečenju ovakvih bolesti. Cordyceps se tradicionalno koristi u terapiji srčanih oboljenja, a dobro se pokazao i kod pacijenata koji su pretrpeli moždani udar.

Istraživanja sprovedena na pacijentima sa hroničnim srčanim oboljenjima pokazuju da dugotrajno uzimanje Cordycepsa u kombinaciji sa uobičajenom terapijom – digoksinom, hidrohlorotiazidom, dopaminom i dobutaminom, dovodi do poboljšanja kvaliteta života pacijenata, u poređenju sa bolesnicima iz kontrolne grupe. Pod tim se podrazumeva opšte fizičko stanje, mentalno zdravlje, seksualni nagon i srčana funkcija (Chen, 1995.).

Uticaj Cordycepsa na jetru

Skoro sve studije pokazale su da Cordyceps poboljšava funkcionisanje ovog važnog organa. Primera radi, na Orijentu se Cordyceps redovno koristi kao dodatak terapiji hroničnog hepatitisa B i C. U jednoj od studija, ekstrakt Cordycepsa upotrebljen je u kombinaciji sa ekstraktima nekoliko drugih medicinskih pečuraka, kao dodatak lamivudinu u terapiji hepatitisa B. Lamivudin je uobičajeni antivirusni leko koji se koristi u terapiji hepatitisa.

Doziranje

S obzirom da su klinički podaci o Cordycepsu relativno novi, preporučena doza može da varira. Uopšteno, klinička ispitivanja su vršena sa 3 – 4 ml pa i do 5 ml Cordycepsa dnevno, osim u slučajevima teških oboljenja jetre, kada je doza obično povećavana na 6 – 9 ml dnevno. Poznati su i lekari koji su svojim pacijentima obolelim od raka davali 20 ml, pa i 30 -50 ml dnevno. Mada ta količina može da se učini prevelikom, klinički rezultati postignuti tom terapijom su izvanredni, i nije prijavljena (zabeležena) toksičnost Cordycepsa.


Lekovite gljive


Poslednji put izmenio Bond dana Sub Maj 16, 2009 3:49 pm, izmenio ukupno 2 puta

#3: Lekovite gljive - Phellinus linteus – Sang-Hwang Lingzhi Autor: BondLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 08, 2008 8:42 am
    ----
Phellinus linteus je medicinska gljiva znana kao ''Sang-Hwang Lingzi'' u Kini i ''Mesimakobu'' u Japanu, veoma slična Ganodermi lucidum po sastavu i po delovanju, a od davnina se koristi u medicini dalekog istoka. Phellinus linteus raste u prirodi na stablima Vrbe, Duda i Bresta, ali se veoma retko sreće u prirodi, jer su za njen rast i razvoj potrebni klimatski uslovi pa je to razlog što ju je skoro nemoguće naći u prirodi.

Phellinus linteus gljiva je često pominjana u starim zapisima Kineskih lekara i postala je veoma popularna među naučnicima i istraživačima dalekog istoka, a od nedavno i zapadnih naučnika zbog svojih izuzetnih antitumornih svojstava. Sang-Hwang Lingzi (Phellinus linteus) pečurke imaju dokazane antikancerogene efekte tako što potpuno obnavljaju i stimulišu imuni sistem kod ljudi obolelih od kancera. Klinički testovi izvedeni u Koreji, a takođe i u ostalim azijskim zemljama su pokazali da su Phellinus linteus ekstrakti izuzetno efikasni u lečenju i prevenciji raka jetre, raka pluća, raka želuca i ostalih vrsta kancera, a takođe i dijabetesa i hepatitisa i AIDS-a, a dugoročno korišćenje dokazano osnažuje imunološki sistem ljudskog organizma, a bez ikakvih neželjenih dejstava po ljudski organizam.

Naučnici sa Methodist Research instituta otkrili su da su ekstrakti te gljive delotvorni i kod raka dojke i uspeli su rasvetliti njegov mehanizam delovanja. U članku objavljenom u Journal of Cancer, dr. Daniel Sliva, koordinator sprovedenog istraživanja, objasnio je da se ekstrakt Phellinus linteusa, u laboratoriji, pokazao sposobnim inhibirati rast invazivnih stanica raka dojke preko blokade jednog enzima nazvanog AKT, koji je impliciran u kontrolu rasta stanica. Ekstrakt gljive ne samo da je smanjio nekontrolisani rast tumornih stanica, već je ograničio i njihovo agresivno ponašanje te je pokazao da ima potencijal za korišćenje u terapiji invazivnog raka dojke. Izvor: Journal of Cancer, 2008.

Phellinus linteus pečurka je drvenastog sastava, pa se stoga ne može koristiti u ishrani, ali se zato od nje pripremaju čajevi, razni lekoviti preparati koji se koriste u kombinaciji sa drugim lekovitim vrstama gljiva kao što su Ganoderma lucidum – Reishi, Cordyceps Sinensis, Agaricus Blazei, Chaga, Shiitake.

Kineska tradicionalna medicina preporučuje upotrebu 3-5 grama sušene Phellinus linteus gljive dnevno za održavanje dobrog zdravstvenog stanja organizma i 15-20 grama dnevno za oboljenja izazvanih kancerom ili kod nekih drugih teških oboljenja. Phellinus linteus gljivu je najbolje konzumirati sa vitaminom C koji pomaže organizmu da bolje absorbuje lekovite sastojke gljive.

Lekovite gljive


Poslednji izmenio Bond dana Sub Maj 16, 2009 3:50 pm, izmenjeno ukupno 1 puta

#4: Lekovite gljive Autor: BondLokacija: Novi Beograd PošaljiPoslato: Uto Jul 08, 2008 8:43 am
    ----
Medicinska upotreba:

• Dijabetes tipa I i II
• Hemoroidi
• Apstipacija (zatvor)

Dlakava griva ili Coprinus Comatus može da se uzgaja, ali nije dugotrajna. Ova gljiva je dugo proučavana. Prva ispitivanja počinju još daleke 1934. godine pošto je bila odomaćena u Evropi.

Ekstrakt Coprinusa nije komercijalno dostupan, pa se jedino koristi kao sušena ili u obliku tableta od praha presovane gljive.

Coprinus sadrži veliki procenat kalcijuma, kalijuma, gvožđa, magnezijuma, cinka, mali procenat natrijuma, 20 slobodnih amino kiselina, a takođe je dokazano da Coprinus pečurke sadrže i proteine i preko 50% polisaharida koji su sa medicinskog aspekta najznačajniji sastojak lekovitih gljiva. Pored toga, sadrži i 8 esencijalnih amino kiselina koje ljudsko telo ne može samo da proizvede.

Sušeni prah se naročito koristi prilikom lečenja dijabetesa. Coprinus reguliše nivo šećera u krvi, gasi upale u organizmu i povrh svega sprečava kardiovaskularne bolesti izazvane dijabetesom. Očuvava ćelije pankreasa koje proizvode insulin. Dugotrajnim konzumiranjem se postiže značajno smanjenje nivoa šećera u krvi. Nema uočenih razlika između redukovanja nivoa šećera u krvi Coprinusom i antidijabetičkim lekovima. Coprinusom se leči uzrok dijabetesa bez ikakvih sporednih i neželjenih efekata.

Upotrebljava se da se spreči slepilo, aputacija nogu, slabljenje i prestanak rada bubrega, potpomaže varenje i poboljšava apetit. Upotreba Coprinusa je fantastičan korak za sve obolele od dijabetesa kao i osobe koje bi da smanje nivo šećera u krvi i smanje mogućnost arteroskleroze i njene posledice izazvane šećerom u krvi. Naučno je dokazano da smanjuje mogućnost oboljenja od raka i SARCOMA. Coprinus se takođe uspešno koristi u terapijama protiv hemoroida kao i problema probavnog trakta.

Preporučeno dnevno doziranje je 3x0,5 grama sušenog praha.

Lekovite gljive

#5: Ling Zhi Reishi pomoc molim! Autor: Atman PošaljiPoslato: Sub Avg 15, 2009 6:14 pm
    ----
Da li je neko upoznat gde se kod nas na podrucju,moze nabaviti ova vrsta gljive ?
u slucaju da neko nesto zna bio bih mu mnogo zahvalan na informacijama!

#6: Re: Ling Zhi Reishi pomoc molim! Autor: jagannathadasi PošaljiPoslato: Uto Avg 18, 2009 6:15 pm
    ----
Pozdrav,

Imaš da kupiš čaj Ganoderma lucidum(latinski naziv), Ling Zi (kineski naziv) sušenu za kuvanje čaja. Ja sam je pila mesecima i pomogla mi je da stanem na noge i ojačam. Ona je odlična za dizanje imuniteta. Dakle u skoro svakoj radnji iliti apoteci zdrave hrane, košta oko 500 din pakovanje. Ima i uputstvo za kuvanje . Pet listića staviš preko noći u 6 deci vode da odstoji, ujutru kuvaš na laganoj vatri pola sata. Kada se ohladi iscedi ceo limun i podeli u tri porcije. Pokušaj da piješ redovno, pošto je u tome caka, možeš nekoliko meseci. Ja sam imala veoma pozitivno iskustvo. Imala sam pad imuniteta i ona me je ojačala.
Toplo preporučujem.
Sretno!!! Sunce sija

#7: Re: Lekovite gljive Autor: gljiva1Lokacija: Croatia PošaljiPoslato: Ned Dec 06, 2009 4:37 am
    ----
Pregledavajući forum ugledala sam ovu temu o ljekovitim gljivama.Kako sam otvorila temu o gljivama općenito,a imam puno slika stavljam ovdje sliku ljekovite gljive o kojoj ste puno napisali GANODERMA LUCIDUM - HRASTOVA SJAJNICA koje kod nas u primorju ima u prirodi na panjevima hrasta...

#8: Re: Lekovite gljive Autor: miva47Lokacija: Beograd PošaljiPoslato: Ned Dec 06, 2009 9:27 pm
    ----
Gljiva1 hvala za lepu sliku... ali htela sam da kažem... HRASTOVU SJAJNICU sam nalazila u šumama na Kosmaju (planina na oko 50-60 km. od Beograda).
Čula sam da je lekovita ali se nisam, baš nešto posebno, raspitivala o njenoj lekovitosti i načinu korišćenja... bilo mi je dovoljno da je lepa, da postoji interesantno narodno verovanje vezano za nju... sad vidim... hm... hvala!



-> Lekovito i začinsko bilje

Sva vremena su GMT + 1 sat

Strana 1 od 1